SPIS TREŚCI
Codziennie na całym świecie miliony paczek podróżują z rąk do rąk. Dziesiątki tysięcy firm kurierskich, przewoźników oraz poczta uczestniczą w realizacji zamówień. Wiele z zawartości tych paczek to ubrania, gadżety, kosmetyki, biżuteria czy też wiele innych produktów codziennego użytku. Jednakże nieraz i nie dwa zdarza się, że zawartość pakunku jest nietypowa. Niekiedy zdarza się, że wysyłane są urządzenia czy sprzęty naukowe. Jednym z takich najbardziej znanych narzędzi badawczych jest mikroskop. Wysłanie go wymaga odpowiednio starannego przygotowania.
Kiedy mikroskop jest wysyłany?
Mikroskop może być wysłany w najbardziej oczywistej drodze na świecie – klient dokonuje zakupu w sklepie internetowym, a następnie sklep wysyła mikroskop do klienta. Inna sytuacja to taka, kiedy to następuje wymiana sprzętu badawczego między placówkami naukowymi. Ale nie tylko naukowcy będą korzystali z mikroskopu. Wydaje się oczywiste, że ten przedmiot sprawdza się w dziedzinach takich jak biologia czy chemia, ale jego zastosowanie jest znacznie szersze. Przykładowo, może z powodzeniem sprawdzić się w biznesie. Niekiedy mikroskop będzie służył do badania struktury produktu, który jest wytwarzany w danym przedsiębiorstwie. Jak więc widzimy jest wiele okoliczności, w których mikroskop będzie wysyłany. Jeżeli planujemy sami pakować mikroskop to powinniśmy to czynić tylko i wyłącznie trzymając się ściśle określonej instrukcji.
Wysyłka mikroskopu – czy wybór przewoźnika ma znacznie?
Oczywiście, zawsze będziemy polecać wybór renomowanych, sprawdzonych już niejednokrotnie na rynku firm kurierskich. Często bowiem bywa tak, że zapłacenie większej kwoty za przesyłkę może spowodować, że zyskamy większe bezpieczeństwo w przewożeniu naszego sprzętu. Jednakże nawet dokonanie takiego wyboru nie uchroni nas przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą się przydarzyć w trakcie transportu. To od nas – czyli od nadawcy – będzie zależało jak dobrze przygotujemy swoją paczkę.
Przygotowywanie mikroskopu do wysyłki
Co jest ważne w przygotowywaniu mikroskopu do wysyłki? Na pewno będziemy tutaj mówili o kilku rodzajach opakowań, które na pewno pomogą nam bardzo dobrze zabezpieczyć nasz przedmiot. Zanim przejdziemy do szczegółów, trzeba powiedzieć ogólnie, że kluczem do sukcesu w pakowaniu mikroskopu jest zadbanie nie tylko o szczelność paczki, ale też o jej amortyzację oraz stabilizację. Przydatne w tym są produkty, które opisaliśmy poniżej.
Demontaż mikroskopu
Na początek powinniśmy odkręcić/zdemontować wszystkie części mikroskopu, z którymi jest możliwe to zrobić. Będą to wszystkie okulary, obiektywy, rewolwery, kondensatory, żarówki albo lusterka. Demontaż jest potrzebny dlatego, że każdy najmniejszy brud, zanieczyszczenie czy wilgoć mogą sprawić, że nasz mikroskop ulegnie nieodwracalnemu uszkodzeniu.
Pakowanie poszczególnych części mikroskopu
Kiedy już zdemontowaliśmy nasz mikroskop to powinniśmy wszystkie części jakie mamy popakować najpierw w woreczki strunowe. Ten rodzaj opakowania ma to do siebie, że posiada on szczelne zamknięcie, w związku z czym z całą pewnością żadne zanieczyszczenie, brud czy wilgoć nie dostanie się do naszych części mikroskopu. Następnie każdy przedmiot już w woreczku strunowym powinniśmy owinąć folią bąbelkową. Folia bąbelkowa ma to do siebie, że stanowi znakomitą amortyzację od różnego rodzaju uderzeń, upadków z wysokości, wstrząsów czy nacisków innych przedmiotów o dużej masie.
Pakowanie statywu
Następnie powinniśmy nasz statyw owinąć wspomnianą już folią bąbelkową. Aby mieć pewność, że ta część mikroskopu będzie prawidłowo zabezpieczona, powinniśmy zakleić końce folii. Kiedy mamy to gotowe, możemy zarówno statyw jak i pozostałe części mikroskopu zapakować w opakowanie zewnętrzne. W tym przypadku znakomicie sprawdzi się karton klapowy. Będzie on stanowił pierwszą ochronę przed jakimikolwiek uszkodzeniami, które mogłyby przyjść z zewnątrz. W kolejnym kroku powinniśmy uzupełnić pustą przestrzeń w kartonie za pomocą wypełniacza. Da nam to nie tylko dodatkową amortyzację, ale też ustabilizuje cały pakunek.
Zaklejanie kartonu
Nasz karton powinniśmy dobrze owinąć folią stretch, a następnie zakleić wszystko, ponownie używając taśmy klejącej. Dzięki temu zyskamy 100% pewności, że nasz karton nie otworzy się niespodziewanie w trakcie przewozu, a nasz mikroskop nie znajdzie się poza opakowaniem. Daje nam to też dodatkowe bezpieczeństwo. Możemy także użyć naklejek OSTROŻNIE NIE RZUCAĆ, dzięki czemu kurier będzie wiedział, że naszą paczką należy obchodzić się bardzo ostrożnie.