SPIS TREŚCI
Skąd wzięła się folia bąbelkowa?
Folia bąbelkowa to znany i lubiany materiał zabezpieczający, który powstał za sprawą dwóch amerykańskich wynalazców – Alfreda Fieldinga oraz Marca Chavennesa. Produkt ten towarzyszy i ułatwia pracę ludziom już od lat 60-tych minionego wieku i znajduje obecnie szeroką gamę zastosowań w wielu dziedzinach życia.
To niezwykle satysfakcjonujące tworzywo ma w sobie coś, co sprawia, że musimy się nim pobawić przed całkowitym odpakowaniem przesyłki.
Jednak oprócz standardowych zastosowań, folia bąbelkowa posiada kilka niepozornych, aczkolwiek funkcjonalnych sposobów użycia.
Folia bąbelkowa, sprawdź naszą ofertę:
Folia bąbelkowa jako zasłona prysznica
Jeśli jesteś świeżo po przeprowadzce, a Twój budżet na wyposażenie i dekorację mieszkania został nadwyrężony albo po prostu jesteście fanami ręcznie wykonanych detali, przedstawiamy dobry sposób na wykorzystanie zalegające resztki folii bąbelkowej. Wystarczy, że wytniemy z folii odpowiadającą nam powierzchnię za pomocą zwykłego nożyka, a następnie zrobimy kilka dziurek na jednym z boków folii i zawiesimy ją na obręczach. Materiał nie przepuszcza wody, dzięki czemu świetnie zapobiega wylewaniu się jej poza wannę. Dodatkowo struktura i grubość folii w w pewnym stopniu rozmaże naszą sylwetką, jednak dla pełnej intymności raczej warto skorzystać z dwóch warstw lub obkleić zewnętrzną stronę nieprzezroczystą taśmą.
Relaksujący efekt folii bąbelkowej
Naukowcy zgadzają się, że bawienie się folią bąbelkową dobrze wpływa na obniżenie stresu oraz napięcia mięśni. Być może ma to związek z naszą ewolucją jako gatunku ludzkiego. Nasi przodkowie przez większość czasu musieli zachowywać czujność, co łączyło się ze znacznie większym wykorzystywaniem mięśni, niż ma to miejsce w obecnych czasach. Siedzenie w szkole oraz praca siedząca to główny czynnik przyczyniający się do napięć mięśni.
Okazuje się, że przebijanie pęcherzyków folii bąbelkowej dostarcza malutkie dawki dopaminy do naszego mózgu i pozytywnie wpływa na obniżenie stresu. Abstrachując od naukowej analizy tego zjawiska, jest to zwyczajnie bardzo satysfakcjonujące zajęcie, które odciągnie chwilowo naszą uwagę od codziennych problemów. Może warto zostawić sobie zalegające skrawki folii bąbelkowej zanim je wyrzucimy do śmieci?
Dekorowanie ciast przy użyciu folii bąbelkowej
Okazuje się, że folia bąbelkowa znajduje zastosowanie także w gastronomii. Od kilku lat można zaobserwować rosnący trend pieczenia coraz bardziej wymyślnych i ciekawych wizualnie ciast oraz tortów. Folia bąbelkowa świetnie nadaje się do odbijania swojego unikalnego wzoru na czekoladowych masach i nie tylko. Wykorzystanie folii bąbelkowej w przemyśle cukierniczym szczególnie da się zauważyć przy ciastach, w których chcemy zastosować wzór plastra miodu. W celu wykonania takiego efektu należy roztopioną czekoladę wylać na czysty, podłużny pasek folii bąbelkowej, a następnie owinąć nią ciasto. Po przywarciu do ciasta i zastygnięciu czekolady, wystarczy delikatnie oderwać folię od wypieku. Ten prosty trik daje niesamowity efekt i zachwyci Twoich gości na następnej imprezie okolicznościowej!
Utrzymaj czystość w lodówce z pomocą folii bąbelkowej
Kolejnym ciekawym, a zarazem bardzo praktycznym sposobem na wykorzystanie zalegającej folii bąbelkowej jest wyścielenie nią półek w lodówce. Wszyscy zmagamy się z plamami i zanieczyszczeniami w lodówce. Czasem coś się wyleje, innym razem rozbije się nam jajko albo zwyczajnie coś się rozsypie. Czyszczenie lodówki wymaga wyciągnięcia z niej wszystkich produktów, a następnie starannego szorowania jej elementów. Możemy jednak ten żmudny proces sobie ułatwić, a nawet zupełnie pominąć. Wystarczy, że wyciągniętą półeczkę obrysujemy na folii bąbelkowej za pomocą markera, następnie wytniemy folię za pomocą nożyczek i na końcu wyścielimy nią półkę w lodówce. Po pewnym czasie użytkowania lodówki, gdy będziemy chcieli ją wyczyścić, wystarczy wyciągnąć folię bąbelkową i się jej zwyczajnie pozbyć. Nie tylko zaoszczędzi nam to czasu ale i pieniędzy wydanych na środki czystości.
Docieplanie okien na zimę
Gdy przychodzi zima, wszyscy marzymy o cieplutkim kąciku, gdzie z ulubioną książką bądź filmem grzejąc się spędzimy miło chłodny wieczór. Niestety niektóre newralgiczne punkty w konstrukcji domu (zwłaszcza tych starszych) skutecznie nas od tych idyllicznych momentów odciągają. Najczęstszym takim punktem, które przepuszcza zimno są okna. Jeśli standardowe uszczelnienie lub co łączy się z wielkimi kosztami – wstawienie nowych okien nie wchodzi w grę, warto pokombinować i zrobić to oszczędniej. Z pomocą przychodzi folia bąbelkowa, która bardzo fajnie radzi sobie z docieplaniem okien. Jedyne co musimy zrobić to wyciąć z folii odpowiedni rozmiar tak, aby zakrywał całą powierzchnię szyby okna, a następnie przykleić do powierzchni na przykład przy użyciu dwustronnej taśmy klejącej. Ważne jest, aby nie używać bardzo mocnej taśmy klejącej, gdyż po zdjęciu folii bąbelkowej możemy nie domyć jej pozostałości z szyby.
Tak oto przy użyciu niedrogich materiałów i narzędzi zaoszczędzimy na rachunkach w trakcie zimy.
Utrzymanie kształtu obuwia i galanterii
Co jakiś czas musimy kupić element ubioru na konkretną okazję. Wiąże się to z tym, że po wszystkim nasz zakup trafia do szafy, gdzie zużywa się mimo niekorzystania z niego. Ten kolejny sposób wykorzystania folii bąbelkowej uchroni obuwie i torebki przed utratą kształtu. Aby cieszyć się naszą odzieżą dłużej, możemy wypchać ją folią bąbelkową i dopiero wtedy odłożyć do naszej garderoby. Dzięki temu trikowi nasza galanteria nie utraci kształtu leżąc nieużywana przez lata. Ta domowa metoda jest odpowienikiem sklepowej praktyki wypełniania wnętrz butów papierem, aby te nie utraciły swojego kształtu.
Zabezpieczanie klamek
Częstym problemem drzwi otwierających się do wewnątrz jest klamka obijająca się o ścianę. Wystarczy chwila nie uwagi, klamka wyśliźnie się z dłoni i drzwi zatrzymują się na ścianie pomieszczenia, do którego chcemy wejść. Trik ten równie dobrze chroni nasze pociechy przed nieszczęściem, gdy uczą się chodzić, a ich rozwijająca się motoryczność ruchowa niekoniecznie pozwala im na pełną kontrolę. Klamka owinięta folią bąbelkową stanowi dobry sposób na uchronienie się przed niepożądanymi efektami wyżej wymienionych przykładów. Wystarczy niewielki skrawek folii bąbelkowej, dzięki któremu owiniemy klamkę. Zwykła taśma pakowa posłuży nam do ustabilizowania folii na klamce. Teraz możemy cieszyć się bezpieczeństwem zarówno naszych dzieci, jak i ścian naszego domu.
Taśma bąbelkowa w ogrodnictwie
Ten kolejny sposób wykorzystania folii bąbelkowej pozwala na znakomitą ochronę naszych roślin podczas mrozów. Jak wiadomo, mróz to niepożądany czynnik pogodowy jeśli chodzi o uprawę roślin. Może on uszkodzić tkankę roślinną, co doprowadzi do obumarcia całej rośliny lub jej części. Na szczęście możemy zapobiec tej sytuacji domowym sposobem. Do tego wystarczy nam kawałek folii bąbelkowej oraz trochę sznurka jutowego. Samo wykonanie polega na owinięciu całej rośliny folią. Najlepiej wykorzystać do tego drewnianą podpórkę (drabinkę), aby roślina miała nieco swojej przestrzeni. Tak „spakowana” roślinka jest w stanie poradzić sobie z mrozem.
Pozostając przy temacie ogrodnictwa, kolejny sposób wykorzystania folii bąbelkowej pozwala tym razem zatroszczyć się o nasze zdrowie. Przesadzanie i pielęgnacja roślin wymaga pracy w pochylonej i klęczącej pozycji, przez co możemy doznać bólu kolan. Jeśli nie posiadamy nakolanników do pracy w takiej pozycji, możemy uniknąć bólu w inny sposób. Wystarczy umieścić kilkukrotnie złożone skrawki folii bąbelkowej do nogawek naszych spodni roboczych w miejscu zgięć w kolanach. Zapewni nam to ulgę i odciąży stawy kolanowe.
Ochrona przed zabrudzeniami podczas prac remontowych
Czasem zdarza się nam czegoś zapomnieć albo improwizować podczas przygotowań do remontu bądź przeprowadzki. Jeśli nie dysponujemy potrzebnymi narzędziami, zawsze można posłużyć się alternatywnymi rozwiązaniami. W tym przypadku, jeśli chcemy zabezpieczyć meble i uchronić je przed brudem powstałym w trakcie remontu lub uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi transportem, możemy wykorzystać do tego folię bąbelkową. Jest na tyle gruba, że zabezpieczy nasze meble przed zabrudzeniami takimi, jak plamy z farby, czy proch od szlifowania. Doskonale nada się także do ochrony mebli przed zniszczeniem wynikłym w trakcie transportu. Wystarczy opatulić mebel z każdej strony zwracając największą uwagę na kanty i inne newralgiczne punkty.
Folia bąbelkowa jako karimata
Najlepsze wypady to te spontaniczne. Niekiedy jednak nie dysponujemy wszystkimi akcesoriami potrzebnymi do biwakowania. O ile zastąpić namiot jest trudno, o tyle można sobie poradzić z brakiem karimaty. Zgrabnie wycięty prostokąt świetnie nada się jako substytut maty do spania. Być może nie będzie tak poręczny i cichy w użytkowaniu ale na pewno skutecznie odizoluje nasze ciało od zimnej ziemi. Jeżeli masz więcej czasu przed wyruszeniem w przygodę, możesz zrobić sobie prowizoryczną karimatę przyklejając folię bąbelkową do prostokątnego kartonu. Tak przygotowany karton można poskładać i wziąć na spontaniczną wycieczkę pod namioty.
Inne zastosowania folii bąbelkowej.
Jeśli regularnie wykonujesz jakieś prace związane z remontowaniem, transportem czy malowaniem, warto zaopatrzyć się w większy zapas folii bąbelkowej. Jednak jak widać, folia bąbelkowa to materiał, który nadaje się do wielu mniej lub bardziej amatorskich rozwiązań. Jej użycie ograniczone jest tylko przez naszą wyobraźnię. Jest to znakomite i uniwersalne narzędzie, które świetnie nadaje się do:
- Zabezpieczania
- Ochrony
- Docieplania
- Uszczelniania
- Dekoracji
- Renowacji
Folia bąbelkowa posiada prawdopodobnie kilkanaście innych zastosowań, o których nie wspomniałem w artkule, natomiast trzeba przyznać, że te, które w nim pokazałem, potrafią zaskoczyć. Nie tylko stanowią one dobry sposób na recyklowanie zalegającego materiału ale stanowią także gratkę dla fanów kreatywnego tworzenia ręcznie robionych funkcjonalnych elementów gospodarstwa domowego.