Kiedy grana jest głośna muzyka, nie zawsze i nie każdemu się to podoba. Wiele osób ma wówczas poważny problem, gdyż nie wiedzą, co mogą począć z tym fantem. A przecież trudno jest zrezygnować ze swej pasji tylko dlatego, że może być to ewentualnie przeszkadzające dla innych. Jednak każdego obowiązują zasady życia społecznego i nawet jeśli gramy obiektywnie piękną muzykę, to w naszej gestii leży to, aby przy realizacji tego, co w życiu sprawia nam największą radość nie uprzykrzać życia innym ludziom.
Salka prób muzycznych – czy zawsze musi być wyciszona?
Szalone gitarowe solówki w wykonaniu Jimmiego Hendrixa. Wprawiające ciało w ruch perkusyjne rytmy Rolling Stonesów. Donośny jak dzwon głos Czesława Niemena. Mroczne, głębokie, niskie brzmienie metalowego zespołu Behemoth. Te i jeszcze wiele innych wzorów muzycznych przyświeca młodym ludziom, którzy zakochani w rockowej muzyce i utożsamiający się ze swoją subkulturą próbują swoich sił na estradzie. Zazwyczaj zaczynają od kapel amatorskich, a nielicznym z nich udaje się wypłynąć na szerokie wody. Ci, którzy nie odnieśli sukcesu z powodzeniem zaczęli prowadzić biznes w postaci studia nagraniowego. Inni, choć nie osiągnęli wiele, pozostali przy swoich gitarach, mikrofonach i bębnach, i po dziś dzień siedzą w swoich amatorskich salkach prób. Tak czy inaczej, powinni zadbać o odpowiednie wyciszenie, chociażby po to, aby nie przeszkadzać sąsiadom.
Bo co to tak naprawdę znaczy „salka prób muzycznych”? Pytanie to jest bardzo zasadne, gdyż od odpowiedzi na nie będzie też zależało w jaki sposób chcemy wyciszyć nasze pomieszczenie. Oczywiście, jeśli mamy prawo własności do danego lokum, to sposób jego użytkowania i wystroju pozostaje zupełnie dowolny. Nikt przecież nie będzie odbierał nam prawa płynącego ze słynnego powiedzenia „wolnoć Tomku w swoim domku”. My jedynie chcemy zwrócić uwagę na kwestię powinności, ale także wyboru materiałów i kosztów, jakie z wyciszeniem pomieszczenia będą się wiązały.
Wyciszanie profesjonalnego studia
Jak wyciszyć profesjonalne studio? Omówimy sobie to po kolei, począwszy od opisu samego produktu, który będzie stanowił naszą audioizolację, po sposoby jego użytkowania, a na efekcie końcowym poprzestając. Pamiętajmy, że jeśli prowadzimy biznes z racji udostępniania wykonawcom muzycznym naszego lokum, to naszą prawną powinnością jest przystosować to miejsce do tego typu działalności – w tym skutecznie je wyciszyć.
Wybór odpowiedniej pianki
W praktyce okazuje się, że wybór najodpowiedniejszego materiału do wygłuszenia pomieszczenia wcale nie jest taki łatwy i oczywisty jakby się wydawało na pierwszy rzut oka. Klient może wprawdzie dokonać takiego wyboru w pełni samodzielnie, ale warto, by przy tym wszystkim posiadał wiedzę na temat tego, które produkty są sprawdzone i skuteczne w tego typu działaniach. Otóż jednym z najpopularniejszych materiałów, bardzo chętnie wybieranym przez klientów jest specjalna pianka wygłuszająca. Powstała ona właśnie z myślą o takich potrzebach.
Pianka wygłuszająca – praktyczne aspekty zastosowania
Pianka wygłuszająca została wykonana tak, że cechuje się ona bardzo dużym parametrem wytrzymałości, ale także jest całkowicie nieprzepuszczalna jeśli chodzi o dźwięk. Dzieje się tak dlatego, że w środku takiej pianki znajduje się nieprawdopodobna wręcz, liczona w milionach liczba pęcherzyków wypełnionych powietrzem. To sprawia, że fale dźwiękowe nie mają najmniejszych szans, aby przeniknąć przez taką warstwę. Kolejnym atutem produktu jest na pewno to, że pianka cechuje się bardzo małą masą, nawet przy dużej objętości. Oczywiście wynika to z jej wewnętrznej struktury. W praktyce objawia się to tak, że pianka jest niezwykle łatwa w montażu i na pewno nikt nie będzie miał problemów z tym, aby zmienić za jej pomocą wystrój pomieszczenia. Trzeba też pamiętać, że omawiany produkt jest odporny na różnego rodzaju substancje chemiczne. Również ekstremalnie wysokie czy niskie temperatury nie są w stanie wyrządzić mu krzywdy. To sprawia, że taka pianka jest wyborem, który posłuży nam przez bardzo długi czas.
Jak natomiast użyć takiej pianki w praktyce? Mianowicie możemy zbudować specjalne tapety audioizolacyjne. Taka pojedyncza tapeta musi zajmować całą ścianę studia. W związku z tym musisz najpierw dokładnie zmierzyć każdą ścianę na długość i szerokość. Pamiętaj przy tym, że zawsze jest pewien margines błędu, dodaj więc kilkadziesiąt centymetrów do swoich pomiarów. Na tej podstawie będziesz mógł obliczyć, ile pianki wygłuszającej potrzebujesz do swojego pomieszczenia.
Efekt końcowy
Po montażu tapet audioizolacyjnych masz już profesjonalnie wyciszone studio. Pianki dadzą Ci gwarancję, że nikt nagle nie przyjdzie do Ciebie z pretensjami o głośność pracy w Twojej firmie. Warto więc zainwestować w ten produkt, by potem przez lata świadczyć profesjonalne usługi i cieszyć się z nowych klientów.
Wyciszanie amatorskiej salki prób
Taka salka najczęściej znajduje się w wolnym pokoju w naszym domu jednorodzinnym lub bloku. Niektórzy młodzi muzycy przystosowali nawet swoje piwnice do tego celu. Jednakże sąsiedzi nie muszą być z tego faktu zadowoleni. Na szczęście istnieją dwa sposoby jak skutecznie można temu zaradzić.
Wypróbuj najtańsze rozwiązanie
Tajemnicą poliszynela jest to, że młodzi muzycy, mówiąc kolokwialnie groszem nie śmierdzą. Trudno więc od nich oczekiwać, by ich amatorska salka prób z dnia na dzień przekształciła się w profesjonalnie wyciszone studio. Jednakże jest tu rozwiązanie bardzo tanie. Okazuje się, że puste, nieuszkodzone wytłaczanki do jajek znakomicie izolują dźwięk. Można je razem skleić, tworząc w ten sposób swoją własną tapetę dźwiękoszczelną. Koszt jest rzeczywiście nieduży – można sukcesywnie samemu zbierać wytłaczanki albo spytać sąsiadów, czy takowych by nam nie podarowali.
Możesz też skusić się na piankę
Muzycy, którzy już trochę grają w swojej amatorskiej salce prób mogą od czasu do czasu zapragnąć pewnej odmiany. Jest to bardzo ważne marzenie zwłaszcza wtedy, kiedy przybywa koncertów, a wśród zespołu panuje zgodna chęć rozwoju muzycznego. Wówczas możemy zechcieć nieco ulepszyć naszą domową salkę prób. Jeżeli uzbieramy trochę grosza to możemy kupić piankę wygłuszającą i choć trochę upodobnić naszą kanciapę do studia muzycznego z prawdziwego zdarzenia. Nie zaszkodzi przetestować każde rozwiązanie, jeśli tylko mamy takie możliwości.
Pianka wygłuszająca – zastosowanie nie tylko w muzyce
Co jeszcze warto wiedzieć na temat pianki wygłuszającej? Na pewno to, że jej przeznaczenie jest znacznie szersze niż wygłuszanie prawdziwych studiów muzycznych i amatorskich salek prób. Jest ona chociażby stosowana przy produkcji niektórych mebli, takich jak materace. Wszystko z powodu tego, że pewna odmiana tego produktu charakteryzuje się bardzo wysokim parametrem miękkości. Są też takie pianki, które z powodzeniem sprawdzają się w budownictwie. W związku z tym przy zakupach powinniśmy uważnie czytać opisy produktów, tak, aby wybrać ten z właściwym jego przeznaczeniem – do wygłuszenia pomieszczeń.