SPIS TREŚCI
Segregator biurowy jest produktem, który jest stosowany na co dzień przez bardzo wielu z nas. Pomaga on w zachowaniu porządku w dokumentacji, którą gromadzimy w naszych gabinetach. Segregator towarzyszy nam od bardzo dawna. Każdy, kto odpowiada za firmową dokumentację czy pracuje w dziale księgowym bądź kadrowym korzysta z tego produktu – począwszy od stanowiska praktykanta aż po głównego księgowego. Segregator może nam służyć przez bardzo długi czas, jednakże czasem nadchodzi moment, kiedy należy go się pozbyć.
Po co w ogóle wyrzucać segregatory?
Na ogół segregatory są produktami bardzo trwałymi, z których możemy korzystać przez bardzo długi czas. Ale niestety – każdy produkt ma ograniczoną żywotność. Z biegiem czasu nas segregator straci swoje praktyczne właściwości. Jest jeszcze coś. Otóż produkt ten najzwyczajniej w świecie może ulec zwykłemu uszkodzeniu.
Czy segregator nadaje się do recyklingu?
Segregator jako taki niestety, nie nadaje się do recyklingu. Jest tak dlatego, że ten produkt jako całość wykonany został z wielu elementów, przy czym do produkcji każdego z tych elementów wykorzystano inny surowiec. Jak więc łatwo jest się domyślić – nie znajdziemy takiego pojemnika na śmieci, który zbierałby segregatory właśnie.
Co składa się na segregator?
Co zatem składa się na segregator, skoro go jako całości nie możemy recyklingować? Zacznijmy od materiału biodegradowalnego. Jest to okładka wykonana z tektury. Ulegnie ona naturalnemu rozkładowi. Jest w 100% ekologiczna. Niestety, okładka ta najczęściej jest laminowana, a taki laminat to tworzywo sztuczne. Zatem już na tym etapie mamy pewien konflikt pomiędzy naszymi składowymi segregatora. Wreszcie są to elementy metalowe – mechanizm kółkowy oraz dźwigowy.
Gdzie zatem wyrzucać segregator?
Wobec powyższego nie pozostaje nam nic innego jak wyrzucić segregator do pojemnika na odpady zmieszane. Zdajemy sobie sprawę, że osobom, którym ochrona środowiska leży szczególnie na sercu mogą nie być do końca zadowolone z tego rozwiązania. Niemniej, póki co ekologia nie wymyśliła żadnego, lepszego, alternatywnego segregowania tego typu odpadów.
Wyrzucanie segregatora – o czym warto pamiętać?
Często może być tak, że segregator zepsuje nam się z zewnątrz – uszkodzeniu ulegnie okładka. Niekiedy bywa też tak, że mechanizm kółkowo-dźwigowy odmówi posłuszeństwa. Wówczas może nas kusić, by ot tak chwycić w dłoń bezużyteczny już segregator i po prostu wrzucić go do kontenera na odpady zmieszane. Nie róbmy tego zbyt pochopnie! Otwórzmy najpierw segregator i dokładnie sprawdźmy, czy nie ma jakichś kartek w środku. Dlaczego to takie ważne?
Po pierwsze moglibyśmy przypadkowo wyrzuć bardzo ważną dokumentację. Z całą pewnością nie byłoby to zbyt rozsądne. Istniałaby bowiem możliwość, iż nasze dokumenty wpadłyby w niepowołane ręce. Po drugie – nawet jeśli chcielibyśmy pozbyć się jakiejś dokumentacji, to przecież papierowe kartki możemy oddać oddzielnie do recyklingu. Jest to podstawa w dbaniu o środowisko.