Jak używać folii bąbelkowej w ogrodnictwie?

Folia bąbelkowa ma przynajmniej kilka podstawowych zastosowań. Przede wszystkim jest świetnym materiałem ochronnym, który może posłużyć do owijania delikatnych przedmiotów w kontekście ich dalszej wysyłki. Dzięki folii pęcherzykowej jesteśmy także w stanie zabezpieczyć ważne dokumenty, listy i pisma, co jest możliwe do osiągnięcia przy wykorzystaniu kopert bąbelkowych. Ten rodzaj folii spełnia bardzo ważną rolę w logistyce i pracach magazynowych. Niemalże każdy podmiot, który prowadzi sprzedaż online, z pewnością posiada na stanie przynajmniej jedną dużą rolkę folii bąbelkowej o zadowalających parametrach zabezpieczających.

Różne funkcje folii pęcherzykowej

Folia bąbelkowa ma działanie antystresowe i może być znakomitą zabawką, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Udowodniono, że zgniatanie malutkich pęcherzyków, doprowadzając je do zniszczenia, daje bardzo dużą satysfakcję i pozwala ukoić zmysły. Można by wyróżnić naprawdę wiele sposobów na kreatywne zastosowanie folii bąbelkowej. W niniejszym artykule biorę na tapet używanie tego produktu w ogrodnictwie. Okazuje się bowiem, że folia pęcherzykowa z powodzeniem może być wykorzystywana w przydomowym ogrodzie, na działce rekreacyjnej, a także w dużym, fachowym ogrodnictwie.

wejscie-do-ogrodu

Folia bąbelkowa w ogrodzie – czy warto ją stosować?

Niepozorna folia bąbelkowa może przydać się każdemu zapalonemu ogrodnikowi. Wachlarz możliwości związanych z jej zastosowaniem jest niezwykle szeroki: od likwidowania szkodników, przez porządkowanie alejek, skończywszy na ogrzewaniu basenu. Każda osoba, która lubi spędzać czas w ogrodzie, będzie z pewnością zdumiona wielością zastosowań tego materiału. Postanowiłem wyróżnić pięć najbardziej praktycznych rozwiązań, które przydadzą się każdemu, w tym także zupełnie początkującemu ogrodnikowi.

W dalszej części tekstu wskazuję nietypowe i uzupełniające przykłady użycia folii z bąbelkami w plenerze. Jeśli więc mamy pod ręką dużą ilość folii, np. pochodzącą z rozpakowanych przesyłek, możemy z niej zrobić całkiem niezły użytek. Jeśli pomysły nam się spodobają, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić np. całą rolkę folii i wykorzystywać ją jako przydatne, ogrodowe akcesorium. Jestem zdania, że warto taki produkt mieć w magazynku, szczególnie jeśli posiadamy własny ogród z roślinami i chcemy je skutecznie – i w sposób ekonomiczny – pielęgnować do ustawicznego wzrostu.

TOP 5 zastosowań folii bąbelkowej w ogrodzie

Zastosowań tego materiału jest całkiem sporo, nie tylko w kontekście wykorzystania folii w domu, na budowie, w motoryzacji, ale także i w ogrodnictwie. Podstawową funkcją folii jest znakomita izolacja termiczna – szczególnie, jeśli chodzi o ochronę przed intensywnymi, chłodnymi podmuchami wiatru. Koniecznie zerknij na poniższą listę zastosowań, na której umieściłem pięć wiodących pozycji.

szklarnia-folia-babelkowa

1. Ochrona roślin znajdujących się w pojemnikach

Jak pielęgnować rośliny tuż po zasadzeniu na wiosnę do donic? Zanim trafią do ziemi, należy je odpowiednio zabezpieczyć. W naszych warunkach klimatycznych część roślin po prostu zwyczajnie zwiędnie w wyniku przymrozków pojawiających się tuż po pierwszym okresie poprawy pogody. W jakim celu przyda się folia bąbelkowa?

Można nią owinąć rośliny, dzięki czemu powstanie skuteczna warstwa izolująca. Po przycięciu folii bąbelkowej owiń roślinę w pojemniku i zaklej ją taśmą (lub użyj sznurka do zabezpieczenia). Pamiętaj tylko, aby zdjąć folię, gdy pogoda się ociepli. Folia nie powinna zbyt mocno przylegać do rośliny. Sugeruje się, aby zachować pewien margines – tak, aby powietrze mogło swobodnie przedostawać się na zewnątrz.

2. Folia rozłożona jako element ściółki

Folia bąbelkowa ma właściwości izolujące uciekającą temperaturę, ale również może służyć jako swojego rodzaju ocieplacz. Struktura folii znakomicie zbiera promienie słoneczne, a co za tym idzie, ogrzewa powierzchnię na której została usadowiona. Spróbuj umieścić folię bąbelkową (z bąbelkami skierowanymi do ziemi) na obszarze sadzenia. Zabezpiecz okład za pomocą ozdobnych kamieni. Następnie pokrój małe szczeliny, aby umożliwić roślinom wzrost.

Okład pomaga utrzymać nieco cieplejszą ziemię, aby wspomóc wzrost roślin. W ten sposób zwiększysz szansę na efektywny wzrost sadzonki, nawet jeśli w jakiś dzień pogoda okaże się niesprzyjająca. Folia bąbelkowa z dużym bąblem BKS rozłożona na ściółce zniweluje także ryzyko pojawiania się chwastów i wrastania trawy w miejsca, w które nie powinna rosnąć – np. na terenie rabatek.

3. Odstraszacz szkodników i dzikich zwierząt

Folia bąbelkowa może stanowić fizyczną barierę, która zniweluje aktywność szkodników roślin. Dla wielu insektów syntetyczna struktura folii nie jest przyjemna, przez co będą one unikać zapuszczania się w rejony, gdzie została rozłożona. Co więcej, folia pęcherzykowa może odstraszyć dzikie zwierzęta, które będą chciały wkroczyć do naszego sadu lub ogrodu.

Wystarczy taką warstwę rozłożyć przy granicy posesji – odgłos wystrzału po naciśnięciu bąbelków zniechęci każdego większego ssaka przed dalszym zapuszczaniem się na teren ogrodu. Sprawdzając czy folia została w jakiś sposób naruszona, możemy bardzo szybko dowiedzieć się, czy jakiś intruz nie buszował w nocy po naszym terenie.

4. Zabezpieczenie przyborów ogrodniczych

Folia bąbelkowa może zostać użyta jako swoisty ochraniacz na różnego rodzaju narzędzia ogrodowe. Zapobiegnie to np. uszkadzania ścian schowka podczas szybkiego wkładania wideł lub łopaty w miejsce docelowe. Folia bąbelkowa przyda się również w kontekście wykonywania prac ogrodowych – do owijania uchwytów narzędziowych.

folia-babelkowa-ogrod

Bąbelki zapewnią poduszkę i ochronę przed szorstkimi drewnianymi uchwytami, dzięki czemu palce nie zostaną otarte po całym dniu pracy na podwórku. Każdy, kto popracował przynajmniej kilka godzin w ogrodzie ten wie, jak taka sytuacja potrafi być irytująca i męcząca. Opcjonalnie warto także zastosować rękawice – choć nie zawsze będą one wygodne. W tym przypadku folia bąbelkowa może, niemal dosłownie, uratować nam skórę.

5. Wsparcie sadzonek truskawkowych

Folia bąbelkowa może bezpiecznie wspierać Twoje truskawki i zachęcać do szybszego wzrostu. Wystarczy zastosować mini-stelaż, np. w postaci kijków lub półkolistego kształtu, choćby w formie przeciętego przyrządu do hula-hop. Powstanie tym samym baldachim, który ochroni sadzonki przed chłodnym powietrzem i zapewni idealny dopływ promieni słonecznych do struktury listków. Mała szklarenka z folii bąbelkowej przyspieszy wegetację nie tylko truskawek, ale także innych, dowolnych sadzonek.

Folia może także służyć do tymczasowego przykrycia roślin. Należy jednak pamiętać, iż ma ona nieprzepuszczalną strukturę, dlatego sadzonki pod spodem będą szybko ulegać zawilgoceniu i w efekcie mogą po prostu zgnić. Należy pamiętać, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza lub zastosować folię jedynie tymczasowo, np. na kilka godzin.

Nieoczywiste zastosowania folii bąbelkowej w ogrodzie i na działce 

Folia pęcherzykowa posiada znakomite parametry zatrzymywania ciepła. Rozłożona na powierzchni basenu będzie sprawiać, że woda w ciepłe dni szybciej się nagrzeje. To także sposób na to, aby ograniczyć utratę temperatury już nagrzanego basenu. Co więcej, folia zabezpieczy basen przed spadającymi liśćmi, owadami i grzybami, które unoszą się w powietrzu. Na rynku dostępne są specjalne maty zabezpieczające basen. W swojej konstrukcji bazują one właśnie na folii bąbelkowej, która może być uzupełniona warstwą cienkiego metalu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać takie zabezpieczenie samemu!

folia-w-ogrodzie

W ciepłe dni możemy skusić się na biwakowanie. Jeśli mamy wystarczająco duży ogród, albo dysponujemy działką rekreacyjną, to rozłożenie kilku namiotów nie powinno być dla nas dużym wyzwaniem. To świetny sposób na spędzanie czasu ze znajomymi, których przenocujemy w nieco spartańskich warunkach. Aby zwiększyć komfort, można wykorzystać folię bąbelkową jako element amortyzujący, nakładany na materac znajdujący się wewnątrz namiotu. Folia stworzy swojego rodzaju poduszkę powietrzną, która znakomicie ujędrni całą konstrukcję. Warto także położyć na nią koc – tak, aby nie wydawała szeleszczących dźwięków podczas snu.

Folia bąbelkowa do ogrodu – gdzie kupić?

Mnóstwo zastosowań folii pęcherzykowej sprawia, że niekiedy będziemy chcieli ją pozyskać – nawet jeśli nie dysponujemy żadną przesyłką, która niedawno do nas zawitała. Jeśli chcemy zakupić folię bąbelkową w wersji ekonomicznej, to najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w całą rolkę takiego materiału. Co prawda możemy zakupić pojedyncze arkusze folii, np. udając się do sklepu papierniczego lub drukarni – opłacalność takiej transakcji będzie jednak zwykle wątpliwa.

Folia bąbelkowa na metry starczy nam nawet na kilka lat intensywnego użytkowania. Przykładowo, w sklepie internetowym bez problemu znajdziemy produkt o długości 100 metrów bieżących. Za jeden metr takiej folii o szerokości 150 centymetrów zapłacimy nieco ponad złotówkę. Podobny arkusz w sklepie stacjonarnym będzie kosztować przynajmniej kilka razy więcej. Warto zatem zainwestować w produkt, który będzie maksymalnie wydajny i przyda się w dowolnym momencie, w którym będziemy go potrzebować.

Folia z pęcherzykami w ogrodzie i jej zastosowanie – co warto wiedzieć?

Klasyczna oraz antystatycza folia bąbelkowa jest znakomitym materiałem amortyzującym, który stosuje się na szeroką skalę w branży transportowej. Jest to produkt tani, efektywny w zastosowaniu i bardzo lekki, dzięki czemu nie zwiększa znacząco wagi przesyłki. Oprócz standardowych zastosowań magazynowo-transportowych, folia pęcherzykowa pomaga nam także w wielu obowiązkach życia codziennego. Można ją wykorzystać w ogrodzie do zabezpieczania roślin przed wiatrem, tworzenia prowizorycznych mini-szklarni czy rozkładania na powierzchni tafli wody w basenie. Jeśli masz jakieś ciekawe pomysły dotyczące jej innego zastosowania w warunkach zewnętrznych, to koniecznie podziel się nimi w sekcji komentarzy poniżej!

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Folia bąbelkowa

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *