SPIS TREŚCI
Opakowania to nie tylko ostatnie 200 lat
Opakowania przez wieki – historia z Neopakiem
Zaczęło się w Chinach… czy na pewno?
Za pierwszy rejon w historii ludzkości, gdzie pojawiły się powszechnie uważa się starożytne państwa, które leżały na terenie współczesnych Chin. To właśnie tam w XVII wieku przed Chrystusem ludzie mieli zacząć używać zwiniętych liści bambusowych do przenoszenia jedzenia. Jednakże tak po prawdzie ludzie już znacznie wcześniej i nie tylko w Chinach zaczęli stosować prowizoryczne opakowania. Badania archeologiczne dowodzą, że jeszcze za czasów prehistorycznych wędrowni homo sapiens zbierali chociażby runo leśne we fragmenty swojego ubrania – i tak zanosili do koczowniczego obozu.
Na całym świecie różny materiał służył jako opakowania. W Egipcie był to papirus, w Azji rozłożyste liście roślin, z kolei w Grecji pojawiły się zawiniątka uszyte z lnu. Jeśli zaś mamy trzymać się Chin, to na pewno należy wspomnieć o tym, że wynaleziono tam papier. Miało to miejsce w 105 roku naszej ery, a dokonać tego miał nadworny eunuch i dozorca robót publicznych Cai Lun. Jednakże wtedy i przez kolejne stulecia papier służył tylko do pisania, choć trzeba oddać, że materiał ten stał się o wiele później protoplastą wielu opakowań, np. toreb papierowych.
Opakowania wojskowe i Starożytny Rzym
Kto powiedział, że opakowania muszą służyć jedynie w branży kurierskiej czy gastronomicznej? U szczytu swej potęgi w I wieku n.e. Imperium Rzymskie słynęło z wysoko rozwiniętej technologicznie wojskowości. Rzymianie znaleźli wiele sposób na rozwiązanie problemów logistycznych, pojawiających się przy przemieszczaniu się armii. Ogromne połacie materiału tkackiego były wykorzystywane do pakowania żywności oraz łupów wojennych. Z jelit zwierząt wykonywano pojemniki na wodę, a ze skór – sakwy na pieniądze. Plecione z wikliny kołczany były trwałe i mogły pomieści dużą liczbę strzał, stały się więc nieodłącznym atrybutem rzymskich łuczników. A to tylko część osiągnięć z tamtego okresu.
Opakowania w średniowieczu
Średniowiecze przyjęło dużo z tradycji rzymskich, także w dziedzinie opakowań. Dużą popularnością cieszyły się materiały tkalnicze, wiklina zamieniała się w koszyki, żywność najczęściej soloną przechowywano w beczkach. Jednakże trudno tutaj mówić o jakimś gwałtownym rozwoju jeśli chodzi o produkcję opakowań potrzebnych przy wysyłaniu towarów czy choćby listów. Zastój ten trwał jeszcze wieki po zakończeniu tej epoki.
Kiedy zaczęto używać kopert?
Co ciekawe, to koperty pocztowe są jednym z najstarszych znanych opakowań. Protoplasta papierowej koperty na listy pojawił się we Francji w XVII wieku. Niestety, nie zyskał on od razu zbyt dużej popularności. W system pocztowy koperty zostały włączone dopiero w Wielkiej Brytanii w 1877 roku. Szybko rozpowszechniło się to na inne państwa, a koperty do dzisiaj stanowią standard wysyłania przesyłek listownych.
Kiedy wynaleziono karton?
Karton klapowy stał się w XX wieku absolutnym synonimem paczki. Jego wielka popularność wynika z praktyczności, solidności wykonania, ekologiczności oraz szerokiemu zastosowaniu. Ale kiedy na świecie pojawił się ten wspaniały wynalazek. Należy wrócić do 1817 roku na Wyspy Brytyjskie. To właśnie tam wyprodukowano z tektury pierwszy karton. Wkrótce zaczął on służyć głównie do przewożenia cylindrów – czyli męskich kapeluszy. Równolegle w Niemczech także ruszyła produkcja kartonów. Patent na produkcję kartonu został przyznany 1871 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tego momentu możemy mówić o rozwoju produkcji, która w konsekwencji osiągnęła skalę światową.
Folia – produkt, który powstał przez przypadek
Dzisiaj z folii wykonywanych jest mnóstwo produktów i opakowań. Choć na dużą skalę odchodzi się od niej ze względu na ochronę środowiska, to jednak przez wiele lat stanowiła ona podstawowy surowiec na rynku produkcji opakowań. Jednakże folia sama w sobie nigdy by nie powstała, gdyby nie czysty przypadek. Otóż w 1898 roku w Niemczech chemik Hans von Pechman po podgrzaniu diozametanu uzyskał nową, przeźroczystą substancję. Była to pierwsza folia na świecie. Jednakże produkcja polietylenu ruszyła dopiero w 1935 roku w Wielkiej Brytanii. Kolejne odkrycia w 1951, 1953 oraz 1976 roku pozwoliły na udoskonalenie produktu, dzięki czemu zyskał on takie właściwości, z których korzyści mogą w XXI wieku czerpać klienci sklepu Neopak, np. kupując folię stretch.
Krótka historia folii bąbelkowej
Folia bąbelkowa to szczególny rodzaj produktu. Tak jak w wielu innych przypadkach o odkryciu tego typu opakowania przesądził przypadek. W 1957 roku amerykańscy inżynierowie Alfred Fielding oraz Marco Chavennes chcieli wyprodukować tapetę z plastiku. Jednakże maszyna, której użyli do tego celu wypuściła folię wypełnioną pęcherzykami powietrza. Początkowo folia bąbelkowa nie odnalazła się na rynku opakowań, ale z biegiem lat to się zmieniło.
Jakie są rokowania na przyszłość?
Biorąc pod uwagę stan zanieczyszczenia Ziemi oraz słabą kondycję środowiska można zakładać, że opakowania plastikowe czy foliowe w końcu zostaną wyparte przez produkty ekologiczne. Czyli takie wykonane chociażby z papieru kraft. Nie bez znaczenia odgrywa tutaj pomysłowość kolejnych wynalazków. Kiedyś, żeby ekologicznie wypełnić paczkę trzeba było wypchać ją zmiętymi gazetami. Dziś starczy użycie ekologicznego wypełniacza skopak.