Jak zaadresować list do sądu?

W większości przypadków sam kontakt z sądownictwem może być stresującą sytuacją. Dlatego może okazać się, że nie będziesz wiedział, jak należy zaadresować koperty. Zwłaszcza, jeśli ma być to Twój pierwszy raz. Okazuje się, że jest to wyjątkowo prosta czynność – porównywalna do adresowania tradycyjnego listu do przyjaciela lub członka rodziny. Niemniej musisz pamiętać o kilku szczegółach. 

Adresowanie koperty
 

Adresowanie koperty do sądu – przesyłka tradycyjna czy polecona?

Nie ma obowiązku wysyłania listu poleconego do sądu. Jednak warto mieć na uwadze to, że w treści pisma, które wysyłasz, zazwyczaj znajdują się poufne dane. Mogą to być Twoje dane lub osób trzecich. Zarówno jedne, jak i drugie należy chronić. Co więcej, w treści pisma mogą zawarte być informacje, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce. Dlatego zgodnie z przysłowiem, które mówi "przezorny, zawsze ubezpieczony" warto zdecydować się na przesyłkę poleconą. Da Ci to pewność nie tylko tego, że list zostanie na pewno doręczony, ale również co do tego, że trafi on prosto do odbiorcy.
 

Wysyłka listu do sądu – dlaczego warto korzystać z usług Poczty Polskiej?

W przypadku wysyłki listów do sądu podobnie jak przy wysyłce różnego rodzaju pism urzędowych ważny jest termin, którego bezwzględnie należy dotrzymać. I choć masz możliwość wysyłki listu za pośrednictwem kuriera, to musisz pamiętać o jednej bardzo ważnej sprawie. Tylko w przypadku wysyłki listu za pośrednictwem Poczty Polskiej data doręczenia, równoznaczna jest z datą nadania listu. Jeśli więc zależy Ci na czasie albo przegapiłeś moment i wysyłasz list na ostatnią chwilę, to pamiętaj, że Poczta Polska jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

Wkładanie listu do skrzynki sądowej
 

W jakich kopertach wysyłać listy do sądu?

Koperty powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Precyzyjnie wykończone a przede wszystkim estetyczne. W ofercie naszego sklepu znajdziesz koperty papierowe, które idealnie się do tego nadadzą. W zależności od tego ile masz pism do wysłania oraz czy chcesz je składać możesz wybrać koperty papierowe C5 albo koperty rozszerzane 3D. Oprócz tego w sklepie Neopak znajdziesz jeszcze:

To, które wybierzesz zależy wyłącznie od Ciebie.
 

Adresowanie listu do sądu

List do sądu nie będzie adresowany inaczej niż list do Twoich znajomych. Dla własnej wygody i spokoju ducha pamiętaj po prostu, aby stosować się do wyżej wspomnianych zaleceń, czyli np. wysyłka przesyłki poleconej. Jak więc powinna być zaadresowana koperta do sądu? W prawym dolnym rogu należy wpisać kolejno:

  • imię i nazwisko pracownika sądu (pod warunkiem, że adresujesz list do konkretnego pracownika instytucji);
  • nazwę sądu;
  • ulicę i numer budynku;
  • kod pocztowy i miejscowość.

Nadawca znajdować ma się tradycyjnie w lewym górnym rogu. W pierwszej linii podane ma być imię i nazwiska nadawcy, kolejno ulica i numer budynku lub mieszkania oraz kod pocztowy i miejscowość.

Bardzo ważne jest także wypełnienie druczku na list polecony. Tutaj, podobnie jak na kopercie wpisujesz dane nadawcy oraz adresata – w oznaczonych miejscach – oraz masz do wyboru kilka dodatkowych opcji do zaznaczenia. Możesz z nich skorzystać albo nie. Jedną z nich jest wybór potwierdzenia odbioru. Dzięki temu otrzymasz z powrotem kartkę z podpisem od sądu, potwierdzającym, że przesyłka została odebrana. Jednak w tym celu trzeba wypełnić dodatkowy druk. Oprócz tego istnieje forna potwierdzenia doręczenia poprzez SMS – wpisujesz swój nr telefonu, po doręczeniu litu do urzędu, otrzymasz SMS ze stosowną informacją. 

Zaadresowany list

Dodatkowo możesz wybrać opcję listu priorytetowego. Przesyłka będzie droższa niż zwykły polecony, ale Twój list dotrze błyskawicznie do sądu – maks. 1-2 dni robocze od momentu jego nadania. Jest to rozwiązanie dobre niewątpliwie dla wszystkich, którym zależy na czasie, aczkolwiek – tak jak już wspominaliśmy – przy wysyłaniu pism do sądu liczy się data stempla pocztowego. 

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Koperty papierowe

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *