SPIS TREŚCI
Pakowanie przedmiotów w folię bąbelkową to jedna z najpopularniejszych metod zabezpieczania przedmiotów podczas transportu. Jest również wyjątkowo skuteczna, pod warunkiem, że wszystko robisz właściwie. Dowiedz się, jak pakować folią bąbelkową. Wyjaśniamy również, którą stroną pakować w folię bąbelkową. Sprawdź!
Folia bąbelkowa – produkt niezbędny w pakowaniu
A o jakich właściwościach jest tu mowa? Przede wszystkim chodzi o to, że folia bąbelkowa jest de facto warstwą amortyzującą. Chroni ona przez to zawartość pakunku przed różnymi niekorzystnymi czynnikami z zewnątrz. Przede wszystkim ważną rolę odgrywa tutaj budowa folii. Wspomniane już pęcherzyki – które często stanowią przedmiot dziecięcej zabawy – są wypełnione sprężonym powietrzem. Dodatkowo pęcherzyki te znajdują się bardzo blisko siebie – i to właśnie stąd bierze się warstwa, która chroni nasze rzeczy przed upadkami, naciskami innych przedmiotów o dużej masie, uderzeniami czy wstrząsami. Wszystkie te zjawiska mogą się zdarzyć w transporcie i niejednokrotnie doprowadzały one do uszkodzeń źle zabezpieczonych paczek.
Folia bąbelkowa – klasyczne użycie
Jeżeli mówimy o folii bąbelkowej w postaci produktu zwiniętego w rulon, to wówczas mamy do czynienia z bodajże najszerzej znanym i najbardziej rozpowszechnionym rodzajem folii. Jest tak przede wszystkim dlatego, że folia ta jest w bardzo dużych ilościach nabywana przez firmy, które bardzo szeroko stosują pakowanie. Na przykład z bardzo dużym powodzeniem folia ta sprawdza się u tych sprzedawców, którzy na dużą skalę wysyłają swój towar do klientów. Jednakże to, jak dany produkt będzie zapakowany dużo zależy od jego rodzaju.
Pakowanie w folię bąbelkową – uniwersalne porady
Jest kilka rad, które znajdą swoje zastosowanie zawsze tam, gdzie użyta będzie klasyczna lub antystatyczna folia bąbelkowa.
- Po pierwsze, kiedy mamy do czynienia z folią bąbelkową w postaci rulonu, to zawsze powinniśmy dzielić ją na takie fragmenty, które będą pasowały do rzeczy, którą będziemy owijać folią. A co to znaczy, by fragmenty folii „pasowały”? Otóż, muszą być one nieco większe niż wskazują na to wymiar danej rzeczy. Przykładowo, jeżeli mamy do zapakowania pudełko, gdzie w środku znajduje się biżuteria, to może mieć ono 15 cm długości. Wówczas powinniśmy wziąć nieco więcej folii bąbelkowej, czyli w tym przykładzie może być to fragment o długości 20 cm.
- Kolejna porada może się wydawać dość banalna, ale – jak się okazuje – w praktyce wiele osób o niej zapomina. Mianowicie chodzi o to, żeby już w trakcie pakowania w folię nie owijać nią zbyt ciasno danego produktu. Może to spowodować nacisk na pęcherzyki powietrza, które zaczną pękać jeszcze przed transportem paczki. A cóż nam po takim pakowaniu, kiedy to nasze zabezpieczenie zostanie zniszczone? Warto się nad tym zastanowić.
- Warto też zawsze sprawdzać wymiaru folii, którą będziemy kupować. Powyżej padł przykład pudełka z biżuterią, czyli przedmiotu, który bądź co bądź będzie stanowił nieduży pakunek. Nasza folia może jednakże służyć do tego, aby owijać nią przedmioty znacznie większe, na przykład lodówki. W przypadku tak dużych towarów należy postępować ergonomicznie. Musimy zakupić taką folię, która rozmiarowo będzie największa, dzięki naraz będziemy mogli owinąć większą powierzchnię.
Musimy także wspomnieć o tym, że często osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z przygotowywaniem paczek przy użyciu folii bąbelkowej zadają pytanie o to, którą stroną powinny one owijać swoje produkty folią. Otóż zawsze należy owijać produkty tak, aby strona z pęcherzykami była na zewnątrz. Po pierwsze tylko tak folia w 100% będzie chronić zawartość, a po drugie łatwiej będzie ją można przykleić. Część płaska pozbawiona pęcherzyków, powinna znajdować się po wewnętrznej stronie.
Powinniśmy wiedzieć o tym, że jeżeli chcemy używać folii bąbelkowej w rulonie, to żeby potem dany fragment trzymał się całości powinniśmy zakleić go za pomocą taśmy do pakowania. Folia bąbelkowa w takiej postaci nie posiada żadnych elementów posmarowanych klejem, czy też zatrzasków, przez co nie może się ona sama zamknąć. Dlatego też tak ważne jest używanie w tym przypadku taśmy klejącej, która jest idealnym uzupełnieniem całego procesu pakowania.
Jak używać folii bąbelkowej do pakowania kruchych przedmiotów?
Często bywa tak, że w paczkach znajdują się delikatne przedmioty, które są bardzo narażone na uszkodzenie. W dużej mierze jest tu mowa o wyrobach szklanych. Jeżeli mamy na przykład zapakować lustro, szybę czy jakikolwiek inny przedmiot płaski, należy podzielić folię na dwa fragmenty i ułożyć z nich literę X. Z kolei, jeśli będziemy pakowali porcelanę, naczynia to musimy tutaj je zapakować zarówno przy użyciu folii jak i części papierowych – na przykład zmiętych gazet.
Opakowania zawierające folię bąbelkową
Dotychczas opisywaliśmy sobie właściwości, zastosowanie i użytkowanie folii, która trafia do nas w postaci rulonu. Jednakże oprócz tak wyglądającej folii mamy jeszcze do czynienia z całą masą opakowań, do których produkcji użyto właśnie folii bąbelkowej. W wielu przypadkach to właśnie użycie tych opakowań będzie najodpowiedniejsze. Warto przyjrzeć się z bliska kilku obrazowym przykładom.
-
Koperty bąbelkowe
Koperta bąbelkowa jest produktem bardzo sprawdzonym. Jak sama nazwa wskazuje, jest to połączenie folii bąbelkowej i klasycznej, papierowej koperty pocztowej. W takie opakowanie możemy włożyć drobne przedmioty, które będziemy chcieli zabezpieczyć na okoliczność wysyłki. Koperta sprawdza się przy wysyłce biżuterii, akcesoriów biurowych, takich jak długopisy czy pióra, a także drobnych części. Bardzo ważnym atutem tego produktu jest to, że ze względu na swoją papierową powierzchnię, od ręki możemy nanieść adres. To powoduje, że całe pakowanie przebiega znacznie szybciej.
-
Worki bąbelkowe
Produktem, który także zasługuje na uwagę są niewątpliwie woreczki bąbelkowe. Zostały one wykonane tak, że ich używanie jest bardzo wygodne i szybkie. Nie ma nic prostszego – wystarczy dany towar włożyć w woreczek, a następnie odpowiednio to zabezpieczyć i już można spokojnie przechodzić do dalszych kroków pakowania. W taki woreczek możemy zapakować np. termos, dzięki czemu nie będzie się on obijał w transporcie. Woreczki służą także bardzo dobrze to ochrony chociażby butelek.
Zrównoważone korzystanie z folii bąbelkowej
Może się zdarzyć tak, że kupimy nadmiar folii bąbelkowej. Wówczas pojawiają nam się możliwości jej nietypowego wykorzystania. Warto o tym wiedzieć, bo może się okazać, że folia właśnie stanowi znakomitą odpowiedź na nasze potrzeby. Przykładowo folia bąbelkowa może służyć nam do podtrzymania temperatury posiłku. Wyobraźmy sobie sytuacje, że mamy gotowe, ciepłe jedzenie, ale osoba, z którą mamy spożyć posiłek się spóźnia. Aby uniknąć wystygnięcia możemy przykryć talerz z jedzeniem folią bąbelkową. Działa to także znakomicie w przypadku ochrony roślin przed zmarznięciem. Jeżeli masz ogród, to użycie folii w taki sposób będzie znakomite. Jest też coś dla rodziców – otóż folia bąbelkowa może służyć nie tylko temu, aby dziecko naciskało pęcherzyki powietrza, ale też może stanowić element pracy plastycznej do szkoły.
Zdjęcie z Pexels