Jak zapakować delikatne przedmioty?

Jak-zapakowa-delikatne-przedmioty

Źródło: https://www.logmore.com/

Delikatne przedmioty – jak je przygotować do wysyłki?

W idealnym świecie każda paczka dochodzi do odbiorcy nieuszkodzona, w nienaruszonym opakowaniu. Niezależnie od tego, czy jest to paczka z przedmiotami delikatnymi, kruchymi czy produkty, które trudno uszkodzić. W tym świecie paczki przenoszone są z czułością z miejsca na miejsce, a w centrach logistycznych każdy z pakunków ma swoje miejsce na puchatej poduszce.

Niestety, rzeczywistość dalece odbiega od tej utopijnej wizji. Przesyłki często docierają w stanie pozostawiającym wiele do życzenia. Prawie każdy z nas zapewne widział filmiki, na których przesyłki są bez ceregieli rzucane z miejsca na miejsce. Niezależnie od tego, jakiego przewoźnika wybierzesz, to akurat Twoja paczka może zostać uszkodzona. 

Jak-zapakowa-delikatne-przedmioty-1
źródło: https://www.brownstoner.com/

Jak temu zapobiec? Ano się nie da. Da się za to, zabezpieczyć swoje paczki tak, aby ich zawartość dotarła do odbiorcy bez szwanku. Ze szczególną starannością należy to zrobić, w przypadku kiedy wysyła się przedmioty delikatne. Na tego typu przesyłkach skupimy się w dzisiejszym artykule. 

Podpowiemy jak zapakować produkty z trzech najbardziej podatnych na uszkodzenia kategorii. Omówimy zabezpieczenie elektroniki, kosmetyków i perfum oraz szkła i porcelany. Polecimy materiały do pakowania i zdradzamy kilka sekretów. Zapraszamy do lektury!
 

Elektronika

 

W czasach, kiedy znaczna część sprzedaży przeniosła się do internetu, coraz częściej sprzedajemy i kupujemy w sieci również elektronikę. Nie tylko duże firmy zajmują się handlem przedmiotów, bez których nie wyobrażamy sobie funkcjonowania. Mowa tu oczywiście o urządzeniach takich jak komputery, telefony, tablety, słuchawki i inne, tego typu. Osoby prywatne również odsprzedają swoje sprzęty. Czasami również zdarza się, że kupione produkty musimy zwrócić bądź wysłać na reklamację czy do naprawy. 

Jak-zapakowa-delikatne-przedmioty-2
źródło: theupsstore.com

Każde uszkodzenie produktu, to znaczna strata finansowa, a dla sklepów internetowych równie często strata wizerunkowa. Klient chce odebrać paczkę w stanie nienaruszonym, z nieuszkodzonym sprzętem, najczęściej w jak najkrótszym czasie. 

Wiadome jest, że sprzęty te są nie tylko delikatne, ale najczęściej mają również dużą wartość. Paczkę oczywiście dobrze ubezpieczyć, ale żeby uniknąć nieprzyjemności i kłopotów z reklamacjami należy ją odpowiednio zapakować. 

Zatem jak spakować elektronikę w taki sposób, aby nie uległa żadnym uszkodzeniom podczas transportu?

Materiały potrzebne do zapakowania

 

Niezależnie od tego, czy sprzęt będziesz przewozić sam, czy zlecisz ich dostarczenie firmie kurierskiej, do pakowania elektroniki niezbędnych będzie kilka rzeczy. Są to akcesoria, które umożliwią bezpieczny przewóz i chronią sprzęt przed zniszczeniem. Delikatna elektronika wymaga ochrony nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak wstrząsy czy zadrapania, ale również przed dostaniem się wilgoci czy wody do wnętrza paczki. 

Materiały pakowe powinny być nie tylko trwałe i niezawodne. W przypadku firm warto jest, też skupić się na tym, aby paczki były zapakowane estetycznie i w niebanalny sposób. W dzisiejszych czasach może być to jeden z istotnych elementów budowania identyfikacji wizualnej marki.

Do zapakowania paczki z elektroniką będą nam potrzebne:

  • karton (lub nawet kilka pudełek kartonowych).

Jeżeli jest to laptop, a nie masz do niego fabrycznego pudełka, warto zaopatrzyć się w prostokątne pudełko, o wymiarach najbardziej zbliżonych do modelu sprzedawanego sprzętu. W takiej sytuacji będzie też potrzebny większy karton, do którego zapakujesz pudełko z laptopem i dodatkowe akcesoria. Jeżeli jednak masz opakowanie fabryczne, to wystarczy, że dobierzesz odpowiednio większy karton z oferty naszego sklepu. Pssst: wygodne sortowanie według wielkości kartonów znacznie ułatwi sprawę!

  • wypełniacze

W przypadku elektroniki nie należy używać drobnych, pylących wypełniaczy. Boki opakowania, w którym jest produkt podstawowy (telewizor, dysk SSD, tablet) zabezpieczyć formami styropianowymi. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku przesyłek z elektroniką, będą wypełniacze powietrzne: poduszki powietrzne lub airbagi. Sprawdzi się również pianka rosnąca.

  • taśmy

Do pakowania przesyłek z elektroniką można użyć szerokich taśm izolacyjnych, ale tylko w przypadku, kiedy opakowanie z taśmą izolacyjną zostanie zabezpieczone dodatkowym kartonem, który będzie zaklejony mocną taśmą pakunkową. W widocznej części paczki warto również przykleić naklejkę zwracającą uwagę na to, żeby z paczką obchodzono się ostrożnie.

Jak zapakować elektronikę?

 

Czas na złotą radę: elektronikę należy zapakować tak, jak robią to jej producenci. Co to znaczy? To proste: przypomnij sobie, jak zapakowany był Twój ostatni nowy telefon. 

Jak-zapakowa-delikatne-przedmioty-3
źródło: https://epe.global/

Po pierwsze: sprzęty w fabrycznych opakowaniach umieszczone są w ten sposób, aby się nie przesuwały (w przypadku telefonu: specjalna kuweta na aparat). Tak też zapakuj swój sprzęt. Dołóż wszelkich starań, aby nie przesuwał się on w pudełku i nie oddziaływały na niego żadne drgania. Użyj do tego wypełniaczy czy form, o których wspomnieliśmy wcześniej. 

Po drugie: żaden z elementów nie powinien wystawać poza opakowanie. Żadne z nas sobie nie wyobraża tego, żeby na przykład, dolna część telefonu wystawała z pomiętego opakowania, bo nie zmieściła się do środka. Przy pakowaniu przesyłek ważne jest, aby nic nie wystawało poza karton oraz żeby nic go nie zniekształciło. 

Po trzecie: kartony w miejscach łączenia są zazwyczaj najbardziej newralgicznym miejscem w każdej przesyłce. Dlatego zawsze należy je dodatkowo zabezpieczyć – najlepiej zaklejając szeroką taśmą specjalnie do tego przystosowaną. 
Po czwarte: żeby nie narazić naszej elektroniki na dodatkowe zarysowania, każde z akcesoriów z kompletu zapakuj osobno. Dodatkowo zabezpiecz je w taki sposób, aby nie obijały się o siebie – folia bąbelkowa i wypełniacze sobie świetnie z tym zadaniem poradzą.

I wreszcie po piąte: może to nie jest takie oczywiste, zważywszy na to, że w dzisiejszych czasach telefony, na które zwróciliśmy uwagę w tej części, przychodzą już skompletowane – bateria znajduje się wewnątrz. Ważne jednak jest, żeby w przypadku pozostałych urządzeń, w miarę możliwości, osobno zapakować akumulatory czy baterie. 

Kosmetyki i perfumy

 

Z roku na rok coraz bardziej dbamy o swój wygląd – dotyczy to nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Rynek kosmetyczny rozwija się w szalenie dynamiczny sposób, a kolejne drogerie otwierają się… nie na każdym rogu. Otwierają się w internecie, czyli w miejscu, w którym coraz częściej robimy zakupy. Ba! Część tego typu sklepów praktycznie w całości przenosi swoją działalność do sieci. 

Pojawiają się strony z całymi wachlarzami kosmetyków, zarówno tych do pielęgnacji ciała jak i twarzy, do makijażu i do włosów. Spotykamy także sklepy specjalistyczne – sprzedają tylko produkty eko, czy produkowane ręcznie. Perfumerie internetowe cieszą się znacznie wyższą sprzedażą niż te stacjonarne – oferują dużo niższe ceny. 

Kwitnie również sprzedaż pomiędzy „zwykłymi użytkownikami”, czyli osobami, które nie są podmiotami gospodarczymi – ot, kosmetyk się znudził, zapach przestał się podobać, a ta maseczka do włosów, która miała zdziałać cuda, nie do końca sprawdziła się na konkretnym typie włosów. 

Niektóre wyroby kosmetyczne są niezwykle cenne – najdroższe buteleczki perfum potrafią kosztować tyle, co nowy samochód. Kremy renomowanych firm mają wartości, które przewyższają nowe laptopy. Dlatego niezwykle ważne jest, w przypadku kosmetyków i perfum, jest odpowiednie zabezpieczenie nadawanej przesyłki.

Jak-zapakowa-delikatne-przedmioty-4
źródło: https://99designs.com/

Dodatkowo ważny jest również wygląd przesyłki – wpływa na postrzeganie marki. Chętniej do social mediów wrzuca się zdjęcie pięknego pudełka ze starannie zapakowanym produktem, niż szarego kartonu z napisem „ostrożnie, nie rzucać”. 

Samo pakowanie przesyłek z tymi produktami, może nastręczyć trudności – najczęściej są to nieregularne opakowania, często szklane z wystającymi elementami, które łatwo mogą się uszkodzić. Co zrobić, aby tego uniknąć ich zniszczenia w transporcie? 
 

Materiały potrzebne do zapakowania

 

Zanim przystąpisz do przygotowywania przesyłki z kosmetykami czy perfumami, musisz wiedzieć o jednej, bardzo ważnej rzeczy, szczególnie w sytuacji, w której wysyłasz przesyłkę za granicę. W składzie kosmetyków znajdują się przeróżne substancje chemiczne. Nawet te z naturalnych składników, w wyniku reakcji, jakie pomiędzy nimi zachodzą, mogą wytwarzać związki chemiczne. W związku z tym niezbędne jest sprawdzenie, czy wysyłany przedmiot nie znajduje się na liście wyrobów, które są zabronione w kraju, do którego go nadasz. 

Kiedy jesteś już pewien, że możesz wysłać dany produkt czas przystąpić do wyboru niezbędnych materiałów do pakowania. 

  • opakowanie

Perfumy i kosmetyki specyficznymi produktami – nie zawsze dołączone są do nich opakowania producenta. O tyle, o ile rzadko się to zdarza w przypadku perfum, to w przypadku kosmetyków znacznie częściej. Jest to o tyle problematyczne, że opakowania występują w całym wachlarzu kształtów i wielkości. Kiedy do produktu nie jest dołączone opakowanie producenta, należy wybrać karton jak najbardziej zbliżony wielkością do wysyłanego przedmiotu, tym samym ograniczając mu maksymalnie możliwość przemieszczania się wewnątrz niego. Świetnym rozwiązaniem będzie tu karton wykrojnikowy. Można również użyć kopert bąbelkowych – sprawdzą się przy produktach niewielkich, takich jak szminki czy tusze do rzęs. 

Produkty w pudełku producenta umieszczamy w kartonie, w którym przedmioty będą miały jak najmniejszą możliwość przemieszczania się. Warto użyć ozdobnego pudełka. Świetną reklamą będą także personalizowane pudełka z logiem Twojej firmy, czy unikalnym nadrukiem. Chcesz, by każdy klient zapamiętał, skąd zamawiał produkt? Wybierz jeden z produktów z naszej oferty “skrojonej na miarę”.  

  • materiał ochronny

Wcześniej wspomnieliśmy, że kosmetyki występują w każdym możliwym kształcie. Dlatego też czasem ciężko idealnie dobrać pudełko, które zabezpieczy przedmiot. Niezbędne wtedy będą materiały ochronne. Do nich możemy zaliczyć folię bąbelkową. Delikatne przedmioty można wyścielić materiałem takim jak na przykład filc. Ciekawostka: spotkaliśmy się kiedyś, z tym że perfumy bez opakowania producenta przyszły zawinięte w… pampersa. Nic im się nie stało 🙂

  • wypełniacz

Oprócz materiałów, które bezpośrednio chronią produkt, karton należy wypełnić, w taki sposób, aby przedmiot (lub przedmioty) nie miały możliwości swobodnego przemieszczania się po jego wnętrzu. Świetnie sprawdzi się do tego wełna drzewna. Zastosować można również poduszki powietrzne, eko-wypełniacze, które rozkładają się szalenie szybko, czy wreszcie wypełniacze papierowe, które również są przyjazne środowisku.

  • taśmy i elementy dekoracyjne

Każde opakowanie należy zabezpieczyć taśmą. Może być to zwykła taśma pakowa, ale ciekawym rozwiązaniem będą taśmy personalizowane. Wewnętrzne pudełko można owinąć wstążką w charakterystycznym kolorze. Dobrze jest utrzymywać określoną gamę kolorystyczną – pudełka mogą być w tym samym kolorze co wstążka, ale w innym odcieniu, bądź w kolorze, który na kole barw leży bezpośrednio przy nim lub naprzeciw. 

Jak zapakować kosmetyki i perfumy

 

Opakowania, w których sprzedawane są perfumy i kosmetyki, często są po prostu piękne. Producenci starają się, aby ich opakowania były również trwałe. Czy jednak na tyle trwałe, żeby zaufać im w stu procentach? Nie zawsze – długi czas transportu, często w warunkach niedostosowanych do przewożenia takich przedmiotów, może uszkodzić pudełko, a w efekcie i kosmetyk. Długotrwały wpływ wstrząsów czy uderzeń może być brzemienny w skutkach – perfumy mogą się rozlać, cienie pokruszyć, szminka roztopić, a balsam wypłynąć z opakowania. 

Jak-zapakowa-delikatne-przedmioty-5
źródło: https://commission.studio/

Z tego powodu ważne jest, aby przed zapakowaniem kosmetyków i perfum do wysyłki, ocenić stan opakowania producenta. Jeżeli nie ma kartonowego opakowania, jeszcze bardziej istotne jest odpowiednie zabezpieczenie. 

Poniżej przedstawiamy 6 kroków, które pomogą zabezpieczyć przesyłkę.
 

  1. Umieść flakon bądź słoik czy inne opakowanie, w którym znajduje się produkt, w oryginalnym pudełku. Jeżeli nie ma takiego, znajdź karton, który będzie najbardziej zbliżony rozmiarem do przedmiotu sprzedaży. Jeżeli wewnątrz zostało wolne miejsce, uzupełnij je dodatkowo odpowiednim wypełniaczem.
  1. W przypadku produktów płynnych: zabezpiecz je dodatkowo, w taki sposób, aby uniknąć wycieku. Użyj do tego folii stretch lub worek strunowy. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku również tzw. airbagi. W razie rozlania produktu, uchroni to resztę produktów przed zalaniem.
  1. Kosmetyki i perfumy w szklanych butelkach zabezpiecz folią bąbelkową. Grubą warstwą. 
  1. Przedmioty umieść w pudełku, a wolną przestrzeń należy wypełnić materiałem wypełniającym, który będzie działał jak poduszka bezpieczeństwa. 
  1. Gotową przesyłkę zamknij i zaklej taśmą, w taki sposób, aby nie dało się jej w prosty sposób otworzyć.

Szkło i porcelana

 

Szkło i porcelana, to chyba najtrudniejszy z dzisiaj omawianych tematów. Wszyscy dobrze wiemy, jakie szkło jest delikatne – ot chociażby: szklanki się tłuką, talerze rozrabiają, a wazony roztrzaskują w pył. Mimo tego i takie przedmioty sprzedają się w internecie. Jak zatem je spakować, aby dotarły do klienta dokładnie w tylu częściach, w których zostały zapakowane? Co zrobić, żeby szklane przedmioty nie rozbiły się w transporcie? 

Jak-zapakowa-delikatne-przedmioty-6
źródło: https://www.lalamove.com/

Wysyłka szklanych przedmiotów jest problematyczna z kilku powodów. Po pierwsze, jak już wspomnieliśmy, te produkty są bardzo delikatne. Jednakże, mimo swojej kruchości, część z nich potrafi być naprawdę ciężka. Ot, pierwszy z brzegu serwis obiadowy: waga? 24 kilogramy. Kolejne z aspektów jest to, że kurierów chroni prawo przewozowe, zwalniając ich z odpowiedzialności za ewentualne szkody. Tym samym, obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia przesyłki spoczywa na nadawcy. Dlatego tak istotne jest, aby przedmioty były zapakowane starannie i – przede wszystkim – poprawnie. Przecież nikt nie chce się narażać na koszty wynikające ze straty towaru, czy ewentualnych odszkodowań w sytuacji, kiedy szkło przyjdzie w kawałkach, a odbierający zrobi sobie krzywdę, rozpakowując je.  

Materiały potrzebne do zapakowania

 

Kiedyś szkło, porcelanę i kryształy pakowano w gazety. Dziś wiemy, że nie jest to najlepszy materiał amortyzujący. Należy zwrócić uwagę na to, żeby przedmioty, które pakujemy, nie obijały się o siebie i o opakowanie. Należy je zabezpieczyć w taki sposób, aby niestraszne im były żadne przygody w świecie transportu i logistyki. Aby sprostać takiemu wyzwaniu, konieczne są materiały, które są sprawdzone i nie zawiodą w żadnej sytuacji.

  • pudełko

Wybór pudełka, to jeden z pierwszych kroków do bezpiecznej przesyłki. Należy wybrać takie, które będzie wielkością idealnie odpowiadało przedmiotom wysyłanym. Bardzo łatwo znaleźć odpowiednie na naszej stronie, w zakładce kartony. Po zaznaczeniu rozmiaru, który jest potrzebny, pokażą się dostępne opcje. Nie warto oszczędzać na kartonach do wysyłki porcelany i szkła. To ciężkie przedmioty – kartony powinny być o wysokiej gramaturze, z twardej tektury.

  • zabezpieczenia i wypełniacze

Jakiego rodzaju zabezpieczenia użyć, żeby uniknąć rozbicia szklanych przedmiotów? Z pomocą przychodzi folia bąbelkowa. Należy dokładnie owinąć nią każdy przedmiot (tak jak w przypadku kosmetyków: grubo). Nie trzeba jej żałować – waży tyle, co nic, więc nie zwiększy dodatkowo ciężaru przesyłki. Dodatkowo przydadzą się fragmenty tektury. Najlepiej skorzystać z wypełnienia Skropak. Sprawdzi się lepiej niż wypełniacze z powietrzem, które w razie uszkodzenia jednego przedmiotu mogą popękać i doprowadzić do zniszczenia wszystkich.

  • taśmy

W przypadku wysyłki przedmiotów szklanych, ceramicznych i porcelanowych, warto użyć taśmy nie tylko do zabezpieczenia kartonu. Może ona służyć również jako dodatkowa warstwa dla folii bąbelkowej. Do zabezpieczenia kartonu polecamy taśmę kauczukową – zarówno tę naturalną jak i tę syntetyczną. Wykazują się one większą wytrzymałością na duże obciążenia. 

Jak zapakować szkło i porcelanę

 

Na pierwszy rzut oka pakowanie szkła, porcelany czy ceramiki wydawać się może nie lada wyzwaniem. Podpowiadamy, jak sprawić, żeby w praktyce okazało się być zadaniem nieuciążliwym, które w dodatku nie zajmie dużo czasu.
 

  1. Wybierz odpowiedni karton. Taki który pasować będzie wielkością do towaru, który wysyłasz.
  1. Każdy z przedmiotów owiń folią bąbelkową. Kiedy już skończyłeś, zrób to jeszcze raz – im grubsza warstwa, tym bezpieczniej (oczywiście, bez przesady). Kiedy już przedmiot otacza bezpieczna otoczka z bąbelków, zabezpiecz ją taśmą klejącą, żeby się nie rozwinęła.
  1. Pakowane produkty oddziel od siebie tekturą. Staraj się ułożyć je jak najściślej, żeby nie było pomiędzy nimi zbyt dużo wolnego miejsca. Wolne przestrzenie uzupełnij wypełniaczem. 
  1. Jeżeli masz już wszystkie przedmioty w kartonie wysyłkowym, a zostało Ci w nim sporo miejsca, to wróć do punktu pierwszego i zmień karton. Jeżeli jednak zostało niewiele miejsca, to zabezpiecz je materiałem wypełniającym. Może to być mieszanka folii bąbelkowej i tektury, może to być również specjalistyczny wypełniacz.
  1. Zaklej paczkę. Nie żałuj taśmy. Zabezpiecz wszystkie rogi i łączenia kartonu, w taki sposób, aby nie dało się otworzyć pudełka bez używania jakiegoś ostrego przedmiotu.

 

Sposób pakowania porcelany ciężko nazwać ekologicznym. Można jednak wybrać produkty, które są poddawane recyklingowi i są przyjazne środowisku. Polecamy wybieranie właśnie takich rozwiązań. W naszej ofercie między innymi: tutaj, tutaj i tutaj. 

Jak-zapakowa-delikatne-przedmioty-7

źródło: etsy.com

Słowem podsumowania: wybierając materiały, które użyte zostaną do zapakowania sprzedawanego towaru, warto zdać się na profesjonalistów i skorzystać z usług firmy, która ma w swojej ofercie produkty do zadań specjalnych. 

Zapraszamy do kontaktu z jednym z naszych specjalistów! 

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Magazyn

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *