SPIS TREŚCI
Streczowanie palet nie jest zadaniem trudnym i czasochłonnym. Z drugiej strony nie wystarczy tylko owinąć danej palety byle jak, aby była dobrze zabezpieczona podczas transportu. Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo zastreczować palety, koniecznie zapoznaj się z poniższym materiałem. Znajdziesz w nim kilka przydatnych wskazówek, który zredukują ryzyko uszkodzenia towaru.
Folia stretch – dlaczego najlepiej nadaje się do zabezpieczania towaru?
W branży logistycznej folia stretch jest jednym z ważniejszych produktów. Wszystko przez jej cenne właściwości, które skutecznie zabezpieczają praktycznie każdą przesyłkę. Chodzi głównie o takie aspekty jak:
- Wytrzymałość – folia stretch jest materiałem bardzo wytrzymałym na wszelkie uszkodzenia. Ciężko jest ją po prostu rozerwać w rękach.
- Elastyczność – materiał ten jest bardzo elastyczny, dzięki czemu można nim owinąć praktycznie każdą rzecz bez ryzyka przerwania.
- Lekkość – folia stretch jest lekka, dlatego nie zwiększa wagi przesyłki, a więc nie musisz przygotowywać się na wyższe koszty.
- Uniwersalna – czyli właściwie do wszystkiego.
- Dobrze przylega do każdego materiału – surowiec, jakim jest folia stretch, bardzo dobrze przylega do wszelkich materiałów zabezpieczając je przed ewentualnym uszkodzeniem.
- Nie przesuwa się – materiał ten nie przesuwa się, ponieważ ściśle przylega do danego przedmiotu i dodatkowo kolejne jego warstwy również przyklejają się do siebie. Dzięki temu nie jest on w stanie się przesuwać.
- Chroni towar przed czynnikami zewnętrznymi i uszkodzeniem – folia stretch chroni nie tylko przed mechanicznym uszkodzeniem, ale również przed promieniowaniem UV i wilgocią.
Jak prawidłowo zastreczować palety za pomocą folii stretch?
Korzystając z poniższych wskazówek, szybko i w prosty sposób zastreczujesz swoje towary na palecie.
- Sprawdź, czy transportowany towar jest ułożony równo na palecie.
- Folię zacznij przywiązywać od spodu palety, co sprawi, że szybko owiniesz nią cały towar.
- Wykorzystaj wewnętrzną stronę folii, aby przylegała do palety. Sprawi to, że będzie się lepiej kleiła.
- Cały towar powinien zostać oklejony kilka razy, dzięki czemu będzie bardziej ustabilizowany. Najlepiej owiń towar 3 razy, co sprawi, że towar nie będzie się przesuwał podczas transportu.
- Fola stretch powinna być doskonale napięta, ale niezbyt mocno naciągnięta. Wówczas można ją łatwiej uszkodzić, a tego nie chcemy.
- Nie zapominaj o górnej części palety. Folia powinna zostać przeciągnięta przez narożną część palety i tak samo z każdej strony. Sprawi to, że nic nie zaszkodzi przewożonemu towarowi, a cały transport będzie prawidłowo ustabilizowany.
Jakie są główne rodzaje folii stretch?
Folie stretch dzieli się głównie na ręczne i maszynowe. Pierwsza z nich nakładana jest na dany towar ręcznie lub przy wykorzystaniu ręcznych dyspenserów. Najczęściej tego typu sprzęty wykorzystuje się w mniejszych firmach, gdzie paletowe owijarki nie są niezbędne. Stretch ręczny, który jest najczęściej wykorzystywany posiada grubość 20 mikronów. Niektóre typy folii rozciągają się do 75% a inne nawet do 140%. Warto wspomnieć, że im grubsza jest folia stretch, tym mniej materiału potrzeba, aby owinąć dany towar. Oczywiście można zakupić folię stretch o mniejszej grubości, jednak w takiej sytuacji np. do zabezpieczenia bardzo dużej przesyłki, materiał będzie wykorzystany w o wiele większej ilości.
Chcesz się dowiedzieć więcej? Czytaj artykuły o folii stretch
Maszynowa folia stretch charakteryzuje się maksymalnym rozciąganiem i jest w stanie powrócić do pierwotnego kształtu. Ten typ folii jest bardziej praktyczny niż ręczny. Wybierając jednak folię stretch maszynową, warto od razu wyposażyć się również w owijarkę automatyczną. Tuleje są tu jednym z ważniejszych aspektów i najczęściej wykorzystuje się ich dwa rodzaje – 510 i 520 mm. Można je wymieniać, a ich docelowy rozmiar jest ustalany w fabryce, gdzie bierze się pod uwagę zainstalowany sprzęt.
Czym jest folia prestretch?
Powszechnie znana jest standardowa folia stretch, ale od czasu do czasu można usłyszeć także o folii prestretch. Choć folia ta jest wytwarzana z tego samego materiału, co folia strech to jednak już na etapie produkcji jest ona wstępnie rozciągana. Sprawia to, że jest cieńsza od folii stretch. Dodatkowo charakteryzuje się takimi aspektami jak:
- Wysoka przejrzystość – ze względu na dużą rozciągliwość materiału. Sprawia to, że towar, który będzie nią zabezpieczony, będzie dobrze widoczny.
- Wygodna aplikacja – folia stretch nie jest materiałem, który naciąga się trudno, jednak nie jest ona wstępnie rozciągana, tak jak folia prestretch. Dlatego też, jeśli często wykorzystujesz folię do owijania dużych przesyłek, skorzystaj z folii prestretch, do której owinięcia wykorzystasz mniej siły i po prostu szybciej wykonasz zadanie.
Najpopularniejsze warianty folii stretch
Do najczęściej wybieranych rodzajów folii stretch zalicza się:
- Przezroczystą folię stretch – wykorzystywana do wielu zadań – pakowania paczek, żywności i innych. Dzięki temu, że jest całkowicie transparentna, widać wszystko, co jest w nią opakowane. Charakteryzuje się właściwościami termokurczliwymi, a więc szybko przylega do danego przedmiotu pod wpływem wysokiej temperatury. Dodatkowo nie przepuszcza zapachów i wilgoci.
- Nietransparentne folie w różnych kolorach – bardzo często wybierana jest czarna folia stretch, ale można spotkać się także z niebieską, żółtą lub białą. Bardzo dobrze chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i wzrokiem wścibskich osób.
- Minirapy – małe folie stretchowe idealnie nadające się do pakowania mniejszych przesyłek.
Folia stretch do zabezpieczania palet
Transport towarów jest wymagający pod względem prawidłowego zabezpieczania paczek. Odpowiednio zaaplikowana folia stretch bardzo dobrze zabezpieczy palety przed rozpadnięciem się lub przesunięciem paczek. Korzystając z powyższych wskazówek, prawidłowo zabezpieczysz towar i pozbędziesz się niepotrzebnego stresu.