Kolorowa tektura falista i lita – zastosowanie

Są takie materiały, które kojarzą się nam jednoznacznie ze szkołą i lekcją plastyki. Zalicza się do nich np. bibuła ozdobna i kolorowy papier. Niejednokrotnie pokazywaliśmy jednak, że sposobów na wykorzystanie tego typu materiałów jest mnóstwo – również w domu. Na blogu sklepu Neopak znajdziesz szereg artykułów, którymi możesz się inspirować. Na przykład możesz dowiedzieć się jak zrobić sztuczne kwiaty z bibuły marszczonej. Jeśli nie interesują Cię kwiaty, możesz sprawdzić jakie inne dekoracje do domu z bibuły marszczonej możesz wykonać. W poniższym artykule chcemy powiedzieć kilka słów na temat materiału, który również może okazać się idealny do tworzenia różnego rodzaju dekoracji. Jakie zastosowanie ma kolorowa tektura falista? Czytaj dalej, aby poznać szczegóły.

Tektura falista w rulonie
 

Czym jest tektura?

Jeśli mowa jest o jednym z najgrubszych materiałów papierniczych, to możesz mieć niemal pewność, że chodzi właśnie o tekturę. W zależności od sposobu jej produkcji oraz wykorzystania można podzielić ją na dwa podstawowe rodzaje.
 

Tektura falista – materiał znany każdemu

Tektura falista – jej cechą charakterystyczną jest fala o różnej wysokości. Tego rodzaju tektura jest połączeniem kilku warstw cieńszego papieru. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu urządzenia, jakim jest tekturnica. W jaki sposób ona działa? Wspomniana tekturnica to rozbudowany ciąg produkcyjny, którego długość w zależności od zakładu może wynosić nawet do 140 m. Składa się on z różnego rodzaju podzespołów oraz instalacji, które niezwykle szczegółowo ze sobą współpracują. Jeśli chodzi o warstwy, z których składa się tektura tego rodzaju, to można wyodrębnić:

  • pofalowaną warstwę tektury, która fachowo nazywana jest flutingiem. Najczęściej produkuje się ją z makulatury;
  • płaskie warstwy, czyli linery. Wykonane z makulatury lub celulozy (niebielonej albo bielonej).

Kartony z tektury falistej
 

Tektura lita – jak jest produkowana?

Z kolei tektura lita, to materiał, który wyróżnia zbita struktura. Na rynku znaleźć można różne grubości tego rodzaju materiału. W przypadku grubszych wersji proces produkcji najczęściej polega na sklejeniu kilku cieńszych warstw tektury litej. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie tektury o grubości sięgającej nawet przedziału 4-5 mm. Jak wygląda proces produkcji tektury litej? Ta, której grubość nie przekracza 2 mm, najczęściej wytwarzana jest na wolnobieżnych, okragłositowych maszynach papierniczych. Urządzenia te wykorzystują jako surowiec makulaturę. Tak przygotowany produkt może być następnie poddany kaszerowaniu lub gładzeniu.
 

Tektura falista – zastosowanie

Gdzie można kupić tekturę? Dostępna jest ona w wielu sklepach – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Jednym z nich jest oczywiście sklep Neopak. Dostępna jest ona w różnych formach i rozmiarach. Tektura w rulonach doskonale sprawdza się w branży transportowej i e-commerce. Wysyłanie paczek do klientów wymaga przecież odpowiedniego zabezpieczenia. Jednak nie tektura w rulonach jest najczęściej spotykaną. Tektura falista wykorzystywana jest do produkcji kartonów i różnego rodzaju pudełek. Dostępne są one najczęściej w kolorze brązowym lub białym. Nie są to jednak jedyne barwy, które możesz spotkać. W sklepie Neopak, w kategorii pudełka kolorowe dostępne są takie rodzaje opakowań, pośród, których znajdziesz o wiele więcej barw niż na przepięknej tęczy unoszącej się nad pagórkami po wiosennym deszczu.

Kolorowe pudełka poduszki
 

Różne rodzaje opakowań wykonanych z tektury kolorowej

Jak już wspomnieliśmy, tektura kolorowa wykorzystywana jest w dużym stopniu do produkcji opakowań. Wśród tych, które możesz znaleźć w sklepie, są m.in.:

Ich wykorzystanie może podnieść wartość prezentu, który wręczasz najbliższym. Dzięki ustawieniu pudełek ozdobnych w szafie lub na półce możesz nie tylko zachować porządek, ale również przy okazji udekorować wnętrze. Tego rodzaju opakowania sprawdzają się też w przypadku sprzedaży online. Budowanie dobrych relacji z klientami oraz zapewnianie im odpowiedniej obsługi jest podstawą nie tylko profesjonalnego wizerunku, ale również przyciągania klientów. Konkurencja na rynku online jest ogromna i sprzedawcy muszą starać się wyróżniać. Coraz częściej wykorzystuje się do tego pudełka ozdobne, które zwiększają zabawę i ekscytację towarzyszącą otwieraniu zamówienia.
 

Kolorowa tektura – do czego jeszcze można ją wykorzystać?

Do czego jeszcze można wykorzystać kolorową tekturę? Jest to rodzaj materiału, który może być wykorzystany, chociażby do produkcji puzzli, teczek, kalendarzy, gier planszowych, segregatorów oraz okładek książek. Kolorowa tektura może być wykorzystana także do tworzenia eleganckich, oryginalnych zaproszeń lub kart z podziękowaniami. A nawet niezwykle stylowych wizytówek. Warto jednak zaznaczyć, że akurat w przypadku produkcji tego typu rzeczy raczej używa się tektury litej.

Kolorowe pudełka z wiekiem
 

Podsumowanie – tektura kolorowa falista i lita

Możliwości wykorzystania tektury są ogromne. Tektura falista charakteryzuje się doskonałą trwałością. Koszt produkcji jest stosunkowo niski. Ogromną zaletą tego rodzaju materiału jest też to, że uważana jest za ekologiczną. Jeśli chodzi o zalety tektury litej, to można wymienić ich jeszcze więcej. Jest to materiał, który podobnie, jak tektura falista wyróżnia się doskonałą wytrzymałością. Jest też sztywny i odporny na przebicia. Charakteryzuje się wysokim stopniem wodoodporności. To między innymi dzięki tym właściwościom tektura jest materiałem, który można wykorzystać w różnych branżach. Doskonale nadaje się do produkcji opakowań – również ta kolorowa. Opakowania na prezenty są tego idealnym wręcz przykładem. W sklepie Neopak dostępne są różne ich rodzaj i rozmiary. Dzięki temu, że tektura kolorowa łączy w sobie wytrzymałość i ciekawy wygląd sprawdzi się też podczas produkcji gier planszowych, skoroszytów i innych tego rodzaju przedmiotów. Bez wątpienia można powiedzieć, że jest to materiał niezastąpiony.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Tektura

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *