Gastronomia – czy warto inwestować w kubki papierowe?

Gastronomia – czy warto inwestować w kubki papierowe? 

Najpierw były kubki plastikowe, potem świat oszalał i wszystko zaczęto tworzyć z papieru – czy jakoś tak. Dokładnie tak zmiany z plastiku na papier są postrzegane przez ludzi. Mało kto wie, że ma to na celu walczenie z tragicznymi skutkami zbyt częstego używania tworzyw sztucznych. Natura każdego dnia pokazuje, że również jest częścią planety i nie można od tak jej deptać. Papier jest niezwykle ważny, ponieważ podlega procesowi recyklingu i łatwo przywrócić go ponownie do obiegu. Ponadto szybko się rozkłada i nie niszczy życia stworzeń zamieszkujących oceany. Historia z plastikiem też nie jest taka prosta i kolorowa jak mogłoby się wydawać. Papierowe naczynia nie powstały, aby zastąpić plastik. Towarzyszą one od 2 wieku przed naszą erą, a więc to tworzywo sztuczne skutecznie wyeliminowało ten materiał – dopiero teraz wraca on do gry. 

dwa kubki papierowe
 

Co warto wiedzieć o kubkach papierowych? 

Historia potrafi płatać figle i choć mogłoby się wydawać, że papierowe kubki to modowy wymysł, a ich powstanie szacuje się na ten sam okres, w którym światu został zaproponowany Starbucks, to w praktyce jest zupełnie inaczej. Papierowe kubki zaczęły być używane, kiedy tylko człowiek poznał papier – z perspektywy czasu było to wyjątkowo dawno temu. Z zachowanych informacji dowiedzieć się można, że to Chiny były państwem, które jako jedno z pierwszych sięgało po herbatę parzoną w papierowych kubkach. Czy ten jednorazowy produkt wyglądał tak, jak prezentują się obecne artykuły papierowe dostępne w sklepie internetowym Neopak? Nie do końca. Obecnie mamy o wiele więcej rodzajów papieru – jak i samych kubków. Nie uszczelniamy wyrobów papierowych gliną, jak to bywało wiele lat temu w Azji, ponieważ produkt jest wodoodporny i nie potrzebuje dodatkowej ochrony przed cieczą. Chińskie naczynia tworzone z papieru były barwne. Malowano na nich różne wzory i symbole, a całość dodatkowo ozdabiano kwiatami. 
 

Skąd pochodzą kubki papierowe? 

Skoro papierowe naczynia znane są od setek lat, to dlaczego przez pewien czas odeszły w zapomnienie? Jest kilka powodów. Jednym z nich był plastik, który dopiero co został wynaleziony przez człowieka. Z tego tworzywa sztucznego można było stworzyć dosłownie wszystko – ludzie byli zachwycenie możliwościami plastiku. Niestety poglądy dość szybko się zmieniły. Tworzywa sztuczne zazwyczaj są ciężkie do utylizacji, rozkładają się przez lata, a ponadto nie sprzyjają w żaden sposób rozwoju ekosystemów. Kiedy ludzie nacieszyli się plastikiem, papier zaczął wracać do łask – a było to dokładnie na początku XX wieku. W tym czasie zaczęto rozwijać medycynę i zastanawiać się nad higieną oraz wirusami i bakteriami. Papierowe kubki były odpowiedzą na prawie wszystkie problemy ludzkości (te związane z naczyniami do picia). Poranna kawa mogła być zabierana na wynos, bez możliwości poparzenia dłoni. Plastik nie trafiał w tak dużej ilości do mórz i oceanów, więc problem powoli się zmniejszał. Papier ponownie wracał do obiegu. Kubki stworzone z tektury lub kartonu stawały się coraz bardziej popularne. Uważano je za niezwykle przydatne, a czasem wręcz niezastąpione. W wielu krajach ten rodzaj naczynia wykorzystywany był w miejscach publicznych, na przykład szpitalach, w których dozowniki z wodą dostępne były dla pacjentów. 

Biały kubek papierowy

Jak wykorzystać papierowe kubki w branży gastronomicznej? 

Każdy poranek wygląda bardzo podobnie. Poranna pobudka, prysznic i szykowanie się do pracy. Śniadanie w pośpiechu, a czasem nawet nie. Kilka minut do autobusu zawożącego do biura, co oznacza konieczność pokonania najbliższych metrów w przyśpieszonym tempie. Tylko chwilę. Zaraz. Zapomnieliśmy o kawie – czym byłaby poranna pobudka bez aromatycznej, mocnej i nieziemsko pobudzającej kawy? Tylko, w jaki sposób zabrać napój z ulubionej kawiarni, aby zdążyć na autobus, tramwaj lub inny środek transportu? Właśnie do tego celu stworzone zostały papierowe kubki. W ofercie dostępne są nawet specjalne termiczne wersje tego produktu. Jak wykorzystać papierowe kubki w biznesie? 

Czy w sezonie gastronomicznym używa się kubków papierowych?

Właściciele kawiarni, lokali gastronomicznych, które sprzedają napoje na wynos oraz miejsca tworzone typowo takeaway powinny zainteresować się kubkami papierowymi. Powodów jest naprawdę wiele, ale jeden szczególnie warto wymienić. Najlepiej w formie pytania – jak inaczej zapakować  na wynos (o ile można tak to określić) herbatę, kawę lub inny napój podawany na ciepło? Będzie to prawdziwe wyzwanie. Papierowe kubki służą głównie do podawania sprzedanych produktów płynnych. Można by powiedzieć, że papier skutecznie wypiera plastik, ponieważ jest tańszy, ekologiczny i estetyczniejszy.  Papierowe naczynia można spotkać w wielu miejscach, gdzie z różnych powodów stosowanie kubków wielorazowych (szklanych, porcelanowych) byłoby niewygodne lub nieopłacalne. Czy w ten rodzaj kubków można wlać inne napoje niż kawa, czy herbata? Oczywiście, że tak. Soki, lemoniady, a nawet wino – pełna dowolność. 

Brązowy kubek papierowy termiczny

Wakacje w pełni, a co za tym idzie – sezon gastronomiczny zaczął się pełną parą. Przez najbliższe miesiące restauracje będą cieszyć się dużą ilością klientów. Na plażach zauważyć można wiele food trucków, przyczep z jedzeniem czy sezonowych budek z przekąskami. Wszystkie te miejsca nastawione są na jednego, kluczowego klienta – tego, który zabierze jedzenie ze sobą. Czerwiec jest najlepszym okresem, aby poznać bliżej ofertę hurtowni opakowań. Dobrze dobrane, papierowe naczynia to większy komfort spożywania posiłku lub picia napoju przez konsumenta. 
 

Dlaczego papier nie przepuszcza wody? 

Papier zazwyczaj kojarzy się z materiałem dość delikatnym. Jest on łatwy do uszkodzenia, a niewielka ilość wody może skutecznie go zniszczyć. Wbrew pozorom kubki papierowe są wyjątkowo wytrzymałe i jak mogło się zauważyć – całkowicie odporne na działanie wody. I to przez długi czas. Wszystko to, dzięki powleczeniom znajdującym się w strukturze papieru, które nie dają przedostać się wodzie i wniknąć w struktury tego materiału. Jedną z najbardziej popularnych metod, które sprawiają, że papier staje się wodoodporny, jest woskowanie. Nie uznaje się tego sposobu za wyjątkowo ekologiczny, dlatego producenci ciągle testują nowe możliwości – kto wie, może w niedalekiej przyszłości zostanie zaprezentowane rozwiązanie idealne? Na ten moment wiemy, że firmy stają na głowie, aby kubki papierowe były produkowane tylko i wyłącznie z papieru – i to bez dodatku innych produktów.

 A jeśli nie wosk to… Obecnie kubki pokrywane są  polietylenem lub polistyrenem. Są to materiały wyjątkowo odporne na ciepło. Chronią one przed przeciekaniem wyjątkowo dobrze. Taki produkt wykorzystać można przy sprzedaży napojów zimnych, jak i ciepłych, ponieważ materiały te tworzą wytrzymałą warstwę termoizolacyjną działającą w dwie strony. Niestety kubki pokrywane polietylenem lub polistyrenem mają jedną, znaczącą wadę – nie można oddać ich do recyklingu.
 

Czy na rynku dostępne są ekologiczne kubki papierowe? 

Rynek opakowań stale się zmienia. Nowoczesna technologia staje się jeszcze bardziej nowoczesną. Twórcy kubków, talerzy, kartonów wysyłkowych i innych produktów szukają nowych rozwiązań. Niedawno zaczęto produkować kubki papierowe niezawierające plastiku, co oznacza, że ulegają one biodegradacji w odpowiednich warunkach. Co oznacza to w praktyce? Produkt ten tworzony jest w specjalny sposób, podczas którego dodaje się polilaktyd, czyli polimer należący do grupy poliestrów alifatycznych, który otrzymuje się w 100% z surowców odnawialnych, pochodzenia naturalnego. Na rynku dostępne są również specjalne, nieprzemakalne kubki papierowe, do których nie dodaje się żadnych dodatków – są one wolne od plastiku i innych tworzyw sztucznych. Można poddawać je recyklingowi. Wyglądają ładnie i klasyczne. Sprawdzą się w designerskich kawiarniach. 

To oczywiście nie wszystko. Kubki papierowe mogą być jeszcze bardziej ekologiczne niż te wyżej wymienione. W jaki sposób? Niektóre produkty wykonane są z makulatury – brzmi fajnie, prawda? Wszystko za sprawą recyklingu. Proces ten pozwala na zaprzestanie produkcji nowych surowców, a skorzystanie z tych, które udało się odzyskać, ponieważ trafiły do prawidłowego pojemnika przeznaczonego na odpady papierowe. Taka możliwość produkowania kubków papierowych jest zdecydowanie najkorzystniejsza. Środowisko naturalne wymaga od człowieka nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą ochronić ekosystem. Dzięki produkcji naczyń papierowych z odzyskanych surowców zmniejsza się ilość śmieci i nie zużywa niepotrzebnie zasobów leśnych, które z roku na rok są coraz bardziej ograniczone. Zakłady produkujące takie produkty, również skorzystają na wyborze ekologicznego rozwiązania. Papier pozyskany z recyklingu jest korzystniejszy cenowo niż sprowadzenie nowych surowców. W tym przypadku oszczędność idzie w parze z jakością. 

Biały kubek papierowy wzór

Czy warto umieścić logo na kubku papierowym? 

Z pewnością każdy słysząc nazwę firmy Starbucks, przed oczami ma papierowy kubek z dużym zielonym logiem. Nic dziwnego, trudno znaleźć drugą kawiarnię tak bardzo rozpoznawaną na całym świecie, jak wyżej wymieniona. Czy losy marki potoczyłyby się inaczej, gdyby właściciele czy też pracownicy działu marketingu nie zdecydowali się umieścić charakterystycznej, zielonej syrenki na kubkach? Tego nie wiemy i pewnie nigdy się nie dowiemy. Jedno jest pewne – logo umieszczone na opakowaniach, z których korzysta firma to niezwykle ważne rozwiązanie wpływające na skutecznie budowanie świadomości marki. Być może charakterystyczny symbol czy napis sprawi, że przechodzień na ulicy mijający konsumenta pijącego z papierowego kubka, nabierze ochoty na aromatyczny napar? Każdy sposób na pozyskanie nowych klientów jest ważny, ale musi być on skuteczny – czy takie będzie skorzystanie z personalizacji opakowania? Być może. Warto próbować! 

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Kubki papierowe

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *