Folia na okna – rodzaje i sposoby zastosowania

Folia na okna – rodzaje i sposoby zastosowania

Folia na okna staje się coraz bardziej popularnym produktem. Ma wiele zastosowań między innymi ochronnych oraz przeciwsłonecznych. Służy do użytku wewnętrznego i zewnętrznego. Naklejane od wewnątrz domu cechuje dłuższa wytrzymałość. Dzieje się tak, ponieważ na folię przyklejoną do okna z zewnętrznej strony oddziaływają różne warunki atmosferyczne. Gwarancja na folie wewnętrzne wynosi około dziesięciu lat natomiast na zewnętrzne do pięciu lat. Ze względu na swoją cenę jest to bardzo dobra inwestycja. W przypadku nieosiągnięcia żądanego efektu folię można łatwo zdjąć i wymienić na nową. Można również nakleić folię dekoracyjną, którą można wymieniać wraz z nadchodzącą uroczystością lub świętem np.: Wigilią. Pięknie udekorowane okna z motywem Mikołaja na pewno wywołają nie jeden uśmiech na twarzy.

Okna w biurze

Jakie są rodzaje foli na okna i ich zastosowanie?

Folie na okna dzięki swojej uniwersalności mogą być używane nie tylko do użytku domowego, ale również między innymi w przemyśle motoryzacyjnym. Popularne przyciemnianie szyb samochodowych w celach designerskich, lub bezpieczeństwa przewożonych pasażerów i dóbr. Wśród najbardziej popularnych foli na okna możemy wymienić:

  • Folie dekoracyjne – Używane jako dodatki wykończeniowe danej koncepcji aranżacji wnętrza. Mogą być to kolorowe folie o różnej intensywności koloru jak i również okazjonalne wzorce.
  • Folie przeciwsłoneczne – Zapobiegają przenikaniu promieni słonecznych do pomieszczenia.
  • Folie do przyciemniania okien – Zapobiegają przenikaniu światła i ciepła. Przydatne zwłaszcza podczas długich letnich upałów.
  • Folia na szyby samochodowe – Głównie używane do przyciemniania szyb w celach bezpieczeństwa. Służy również do naklejania reklam.
  • Folie ochronne – Chroni przed pękaniem i stłuczeniem szyby.
  • Folia dająca efekt lustra weneckiego – Folia z zewnątrz odbija otoczenie i zapewnia prywatność w ciągu dnia. Natomiast w nocy efekt znika i warto mieć wtedy zasłonięte okna. Folia również nie przepuszcza ciepła i promieniu UV.
  • Folia lustrzana – Folia po przyklejeniu daje efekt lustra.
  • Folia matowa – Najczęściej stosowana w łazienkach folia daje efekt rozmazanego obrazu.
  • Folia izotermiczna – Folia izotermiczna zatrzymuje ciepło we wnętrzu domu. Idealne rozwiązanie na zimowe dni.
  • Folia UV – Hamuje dostęp do wnętrza domu niezdrowym promieniom UV.
  • Folia fotochromatyczna – Folia posiada w sobie fotochromy, które reagują na poziom naświetlenia. W nocy folia pozostaje przezroczysta, natomiast w dzień ciemnieje.
  • Folie reklamowe – Folie służące do naklejania na szyby samochodów jak i również na witryny sklepowe.

Okno – folia na okno

Jaką folie na okna wybrać ?

Wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeżeli twój sąsiad mieszka zbyt blisko, warto zainwestować w folie lustro weneckie. Jeżeli posiadasz małe dzieci, warto zainwestować w folie ochronne. Jeżeli potrzebujesz schłodzić lub zatrzymać ciepło w domu, dobrym wyborem będzie folia izotermiczna. Na dobór odpowiedniej foli na okna wpływa wiele czynników. Warto zaplanować takie działanie, sprawdzić gdzie i o jakich porach wpada słońce do mieszkania oraz zwrócić uwagę, które okna warto zasłonić przed niepożądanymi oczyma.
 

Czy folia na okna jest łatwa w montażu ?

Przyklejenie foli na okna nie powinno stanowić żadnego problemu. Montaż jest łatwy, szybki i skuteczny. Najpierw należy odpowiednio umyć obklejane okno tak, żeby nie pozostało nic niepożądanego na szybie. Następnie przy pomocy specjalnego płynu (lub wody z dodatkiem płynu do naczyń) lekko namoczyć folię i przyłożyć do okna. Folię można dociąć już po przyklejeniu, doradzamy jednak wcześniej odrysować szybę i dociąć odpowiednio folię do rozmiaru szyby. Jeżeli jednak uznasz, że nie chcesz tracić czasu na montaż, można zadzwonić po fachowca.
 

W jaki sposób zdjąć folie z okna?

Należy lekko podważyć folię najlepiej w rogu, a następnie zdecydowanymi ruchami zerwać folię. Jeżeli chcesz ułatwić sobie pracę, możesz wcześniej podgrzać delikatnie folie np.: suszarką, dzięki czemu będzie bardziej elastyczna. Odradzamy wymianę podczas zimowych poranków.

Okna, folia na okna

Czy folia niszczy okna?

Jeżeli folia jest prawidłowo przyklejana do okna, w żaden sposób nie wpływa na jego eksploatację. Jest łatwa w montażu oraz demontażu. Folia nie wchodzi w żadne reakcje chemiczne ze szkłem. Używanie foli na oknach jedynie może poprawić funkcjonalność domu.
 

Folie na szyby samochodowe

Folie przyciemniające szyby to nie jedyny rodzaj foli stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym. Coraz bardziej popularna staje się folia do ochrony przedniej szyby auta. Zapewniają ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi takimi jak zarysowania, czy uderzenia np.: kamienia. Niwelują działania promieni UV oraz redukują poziom światła widzialnego. Co znacznie poprawia bezpieczeństwo i komfort jazdy. W ostatnim czasie stało się również popularne oklejanie całych części samochodu, żeby zabezpieczyć lakier i samo auto przed trudami jazdy po polskich drogach.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Folie malarskie

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *