SPIS TREŚCI
Opakowania kartonowe bez wątpienia należą do jednego z najbardziej wszechstronnych, bezpiecznych i wygodnych sposobów na ochronę różnego rodzaju towarów na czas zarówno transportu, jak i magazynowania. Wykonane z wysokiej jakości tektury lub kartonu zapewniają nie tylko wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, ale również na warunki zewnętrzne. Jednocześnie warto zauważyć, że kartony i opakowania kartonowe są bardzo lekkie i niedrogie. Zwłaszcza jeśli skorzystasz z usług sklepu Neopak. Dlaczego? Ponieważ na kartach produktowych znajdziesz dodatkowe rabaty zależne od ilości zakupionych sztuk produktów. Należy też wspomnieć o tym, że kartony są bardzo łatwe w przechowywaniu. Choć jednocześnie wymagają zastosowanie się do kilku podstawowych zasad.
Złożone, czy rozłożone – w jakiej formie przechowywać kartony?
Przechowywanie pustych opakowań kartonowych daje Ci w zasadzie dwie możliwości. Mogą one być złożone lub niezłożone. Najczęściej jednak wykorzystywany jest pierwszy wspomniany przez nas sposób, czyli przechowywanie złożonych kartonów. Po pierwsze sposób ten przyczynia się do dużej oszczędności miejsca, dzięki czemu zmniejszasz koszty magazynowania. A po drugie, czy wiedziałeś, że w ten sposób możesz też wydłużyć żywotność opakowań? Chodzi dokładnie o to, że każdy karton ma okres przydatności, gdyż istnieje ryzyko wystąpienia zmęczenia materiałem. Wynosi on około 6 miesięcy – zmieniać się to może zarówno w jedną, jak i w druga stronę w zależności od kartonu i jego przeznaczenia. Żeby móc wydłużyć żywotność kartonów warto wziąć pod uwagę główne czynniki, które mają na to wpływ: temperatura oraz wilgotność.
Wilgotność powietrza – najważniejsza kwestia dotycząca przechowywania dużej ilości kartonów
Monitorowanie wilgotności powietrza w magazynie jest podstawowym parametrem, na który warto zwrócić uwagę. Powinna ona mieścić się w zakresie od 25% do 75%. Dzięki temu, że nie jest to mały zakres, nie jest tak łatwo przekroczyć zalecane granice. Czy w takim razie jest sens kontrolować ten parametr? Oczywiście, że tak. Pozostawienie tej kwestii przypadkowi może doprowadzić do pogorszenia jakości kartonów, które znajdują się na magazynie. A co ważne, doprowadzić do tego mogą nawet niewielkie odchylenia – zarówno w jedną, jak i drugą stronę. Jak to możliwe? Tektura jest materiałem higroskopijnym, co oznacza, że w miarę wzrostu wilgoci pochłania ją. A to z kolei prowadzi do zmniejszania się sztywności kartonów nawet 2,5- krotnie.
Temperatura – parametr, który powinien być stale monitorowany
Jeśli zadbałeś o wilgotność powietrza, to teraz nadszedł czas na to, aby zatroszczyć się o odpowiednią temperaturę. Opakowania kartonowe ani te wykonane z tektury falistej nie powinny przechowywane być w pobliżu takich miejsc jak np. okna, czy drzwi. Należy znaleźć im miejsce z dala od przeciągów, zmian temperatur, urządzeń chłodzących i grzewczych. Wszystko to bowiem ma negatywny wpływ na jakość materiału. Przyjmuje się, że temperatura w miejscu, w którym przechowywane są kartony powinna mieścić się w granicach od -14oC do +40oC
Jak można zabezpieczyć kartony na czas ich składowania?
Decydując się na zakup kartonów w sklepie Neopak masz pewność, że dotrą one do Ciebie w bardzo dobrym stanie. Dlatego należy zabezpieczać go przed śniegiem, gradem i deszczem. Doskonale sprawdzi się w takiej sytuacji folia stretch, która również ochroni karton przed bezpośrednim działaniem słońca. Zakup w sklepie Neopak to dobry sposób też na przetestowanie innych akcesoriów do pakowania. Wśród propozycji znajdują się taśmy pakowe i wypełniacze do paczek.
Co zrobić z uszkodzonym i zawilgotniałym kartonem?
Folia stretch dostępna jest w wielu odmianach i kolorach. Do zabezpieczania kartonów możesz wykorzystać zarówno produkt taki jak folia stretch czerwona, czy też folia stretch zielona. Niezależnie od tego, jaki kolor wybierzesz ważne jest to, aby spełniała swoją funkcję. Co jednak w sytuacji, kiedy podczas transportu lub magazynowania znajdziesz jakieś uszkodzone, lub zawilgotniałe egzemplarze? Przede wszystkim należy zadbać o to, aby zostały one znalezione i odseparowane od tych, które są w doskonałej kondycji. Co z nimi następnie zrobić? Wysłanie w nim towarów do Klientów może nie być najlepszym rozwiązaniem, jednak jest wiele innych możliwości na wykorzystanie kartonów. Mogą służyć np. jako wyściółka na palety, czy też jako przekładki. Oprócz tego możesz czy to uszkodzone kartony klapowe, czy wykrojnikowe wykorzystać jako wypełniacze do paczek.
Na co zwrócić uwagę zdejmując taśmy spinające?
Oprócz wspomnianych wcześniej parametrów, na które należy zwracać uwagę, warto jeszcze o kilku rzeczach pamiętać. Kartony i opakowania tekturowe bardzo często są dodatkowo zabezpieczane folią stretch. Wykorzystuje się do tego również przekładki tekturowe. Oprócz tego często spinane są one przy wykorzystaniu taśm spinających. Nie zaleca się ruszać tych zabezpieczeń wcześniej, niż w momencie, w którym chcesz zacząć używać danych kartonów. Zadbaj o to, aby przecinając taśmy spinające lub folię ostrym narzędziem, takim jak np. nożyczki, lub nożyki budowlane nie uszkodzić opakowań.