Dlaczego nie należy wybierać zbyt dużych kartonów do wysyłki

Jak często podczas odbierania zamówień złożonych za pośrednictwem internetu zdarza się, że opakowanie jest niewspółmiernie duże do produktu, który się w nim znajduje? Jako osoba, która zarówno pracowała w sklepach internetowych, jak i miała bezpośrednio wgląd w to, jak wygląda pakowanie przesyłek oraz jako osoba korzystająca regularnie z możliwości składania zamówień online, jestem w stanie zaryzykować stwierdzenie, że zdecydowanie za często. Niestety prowadzić to może do wielu nieprzyjemnych sytuacji związanych, chociażby ze zużyciem zbyt dużych ilości materiałów zabezpieczających oraz z marnowaniem pieniędzy. Chcesz poznać więcej szczegółów? Zapraszamy Cię do zapoznania się z treścią artykułu.

Karton klapowy otwarty i zamknięty
 

Wybór dopasowanych kartonów – troska o bezpieczeństwo przesyłki podczas transportu

W pierwszej kolejności zajmijmy się kwestią bezpieczeństwa przesyłki. Jeśli wydaje Ci się, że duże kartony sprawią, że towary, które wysyłasz, będą mniej narażone na uszkodzenia, to niestety jesteś w błędzie. Mało tego, jest wręcz odwrotnie. W sytuacji, gdy rozmiary opakowania nijak się mają do tego, jakiej wielkości produkty są wysyłane, narażone są one na większe uszkodzenia, chociażby z powodu przesuwania się podczas transportu. Przewracające się produkty i obijające o ściany opakowania mają znacznie mniejsze szanse na dotarcie w stanie nienaruszonym do odbiorcy. Można z tym walczyć, po brzegi upychając wypełniacze do paczek, jednak czy to o to chodzi? Nie dość, że zużywasz w ten sposób niepotrzebnie materiały, tracisz pieniądze, to jeszcze zanieczyszczasz środowisko. A na koniec rozczarowujesz konsumenta.
 

Czy w takim razie kartony mogą być „na styk”?

Oczywiście, kartony nie mogą być też zbyt małe. W takiej sytuacji nacisk, który oddziałuje na ściany opakowania, kolokwialnie mówiąc, przechodzi na znajdujący się wewnątrz produkt. Wysyłkach kruchych i delikatnych przedmiotów w ten sposób może skończyć się tragedią. Jak więc widzisz, kartony nie mogą być ani zbyt duże, ani za małe. Na szczęście w sklepie Neopak dostępne są kartony klapowe i pudełka wykrojnikowe o różnych rozmiarach. Dzięki temu mam pewność, że każdy klient, nawet ten najbardziej wymagający znajdzie produkty, które spełnią jego oczekiwania i wymagania.

Duży karton klapowy
 

Jakie materiały zużywane są w nadmiarze, przy wybieraniu zbyt dużych kartonów?

Wspomnieliśmy o tym, że uszkodzenia wysyłanych towarów to niejedyny minus stosowania zbyt dużych kartonów. W tym akapicie chcemy omówić owe aspekty dokładniej. Przykładem, który już wcześniej podawany był w jednym z napisanych przeze mnie artykułów, jest zapakowanie błyszczyka do ust do opakowania wielkogabarytowego. Oczywiście trochę koloryzuje w tym momencie co do rzeczywistej wielkości kartonu, jednak nie da się zaprzeczyć temu, że w porównaniu z błyszczykiem był on po prostu ogromny. Ilość wypełniaczy do paczek, jaka znalazła się w opakowaniu w celu zapełnienia wolnych przestrzeni, była wręcz niebotyczna. Pamiętaj też, że zbyt duży karton, to nie tylko kwestia wspomnianych wypełniaczy. To także większe zużycie takich akcesoriów jak np. taśmy pakowe.
 

Darmowa wysyłka a koszty zabezpieczania paczek – pamiętaj o wyborze dobrego rozmiaru

Pierwszym aspektem, który chcę poruszyć w kontekście wad wynikających ze zużywania zbyt dużej ilości materiałów, jest marnowanie pieniędzy. Klienci online ogromną wagę zwracają na koszty transportu. Najlepszym rozwiązaniem dla nich jest w ogóle darmowa przesyłka. Jednak Ty jako sprzedawca zdajesz sobie sprawę też z tego, jakie koszty ponosisz przy każdym pakowaniu zamówienia. Wybór zbyt dużych kartonów jest więc strzałem w kolano. W celu odpowiedniego zabezpieczenia przesyłki ilość wypełniaczy do paczek, a konkretniej rzecz ujmując koszty ich zakupu, mogą mocno nadszarpnąć Twój budżet. Na wzrost ogólnej ceny może mieć wpływ konieczność zużywania większej ilości taśmy klejącej. Jeśli więc chcesz minimalizować koszty pakowania, staraj się dopasować wielkość opakowania do towaru, który wysyłasz.

