SPIS TREŚCI
Jak zapakować jedzenie na majówkę, żeby nie wystygło?
Wielkimi krokami zbliża się coraz bardziej jeden z bardziej oczekiwanych przez Polaków okresów w roku, a mianowicie długi weekend majowy. W tym roku wykorzystując jedynie trzy dni urlopu, możemy zyskać nawet dziewięć dni wolnego. Jak co roku większość z nas uda się w ustronne miejsca takie jak działka za miastem czy domek letniskowy wynajęty w niedalekiej okolicy za pomocą jednego z wielu serwisów pośredniczących w krótkoterminowym najmie, chociażby domków letniskowych.
Większość z nas wyciągnie również zakurzony grill, by go rozstawić i przyrządzić pierwszą w tym roku karkówkę i grillowane warzywa. Jednak część z nas na pewno zdecyduje się na tak zwany piknik. Oczywiście tylko i wyłącznie w przypadku gdy pogoda nam na to pozwoli, ponieważ najważniejsza na majówkę jest pogoda.
W przypadku organizacji majówki musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej sprawie w przypadku ciepłych dań, chodzi oczywiście o to, by zadbać, by dania te, dotarły na piknik w odpowiedniej temperaturze, raczej ciężko jest jeść „zimnego kotleta”. Jak odpowiednio zapakować danie na majówkę lub piknik majowy, by te, na miejscu miało jeszcze odpowiednią temperaturę do spożycia? W tym artykule postaramy się przedstawić różnego rodzaju metody utrzymania ciepła w transportowanych dań, które mogą nam się również przydać na co dzień, jeśli zamawiamy obiad z restauracji.
Jakie są sposoby na utrzymanie właściwej temperatury potraw?
Utrzymanie właściwej temperatury podawanych potraw już nawet w warunkach domowych może przysporzyć nieco problemów mniej doświadczonym osobom. W przypadku pikniku jest jeszcze trudniej, dlatego warto, jest zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do tego, by potrawy mogły być podawane w odpowiedniej temperaturze. W warunkach domowych mamy szereg podstawowych możliwości do zachowania odpowiedniej temperatury potraw. Pod uwagę trzeba wziąć również to, jakiego rodzaju jest to potrawa. Oczywiście część potraw będzie trzeba przechowywać w temperaturze niskiej, poniżej pięciu stopni Celsjusza, natomiast inne potrawy, zazwyczaj podawane na ciepło powinny być przechowywane w temperaturze wyższej niż 50-60 stopni Celsjusza.
Potrawy zimne, w warunkach domowych powinniśmy przechowywać w chłodziarce lub po prostu lodówce, natomiast potrawy ciepłe, powinny być przechowywane w piekarniku ustawionym na najniższą temperaturę, w końcu nikt z nas nie chciałby zjeść zimnego kotleta schabowego oraz ziemniaczków.
Ciekawym rozwiązaniem do tego, by utrzymać temperaturę potraw, choć mało estetycznym, jest tak zwany thermobox. Jest często wykorzystywany przez firmy cateringowe, które codziennie dostarczaj obiady do większych firm. Pojemniki termoizolacyjne są wykonane z tworzyw sztucznych, innowacyjnych, takich jak na przykład piocelan, a więc mieszanka polistyrenu i poliofeliny. To tworzywo sztuczne, które posiada wysokie właściwości termoizolacyjne. Jednak wybierając się na piknik, nie będziemy przecież inwestowali w profesjonalny pojemnik, który został wyprodukowany po to, by utrzymywać ciepło przygotowanych wcześniej potraw. Aby utrzymać temperaturę potraw, które chcemy zabrać na piknik, wystarczy wykorzystać proste termiczne pojemniki, które możemy kupić w większych sklepach takich jak supermarkety. To niedrogie i skuteczne pojemniki, które w sposób właściwy spełnią swoje zadanie. Jeśli chodzi o ciepłe lub zimne napoje, to świetnym rozwiązaniem do tego, by utrzymać ich temperaturę będą po prostu termosy. Termos jest w stanie utrzymać zarówno wysoką temperaturę, na przykład herbaty, jak również utrzymać niską temperaturę schłodzonego napoju gazowanego.
Jednak co w przypadku jeśli nie posiadamy tego typu pojemników i termosów w naszym domu? Co jeśli aktualnie nie stać nas na to, by wydać specjalnie pieniądze na to, by kupić opakowania do utrzymania temperatur potraw? Istnieje kilka prostych, domowych sposobów na to, by utrzymać ciepło potraw lub chłód schłodzonego napoju.
Jak w samodzielny sposób wykonać opakowanie termiczne na jedzenie?
Pomysłowość ludzka nie zna granic, dlatego też w przypadku pojemników termicznych jesteśmy w stanie je sami wykonać z wykorzystaniem prostych, nieskomplikowanych narzędzi oraz materiałów, które zazwyczaj są ogólnodostępne.
Z potrzebnych rzeczy na pewno będziemy musieli przygotować tekturowe opakowanie, które będzie wykonane z co najmniej pięciowarstwowej tektury. Grubość tektury w tym przypadku będzie istotna ze względu na wytrzymałość takiego opakowania termicznego. Do tego potrzebna nam będzie folia bąbelkowa oraz folia aluminiowa, nieco taśmy pakowej (idealnie by było, gdybyśmy posiadali taśmę aluminiową). Tekturowe opakowanie powinniśmy dokładnie wyłożyć wewnątrz folią bąbelkową, tworząc swego rodzaju wewnętrzną powierzchnię ochronną. Folia powinna być ułożona wypukłą stroną do wewnątrz. Następnie z innego kartonowego opakowania należy wyciąć odpowiedniej wielkości arkusze, które posłużą ze wewnętrzne ścianki, arkusze te powinniśmy owinąć folią aluminiową, pamiętając o tym, żeby strona błyszcząca znajdowała się na widoku. Błyszcząca, metaliczna strona folii aluminiowej odbija ciepło. Po przygotowaniu wszystkim elementów powinniśmy je zabezpieczyć taśmą klejącą, w taki sposób, by konstrukcja się nie rozpadła. Nie zapominajmy również o pokrywie takiego opakowania, powinniśmy je wykonać w taki sam sposób.
Tak przygotowane domowymi sposobami opakowanie termiczne powinno się idealnie sprawdzić do rekreacyjnego wykorzystania w celu przetransportowania ciepłych dań na piknik. Takie opakowanie sprawdzi się równie dobrze, wtedy, kiedy będziemy chcieli odebrać danie na wynos z jakiejkolwiek restauracji.
Materiały niezbędne do stworzenia takiego termicznego opakowania znajdziesz w naszym sklepie internetowym pod adresem neopak.pl.