Decoupage dla początkujących: krok po kroku

Własnoręczne tworzenie ozdób to szczególnie kreatywna i pożyteczna forma spędzania wolnego czasu. Nawet spod ręki nawet niezaawansowanego artysty może wyjść coś zdumiewającego.
Rękodzielnicza ozdoba daje nie tylko mnóstwo satysfakcji podczas jej tworzenia, ale także stanowi genialny sposób na wykreowanie ekonomicznych i efektownych zdobień.

Jedną z wiodących technik wytwórczych jest decoupage. To metoda, która nie wymaga dużych nakładów pieniężnych. Wystarczy naprawdę niewiele, by osiągnąć świetny efekt końcowy. W toku wykonywania decoupage można wykorzystać niepotrzebne serwetki, czy też elementy kartonowe, które staną się nowymi, zdumiewającymi odzobami domowymi.

jak-dekorowac-w-decoupage

Poniżej tłumaczę, czym jest decoupage, skąd się wziął i dlaczego jest popularny. Wskazuję, krok po kroku, jak wykonać zdobienia za pomocą opisywanej techniki.
 

Co to jest decoupage?

Decoupage to orientalna technika zdobienia różnorodnych przedmiotów. Historia jej wynalezienia nie jest do końca jasna. Wiadomo jednak, że była wykorzystywana przez plemiona wędrownicze, które przemierzały tereny wschodniej Syberii. W XXI wieku decoupage trafiła do Chin, gdzie spopularyzowała się na szeroką skalę. Do dziś jest to metoda zdobienia, która przede wszystkim kojarzy się z tym azjatyckim krajem.

Chińczycy ozdabiają w ten sposób meble, lampiony, ściany budynków, okiennice – w zasadzie wszystko, ponieważ decoupage nie ma granic w kontekście jej zastosowania.

Co to jest decoupage?

Kilka wieków później metoda zdobnicza trafiła do Europy. Początkowo była to technika zarezerwowana dla biedniejszej części społeczeństwa – dzięki niej można było wykonywać, w sposób wysoce ekonomiczny, zdobione meble zamiast importować je z innych kontynentów.

techniki-decoupage

 

Najprostsza definicja decoupage

Decoupage polega na przyklejeniu kawałków papieru, bibuły lub innych materiałów do szkła, plastiku lub drewna.
Powszechnie uważa się, że jest to „wymiarowa” forma sztuki… wykonana na czymś namacalnym, a nie tylko na kawałku papieru, takim jak dzieło sztuki.

wzory-decoupage

Z upływem lat decoupage stawał się nie tylko atrakcyjną formą ozdabiania przedmiotów,
ale także zakwalifikowano ją jako sztukę.
Z możliwości tworzenia zdobień w swoich dziełach korzystali m.in. Picasso czy Matisse. Dziś, ze względu na szeroką dostępność wszystkich materiałów potrzebnych do tworzenia decoupage, technika ta staje się powszechna i łatwa do wykonania.

Poprzez decoupage można ozdabiać niemalże wszystko: meble, talerze, ściany, akcesoria, ale także stare kartony, niepotrzebne pudełka i inne elementy, które staną się nowymi, atrakcyjnymi urozmaiceniami wnętrza.

decoupage-dekorowanie
 

Przedmioty, które są niezbędne przy tworzeniu decoupage

W nieco dawniejszych czasach akcesoria takie jak: kleje, nożyczki, pudełka, farby i serwetki były trudniej dostępne, przez co popularność tej techniki tworzenia ozdób była mocno ograniczona. Dziś nie ma z tym większego problemu, dlatego decoupage ponownie wraca do łask. Do wytworzenia ozdób przy pomocy decoupage potrzebne będą m.in.:
  • kartony,
  • pudełka,
  • ozdobiony cienki papier (np. serwetki z motywami kwiatowymi lub innymi);
  • gazety, wydruki i inne formy, z których można pozyskać gotową ozdobę;
  • narzędzia do wycinania;
  • farby, lakiery i kleje;
  • pędzle i inne przedmioty do aplikowania i rozprowadzania kleju. 

 

Decoupage – umiejętność tworzenia wzorów

Decoupage to sztuka tworzenia wzorów naniesionych na różnego rodzaju cienkie materiały. Najczęściej wykorzystuje się serwetki, choćby ze względu na ich dużą dostępność.
Warto jednak zaznaczyć, że decoupage nie posiada jako takich granic, dlatego może być szeroko interpretowaną metodą wytwarzania dekoracji domowych. Jedynym ogranicznikiem jest wyobraźnia twórcy.

kolorowe-kartony-zdobione

Co ważne, atrakcyjne i eleganckie kształty zdobień nie wymagają od tworzącego żadnych zaawansowanych zdolności artystycznych. Wystarczy chwila skupienia, nieco precyzji i to wszystko.
Piękne kształty, np. motywy zwierząt czy kształty roślin, zostają zaczerpnięte z gotowych już wzorców. Nie trzeba ich ani malować, ani w żaden sposób tworzyć. W zasadzie zatem wystarczy posiadać cienką chusteczkę z odzobą i… klej.
Te dwa przedmioty są najważniejszymi elemetami w procesie twórczym decoupage.
 

Dlaczego karton jest dobry do decoupage?

Przede wszystkim dlatego, iż z opakowania kartonowego można wytworzyć wiele interesujących ozdób domowych. Przykład? Wyjątkowo estetyczne i urokliwe obrazki kartonowe z naniesionymi wzorami w stylu decoupage.
Prezentują się bardzo dobrze, a koszt wytworzenia takich ozdób jest praktycznie zerowy. 

Możemy do tego celu przeznaczyć stare kartony, które służyły do transportowania zakupionych rzeczy. Możemy także wykorzystać wieko pudełka od butów, jeśli oczywiście nie będziemy mieć zamiaru odsyłać pakunku, np. na gwarancję.

kartony-do-decoupage

Prostota technik dekorowania w decoupage

Technika decoupage cechuje się prostotą i efektywnością. Już w zaledwie kilkanaście minut można stworzyć imponującą dekorację, która tchnie nowego ducha w zużyty karton. Ze względu na oszczędność materiałów, potrzebnych do wytworzenia sztuki, decoupage wpisuje się w ekologiczne i nowoczesne trendy.

To znakomity sposób na to, aby rozszerzyć podejście zero waste także o produkty kartonowe, które zazwyczaj trafiają do śmietnika – a mogłyby zostać spożytkowane w znacznie lepszy sposób. 
 

Gdzie szukać inspiracji do wykonania decoupage?

Inspiracją może być praktycznie wszystko. Jeśli chcemy rozpocząć swoją przygodę z tworzeniem decoupage, warto sprawdzić, w jaki sposób wygląda tego rodzaju zdobienie w praktyce. Oprócz zdjęć widocznych w naszym artykule, polecam również zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób wyglądają zdobione antyki.

Można czerpać z nich pomysły, np. udając się na miejski pchli targ. Całkiem dużo inspiracji zobaczymy także w Internecie. Ważne, aby podejść do techniki tworzenia decoupage autorsko, wtedy praca przynosi najwięcej radości. Reasumując, gdzie szukać inspiracji?

  • przeglądając zdjęcia w sieci,
  • wzorując się na antykach,
  • wykorzystując znane wzory świąteczne,
  • mieszając różne metody tworzenia,
  • w gazetach branżowych,
  • a najlepiej puścić wodze fantazji i stworzyć coś zupełnie nowego – decoupage udaje się praktycznie zawsze.

 

Jak zrobić decoupage? Etap po etapie

Poniżej wyjaśniam, krok po kroku, jak ozdobić np. karton tekturowy za pomocą techniki decoupage. Do wykonania zdobienia będziemy potrzebować: opakowania, kleju, serwetek ze zdobieniem, nożyczek, farby.

Można wykorzystać także inne elementy zdobieniowe oraz np. lakier w celu zabezpieczenia powierzchni przed ścieraniem. Jeśli rozpoczynamy dopiero swoją przygodę z decoupage, to warto zrobić szkic projektowy, na którym będziemy się podczas pracy wzorować.

prawdź, jak banalną czynnością jest wykonanie efektownego decoupage na kartonie.

decoupage-techniki
 

Krok nr 1: przygotowanie kartonu

Zdobienia decoupage można wykonywać praktycznie na dowolnej powierzchni. Jako przykład podaję materiał kartonowy.
Aby opakowanie tekturowe zyskało nieco na wyglądzie, można potraktować je farbą. Decoupage wykonamy także na zwykłej powierzchni kartonowej, ale efekt będzie mniej widowiskowy, jeśli nie uzupełnimy brązowego kartonu farbą.

Warto zatem wcześniej karton pomalować, albo skorzystać z kartonów już zabarwionych. 
 

Krok nr 2: dodatkowe elementy zdobieniowe

Pomalowany karton, aby prezentował się jeszcze lepiej, można przetrzeć papierem ściernym lub zmatowić w inny sposób. Można także stworzyć specjalne przetarcia, które wizualnie postarzą karton.
Nasza praca twórcza będzie wówczas stylizowana na styl retro. Podczas przecierania kartonu pomalowanego farbą należy bardzo uważać.
Zbyt mocny ruch może uszkodzić delikatną powierzchnię tektury, przez co nasza cała praca pójdzie na marne.
 

Krok nr 3: wycinanie ozdób w decoupage

Ozdób nie malujemy, ani nie tworzymy odręcznie – pozyskujemy gotowe, które np. znajdują się na cienkich chusteczkach lub serwetkach. Można także wykorzystać ozdoby z gazet lub innych form drukowanych.
Musimy bardzo dokładnie wyciąć ozdobę – tak, aby jej nie uszkodzić. Poszczególne wzory możemy nakładać jeden na drugi, pamiętając o tym, że poprzednia warstwa musi być już słucha.
Jeśli już mamy przygotowane elementy do nakładania na karton, możemy zacząć kleić.
 

Krok nr 4: klejenie decoupage

Wycięte motywy przyklejamy w wybrane miejsca, pokrywając je klejem. Można zrobić to dłonią, ale znacznie wygodniej i bezpieczniej bedzie to wykonalne za pomocą delikatnego pędzelka lub innego narzędzia.
Zbyt mocne przyklejenie może spowodować, że delikatny wzór pęknie. Ważna jest cierpliwość w działaniu. Naniesiony motyw musi dobrze, samoistnie wyschnąć. Nie należy osuszać go ciepłym powietrzem, np. suszarki elektrycznej.
Takie działanie sprawi, że wzór się skurczy, a nawet odklei.

mieszany-decoupage
 

Krok nr 5: lakierowanie gotowej ozdoby

Gotową ozdobę należy zalakierować dobrym lakierem. Może być to produkt do pokrywania drewna lub papieru, jeśli akurat na taki natrafimy. Lakier ma trzy podstawowe zastosowania.

Przede wszystkim sprawia, że decoupage prezentuje się bardzo efektownie, jest przejrzysty i wyrazisty. Po drugie lakier zabezpiecza powierzchnię przed zniszczeniem, będąc swoistą barierą bezpieczeństwa. Trzecie zastosowanie tego produktu to zabezpieczenie przed wilocią, choć przede wszystkim mówimy tu o drobnej kropelce, niż strumieniu wody.

Lakier nie zabezpiecza w całości ani przed zamoczeniem, ani przed zdarciem. Mimo wszystko należy się z nim obchodzić delikatnie – i jeśli to możliwe – nie dotykać bezpośrednio rękoma stworzonych ozdób.
 

Krok nr 6: wyschnięcie ozdoby

Pozwól ozdobie przeschnąć, najpierw od kleju, a następnie od lakieru. Pamiętaj, że wykonywanie decoupage nie wymaga specjalistycznych umiejętności, ale mimo wszystko wprawa w tworzeniu ozdób jest mile widziana.

Z każdą kolejną dekoracją tworzący nabiera większej pewności, a jego prace są bardziej precyzyjne. Nie ma zatem co się zrażać pierwszymi niepowodzeniami.

decoupage-sztuka-ozdabiania

Decoupage – ekologiczne ozdoby, które prawie nic nie kosztują

Wykonywanie decoupage wpisuje się w ekologiczne trendy. To sposób na wykorzystanie starych, niepotrzebnych kartonów, nieużywanych serwetek i innych elementów.
Jeśli mamy chwilę wolnego czasu i chcemy zrobić coś twórczego, to ta technika kreowania ozdób jest niezwykle ciekawa i łatwa w wykonaniu.

W zasadzie nie potrzebujemy niczego, czego nie mamy w domu. Z pewnością znajdziemy jakieś stare gazety, opakowania, serwetki, nożyczki czy klej. Jako lakier może nam posłużyć… lakier do włosów – dla chcącego nic trudnego.

Kiedy zyskamy nieco wprawy, możemy zacząć wykonywać bardziej skomplikowane ozdoby.
Do tego celu przyda nam się np. karton kolorowy czy serwetki w kratkę, z których wykonamy tło nowej kompozycji.
 

Decoupage – materiały i akcesoria do ozdabiania

 

  • Nożyczki – Pęseta: podobna do pęsety, bardzo przydatna do wycinania znaków wodnych.
  • Klej do decoupage: na bazie wody, po wyschnięciu przezroczysty.
  • Lakier usuwalny do decoupage: na bazie wody, specjalnie zaprojektowany do przyklejania usuwalnych papierów, pozostawia po wyschnięciu błyszczącą warstwę.
  • Decopatch: Jest to specjalny papier do cięcia i tworzenia obiektów decoupage. Istnieje wiele wariantów kolorów i wzorów.
  • Zeszklone decopatch: Daje bardzo ładne satynowe lub błyszczące wykończenie.
  • Stary, antyczny środek: nadaje się do papieru decoupage, tworzy efekt spękania.
  • Lakier w kolorze kremowym lub patynowany: należy stosować ze starzonym medium lub inną pastą do pękania.
  • Lakier do decoupage: Przeźroczysty, matowy lub błyszczący, szybkoschnący.
  • Nożyczki do decoupage : bardzo długie i spiczaste, odpowiednie do precyzyjnych cięć.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Produkty ozdobne

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *