SPIS TREŚCI
Kruche przedmioty wymagają szczególnej uwagi, podczas transportu. Trzeba przemyśleć w jaki sposób i do czego są pakowane, aby nie zostały uszkodzone czy zniszczone. Należy dopasować pudełka i wypełniacze do kształtu i rodzaju przesyłanego przedmiotu. Poniżej przyjrzymy się materiałom ochronnym i podpowiemy w jakich sytuacjach polecamy ich zastosowanie.
Istnieje wiele materiałów ochronnych, które można zastosować do zabezpieczenia przedmiotów – na przykład piankowe opakowania ochronne, folia bąbelkowa, czy papier nacinany. Wypełniacz zapewniają ochronę nie tylko przed wstrząsami i uderzeniami, ale także przed kurzem, brudem, wilgocią, a nawet wibracjami.
Czym jest opakowanie ochronne?
Jeśli chcielibyśmy zdefiniować opakowania ochronne możemy je określić jako opakowania zaprojektowane celowo, aby osłonić wysyłane przedmioty przed wszelkimi fizycznymi szkodami i uszkodzeniami. W transporcie paczki są narażone na upuszczenie, szorstkie obchodzenie się z nimi oraz przemieszczanie się w pojazdach, co czyni je podatnymi na uszkodzenia. Materiałem ochronnym są artykuły, które dodaje się do pudełka lub którymi owija się przesyłane przedmioty. To one mają zapewniać amortyzację przed wstrząsami, ale też chronić przed kurzem i brudem.
Jakich materiałów ochronnych do pakowania użyć?
Istnieje szeroka gama materiałów ochronnych do pakowania, a każdy z nich ma swoje wady i zalety i nadaje się do pakowania różnych przedmiotów. Jakie materiały ochronne dostępne są w Neopak?
Folia bąbelkowa
Folia bąbelkowa, to idealny sposób na ochronę wielu przedmiotów. Jest lekka, elastyczna i można ją łatwo przycinać, co czyni ją jedną z najbardziej elastycznych dostępnych form opakowań ochronnych. Wykonana z polietylenu, jest odporna na wilgoć i zabrudzenia, a małe nadmuchane pęcherzyki powietrzne zapewniają zaskakująco solidną ochronę przed uderzeniami. Folia bąbelkowa jest dostępna w rolkach do przycięcia na wymiar, w formie woreczków z folii bąbelkowej, a także w kopertach z wkładem bąbelkowym, w których można przesłać niewielkie przedmioty.
Stanowi lekką, absorbującą wstrząsy i odporną na ścieranie barierę. Można ją wykorzystywać wielokrotnie, a kiedy skończy swoje dni jako materiał do pakowania, można ją poddać recyklingowi. Ponieważ jest wykonana z polietylenu, folia bąbelkowa jest łatwa do recyklingu i często jest przerabiana na więcej folii bąbelkowej. Oczywiście dostępna jest jeszcze bardziej ekologiczna alternatywa – papier bąbelkowy. Folia bąbelkowa występuje również jako folia antystatyczna, która świetnie sprawdzi się do zabezpieczenia i ochrony wysyłanej elektroniki.
Piankowe opakowania ochronne
Ochronne opakowania piankowe to jedne z najbardziej wszechstronnych materiałów do pakowania. Podobnie, jak folia bąbelkowa zapewniają ochronę przed uderzeniami, wibracjami oraz, w pewnym stopniu, wilgocią i brudem.Opakowania z pianki ochronnej występują w wielu różnych formach:
- arkusze z pianki polietylenowej, dostępne jako przekładki lub w formie rolki do przycinania. Piankowe opakowania występują w kilku różnych grubościach – od 0.8 mm do 2 cm.Można je stosować jako przekładki między układanymi na sobie przedmiotami, albo jako folię, którą owiniemy zawartość przesyłki.
- woreczki z pianki polietylenowej posłużą do zabezpieczenia niewielkich przedmiotów, również małej elektroniki. A w większych często możemy spotkać zapakowane laptopy.
- piankowe profile zabezpieczające krawędzie i narożniki przedmiotów. Profile występują w różnych formatach i kształtach, między innymi:
- narożniki C
- narożniki U
- kątownik U
- kątownik L
- kątownik TS
- narożnik wałek
- narożnik półwałek
Profile ochronne zgrabnie chronią delikatne krawędzie i narożniki. Ochraniacze o profilu U owijają się wokół rogów, natomiast ochraniacze o profilu L zapobiegają uszkodzeniom krawędzi i ściśle przylegają do ostrych krawędzi produktów o długości do dwóch metrów. Piankowe ochraniacze narożników U zapewniają narożnikom ochronę i wsparcie – a także chronią otaczające je rzeczy przed ostrymi narożnikami..
Papier pakowy na rolce
Papier pakowy ma niezliczoną ilość zastosowań w biznesie, od pakowania przedmiotów do wysyłki i przechowywania, po ochronę i estetyczny wygląd w przypadku pakowania prezentów. Można je zastosować jako wypełniacz pustych przestrzeni w kartonie, jako przekładki między przedmiotami albo jako papier do pakowania – pozwalający na nadanie paczce rustykalnego, prostego i schludnego wyglądu.
Kolorowa bibuła
Mimo, że kolorowa bibuła nie będzie najlepszym zabezpieczeniem kruchych przedmiotów. Ma ona inne zalety – może być wykorzystana jako część ekspozycji towarów, oferując nie tylko ochronę, ale także miłe doświadczenie przy rozpakowywaniu – szczególnie przydatne w handlu elektronicznym. Bibuła będzie też idealnym wypełniaczem prezentów na różne okazje.
Tektura falista
Tektura falista na rolkach lub w arkuszach wykazuje zalety papieru, ale z dodatkową wytrzymałością i ochroną. Dzięki pofałdowaniu papier jest znacznie mocniejszy, a dzięki szczelinom powietrznym oferuje większą ochronę przed wibracjami i uderzeniami.
Poduszki powietrzne
Poduszki powietrzne świetnie zabezpieczają przedmioty znajdujące się w opakowaniach. To nie tylko tani, ale również skuteczny sposób na ochronę zawartości przed wstrząsami, czy przemieszczaniem się przedmiotów po kartonie.
Wkładki fixbox
Wkładki fixbox pozwalają na zorganizowanie zawartości kartonu. Najczęściej wykorzystuje się je do zabezpieczania elektroniki – na przykład wysyłki telefonu, czy laptopa. Dzięki fixboxom zawartość nie zostanie uszkodzona w trakcie upadku pudełka, czy przerzucania kartonów. Można także wykorzystać kilka wkładek, które pomogą rozdzielić od siebie kilka produktów znajdujących się w jednej paczce.
Chipsy do pakowania
Chipsy do pakowania to kolejne, bardzo popularne materiały zabezpieczające przesyłane przedmioty. Są bardzo łatwe w użyciu a dzięki niewielkiej wadze nie wpływają na wagę paczki i nie zwiększają kosztów przesyłki. Chipsy do pakowania występują również w wersji ekologicznej – całkowicie biodegradowalne.
Wypełniacze dekoracyjne
Wypełniaczy dekoracyjnych, które służą nie tylko jako amortyzacja ale także jako ozdoba jest całkiem sporo. Do wypełniaczy dekoracyjnych można zaliczyć między innymi:
- SizzlePak
- Sizal
- Rafię dekoracyjną
- Wełnę drzewną
- Dekoracyjne chipsy do pakowania
Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej szerokiej gamie rozwiązań w zakresie opakowań ochronnych? Zachęcamy do skontaktowania się z naszymi ekspertami, którzy służą pomocą w znalezieniu odpowiednich rozwiązań.