SPIS TREŚCI
Historia powstania woreczków strunowych
Branża opakowaniowa w obecnych czasach to przede wszystkim szeroki wybór różnego rodzaju opakowań. W dzisiejszych czasach branża ta wyglądał zupełnie inaczej, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, gdzie mówiono raczej tylko o opakowaniach kartonowych i taśmie pakowej. Na chwilę obecną mamy naprawdę ogromny wybór opakowań, bez znaczenia jest więc to, co chcemy wysłać, na pewno znajdziemy odpowiednie opakowanie, by dobrze zabezpieczyć towar.
Jednym z ciekawszych produktów, które są teraz dostępne w wielu sklepach z opakowaniami, to woreczki strunowe. To niepozorne, różnego rozmiaru foliowe woreczki ze specjalnym zamknięciem, które skutecznie chronią wysyłany towar przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi, takimi jak kurz, wilgoć, czy nawet bezpośrednio woda.
Jednak czy ktoś z Was zastanawiał się kiedyś w jaki sposób powstały woreczki strunowe? Kiedy powstały woreczki strunowe i czy występowały od razu w takiej formie, jak możemy je spotkać dzisiaj?
Kiedy powstały woreczki strunowe?
Borge Madsen, tak nazywał się wynalazca, którego możemy śmiało uznać, za pierwszą osobę, ojca, woreczków strunowych, które w obecnych czasach wykorzystywane są na potęgę. W 1951 roku złożył on wniosek patentowy na specjalny plastikowy zamek błyskawiczny, rzecz jasna, pierwowzór takiego zamknięcia różnił się nieco od obecnego zamknięcia woreczka strunowego, jednak zamysł był ten sam. Po kilku miesiącach zastanawiania się co zrobić ze swoim wynalazkiem Madsen sprzedał swój patent firmie Flexgrip, która na początku zaczęła wykorzystywać takie zamknięcie w segregatorach oraz teczkach biurowych. Koszt produkcji takich towarów był jednak wysoki, a samo zamknięcie wymagało ulepszeń.
Pierwszym takim ulepszeniem było zgrzewanie plastikowych zamków na płasko, co pozwoliło znacznie zmniejszyć koszty produkcji takiego rodzaju zamknięcia w opakowaniach, a jednocześnie wpłynęło na rozpowszechnienie takich opakowań.
Po ośmiu latach od wynalezienia plastikowego zamka błyskawicznego firma Flexigrip wykupiła prawo do wyłączności na zamki typu minigrip. Zamknięcie te polegało na wtłaczaniu profili w folię polietylenową. Rok 1964 to podpisanie specjalnej umowy pomiędzy Flexigrip i Dow Chemical Company, która zapewniała wyłączność sprzedaży torebek strunowych w sklepach tej drugiej firmy. Współpraca pomiędzy tymi dwoma firmami przyniosła na świat nową markę – Ziploc.
Ulepszenie procesu produkcji torebek strunowych przepisem na największą popularność i zainteresowanie.
Proces produkcji torebek strunowych dopiero w roku 1972 został usprawniony do tego stopnia, że ich produkcja była ekonomicznie opłacalna, by wprowadzić je na sprzedaż konsumentom. Usprawnienie polegało na wykorzystaniu lepszych taśm produkcyjnych, które zwiększyły produkcję z jednego metra na minutę do stu metrów na minutę! To właśnie do tamtej pory torebki strunowe są produkowane w takiej formie, jakie znamy do dzisiaj.
Jakie woreczki strunowe można dziś kupić?
Na chwilę obecną w branży opakowaniowej możemy kupić wiele różnego rodzaju woreczków strunowych. Główną cechą, którą zawsze bierze się pod uwagę w podziale woreczków strunowych, jest ich grubość oraz szerokość. Ponadto wyróżniamy również woreczki strunowe z suwakiem, woreczki strunowe antystatyczne, woreczki strunowe kolorowe, czy też coraz bardziej popularne woreczki strunowe przestrzenne Doypack.
Ile kosztują i gdzie kupić woreczki strunowe?
Koszt najmniejszych i najcieńszych woreczków strunowych to kwestia niecałych dwóch złotych za sto sztuk. Na cenę woreczków strunowych wpływa przede wszystkim ich grubość oraz rozmiar. Na cenę wpływać może również kolor woreczków strunowych, rodzaj zamknięcia, dodatkowe nadruki.
Woreczki strunowe możemy kupić na stronie sklepu internetowego neopak.pl.