SPIS TREŚCI
Czym są etykiety samoprzylepne?
Co decyduje o wyborze konkretnej etykiety samoprzylepnej?
- Rozmiar etykiety – wybierając etykietę należy wiedzieć, jaka ilość informacji powinna się na niej znaleźć. Dodatkowo ważne jest jakim dużym urządzeniem do drukowania danych na etykiecie dysponujemy. Kierując się rozmiarem naklejki, najpierw należy wziąć pod uwagę jej szerokość a później wysokość. Nigdy na odwrót. Jaka ma być średnica rolki? O tym decyduje już model drukarki.
- Kształt – etykiety samoprzylepne występują na rynku w różnym kształcie. Jednak do najpopularniejszych zalicza się prostokątne. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby zakupić etykiety okrągłe, kwadratowe i o innych kształtach. Jeśli chcesz się wyróżnić, warto zainwestować w nietypowe standardy etykiet.
- Zadruk termotransferowy czy termiczny – oba zadruki różnią się od siebie w szczególności trwałością. Jeśli dana etykieta nie ma być widoczna przez długi okres, wybierz rodzaj termiczny.
- Etykiety termiczne – pokryte są termoaktywną substancją, która zmienia kolor pod wpływem wytwarzanego ciepła przez drukarkę. Są w stanie przyjąć wydruki tylko w czarnym kolorze. Nie są one zbyt odporne na promieniowanie UV, co znacznie obniża ich jakość, ponieważ nie są zbyt praktyczne. Jeśli jednak potrzebujesz etykiet samoprzylepnych, które nie muszą być trwałe, to warto zdecydować się na ten rodzaj.
- Etykiety termotransferowe – pozwalają na wydruk czarny i kolorowy na tworzywie sztucznym i na papierze. Wspaniale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzebny jest trwały wydruk, ponieważ są odporne na zmienną temperaturę, niekorzystne czynniki pogodowe, uszkodzenia mechaniczne czy promieniowanie UV.
- Materiał – etykiety samoprzylepne mogą być wykonane z różnego rodzaju surowca. Przede wszystkim bierze się tu pod uwagę miejsce i czas ekspozycji, wymaganą trwałość i surowiec, na którym ma być naklejona. Do podstawowych surowców, z których wykonywane są etykiety samoprzylepne zalicza się:

- papier – najczęściej wykorzystywany do zadruku termotransferowego. Do wyboru jest wykończenie półbłyszczące lub matowe. Ten rodzaj etykiet jest najtańszy, ale nie może mieć kontaktu z zwilgotniałymi powierzchniami.
- Folia polietylenowa i polipropylenowa – praktyczniejsze niż ich papierowe odpowiedniki. Można je przyklejać na nierówne powierzchnie, są odporne na zanieczyszczenia i zawilgotnienia. Charakteryzują się elastycznością i odpornością na zmienną temperaturę oraz nieagresywne środki chemiczne.
- Poliester – materiał podobny do poprzednika, jednak bardziej odporny na negatywne czynniki atmosferyczne, chemiczne środki i zmienną temperaturę.
- Winyl – jeszcze bardziej wytrzymały niż poliester, ponieważ może być aplikowany na zabrudzone i nierówne powierzchnie.
- Akryl – bardzo odporny na wysokie temperatury, środki chemiczne i promieniowanie UV. Bardzo często są one wykorzystywane do oznaczania półek magazynowych i plomb gwarancyjnych.
- Folie plombujące – świetnie zabezpieczają produkty przed niewskazaną ingerencją. Raz odklejona, nie może zostać przytwierdzona ponownie i zostawia trwały ślad.
- Rodzaj kleju – etykiety samoprzylepne mogą być wyposażone w średniotrwały lub bardzo trwały klej. Dlatego podczas wyboru należy zastanowić się, czy dana etykieta ma być przytwierdzona na stałe, czy jednak musisz pozostawić możliwość przeklejenia jej w inne miejsce. Głównie dzielą się one na klej permanentny i łatwo odspajalny.
- Odcienie – etykiety samprzylepne nie muszą być tylko białe, choć te są najbardziej popularne. W sklepie neopak.pl znajdziesz różne kolory etykiet. Wybierając tak oryginalne rozwiązanie, z pewnością na dłużej zapadniesz w głowę swoich klientów.
Etykiety na rolce czy w arkuszu?

Wiele osób podczas wyboru swoich pierwszych etykiet zastanawia się, które z nich będą najlepsze. Warto wiedzieć, że etykiety na rolce są o wiele wygodniejsze niż etykiety w arkuszu. Wynika to z faktu, że pozwalają na oznaczanie produktów w bardzo krótkim czasie. Specjalne automatyczne aplikatory do etykiet na rolce, jeszcze bardziej usprawniają całą pracę.
Z kolei etykiety w arkuszu są dobrym pomysłem do miejsca, w którym niepotrzebna jest ich duża ilość. Świetnie współgrają z drukarkami atramentowymi i laserowymi, a także z kopiarkami. Umożliwiają również ręczne znakowanie. Etykiety na arkuszach mają najczęściej rozmiar A4 i A5.
Jakie zalety mają etykiety samoprzylepne?
- szybkie i łatwe zastosowanie,
- wysoka jakość i przystępna cena,
- wszechstronne zastosowanie,
- możliwość personalizacji,
- możliwość współpracy z wieloma urządzeniami do drukowania.
W jaki sposób wykorzystuje się etykiety samoprzylepne w marketingu?
Etykiety termiczne, sprawdź naszą ofertę:
Etykiety samoprzylepne w firmach kurierskich
Jakie są nietypowe zastosowania etykiet samoprzylepnych?
- sprawdzają się podczas organizacji przyjęcia. Możesz nakleić je na siedzenia z nazwiskami gości, lub na szklanki czy kieliszki. Wiele Par Młodych wykorzystuje je w ten sposób na swoim weselu.
- Oznacz prezent – okazji do obdarowywania jest naprawdę wiele. Być może warto więc wyposażyć się w małe etykiety samoprzylepne i to właśnie na nich wpisywać imię osoby, do której udajemy się na przyjęcie?
- W szkole – młodzi uczniowie mogą wykorzystywać mniejsze etykiety do oznaczania swoich zeszytów i książek.
- W biurze – etykiety samoprzylepne powinny być wyposażeniem każdego biura, nawet tego domowego. Dzięki nim można w estetyczny sposób oznaczyć segregatory i teczki.
- Oznaczanie pudełek z jedzeniem – etykiety samoprzylepne sprawdzą się, kiedy przygotowujesz jedzenie na kilka dni i zamykasz je w plastikowych pudełkach. Dzięki nim możesz oznaczyć, kiedy został przygotowany posiłek, co znajduje się w pudełku i ilość kalorii. Sprawdza się to zarówno wtedy, kiedy gotujesz dla siebie, jak i dla swoich bliskich.
- Do oznaczania przypraw – jeśli chcesz oznaczyć małe buteleczki z przyprawami, aby mieć pewność, że zawsze sięgniesz po tę prawidłową, możesz opisać i nakleić na nie etykiety. To bardzo estetyczne i wygodne rozwiązanie.
Jakie etykiety samoprzylepne znajdziesz w sklepie Neopak?
- etykiety biurowe – w różnych rozmiarach m.in. w formacie A4, gdzie może znajdować się jedna duża etykieta lub kilka i kilkanaście mniejszych. Dostępne są w różnych odcieniach.
- Etykiety ostrzegawcze – przydają się zwłaszcza w sklepach wysyłkowych. Zawsze warto mieć pod ręką etykietę z napisem “Uwaga szkło” czy “Nie rzucać”.
- Etykiety samoprzylepne do segregatora – pozwalają na estetyczne oznakowanie i opisanie zawartości znajdującej się w segregatorze.