SPIS TREŚCI
Folia stretch to wspaniały wynalazek, który od lat ułatwia życie pracownikom sektora transportowego, ale także bywa nieoceniony w rolnictwie, gospodarstwie domowym, a nawet budowlance. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, z którego dowiesz się, jak i gdzie najlepiej spożytkować właściwości folii stretch.
Skąd wzięła się folia stretch
Mało kto wie, że historia folii stretch sięga schyłku XIX wieku, kiedy to Hans von Pechman odkrył zaskakującą, przypominającą w swej konsystencji wosk substancję. Podgrzewając diazometan ten niemiecki chemik wynalazł tym samym w 1989 roku polietylen. Prace naukowców nad tą substancją na przestrzeni kolejnych lat doprowadziły do jej syntezy, którą przeprowadzili w 1933 roku chemicy Eric Fawcett i Reginald Gibson. Wysokociśnieniowa metoda syntezy polietylenu stała się podstawą przemysłowej produkcji LDPE (Low Density Poliethylene, czyli polietylenu o małej gęstości) rozpoczętej w 1939. Doskonalenie procesu produkcyjnego w kolejnych dekadach doprowadziło do powstania folii stretch. Obecnie prawie 70% produkowanych folii polietylenowych to właśnie folie stretch.
Właściwości folii stretch
Istnieje wiele powodów, dla których folia stretch jest takim popularnym i uniwersalnym produktem o szerokim zastosowaniu.
Po pierwsze jest lekka, więc owinięcie nią przedmiotów nie zwiększa drastycznie ich wagi. Jest to kluczowa kwestia w branży transportowej, gdzie każdy dodatkowy kilogram, to większy koszt transportu.
Drugą ważną cechą jest jej elastyczność, dzięki której pakowanie staje się szybkim i łatwym przedsięwzięciem. Folia dokładnie przylega do pakowanej powierzchni, dlatego nie potrzeba dodatkowych materiałów klejących.
Nie mniej ważna jest rozciągliwość folii stretch – może rozciągać się nawet od 250 do 300%! Dzięki tej właściwości folia stretch jest wydajna i doskonale przywiera do pakowanej powierzchni. Co za tym idzie, przedmioty owinięte w folię stretch są świetnie chronione przed kurzem, pyłem i wilgocią, ale także przed urazami mechanicznymi podczas transportu.
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że folia stretch ma także właściwości termoizolacyjne. Oznacza to, że paczka zabezpieczona tą folią jest odporna na zmianę temperatury oraz promieniowanie UV.
Wodoodporność folii stretch jest jednym z głównych powodów, dla których decydujemy się na jej użycie. Czy to w pracach ogrodowych, czy podczas transportu, wilgoć może zaskoczyć nas w każdej sytuacji, więc dobrze mieć pod ręką niezawodny materiał taki jak folia stretch.
Folie stretch występują na rynku w wielu wariantach, które dają nieco rożne możliwości. Na przykład owinięcie przesyłek przezroczystą folią pozwala łatwo zidentyfikować ich zawartość, kiedy jest to potrzebne. Kiedy natomiast wolimy ukryć przesyłkę przed niechcianymi spojrzeniami, użyjemy czarnej folii stretch.
Folia stretch zapewnia także stabilność i bezpieczeństwo unieruchamiając towar na palecie. Niezależnie od rozmiaru paczki, folia ta chroni w ten sam niezawodny sposób przed porysowaniem, rozdarciami i wilgocią.
Zastosowanie folii stretch
Wielu ludziom folia stretch kojarzy się jedynie z branżą transportową. Jest to jak najbardziej poprawne skojarzenie, ponieważ to w tej branży folia ta jest wykorzystywana na największą skalę. Palety towaru owinięte folią stretch są stabilne i bezpieczne podczas przewozu. Nie zagrażają im ani brud, ani wilgoć, ani rozdarcia, ani też promieniowanie UV, na które często są narażone paczki w transporcie. Folią stretch można owinąć zarówno wielkogabarytowe palety pełne towaru, jak i mniejsze paczuszki wysyłane zwykłą pocztą. W każdym z tych przypadków folia stretch świetnie spełnia swoją rolę. Również zawartość paczek nie ma znaczenia – czy wysyłamy meble, kosmetyki, książki, chemię gospodarczą czy leki – folia stretch ochroni każdy towar przed wodą i promieniami UV.
Jednak nie tylko firmy spedycyjne doceniają właściwości folii stretch. Folię stretch można także wykorzystać w ogrodnictwie i rolnictwie. W sektorze tym popularne są tunele foliowe, w których uprawa roślin zarówno jadalnych jak i ozdobnych prężnie prosperuje nie tylko w czasie sezonu, ale również poza nim. Wszystko dzięki termoizolacyjnym właściwościom folii stretch. Czarna lub ciemna folia stretch świetnie nada się do cieniowania roślin ozdobnych takich jak np. chryzantemy. Wydłużenie okresu wegetacji poprzez narzucenie folii stretch na tunel ogrodniczy i ograniczenie promieniowania UV sprawi, że rośliny te będą pięknie kwitły. Z kolei użycie czarno-białej folii wspiera uprawę takich grzybów, jak pieczarki czy boczniaki, ponieważ biała strona odbija promienie słoneczne. Folią stretch można również ochraniać małe rośliny, krzewy i drzewa. Istnieją też specjalne rodzaje folii, które dają efekt przeciwmgielny (tzw. antyfogging) – polega on na skraplaniu się cząsteczek pary wodnej na ścianach zamiast na roślinach, co wspomaga recyrkulację wody w tunelu foliowym. Folią stretch owija się również kiszonki i pasze dla zwierząt, a także zapobiega rośnięciu chwastów w ogrodzie – wystarczy rozłożyć ją na ziemi i zrobić dziury, w których zostaną zasiane lub zasadzone rośliny.
Kolejną branżą, w której folia stretch cieszy się popularnością jest branża budowlana i remontowa. Można nią owinąć worki z materiałami budowlanymi takimi jak tynk czy gips, ponieważ stretch zabezpiecza nie tylko przed zanieczyszczeniami z zewnątrz, ale także izoluje to co w środku i zapobiega rozprzestrzenianiu się sypkich produktów. W ten sposób zabezpieczone materiały są również chronione przed deszczem, wiatrem i niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Folią stretch można również zabezpieczyć dach altany czy budy dla psa przed śniegiem. Podczas remontu z kolei folia stretch zabezpieczy meble, drzwi czy podłogi przed pyłem, farbą i zarysowaniami. Jednym słowem folia stretch to niezawodny materiał, wszędzie tam, gdzie czeka Was brudna robota i nie chcecie zostawić po sobie śladów. Dexter Morgan poleca 😉
Folia stretch, sprawdź naszą ofertę:
W trakcie przeprowadzki folia stretch nie tylko pozwoli nam połączyć mniejsze przedmioty, jak naczynia czy książki w zwarte i poręczne bryły. Okaże się także niezwykle pomocna w transporcie mebli – owijając folią np. szafki unikniemy podczas przenoszenia niepożądanego otwarcia się drzwiczek, które groziłoby nawet kontuzją.
O szerokim zastosowaniu folii stretch w branży spożywczej nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Kto z nas nie kupił nigdy mięsa pakowanego na styropianowej tacce i owiniętego folią spożywczą? Kto nie owinął nigdy półmiska z resztkami ryby i nie włożył do lodówki? Folia stretch dla branży spożywczej jest cieńsza, ale nie mniej elastyczna i funkcjonalna. Chroni przede wszystkim przed rozprzestrzenianiem się zapachów, a także izoluje te w środku. Dzięki niej żywność zachowuje długo świeżość.
Folia stretch znalazła również swoje zastosowanie w gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich. Sprawdza się świetnie przy nakładaniu maski lub oleju na włosy – włosy natarte olejkiem arganowym czy kokosowym należy owinąć ręcznikiem a następnie folią. Dzięki właściwościom termoizolacyjnym folii podczas zabiegu olejki lepiej się wchłoną.
Coraz większą popularnością cieszy się również body wrapping. Jest to owijanie ciała folią w połączeniu z maskami błotnymi, zabiegami parafinowymi i algowymi czy wyszczuplającymi. Folia stretch wspomaga efekt okluzji (czyli powstawania na skórze ochronnego, nieprzepuszczalnego filmu, który zwiększa wchłanialność składników odżywczych z kosmetyków nałożonych pod ten film) jednocześnie nie odparzając. Można jej używać nie tylko do profesjonalnych ale również domowych zabiegów.
Czy chcieliście kiedyś zyskać miejsce w szafie kosztem zimowych ubrań, ale baliście się, że magazynowanie ich na strychu bądź w piwnicy zniszczy je i przyda im brzydkiego zatęchłego zapachu? Z pomocą przyjdzie Wam folia stretch, dzięki której ubrania pozostaną czyste i pachnące. Nie tylko zresztą ubrania możecie zabezpieczyć folią przed stęchlizną, wilgocią i kurzem, ale właściwie każdy przedmiot, który pozostaje dłużej nieużywany.
Folia stretch to również nieoceniona pomoc w podróży – przemieszczając się masowymi środkami komunikacji możesz dodatkowo zabezpieczyć nią swój bagaż. Z kolei na spływie kajakowym folia świetnie uchroni Twój plecak przed wodą.
Dzięki folii stretch możecie także w letni dzień sprawić swoim dzieciom mnóstwo frajdy niedużym kosztem i małym nakładem pracy rozwijając długi pas grubej folii i tworząc z niego wodną zjeżdżalnię lub tzw. ślizg. Folia stretch zabezpieczy też dziecięcą piaskownicę przed deszczem czy też pudło z pamiątkami przed garażową wilgocią.
Folia stretch i dzieciaki to w ogóle odrębny temat – tu nie ma żadnych limitów, wytycznych ani nudy. Można owinąć nogę swoją i kolegi folią i urządzić szalone wyścigi po trawie, można pobawić się w atak mumii owijając młodszego brata albo można urządzić pokaz mody niekonwencjonalnej z … oczywiście folią stretch w roli głównej! Coraz częstszą zabawą plastyczno-sensoryczną dla młodszych dzieci stosowaną zarówno w przedszkolach jak i domu jest malowanie farbami po folii spożywczej rozciągniętej między np. nogami stołu. Koszt rolki folii stretch to nieduży wydatek, a ile nasze dzieci mogą mieć dobrej zabawy podczas realizacji swoich kreatywnych, nieposkromionych pomysłów! A jeśli jakimś cudem Waszym dzieciakom zabraknie tych pomysłów, to nie martwcie się – folia stretch nigdy się nie zmarnuje – nawet przy najmniej kreatywnych dzieciach potrzeba zabezpieczenie przedmiotów, mebli i powierzchni przed brudem, wodą i uszkodzeniami jest ogromna i trudna do zaspokojenia bez takich profesjonalnych materiałów jak folia 🙂
Rodzaje folii stretch
Folie stretch dostępne na rynku różnią się pod względem przeznaczenia, koloru i gramatury.
W ofercie sklepu Neopak znajdziesz następujące folie stretch:
- Folia spożywcza
- Minirapy
- Folia stretch transparentna
- Folia stretch biała
- Folia stretch czarna
- Folia stretch czerwona
- Folia stretch niebieska
- Folia stretch różowa
- Folia stretch zielona
- Folia stretch żółta
Polecamy również akcesoria do folii stretch:
- Dyspensery
- Odwijacze
- Ucinarki do folii
Jeśli nadal masz pytania dotyczące folii stretch, nie wahaj się i skontaktuj się z nami Zapraszamy!