SPIS TREŚCI
Jak wykorzystać ponownie zużytą folię stretch?
Ponowne wykorzystanie różnego rodzaju materiałów w dzisiejszych czasach raczej nie jest związane z „szalejącą” wysoką inflacją w naszym kraju. Choć w tym miejscu trzeba zaznaczyć, że ostatnie miesiące naprawdę dały się nam wszystkim we znaki. Mimo wszystko świadomość ludzi na temat pro ekologicznego życia, większego dbania o środowisko naturalnie znacząco wzrasta z biegiem czasu. Dlatego też, jeśli jakiś produkt, materiał czy cokolwiek, co nadaje się do ponownego użytku, trafi w ręce człowieka, to staramy się takie coś wykorzystać, by nie produkować zbędnie coraz większej ilości odpadów.
Podobnie jest w przypadku materiałów po paczkach kurierskich, które docierają do nas w wyniku dokonywanych zakupów internetowych, każdy kartonik, tekturowe pudełko czy nawet folię bąbelkową staramy się wykorzystać jeszcze raz, zamiast bezmyślnie wyrzucać takie materiały do śmietnika. Choć jeśli chodzi o wyrzucanie i recykling opakowań po przesyłkach kurierskich, to też powinniśmy być ostrożni, więcej, napisaliśmy o tym w artykule podlinkowanym poniżej:
Jak segregować odpady po paczkach?
Przyjrzyjmy się jednak folii stretch, jej historii, zaletom, a także różnym sposobom, w jaki możemy ją ponownie wykorzystać w sposób standardowy oraz nietypowy. Wszystko znajduje się w dalszej części tego artykułu, dlatego też zapraszamy do kontynuowania.
Jak powstała folia stretch?
Historia powstania folii stretch na pewno była już niejednokrotnie omawiana w wielu miejscach w internecie, w książkach, czasopismach, a zapewne także w audycjach radiowych oraz internetowych. Nie każdy jednak ją zna, dlatego też pokrótce chcielibyśmy ją tutaj przedstawić.
Historia folii stretch jest bardzo podobna do historii wynalezienia większości materiałów czy substancji, które są dzisiaj używane na wielką skalę. Co mamy na myśli? Właściwie to, że ojcem folii stretch jest przypadek, swoje początki wzięła ona z przypadkowego podgrzania diazometanu. Był rok 1898, kiedy to niemiecki chemik o nazwisku Pechmann, podgrzał wymieniona wyżej substancję, a w efekcie tego podgrzania otrzymał woskowatą, białą substancję, którą pierwotnie nazwano polimetylenem. Dopiero w połowie następnego wieku odpowiednio poznano oraz ulepszono metody produkcji i powstawania różnego rodzaju produktów z polietylenu. Wtedy też opracowano metody produkcji folii stretch, które wykorzystuje się do dzisiaj.
Jakie zalety posiada folia stretch i gdzie najczęściej jest wykorzystywana?
Folia stretch nie bez przyczyny jest bardzo popularna w wielu branżach, w szczególności w branży logistycznej, magazynowej czy po prostu w przesyłkach kurierskich. Jej właściwości, takie jak perfekcyjne przyleganie do towaru, opakowania, czy chociażby łatwość aplikacji, sprawiają, że jest to jedna z najbardziej efektywnych metod pakowania, zarówno w celu wysłania jakiegoś towaru lub magazynowania na dłuższy czas. Folia stretch będzie idealna zarówno do owinięcia całej palety, jak i również pojedynczych pudełek z towarem. Jest niesamowicie rozciągliwa, przez co jej odporność na rozrywanie znacząco wzrasta. Zapewnia wysoką ochronę przed wilgocią oraz większością zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu (pyłki, kurz i tym podobne).
Oprócz wymienionych wyżej branż folia stretch jest również wykorzystywana w branży budowlanej, w wielu gospodarstwach domowych (w sprzedaży jest folia spożywcza, która jest jednym z rodzajów folii stretch), w rolnictwie oraz branży spożywczej i kosmetycznej. Jak widać więc folia stretch posiada szeroki wachlarz zastosowań.
Jak ponownie wykorzystać folię stretch?
Folia stretch nie zużywa się po jednym jej wykorzystaniu, aby ją odzyskać, na przykład z przesyłki kurierskiej, należy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim taka paczka będzie dodatkowo zabezpieczona taśmą pakową, trzeba się tej taśmy pozbyć. Razem z tą taśmą, na pewno stracimy nieco folii stretch. Jednak najczęściej paczki są owijane kilkoma warstwami, większość można odzyskać. Po usunięciu taśmy pakowej należy znaleźć początek folii stretch i delikatnie zacząć ją odwijać, pamiętajmy, że bardzo dobrze przylega, więc delikatność przy odwijaniu jest wskazana, żeby nie rozerwać folii.
Do czego możemy ponownie wykorzystać folię stretch?
Nietypowych zastosowań folii stretch jest mnóstwo, przede wszystkim w gospodarstwach domowych, folię stretch możemy wykorzystać do zabezpieczenia elementów naszej garderoby, kiedy jesteśmy pewni, że przez dłuższy czas nie będziemy ich używać. Folia stretch idealnie zabezpieczy takie ubrania przed wilgocią, kurzem i nieprzyjemnymi zapachami z zewnątrz (na przykład przy przechowywaniu w piwnicy).
Ktoś, kto często podróżuje, na pewno zna tę metodę wykorzystania folii stretch. Mianowicie walizkę, którą oddajemy do luków bagażowych, warto owinąć folią stretch w celu dodatkowego zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi lub po prostu przed porysowaniem, uszkodzeniem naszej walizki.
Więcej ciekawych, nietypowych zastosowań folii stretch znajdziemy pod poniższym linkiem:
Nietypowe zastosowania folii stretch.
Gdzie kupić folię stretch?
Oczywiście folia stretch to produkt praktycznie ogólnodostępny, jednak w dużych hipermarketach nie znajdziemy zbyt dużej gamy wyboru. W sklepach budowlanych, dużych sieciówkach w tej branży znajdziemy na pewno większy wybór folii stretch pod względem rozmiarów oraz kolorystyki.
Niemniej jednak zapraszamy do naszych sklepów internetowych pod adresami neopak.pl oraz opako.com.pl, posiadamy bardzo szeroką gamę produktów w kategorii folia stretch.