SPIS TREŚCI
Jak poprawnie ułożyć paletę z towarem?
Transportowanie towaru na palecie to bardzo popularna metoda, ponieważ jest ona jedną z najbardziej obecnie uniwersalnych metod transportowania wielu różnego rodzaju towarów. Łatwość, z jaką można przemieszczać palety, ładować je na ciężarówki i rozładowywać w magazynach sprawia, że jest obecnie najczęściej wykorzystywaną metodą w transporcie. Drewniane palety w standardzie euro, czyli potocznie nazywane europaletami, są przede wszystkim bardzo trwałe, odporne na mocne obciążenie, niezwykle proste, a także wielokrotnego użytku. Transport towaru na paletach to czysty zysk i ekonomia. Warto jednak pamiętać o tym, że transport to branża bardzo wymagająca pod względem tego, w jaki sposób towar jest ułożony na takiej palecie. W jaki więc sposób odpowiednio zapakować towar na paletę? Jak odpowiednio zabezpieczyć towar na takiej palecie? Jakie są główne zasady układania towaru na palecie? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdują się w dalszej części tego artykułu.
Jakie są główne zasady pakowania towaru na paletę?
Zasad pakowania palet jest naprawdę mnóstwo, każda firma transportowa, oferująca takie usługi transportowe ma na swojej stronie internetowej swego rodzaju poradniki co do tego, jak powinna zostać zapakowana paleta. Towar na palecie i sposób jego ułożenia leży po stronie nadawcy, dlatego też ważne jest, by stosować się do kilku podstawowych zasad przy pakowaniu palet do transportu.
- W zależności od tego, jaki towar chcemy wysłać, powinniśmy wybrać odpowiednią paletę. Europalety, EPAL to palety najczęściej wykorzystywane w Europie, dostępne są w rozmiarach począwszy od 80 x 60 centymetrów skończywszy na 120 x 100 centymetrów. Mogą one być również wykonane z drewna, plastiku, lub metalu. Paleta powinna być odpowiednio dobrana przede wszystkim do finalnej, przewidzianej wagi przesyłki.
- Paleta powinna być odpowiednio zweryfikowana, sprawdzona pod względem jakichkolwiek uszkodzeń, uchybień, następnie paletę powinniśmy odpowiednio przygotować przed rozpoczęciem układania towaru.
- Na początek, kartonowe przekładki, powinny być użyte zarówno na spodzie palety, jak i po ułożeniu każdej warstwy opakowań (bierzemy tutaj pod uwagę kartonowe opakowania o takiej samej wielkości, układane „piętrami”).
- W przypadku różnorodnej wagi opakowań najcięższe powinny zostać umieszczone najniżej, jak się da, w centralnej części palety, tak by środek ciężkości całej palety znajdował się, jak najniżej i jak najbardziej środka palety. Pomoże to zapobiec przypadkowemu przewróceniu się palety podczas transportu.
- Przede wszystkim paleta nie może przekraczać wysokości 220 centymetrów, takie regulacje stosuje większość przewoźników. Ponadto zakazane jest, by opakowania wykraczały poza obrys palety. Opakowania muszą być ułożone w granicach zarysu palety.
- Odpowiednie zabezpieczenie palety z towarem, czyli użycie takich materiałów jak folia stretch, taśmy do bandowania, kątowniki czy innego rodzaju akcesoria wykorzystywane do wzmocnienia stabilności towaru na palecie. Odpowiednie użycie folii stretch, wzmocnień boków, taśm do bandowania to podstawa do tego, by mieć pewność, że paleta z naszym towarem dotrze cała i nieuszkodzona.
Jakie są niezbędne akcesoria do pakowania palet?
Wyżej wymieniliśmy podstawowe zasady, których powinniśmy się trzymać przy układaniu i pakowaniu palet, jednak czego potrzebujemy do takiego, odpowiedniego i bezpiecznego zapakowania palety? Poniżej lista niezbędnych akcesoriów:
- Folia stretch – to chyba podstawowe „akcesorium”, o ile w ogóle możemy je tak nazwać. Folia stretch to najbardziej popularny materiał do zewnętrznego zabezpieczenia towaru na palecie, zarówno w celu wzmocnienia samej konstrukcji palety jak także zabezpieczeniu przed wilgocią i zanieczyszczeniami w powietrzu. Warto tutaj wspomnieć również o dyspenserach do folii stretch. Proste narzędzie, które może znacznie ułatwić pracę na magazynie.
- Kątowniki, narożniki, odbojniki i wiele innych — to proste konstrukcje, które nie tylko wzmacniają samą konstrukcję towaru na palecie, ale także sprawiają, że towar jest lepiej chroniony. W przypadku regularnych kształtów opakowań kartonowych idealnie nadadzą się do tego, by cała paleta z towarem była zabezpieczona przed uszkodzeniami i przewróceniem się.
- Spinki, taśmy do bandowania, napinacz do taśmy — zestaw, który powinien znajdować się w każdym magazynie. Niezbędnik, który pozwoli skutecznie zewrzeć ze sobą całą paletę towaru, opakowanie z opakowaniem, tak by nie rozpadły się na wszystkie strony podczas transportu.
Gdzie kupić akcesoria do pakowania palet?
Wszelkiego rodzaju akcesoria do pakowania palet, układania palet, znajdziemy na stronie sklepu internetowego neopak.pl. Spinki do taśm do bandowania, taśmy do bandowania, napinacze do bandowania, przekładki tekturowe, folię stretch o różnej grubości. Sprawdź naszą ofertę i przestań przepłacać u konkurencji.