SPIS TREŚCI
Ten artykuł poświęcimy przede wszystkim etykietom samoprzylepnym i tego, jaką one funkcję pełnią. Jednak znajdziesz tutaj również bardzo wiele przydatnych wskazówek, jak zapakować przesyłkę, jak wybrać karton i co włożyć do niego, aby znajdujące się w środku przedmioty przypadkowo się o siebie nie obijały. W jaki sposób możesz zapakować paczkę, aby bezpiecznie dotarła do adresata? Jakie etykiety samoprzylepne powinieneś wybrać?
Wysyłanie paczki najlepiej zaplanuj z wyprzedzeniem
Dlatego uważamy, że lepiej dla Ciebie będzie, gdy przeczytasz ten poradnik TERAZ. A nie w momencie, gdy otrzymasz pierwsze zamówienie od klienta i będziesz musiał działać błyskawicznie. Dokształcanie się na ostatnią chwilę nigdy nie daje dobrych rezultatów. Oczywiście jako właściciel sklepu internetowego musisz na samym początku pamiętać o podpisaniu umowy z firmą kurierską.
Zacznij od mierzenia i ważenia
Wcześniejsze zmierzenie towarów jest potrzebne z jeszcze jednego względu. Firmy kurierskie zawsze mają podane maksymalne dopuszczalne wymiary przesyłek standardowych. Co to oznacza w praktyce? Może dla ułatwienia sprawy podamy Ci trzy przykłady.
Przykładowe wymiary standardowych paczek w firmach kurierskich
W Inpoście standardowa długość przesyłki to tylko 220 cm. Jeżeli ta długość jest większa lub, gdy którykolwiek z wymiarów paczki jest większy niż 120 cm, to wtedy przesyłka zyskuje miano niestandardowej, co wcale nie jest takie fajne. Mamy nadzieję, że wiesz już, o co nam chodzi, ale dla pewności podamy Ci jeszcze dwa przykłady. Teraz weźmiemy pod lupę firmę UPS.
Bardzo często myloną z innym gigantem jakim jest UPC. Zostańmy jednak przy przedsiębiorstwach zajmujących się przesyłkami kurierskimi. Jakie wymiary może tutaj mieć standardowa paczka? Tutaj maksymalny dopuszczalny wymiar paczki to aż 274 cm. Imponujące! Suma obwodu i długości przesyłki nie może być natomiast większa niż 400 cm. Tutaj naprawdę możesz zaszaleć. Został nam jeszcze ostatni przykład, bo przecież nie będziemy Ci żałować.
Możesz to oczywiście potraktować w ramach ciekawostki albo zastosować w praktyce. Mamy tutaj na myśli firmę kurierską GLS. U nich standardowe przesyłki mogą mieć długość 200 cm. Natomiast suma obwodu i długości paczki nie może przekroczyć 300
cm. Teraz już będziesz bardzo dobrze wiedział, co masz mierzyć i w jaki sposób.
A w co możesz zapakować taką paczkę?
Adresat z pewnością Ci się za to odwdzięczy. Paczki w sortowni są narażone między innymi na upadki z kilkudziesięciu centymetrów i na rzucanie. Brzmi to strasznie, ale prawda jest taka, że spadają one z automatycznej linii transmisyjnej, która ma właśnie taką wysokość. O odpowiednie zabezpieczenie zawartości paczki musisz zadbać Ty sam.
Jaki karton wybrać?
Jednak musisz wziąć pod uwagę fakt, że naprawdę żadna przesyłka nie jest niezniszczalna. Możesz zrobić wszystko, aby ją odpowiednio zabezpieczyć, ale prawda jest taka, że firmy kurierskie czasami też przesadzają. Wtedy to Ty możesz składać reklamację, gdy właściwie zabezpieczyłeś przesyłkę, a mimo to dotarła w katastrofalnym stanie do adresata.
Nowy karton to mocny karton
Pudełko absolutnie nie może mieć żadnych zadrapań, dziur, wgnieceń, uszkodzonych rogów, czy naderwań, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój klient nie będzie chciał go nawet otworzyć. Od razu złoży pełną wykrzykników reklamację. Przy wyborze pudełka powinieneś zwrócić również uwagę na gramaturę i falę tektury, ale jest to już temat na zupełnie samodzielny artykuł.
Odpowiednie zabezpieczenie i unieruchomienie transportowanych towarów
W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że gdy będzie przewożona samochodem dostawczym, to na wybojach może się mocno poobijać. W końcu w przeciwieństwie do ludzi nie jest ona przypięta pasami bezpieczeństwa. Prawda jest również taka, że gdy jeśli wysyłasz ubrania lub inne tekstylia, pluszowe zabawki, książki, zeszyty lub płyty DVD, to wypełnienie paczki nie jest takie mega istotne.
Natomiast, gdy chcesz do klienta wysłać na przykład kosmetyki, szklane flakony z perfumami, kremy do twarzy lub elektronikę, to bez wypełnienia, nie masz nawet, co marzyć, że paczka dotrze do adresata w jednym kawałku. Wypełniacze do paczek możemy spokojnie podzielić na następujące rodzaje:
- Chipsy do pakowania;
- Wypełniacze EPS „S”;
- Wypełniacze Flopak;
- Wypełniacze Flupis;
- Wypełniacze Skropak;
- Wypełniacze SizzlePak;
- Pianka rosnąca Instapak;
- Poduszki powietrzne do pakowania;
- Poduszki powietrzne papierowe;
- Wypełniacze papierowe w boksach.
Po co umieszczać naklejki ostrzegawcze na paczkach?
Naklejki ostrzegawcze są przeznaczone również dla osób, które pracują w sortowni oraz w magazynie. Gdy umieścisz na przesyłce taką naklejkę, to jednocześnie zwiększasz prawdopodobieństwo tego, że ktoś potraktuje ją delikatniej i ostrożniej. Tak uzna, że przewozisz w niej na przykład książki, a nie porcelanę. Skutki są wiadome.
Co oznaczają symbole naklejane na paczki?
Czasami nawet te naklejki ostrzegawcze, które możesz kupić w jednym sklepie internetowym. Już na sam koniec podpowiemy Ci, dlaczego powinieneś korzystać z tych najbardziej znanych komunikatów, żeby obsługa firmy kurierskiej miała świadomość tego, co one oznaczają.
Poniżej na sam koniec przedstawiamy Ci listę napisów, które mogą się znaleźć na naklejkach ostrzegawczych:
- napis „Góra/Dół” lub strzałki oznaczające sposób orientacji przesyłki;
- napis „Nie przewracać”;
- napis „Nie piętrować” lub symbol palet postawionych jedna na drugiej;
- napis „Ostrożnie”;
- napis „Keep dry” lub symbol kropli deszczu spadających na parasol;
- napis „Fragile” lub napis „Uwaga szkło” lub symbol ukruszonego kieliszka;
- napis “Przy odbiorze sprawdzić zawartość przesyłki w obecności przewoźnika/kuriera”;
- napis “Pobranie” lub symbol portfela z monetami;
- pozostałe przykładowe napisy to: “Dokumenty w środku”, “Sobota”, “Odbiór własny” czy “Zastrzeżenie doręczenia”.