Kiedy warto zastosować foli antystatyczną ESD?

Folia antystatyczna ESD (ang. Electrostatic Discharge) jest specjalnym rodzajem folii stosowanym w celu ochrony urządzeń elektronicznych przed szkodliwymi wyładowaniami elektrostatycznymi. Urządzenia te, takie jak komputery, telewizory, telefony komórkowe i wiele innych, są bardzo wrażliwe na elektrostatyczne wyładowania, które mogą powodować uszkodzenia wewnętrzne i w efekcie całkowite zniszczenie urządzenia.
 

Jakie opakowania mogą być wykonane z folii antystatycznej ESD?

Folia ESD jest odmianą folii z tworzywa sztucznego. Można z niej produkować różne rodzaje opakowań. Do pakowania drobnych podzespołów elektronicznych warto wybrać torebki lub woreczki z folii ESD. Do najpopularniejszych odmian możemy zaliczyć:

folia ESD antystatyczna
Antystatyczna folia ESD może być też dostępna w formie rolek. Warto połączyć ten rodzaj opakowania z innymi materiałami do pakowania. Wtedy uzyskamy kompleksową ochronę, która sprawdzi się podczas wysyłki lub transportu elektroniki.
 

Folia antystatyczna ESD

Folia antystatyczna ESD zapewnia ochronę przed takimi wyładowaniami poprzez rozpraszanie ładunków elektrostatycznych i uniemożliwienie ich gromadzenia się na powierzchni folii. Dlatego też trzeba wiedzieć, kiedy warto zastosować folię antystatyczną ESD. Dzięki temu dobrze zabezpieczą Państwo pakowane produkty, zwykle podzespoły komputerowe i elektronikę.

Warto stosować opakowania z folii ESD podczas transportu i przechowywania urządzeń elektronicznych. W czasie przewozu urządzenia mogą być narażone na szkodliwe wyładowania elektrostatyczne, szczególnie w przypadku transportu w suchym i niskiej wilgotności powietrza. Folia antystatyczna ESD skutecznie chroni urządzenia przed tego typu zagrożeniami.

Po drugie, warto zastosować antystatyczną folię ESD podczas produkcji, testowania i naprawy urządzeń elektronicznych. W czasie tych procesów pracownicy mogą tworzyć elektrostatyczne ładunki poprzez tarcie, co z kolei może prowadzić do poważnych uszkodzeń elektronicznych. Stosując folię antystatyczną ESD, zapobiegamy powstawaniu tych ładunków, co z kolei zabezpiecza urządzenia przed uszkodzeniami.
 

Różne zastosowanie folii ESD w zależności od pakowanego produktu

Najczęściej folia antystatyczna ESD pełni po prostu jedną z warstw opakowania, w którym transportowana jest elektronika. Szczególnie opakowania, w których znajduje się wiele mniejszych przedmiotów (np. opakowania zbiorcze, opakowania z wypełniaczem pakowym) mogą powodować drobne tarcie między elementami zawartości. Wtedy mogą się pojawić niewielkie wyładowania elektryczne. Nie są zauważalne dla człowieka, często nawet nie wiemy o ich istnieniu. Mogą natomiast źle wpływać na zaawansowaną elektronikę, czy powodować pogorszenie jej właściwości.

Poza użyciem podczas transportu, folia ESD przyda się również do przechowywania elektroniki. Może być wtedy narażona na wpływ pola elektrycznego z otoczenia. Dotyczy to szczególnie dużych magazynów, hal, czy hurtowni.
 

Torebki strunowe z folii ESD

Zdecydowanie najłatwiejszym sposobem na zapakowanie elektroniki i jednocześnie zabezpieczenie jest przed działaniem pola elektrycznego jest torebka strunowa ESD. To niedrogie i łatwe w użyciu opakowanie, które może stanowić pierwszą warstwę ochronną dla części komputerowych i innej elektroniki.

torebki strunowe esd

Prostota użycia torebki strunowej jest powszechnie znana. Dobieramy odpowiednią wielkość opakowania, umieszczamy wewnątrz przedmiot, a następnie zamykamy torebkę używając wbudowanego zamknięcia. Jest szczelne, przez co worki strunowe ESD pełnią dodatkową funkcję – chronią przed dostępem wilgoci, płynów, czy chemii.

Rodzaje torebek strunowych ESD w Neopaku to:

Najczęściej torebki strunowe ESD są dostępne w pakietach liczących po 100 sztuk. Taki zapas pozwoli na zapakowanie sporej liczby produktów.

 

Torebka bąbelkowa ESD

Ciekawym rozwiązaniem jest torebka bąbelkowa z folii ESD. To antystatyczne opakowanie łączy zalety torebki strunowej ESD z dodatkową ochroną przed silami mechanicznymi. Amortyzacja wszelkich wstrząsów, ochrona przed małymi wyładowaniami elektrycznymi, miękkie wykończenie i prostota użytkowania sprawiają, że torebki bąbelkowe antystatyczne są często najlepszym wyborem.

torebka bąbelkowa ESD
 

Jak zabezpieczyć elektronikę na czas wysyłki?

W przypadku pakowania podzespołów elektronicznych, zabezpieczenie przed wyładowaniami elektrycznymi to nie jedyne zadanie, przed którym staniemy. Warto zadbać też o ochronę mechaniczną, a także izolację termiczną. Warto w tym celu wybrać do zapakowania mocne pudełko z kartonu. Do środka natomiast zalecamy umieszczenie pewnego rodzaju wypełniacza, który ochroni produkt.

Materiały do pakowania, które przydadzą się podczas pakowania elektroniki:

  • opakowania z folii ESD
  • kartonowe pudełko
  • wypełniacz do paczek
  • folia bąbelkowa
  • folia stretch
  • pianka PE

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Torebki strunowe antystatyczne (ESD)

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *