Czym zmyć klej po taśmie klejącej? Poznaj 9 sposobów!

Często przyklejamy taśmę klejącą w widocznych miejscach bez zastanowienia. Powstają wtedy brudne ślady, z którymi trudno się uporać. Poznaj sposoby, dzięki którym dowiesz się, czym zmyć klej po taśmie klejącej z różnych powierzchni.  Przed tobą krótki poradnik usuwania resztek kleju!
 

Jakie rodzaje kleju spotykane są na taśmach klejących?

Na chwilę obecną możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje klejów, które są używane do produkcji taśm pakowych:

  1. Klej akrylowy – nie ma co ukrywać, że jest to najtańsza opcja, a więc jednocześnie najmniej wytrzymała opcja kleju. Taśmy z tego typu klejem nadają się raczej do opakowań śliskich i jednocześnie niepylących. Jednak do podstawowego pakowania opakowań kartonowych i tekturowych sprawdzi się jak najbardziej. To najpopularniejszy rodzaj taśmy pakowej ze względu na swoją cenę. Nadają się do użytku w dodatnich temperaturach, wykazują przyzwoitą odporność na wilgoć, promienie słoneczne oraz działanie podstawowych środków chemicznych.
  2. Klej hot melt, inaczej kauczuk syntetyczny – w porównaniu do najtańszego poprzednika, jest to racjonalna alternatywa pod względem przyczepności oraz siły klejenia do różnych podłoży. Taka taśma sprawdzi się przy takich powierzchniach jak papier, tektura, plastik, czy szkło. Średnia i duża waga przesyłek to dla nich żaden problem. Taśma pakowa z klejem hot melt ma większy zakres optymalnego klejenia niż taśma akrylowa (w szczególności, jeśli chodzi o dolne, minusowe temperatury).
  3. Klej solvent – to nic innego jak klej wyprodukowany z naturalnego kauczuku, jest to najdroższa, ale również najlepsza opcja jeśli chodzi o wybór taśm pakowych. Zakres temperatur, w jakich przyczepność taśmy pakowej z klejem solvent jest bardzo dobra to od 60 stopni Celsjusza, aż do -20 stopni Celsjusza.

 

Czym usunąć klej po taśmie klejącej? Poznaj sprawdzone sposoby!

Odrywając bezpośrednio taśmę od powierzchni można bardzo łatwo ją uszkodzić. Warto więc przed przystąpieniem do jakiekolwiek zadania zastanowić się czym i jak usunąć taśmę, żeby  nie pozostawić nieestetycznych śladów. W internecie znajdziesz dużo sposobów, które obejmują m.in. wykorzystanie WD-40. To dobry pomysł, jednak na powierzchniach drewnianych po odklejeniu taśmy z mebli mogą zostać zacieki. Usuwanie śladów nie należy do najprzyjemniejszych zadań, dlatego warto zastanowić się także nad innymi sposobami, które nie tylko sprawdzą się na usunięcie samego materiału, lecz również pomogą usunąć pozostałości po taśmie.

Poniższe sposoby zawierają różne metody. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem każdej z nich, wypróbować ją na małej powierzchni w niewidocznym miejscu. Dzięki temu upewnisz się, że wraz z klejem po taśmie nie zaczniesz rozpuszczać powłok z delikatnych powierzchni lub jej nie uszkodzisz.

Usuwanie kleju po taśmie nie jest trudne może Ci ułatwić:

  1. olej roślinny,
  2. dedykowany preparat do usuwania kleju po taśmie,
  3. nafta,
  4. rozpuszczalnik takiego jak terpentyna czy benzyna ekstrakcyjna,
  5. spirytusu izopropylowego lub spirytusu salicylowego,
  6. aceton (zmywacz do paznokci),
  7. kwas octowy,
  8. ciepła wody i mydło,
  9. płyn do naczyń. 

W dalszej części artykułu opiszemy krok po kroku najlepsze metody, które pomogą ci usunąć ślady po taśmie klejącej.

Jak usunąć klej po taśmie klejącej olejem roślinnym?

Ten domowy sposób skutecznie rozpuszcza klej! Przed użyciem tej metody, sprawdź, czy nie zostawisz tłustych plam! Po przetestowaniu nanieś niewielką ilość oleju roślinnego (np. oleju słonecznikowego lub oliwy z oliwek) na szmatkę. Następnie potrzyj nią klej i odczekaj kilka minut. W kolejnym kroku spróbuj delikatnie zdjąć pozostałości kleju za pomocą szmatki lub gąbki kuchennej, bezpiecznej dla powierzchni, z której usuwasz klej. Jeśli nie masz w domu oleju roślinnego, możesz spróbować użyć majonezu lub  preparatu wd -40. 

Jak usunąć klej po taśmie klejącej ciepłą wodą i mydłem?

Aby usunąć klej, spryskaj taśmę klejącą roztworem ciepłej wody z mydłem na kilka minut, a następnie delikatnie pocieraj ją wilgotną szmatką, aż pozostałości kleju znikną. Czynność powtarzaj do całkowitego usunięcia zabrudzenia. Alternatywnie możesz użyć też wody z kroplą płynu do mycia naczyń.

Jak usunąć klej po taśmie klejącej rozpuszczalnikiem?

Niezależnie jakiego rozpuszczalnika użyjesz, pamiętaj, że przed użyciem należy przetestować ją w mało widocznym miejscu. Nie używaj rozpuszczalników do lakierowanych powierzchni mebli czy karoserii samochodowej, ponieważ taki środek mógłby uszkodzić lakier. Po przetestowaniu nanieś większą ilość rozpuszczalnika na szmatkę i delikatnie wetrzyj go w klej. Pozostaw na kilka minut. Jeśli używasz rozpuszczalnika o wysokiej lotności jak benzyna czy aceton, spróbuj dołożyć produktu po 1 —2 minutach i delikatnie pocieraj zabrudzone miejsce ściereczką. Kiedy klej będzie rozpuszczony, zetrzyj go ściereczką lub miękką stroną gąbki do naczyń. 

Z jakich powierzchni najtrudniej usunąć resztki po taśmie klejącej?

Brzydkie ślady po taśmie najciężej jest zmyć z wysokoporowatych, chłonnych powierzchni takich jak drewno (w szczególności to o grubych włóknach), beton, cegła czy tapicerka meblowa i samochodowa. Na takich powierzchniach klej może wnikać w nierówności i pory, co z kolei znacznie utrudnia jego usunięcie.  Usuwanie taśmy z powierzchni lakierowanych również nie należy do najprostszych, ponieważ możemy łatwo je uszkodzić. 

Jak usunąć resztki kleju po taśmie ze ściany? 

Aby pozbyć się resztek ze ściany, w pierwszym kroku użyj ciepłego powietrza. Delikatnie ogrzej  powierzchnię przy pomocy suszarki do włosów. Jeśli ściana jest pokryta farbą wodoodporną, użyj ciepłej wody z mydłem i usuń pozostałości ze ściany. Zachowaj jednak ostrożność i nie trzyj tej powierzchni zbyt mocno.

Jak usunąć resztki kleju z okna plastikowego?

Aby nie uszkodzić powierzchni okna, użyj do tego jednej z dwóch metod. Najlepszą będzie ta z wykorzystaniem oleju roślinnego, jednak równie dobry efekt możesz uzyskać, używając wody z mydłem.  

Jak usunąć resztki kleju ze słoika lub szyby?

Szkło to jedna z mniej problematycznych powierzchni. Aby ją skutecznie wyczyścić, możesz użyć każdej opisanej metody, ale rekomendujemy tę wykorzystującą olej roślinny. Jest najbardziej skuteczna, a przy tym nie wykorzystujesz toksycznych substancji, tylko naturalny olej. 

Jak usuwać zabrudzenia po taśmie? 

Ślady po kleju to najczęściej brud, który przykleił się do resztek taśmy. Aby się go pozbyć, użyj dowolnej z metod opisanych w artykule i ciesz się czystą powierzchnią bez śladów kleju!

 Jaka taśma nie zostawia brudnych śladów i kleju?

Jak zdążyłeś dowiedzieć się z artykułu, zabrudzenie, które powstają po użyciu taśmy, to zlepki brudu i kleju. Aby tego uniknąć, wybierz taśmę o najwyższej jakości. W Neopak znajdziesz taśmy o najwyższej jakości, dzięki którym raz na zawsze pożegnasz zabrudzenia i resztki kleju.

Taśma klejąca, która jest wysokiej jakości, nie powinna zostawiać brudnych śladów po odklejeniu. Taśma w założeniu powinna ściśle przylegać do powierzchni, na której zostanie zastosowana. Jeśli z jakiegoś powodu rozwarstwia się i plastikowa powierzchnia odczepia się od warstwy z klejem, może to wskazywać na produkt niskiej jakości. 


Jeśli jednak chciałbyś dowiedzieć się, jak usunąć klej po taśmie dwustronnej czy samą taśmę, zobacz nasz poprzedni artykuł, w którym opisujemy, jak usunąć taśmę dwustronną.


Jakie rodzaje taśm oferuje Neopak?

Sklep Neopak oferuje szeroki wachlarz asortymentu taśm, które przydadzą Ci się w biurze, podczas remontu.  Znajdziesz w nim m.in.:

  • taśmy pakowe do pakowania kartonów, paczek, a także mocowania elementów na skrzyniach i paletach,

  • taśmy remontowe  — do ochrony powierzchni przed malowaniem i naprawy uszkodzeń,

  • taśmy montażowe — do mocowania listem przypodłogowych, lister i obrazków,

  • taśmy oznaczeniowe — do oznaczania kabli i przewodów elektrycznych oraz oznaczania produktów w magazynach,

  • taśmy budowlane — do uszczelniania rur, drzwi i okien,

  • taśmy dwustronne — do mocowania ozdób na ścianach, przytwierdzania dywanów.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Taśmy pakowe

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *