Jak prawidłowo używać taśmy pakowej?

Jak prawidłowo używać taśmy pakowej?

Taśma, choć powstała relatywnie niedawno, to od prawie stu lat zasada jej działania praktycznie się nie zmienia. Powstają coraz to nowsze modele taśmy klejącej, takie jak dwustronne taśmy żelowe, o których nikt by nie pomyślał jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Taśmy klejące, choć kojarzyć nam się mogą głównie z biurową taśmą klejącą lub zaklejaniem tekturowych opakowań, tak naprawdę są stosowane w wielu różnych gałęziach gospodarki, czy w codziennych czynnościach.

Taśmy pakowe i innego rodzaju taśmy to akcesoria, które mogą nam pomóc w prostych pracach, niejednokrotnie mogą nam też uratować skórę w przypadku poważniejszych problemów czy konieczności szybkich napraw.

Praca z taśmą pakową, czy nawet jakąkolwiek inną taśmą wymaga od nas posiadania pewnej podstawowej wiedzy, która nie jest zawarta w żadnej instrukcji, ponieważ takowe w większości przypadków nie są dołączone do opakowania z taśmą klejąca (te zazwyczaj są zabezpieczone jedynie termokurczliwą folią w celu zabezpieczenia zanieczyszczeniu w trakcie transportu). Poniżej znajdują się podstawowe informacje dotyczące tego, jak powinniśmy korzystać z taśm klejących, w tym również taśm pakowych.

taśma pakowa

O czym trzeba pamiętać przed rozpoczęciem pracy z taśmą pakową?

Odpowiednie przygotowanie do rozpoczęcia pracy będzie podstawowym aspektem do tego, by móc z sukcesem użyć taśmy klejącej. W głównej mierze będziemy opierali się na pracy z taśmą pakową, jednak w przypadku różnego rodzaju wyjątków, na bieżąco będziemy umieszczali taką informację.

Do pracy należy się przygotować w odpowiedni sposób, w zależności od charakteru i ciągłości naszej pracy, przy sklejaniu wielu opakowań tekturowych, warto, jest pomyśleć o odpowiednich akcesoriach, które w znacznym stopniu ułatwią nam pracę z taśmą pakową. Jednym z takich akcesoriów, w szczególności przy ciągłej, nie jednorazowej, pracy polegającej na oklejaniu opakowań tekturowych taśmą pakową, będzie odpowiedni dyspenser. Dyspenser to urządzenie, które w znaczącym stopniu ułatwia samo oklejanie pudełek jak również odcinanie taśmy po zakończeniu oklejania. Już najprostszej konstrukcji dyspensery mogą nam znacząco ułatwić pracę z taśmą klejąca. To urządzenie, w które wkładana jest taśma pakowa, dzięki temu urządzeniu możemy z łatwością poprowadzić taśmę klejącą, docisnąć ją do powierzchni (na przykład opakowania), uciąć w odpowiednim miejscu.

Więcej o dyspenserach pisaliśmy w tym artykule:
Jak założyć taśmę klejącą na dyspenser?

Z dodatkowych akcesoriów na pewno powinniśmy się zastanowić nad ostrym narzędziem, które dodatkowo może nas wspomóc w sytuacjach, w których nie będziemy posiadali dyspensera, a odcięcie taśmy prostopadle do jej długości jest niezbędne. Świetnym pomysłem będzie wykorzystanie noży bezpiecznych, które dzięki swojej budowie zwiększają bezpieczeństwo osoby pracującej z taśmą pakową.

Nie zapominajmy też o stanowisku pracy, jeśli opakowanie jest niedużo, powinniśmy przygotować biurko lub stół o odpowiedniej powierzchni, tak by móc wygodnie obracać opakowaniem w każdym kierunku. Jeśli pudło jest duże, a nie mamy stołu takiej wielkości, powinniśmy się zastanowić nad pakowanie na podłodze, będzie to najlepsze rozwiązanie.

opakowania kartonowe

Jak przygotować oklejany przedmiot?

W zależności od powierzchni oklejanego przedmiotu powinniśmy zadbać o czystość tejże powierzchni, tak by taśma pakowa lub jakakolwiek inna, bardzo dobrze przywierała do powierzchni oklejanego przedmiotu. W przypadku kartonowych pudełek czy tekturowych opakowań taśmę wystarczy porządnie docisnąć do powierzchni, jednak jeśli chcemy zakleić opakowanie z tworzywa sztucznego, warto zadbać o odpowiednie odtłuszczenie powierzchni, która będzie stykała się z klejącą stroną taśmy.

taśma pakowa papierowa wzmacniana

Jak oklejać tekturowe opakowanie taśmą pakową?

Pierwszym elementem musi być przygotowanie taśmy klejącej lub w tym przypadku taśmy pakowej, jeśli mamy dyspenser to wiemy, jak go przygotować. Jeśli nie mamy dyspensera, to pamiętajmy, aby wcześniej znaleźć początek taśmy, a po każdym jej odcięciu zrobić małą zakładkę, dzięki której łatwiej będzie nam znaleźć początek taśmy przy kolejnym oklejaniu.

Przed rozpoczęciem oklejania warto sprawdzić, czy tekturowe opakowanie dokładnie się zamyka, czy nie jest za mocno wypchane, czy poszczególne klapy stykają się krawędziami. Następnie jeśli wszystko jest w porządku i kiedy zaplanujemy już, jak chcemy nakleić taśmę pakową, powinniśmy przejść do procesu oklejania. Tego elementu tłumaczyć nie musimy, ale w przypadku opakowań z papieru powinniśmy solidnie docisnąć taśmę po jej naklejeniu, aby mieć pewność, że dobrze przylega do powierzchni opakowania tekturowego. W razie konieczności dodatkowo możemy okleić opakowanie dookoła, tak by mieć pewność, że taśma pakowa będzie bardzo dobrze się trzymała grzbietu powierzchni wcześniejszej warstwy taśmy pakowej.

taśmy pakowe brązowe

Gdzie kupić taśmy pakowe?

Podstawowe taśmy klejące będziemy mogli kupić już w najmniejszych sklepach wielobranżowych, będą to proste taśmy biurowe oraz podstawowe taśmy pakowe. Jednak jeśli zależy nam na najwyższej jakości taśmach pakowych, taśmach dwustronnych, montażowych czy remontowych, to w takim przypadku powinniśmy się już zainteresować specjalistycznym sklepem branżowym, najlepiej z branży opakowaniowej.

Jeśli zależy Ci na czasie i wygodzie, oraz profesjonalnej obsłudze, to koniecznie powinieneś zainteresować się naszymi sklepami internetowymi, znajdują się one pod adresami neopak.pl oraz opako.com.pl. Znajdziesz tam szeroki wybór w kategorii taśm klejących, a także opakowań do wysyłki i materiałów zabezpieczających.
 

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Taśmy pakowe

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *