Jak odgrodzić miejsce niebezpieczne na budowie?

Jak odgrodzić miejsce niebezpieczne na budowie?

Przepisy bezpieczeństwa to coś niezwykle istotnego, co powstało nie bez powodu. Dlatego też istotnym faktem jest to, że za ich nieprzestrzeganie mogą zostać nałożone kary, zarówno na pracownika, pracodawcę czy jakąkolwiek firmę. Kary te są nakładane przez odpowiednie urzędy i instytucje mające do tego moc sprawczą. Dość specyficznym sektorem w naszym kraju, w którym przepisy bezpieczeństwa są bardzo istotnym elementem, jest sektor budowlany. Głównym wyznacznikiem zasad jest Prawo Budowlane, ale także inne takie jak Normy Budowlane, Kodeks Cywilny, Przepisy BHP czy Kodeks Pracy.

W tym konkretnym artykule skupimy się przede wszystkim na niebezpieczeństwach, które możemy spotkać na budowie, a także tym, jak unikać skutków, jakie możemy odnieść w związku z występowaniem tego rodzaju niebezpieczeństw na budowie.

niebiezpieczeństwo, uwaga

Jakie niebezpieczeństwa mogą nas spotkać na budowie?

Skupimy się na niebezpieczeństwach, które mogą wystąpić na budowie, a także na sposobach ich unikania. Przepisy bezpieczeństwa są niezwykle istotne w sektorze budowlanym, a ich przestrzeganie jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników i innych osób związanych z budową. W Polsce głównym wyznacznikiem zasad jest Prawo Budowlane, ale także inne takie jak Normy Budowlane, Kodeks Cywilny, Przepisy BHP czy Kodeks Pracy.

Na budowie mogą czyhać różnorodne niebezpieczeństwa związane z charakterem prac budowlanych, specyfiką otoczenia oraz wykorzystywanymi narzędziami i technologiami. Uderzenia obiektów czy materiałów, upadek z wysokości, złamania i skręcenia (jako następstwo upadku lub uderzenia), to chyba najczęściej spotykane niebezpieczeństwa, które najczęściej wymienia się w publikacjach dotyczących przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Mówiąc o niebezpieczeństwach na budowie, warto również wspomnieć o wypadkach z udziałem pojazdów i maszyn, czy też niekorzystnym wpływem substancji chemicznych i materiałów, używanych na placu budowy, które niejednokrotnie są po prostu toksyczne.

Upadek z wysokości może być bezpośrednio związany z nieodpowiednim zabezpieczeniem pracownika, w przypadku pracy na wysokości lub nieodpowiednim oznaczeniem miejsc niebezpiecznych, które w żaden sposób nie chronią pracowników przed takim upadkiem. W tym miejscu dochodzimy do momentu, w którym sprawdzimy, jak według regulacji prawnych powinny być oznaczone miejsca niebezpieczne.

taśma ostrzegawcza na budowę, żółto czarna

Jak prawidłowo z prawem oznaczyć niebezpieczne miejsce na budowie?

Dokumenty, które regulują zasady oznaczenia miejsc niebezpiecznych, nie tylko na budowie, to między innymi Rozporządzenie Ministra Środowiska oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku. Dokumenty te dotyczą przede wszystkim przepisów BHP podczas wykonywania robót budowlanych.

Kluczową informacją dotyczącą prawidłowego oznaczania miejsc niebezpiecznych jest to, że materiał użyty do oznaczania musi mieć kolorystykę żółto czarną lub czerwono biała, w postaci skośnych pasów, a kolory te muszą występować na przemian. Już teraz na pewno większości z Was przyszły do głowy taśmy oznaczeniowe, taśmy ostrzegawcze, czy też taśmy odgradzające.
 

czarno żółta taśma ostrzegawcza

Czym jest taśma ostrzegawcza?

Czym jest taśma, każdy z nas chyba wie, jednak w przypadku oznaczania miejsc niebezpiecznych na budowie warto pamiętać o tym, że taśmy te mogą występować w dwóch formach. Pierwszą z nich jest sam nośnik bez kleju, a więc wykonana z tworzywa sztucznego taśma, która będzie posiadała żółto czarne lub czerwono białe skośne pasy. Taką taśmę najczęściej wystarczy przywiązać do jednego końca, ściany lub słupka i odpowiednio poprowadzić wokół niebezpiecznego miejsca. Inną taśmą używaną do oznaczania na przykład wysokich progów lub niskich stropów jest taśma ostrzegawcza klejąca, która będzie dobrze przywierała do naklejanej powierzchni. Możemy się również spotkać ze specjalnymi taśmami ostrzegawczymi klejącymi, ze specjalną powłoką antypoślizgową, która w trudnych warunkach atmosferycznych może pomóc zapobiec poślizgnięciu się przez osobę poruszającą się w pobliżu miejsca niebezpiecznego.
 

dobra taśma ostrzegawcza

Jakie są rodzaje taśm ostrzegawczych do oznaczania miejsc niebezpiecznych na budowie?

We wcześniejszym akapicie wspomnieliśmy już na swój sposób o typach taśm ostrzegawczych, jakie możemy wykorzystać w miejscu budowy, do oznaczenia miejsc niebezpiecznych. Ponadto warto wspomnieć, że w odpowiednich sklepach możemy zakupić również taśmy ostrzegawcze o różnych rozmiarach, jak na przykład długość taśmy na rolce, czy jej szerokość. Najczęściej występującą kolorystyką jest oczywiście żółty z czarnym i czerwony z białym, o którym już wspominaliśmy. Dodatkowo na taśmie może występować napis „uwaga niebezpieczeństwo” czy wiele innych. Do oznaczania miejsc niebezpiecznych na budowie wykorzystuje się również tabliczki z infografikami lub napisami, niejednokrotnie w formie odblaskowej, by były one widoczne również po zmroku.

czerwono biała taśma ostrzegawcza budowlana

Gdzie kupić taśmy ostrzegawcze?

Nie odkryjemy Ameryki, jeśli napiszemy, że materiały do oznaczania miejsc niebezpiecznych na budowie, takie jak taśmy ostrzegawcze kupimy najszybciej w marketach i sklepach budowlanych. Jednak jeśli nie masz czasu stać w kolejach i buszować pomiędzy regałami sklepowymi, to już teraz możemy zaprosić Cię do naszego internetowego sklepu neopak.pl.

W naszym sklepie znajdziesz wiele produktów oznaczeniowych, takich jak ostrzegawcze taśmy pozwalające zabezpieczyć miejsca niebezpieczne na budowie. Ze swojej strony zapewniamy bardzo atrakcyjne ceny, wysyłkę towarów tak szybko jak to możliwe, a także pomoc doświadczonego i profesjonalnego personelu.
 

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Taśmy ostrzegawcze

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *