Jak poprawnie używać folię malarską podczas remontu?



Ochronna folia malarska sprawdza się wszędzie tam, gdzie prowadzone są jakiekolwiek prace remontowe. Doskonale zabezpiecza meble oraz chroni podłogi i okna przed zabrudzeniami z farby, lakieru, kleju czy też zaprawy murarskiej. Okazuje się także, że folia malarska jest niezastąpiona w walce z kurzem i wilgocią. Dzięki niej, sprzątanie po remoncie jest szybkie, łatwe i bezproblemowe. Jest tylko jeden warunek. Folia musi być używana poprawnie i zgodnie z przeznaczeniem. Sprawdźmy zatem, jak to zrobić.



Folia ochronna – jaką wybrać?





Folie ochronne





to bardzo szeroka gama produktów, które różnią się między sobą grubością i rodzajem zastosowanego materiału podstawowego, a co za tym idzie mają nieco odmienne zastosowanie. Szczególnie dużą popularnością cieszy się:
Jak-poprawnie-uywa-foli-malarsk-podczas-remontu



Czym różni się folia budowlana od folii malarskiej?



Wbrew pozorom folia budowlana to zupełnie inny produkt niż folia malarska. Ta pierwsza jest bowiem powszechnie wykorzystywana w budownictwie do izolacji przed wilgocią czy ochrony przed wiatrem. Można ją także “zamontować” w wylewce podłogowej lub w pokryciu dachowym. Doskonale sprawdza się także podczas izolowaniu fundamentów.



Jakie są grubości folii?



Folia malarska występuje zazwyczaj w trzech grubości –

17, 20 i 23 µm.

W zależności od tej wielkości, zmieniają się także jej parametry ochronne.



Podział folii ochronnej ze względu na materiał




  • Folia malarska LDPE (low density PE)


    – produkowana z polietylenu o niskiej gęstości wynoszącej 0,915-0,935 g/cm³; wytrzymała i odporna na kwasy i zasady; dostępna jako folia samoprzylepna.



  • Folia malarska HDPE (high density PE)


    – produkowana z polietylenu o wysokiej gęstości wynoszącej 0,94-0,96 g/cm³; bardziej wytrzymała niż folia LDPE, ale mniej elastyczna i transparentna



  • Folia malarska MDPE (medium density PE)


    – produkowana z polietylenu o średniej gęstości wynoszącej 0,926-0,940 g/cm

    3; wykazuje cechy pośrednie między folią HDPE I LDPE



Grubość folii ochronnej



Ogromna różnorodność i dostępność folii ochronnej sprawiają, że każda osoba planująca remont znajdzie produkt idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Na rynku dostępna jest folia o różnej grubości. Im grubszy jest materiał, tym lepsze są jej właściwości ochronne. Czy to oznacza, że zawsze warto sięgać po najmocniejszą folię? Bynajmniej!

Jak-poprawnie-uywa-foli-malarsk-podczas-remontu-1


  • cienka folia malarska



Cienka folia malarska jest tania, łatwo dostępna i jednocześnie najmniej wytrzymała.  Łatwo ją porwać lub przedziurawić, dlatego podczas remontu warto zadbać o jej spory zapas. Cienkie folie ochronne sprawdzają się zatem doskonale podczas wykonywania drobnych prac malarskich. Jeśli masz w planach tylko zmianę koloru ściany, bez dodatkowych przeróbek, cienka folia malarska będzie najlepszym zabezpieczeniem dla Twoich mebli.


  • folia malarska o średniej grubości



Folia malarska o średniej grubości sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba  większej ochrony przedmiotów lub powierzchni. Dzięki większej gramaturze, folia malarska  o średniej grubości jest bardziej wytrzymała i odporna na zniszczenie. Nie przerwie jej obcas buta albo noga od drabiny. Sprawdzi się zatem podczas większych remontów i wystarczy na dłużej.

Jak-poprawnie-uywa-foli-malarsk-podczas-remontu-2


  • gruba folia malarska


Folia malarska o największej dostępnej gramaturze doskonale sprawdza się wymagających pracach remontowych, ponieważ zapewnia komfort pracy w każdych warunkach. Idealnie chroni meble, sprzęt AGD i RTV, podłogi, drzwi i okna, a w wersji samoprzylepnej – nawet ściany. W porównaniu do cieńszych folii jest także nieco droższa, ale za to naprawdę trudno ją zniszczyć, więc będzie służyć przez długi czas.



Jak poprawnie używać folię malarską?



W celu poprawnego zabezpieczenia dowolnej powierzchni, należy przede wszystkim dobrać odpowiedni rodzaj folii. Zanim podejmiesz decyzję w kwestii zakupu potrzebnych materiałów, przeanalizuj czynności do wykonania i realnie oceń swoje potrzeby.  Zastanów się czy klejenie folii za pomocą

taśmy do pakowania to dobre rozwiązanie. Być może u Ciebie lepiej sprawdzi się folia samoprzylepna? Pamiętaj również, że podłoga czy okna wymagają lepszych zabezpieczeń niż stół albo ściana. Nie wiesz, jak prawidłowo używać taśmy malarskiej, aby remont przebiegał zgodnie z planem? Czytaj dalej.

Jak-poprawnie-uywa-foli-malarsk-podczas-remontu-4


Jak wybrać folię malarską?



Zanim kupisz folię malarską, musisz dokonać pomiarów przestrzeni, którą chcesz zabezpieczyć podczas remontu. Weź także pod uwagę meble i ciężkie przedmioty, których nie można wynieść z pomieszczenia na czas trwania prac.



Jak rozłożyć folię malarską?



Folię malarską należy rozłożyć na całej powierzchni, którą pragniemy zabezpieczyć przed zabrudzeniem czy zniszczeniem. Aby podczas remontu folia pozostała na swoim miejscu, warto przymocować ją za pomocą zwykłej taśmy klejącej lub taśmy  malarskiej.




PAMIĘTAJ!


Nie napinaj folii zbyt mocno, aby jej nie uszkodzić.

Układanie folii zbyt luźno, szczególnie na podłodze, również jest kiepskim pomysłem.



Jak zabezpieczyć podłogi i wykładziny podczas remontu?



Aby Twoja podłoga lub ulubiona wykładzina przetrwała remont w niezmienionym stanie, musisz ją odpowiednio zabezpieczyć. Do tego celu polecamy specjalne


folie malarskie przeznaczone do ochrony podłóg i wykładzin

. Ze względu na dużą grubość, produkty tego rodzaju są wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne typu rozerwanie czy przedziurkowanie. Pamiętaj, że podczas remontu Twojej podłodze zagraża nie tylko kurz czy odłamki gruzu, ale także lakier, rozpuszczalniki i wiele innych substancji, które trudno potem usunąć.


W NEOPAK polecamy również niebieską folię ochronną do podłóg i wykładzin. Jest bowiem niezwykle wytrzymała (grubość 50 µm), a dodatkowo wyposażona w samoprzylepną warstwę, dzięki której nie przesuwa się i nie podwija, a przy tym doskonale przylega do powierzchni.

Jak-poprawnie-uywa-foli-malarsk-podczas-remontu-5



Jak zabezpieczyć dywan folią malarską?



Rolowanie i wynoszenie ciężkiego dywanu na czas remontu jest problematyczne? W takiej sytuacji koniecznością jest zastosowanie folii ochronnej do dywanów. Dzięki dużej grubości wynoszącej około 30 µm, folia idealnie zabezpiecza miękką powierzchnię. Ze względu na zwiększoną przyczepność, możesz ją także położyć na parkiecie i panelach.



Jak zabezpieczyć meble folią malarską?





Folie ochronne przeznaczone do zabezpieczania mebli



najlepiej ochronią Twoją sofę, ulubiony fotel czy łóżko w sypialni. Wynoszenie kanapy lub innych ciężkich mebli na czas remontu bywa problematyczne, a niekiedy wręcz niemożliwe. Folia ochronna zabezpieczy szafy i komplety wypoczynkowe, dzięki czemu remont będzie przebiegał sprawnie i bez obaw o ewentualne zniszczenia.


Jak zabezpieczyć okna podczas remontu?



Podczas remontu nie trudno o zachlapane farbą szyby i ramy okienne. Aby uniknąć czasochłonnego czyszczenia po ukończeniu prac, warto sięgnąć po specjalną folię malarską. Dzięki samoprzylepnej warstwie


niebieska folia ochronna

doskonale przylega do powierzchni, nawet podczas silnych podmuchów wiatru. Tym samym sprawdza się nie tylko do do szyb wewnętrznych, lecz można nią zabezpieczać także okna po zewnętrznej stronie. Po odklejeniu folia malarska nie pozostawia śladów kleju.



Gdzie kupić folię malarską?



Dobrej jakości folia malarska w atrakcyjnych cenach jest dostępna w sklepie internetowym


NEOPAK

. Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą na produkty ochronne, dzięki którym każdy remont stanie się przyjemnością, a sprzątanie po przeprowadzonych pracach będzie tylko krótką formalnością. Jeśli nie wiesz, co wybrać – skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie. Nasi eksperci chętnie pomogą w podjęciu najlepszej decyzji.


Zdjęcie autorstwa Blue Bird z Pexels

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Folie malarskie

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *