SPIS TREŚCI
Kiedy powstała folia bąbelkowa?
Folię bąbelkową wynaleziono w 1957 roku. Jej odkrywcami byli Marc Chavannes i Al Fielding. Choć w tamtym czasie nikt nie przypuszczał, że surowiec ten stanie się tak popularny, to jednak dziś jest go tak dużo, że można owinąć nim całą kulę ziemską i to kilkukrotnie. Choć pierwotnie folia bąbelkowa miała służyć jako trójwymiarowa tapeta, to jednak jej przeznaczenie się zmieniło. Dziś jest wykorzystywana do pakowania paczek, zabezpieczania kruchych rzeczy i do działań odstresowujących.
Pstrykanie folia bąbelkową – dlaczego lubimy to robić?
Zdjęcie z Pexels
Badania przeprowadzone nad antystresowym działaniem folii bąbelkowej udowodniły, że już tylko zaledwie minuta pstrykania jest w stanie wprowadzić daną osobę w stan relaksu. Minutę pstrykania porównuje się do półgodzinnego masażu. Dlaczego więc nie mielibyśmy lubić pstrykania folią bąbelkową?
Naukowcy badający to zjawisko mają dużo odpowiedzi na to, dlaczego tak właśnie jest. Jedną z nich jest to, że folia bąbelkowa wymusza reakcję trójstronną – słuchową, wzrokową i dotykową. Największą przyjemność podczas pstrykania folią bąbelkową daje moment, w którym pomiędzy palcami znajduje się pęcherzyk folii, który następnie zostaje ściśnięty i wydaje charakterystyczny dźwięk, bardzo przyjemny dla mózgu. Dla naszego wewnętrznego centrum dowodzenia bardzo przyjemny jest sam dotyk pęcherzyka i jego widok. Działanie to jest na tyle satysfakcjonujące dla naszego organizmu, że może być nawet uzależniające.
Czy pstrykanie folią bąbelkową odstresowuje?
Zdjęcie z Pexels
Zgniatając pęcherzyki folii bąbelkowej skupiasz się na samej czynności, a więc przestajesz myśleć o stresujących Cię sytuacjach. Więc jeśli chcesz się odprężyć i oderwać myśli od codzienności, warto sięgnąć właśnie po folę bąbelkową. Sprawia się to zwłaszcza po ciężkim dniu, gdy w końcu możemy się wyciszyć.
Przeprowadzono kilka eksperymentów ukazujących, że pstryknie folia bąbelkową naprawdę działa. Jednym z nich było umieszczenie jej na uczelni w Nysie, aby studenci mogli rozładować stres np. przez ciężkim egzaminem. Na korytarzach szkoły umieszczono folię bąbelkową, którą zniknęła w bardzo szybkim tempie. Jest więc to dowód na to, że folia bąbelkowa naprawdę jest w stanie nas odstresować.
Innym eksperymentem było umieszczenie folii bąbelkowej na przystankach komunikacji miejskiej w Poznaniu. W tym przypadku folia bąbelkowa również rozeszła się bardzo szybko. Nie każdy o tym wie, ale surowiec ten ma nawet swoje święto przypadające na ostatni poniedziałek stycznia. Nazwano go Dniem Uznania dla Folii Bąbelkowej.
Najpopularniejsze zastosowania folii bąbelkowej
Zdjęcie z Pexels
Folię bąbelkową najczęściej wykorzystuje się do:
- Zabezpieczania przesyłek – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Folia bąbelkowa sprawdza się podczas zabezpieczania bardzo kruchych przedmiotów np. szkła.
- Przeprowadzek – nie chcąc, aby jakiekolwiek przedmioty osobiste uległy zniszczeniu, warto wyposażyć się w rolkę folii bąbelkowej. Nie dość, że nie jest to duży wydatek, to jeszcze skutecznie ochroni przed zniszczeniem kruche przedmioty.
- Ochrony roślin w ogrodzie – głównie przed bardzo niskimi temperaturami. Należy jednak pamiętać, aby wykonać w niej niewielkie otwory, aby rośliny miały stały dostęp powietrza.
- Zabezpieczenia posiłków – jeśli chcemy, aby posiłki np. do pracy, nie wytracały szybko swojej wysokiej temperatury, owińmy dane naczynie folią bąbelkową. Surowiec ten jest świetnym izolatorem termicznym, dlatego pozwala dłużej cieszyć się ciepłym posiłkiem. Zastosowanie folii może być również odwrotne – zapobiegać nagrzewaniu się potraw.
- Odstresowania – pstrykanie folią bąbelkową działa zbawiennie na układ nerwowy.
- Zabawy – przedszkola i szkoły często wykorzystują folię bąbelkową do zabawy z dziećmi, rozwijając ich kreatywność.
Do czego jeszcze służy folia bąbelkowa?
- Co można zrobić z folii babelkowej dla dzieci?
- Czy folia bąbelkowa może służyć do ocieplania mieszkań?
Folia bąbelkowa – nie tylko do przyjemnego pstrykania
Folia bąbelkowa jest materiałem, który można zastosować na setki sposobów. Wszystko zwłaszcza dzięki temu, że jest wytrzymała i świetnie chroni to, co się w nią zawija. Można śmiało powiedzieć, że jest ona materiałem antystresowym nie tylko przez swoje pstrykające bąbelki, ale i inne właściwości, które chronią nas przed stresem w wyniku uszkodzenia ulubionej rzeczy czy ochronę przed zmiennymi temperaturami. Jeśli jeszcze nie masz swojej rolki folii bąbelkowej, nie zwlekaj i jeszcze dziś zakup jedną z nich. Do wyboru masz nie tylko przezroczysty kolor, ale i inne atrakcyjne odcienie!
Zdjęcie z Pexels (Karolina Grabowska)