Otwarty karton klapowy wielkogabarytowy
 

Zużywanie zbyt dużych ilości materiałów zabezpieczających – jaki ma wpływ na odbiorcę przesyłki?

Brak odpowiedniego doboru rozmiaru kartonu do wysyłanych przedmiotów to jednak wciąż nie tylko kwestia braku zabezpieczenia i zużywania nadprogramowej ilości materiałów. To także możliwe niezadowolenie klientów. Zwłaszcza tych, którzy zwracają uwagę na ochronę środowiska. A także tych, którzy przesyłki zamawiają do pracy lub do paczkomatu i nie mają auta, aby karton klapowy 640x430x220 mm wygodnie włożyć do bagażnika i dostać się do domu. Brak możliwości wygodnego przenoszenia opakowania może spowodować frustrację. Tak samo, jak konieczność otwierania przesyłki, aby móc donieść ją do mieszkania. Taka sytuacja wpływa też na zniszczenie napięcia, które towarzyszy odbiorcy podczas un-boxingu. Jak sam widzisz, na razie korzyści z wyboru zbyt dużych kartonów nie ma w ogóle. Jeśli liczysz na to, że pojawią się w dalszej części artykuły, to niestety muszę Cię rozczarować.
 

Wielkogabarytowe opakowania a ochrona środowiska

Zły dobór wielkości opakowań do towaru to również kwestia ochrony środowisko, a raczej braku troski o planetę. Po pierwsze w ten sposób zużywasz taką ilość materiałów, jakiej nie zużyłbyś normalnie. W związku z tym produkujesz znacznie więcej odpadów. Klienci, którzy okazują szczególną troskę o matkę ziemię, zwracają też uwagę na marnowanie miejsca w samochodzie dostawczym. Posłużmy się jeszcze raz przykładem błyszczyka. Przy wysyłce tych rozmiarów produktu można wykorzystać foliopaki, koperty bąbelkowe lub naprawdę malutkie pudełka. Jeśli natomiast Ty wrzucasz go do dużego kartonu, wypełniasz puste miejsce papierem nacinanym lub folią bąbelkową to przyczyniasz się do zwiększenia tzw. pustych przewozów. Nie jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli reklamujesz swój biznes jako przyjazny dla środowiska.

Kartony klapowe otwarte duże
 

Jak znaleźć odpowiedniej wielkości kartony?

Wybór opakowań, które będą dopasowane do towaru, który wysyłasz, nie jest wcale takie proste. Najlepiej na początek wytypować cztery, może pięć wielkości, które warto będzie przetestować. Jeśli zauważysz, że możesz dopasować je lepiej, składając następne zamówienie, po prostu wybierz delikatnie mniejsze lub większe rozmiary. Jedną ze stosowanych metod, jest metoda prób i błędów. Zwłaszcza jeśli masz bardzo zróżnicowany asortyment. Sprzedawcy, którzy oferują swoim klientom książki, nie powinni mieć dużego problemu. Owijki na książki to opakowania, które w tej sytuacji sprawdzą się najlepiej, dostępne są w kilkunastu, może kilkudziesięciu rozmiarach i to wszystko. Jeśli natomiast nie masz tak łatwego zadania, skontaktuj się z pracownikiem sklepu Neopak. Pomoże Ci w wyborze kartonów odpowiedniej wielkości. Wszystkie dane znajdziesz w zakładce „Kontakt”.
 

Podsumowanie – dlaczego zbyt duże kartony do wysyłki zamówień, to zły pomysł?

Brak korzyści wynikających z wyboru zbyt wielkich opakowań jest dość oczywisty. Podejmowanie tego typu decyzji, może sprawić, że koszty związane z zabezpieczaniem towarów będą zdecydowanie za wysokie. Ma to ogromne znaczenie w kontekście tego, że klienci często oczekują dostawy gratis. Ma to również negatywny wpływ na środowisko naturalne oraz na zadowolenie klienta.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Duże kartony

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *