Czy wszystkie torby papierowe można poddać recyklingowi?

Torby papierowe towarzyszą nam niemalże na każdym kroku. Spotykamy je dosłownie wszędzie – jak nie tu, to tam. Występują one w sklepach jako opakowanie dla zakupów zrobionych przez klienta. Spotkać je możemy w restauracjach – jako część opakowania na wynos albo torby cateringowe. Wiele firm zamawia torby hurtowo, ponieważ jest to odpowiedź na bardzo duże potrzeby pakownicze. Znamy też torby w wersjach okazjonalnych, np. torby świąteczne czy pięknie zdobione, a tym samym nadające się na prezent z okazji urodzin. Taka torba często służy nam nie jeden, nie dwa, a wiele razy. Jednakże każdy produkt ma swoją żywotność. Kiedy torba papierowa nie nadaje się już do użytku, wówczas słusznie zadajemy sobie pytanie o aspekty ekologiczne, w tym o recykling.
Czy-wszystkie-torby-papierowe-mona-podda-recyklingowi
 

Torba papierowa – produkt jak najbardziej ekologiczny

Pewne sprawy postawmy jasno już na początku. Torby papierowe są produktami ekologicznymi. Czy to zamyka temat? Oczywiście, że nie, zwłaszcza kiedy zdamy sobie sprawę z tego, co już padło we wstępnie – toreb papierowych jest niezliczona ilość rodzajów. Właściwie każdy człowiek, gdy mu rzucimy hasło: „torba z papieru” wyobrazi sobie coś innego. Ważne jest, aby omówić każdy rodzaj torby po kolei, gdyż dzięki temu każdy Czytelnik będzie wiedział wszystko o aspektach związanych z ekologią w konkretnym przypadku posiadanych przez niego opakowań. Ale zanim się tym zajmiemy, to w pierwszej kolejności omówimy sobie rzeczy najbardziej ogólne.
 

Przewaga toreb papierowych nad foliowymi

Gdybyśmy cofnęli się w czasie – nie tak dawno, bo wystarczyłoby już o kilkanaście lat – to z przerażeniem odkrylibyśmy jak bardzo popularne były torebki foliowe. Nawet nie o samą popularność tutaj chodzi, co o jej opłakany skutek. Im bowiem produkt powszechniejszy, tym samym problem dotyczący jego utylizacji już po zużyciu. A z utylizacją w przypadku toreb papierowych było bardzo ciężko. Na szczęście pojawiły się torby papierowe. Dziś już są znacznie powszechniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu, co dobrze wróży środowisku. Torba papierowa jest bowiem banalnie łatwa w utylizacji, przetworzeniu, a po oddaniu jej do recyklingu może służyć jako materiał do wyrobu nowego produktu. To sprawia, że ma ona znaczą przewagę nad swoimi foliowymi odpowiedniczkami.
 

Jak długo rozkłada się papier?

Mówiąc o ekologii produktów nie sposób nie wspomnieć o czasie ich rozkładu. Im ten czas krótszy, tym lepiej dla środowiska. Produkt, nawet bezładnie wyrzucony, stanowiący de facto zanieczyszczenie danej przestrzeni nie będzie stanowił na dłuższą metę większego problemu, jeśli po akceptowalnym czasie się rozpadnie. Natomiast im dłuższy czas rozkładu tym gorzej dla środowiska. Taki produkt pozostaje długo zanieczyszczeniem, szkodzi roślinności, może się przyczynić nawet do śmierci zwierząt, a poza tym w grę wchodzą kwestie epidemiologiczne oraz estetyczne. Nagromadzone śmieci są siedliskiem bakterii oraz żerowiskiem robactwa przenoszącego choroby potencjalnie groźne dla życia i zdrowia człowieka. Hałdy odpadów pod kątem wizualnym stanowią źródło obrzydzenia, ale już nawet pojedyncze śmieci leżące chociażby w lesie odbierają przyrodzie piękno i są źródłem złych wrażeń wyniesionych ze zwykłego, niedzielnego spaceru.

Dlatego też papier jest surowcem, dzięki któremu producenci są w stanie na szeroką skalę oferować opakowania biodegradowalne. Co to znaczy? Biodegradowalność polega po prostu na tym, że dany przedmiot ulegnie rozkładowi bądź rozpadowi w naturalnym środowisku, nie szkodząc przy tym przyrodzie czy roślinności. Papier rozkłada się do 6 miesięcy. Gdyby do środowiska przedostały się jego duże ilości w postaci odpadów, to już po pół roku nie byłoby śladu po tym zanieczyszczeniu. Jest to cecha niewątpliwie o wiele bardziej sympatyczna niż czas rozkładu toreb foliowych, który wynosi nawet do… 3000 lat! Warto też wiedzieć, że jeśli na papierze nie znajdowały się chemikalia – nie był farbowany, nie było zdjęć, nadruków, śladów po markerze, kleju, itd. – to niektóre zwierzęta leśne mogą ten papier zjeść bez szkody dla swojego organizmu. Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy wyrzucać papier na leśną ściółkę. Istnieją o wiele bardziej pożyteczne metody utylizacji, o których jeszcze sobie powiemy.
 

Czy torby papierowe wyprą torby foliowe?

Przez wiele lat torby foliowe stanowiły podstawowy rodzaj opakowania, spotykany niemalże wszędzie. Było tak ze względu na to, że produkcja takich toreb była bardzo tania, a także przebiegała szybko. Producenci mogli sprzedawać te produkty w dużych ilościach i po niskich cenach. Jednakże z biegiem lat ludzkość dostrzegła jak szkodliwe dla środowiska jest nieodpowiedzialne wyrzucane toreb foliowych. Efekt tego był taki, że zarówno roślinność leśna jak i oceany zostały skażone, co przyczyniło się w sposób pośredni i bezpośredni do śmierci wielu przedstawicieli flory i fauny.

Jednakże gospodarka światowa musiała jakoś dalej działać. Trudno sobie wyobrazić jak ekonomia w wielu krajach na świecie – i mowa tu także o państwach zamożnych – funkcjonowałaby bez opakowań na różnego rodzaju towary. Torby foliowe stanowiły ogromną część tychże opakowań. Gospodarka nie mogła stanąć, że trzeba było też ratować planetę. W związku z tym do łask powróciły torby papierowe, które teraz są bardzo szeroko rozpowszechnione i możemy z nich korzystać bez żadnych obaw, że działamy ze szkodą dla środowiska.
Czy-wszystkie-torby-papierowe-mona-podda-recyklingowi-1

Ekologiczne zalety korzystania z toreb papierowych

Kiedy klienci pytają o opakowania, to jedną z ważniejszych dla nich kwestii jest to, czy dany produkt jest wielorazowy. Oczywiście zarówno w przypadku toreb papierowych jak i foliowych możemy mówić o opakowaniach wielokrotnego użytku. Różnica leży w praktyce. Użytkując torbę foliową wiele razy już po stosunkowo krótkim czasie widzimy, że nasze opakowanie jest pomarszczone, naniesione na nią logo firmy czy napis zacierają się, co sprawia, że idziemy na zakupy mając ze sobą zniszczony kawałek torby. Niejedna osoba mogłaby zarzucić, że kogoś, kto przynosi ze sobą do sklepu taką brzydką torbę nie stać na wydatek kilkudziesięciu groszy, żeby kupić sobie nową. Wchodzi tu jeszcze aspekt praktyczny. W naszej torbie foliowej już po pierwszym użytkowaniu może powstać dziurka, która potem sprawi, że nasza torba rozerwie się i cała zawartość wyląduje na chodniku. W przypadku toreb papierowych mamy do czynienia z produktem bardzo trwałym, który nie dość, że jest wytrzymały, to jeszcze może nam służyć bardzo długo, a przy tym zachowuje swój wysoce estetyczny wygląd. To wszystko sprawia, że torby papierowe jako opakowania wielokrotnego użytku są produktem najwyższej klasy.
 

Które torby papierowe nadają się do recyklingu?

Zdążyliśmy już sobie wspomnieć o mnogości toreb papierowych. Klient nie musi wybierać tylko jednego rodzaju. Zawsze można znaleźć torbę na odpowiednią okazję, czy stworzyć swój własny graficzny design. A jeśli ktoś nie lubi urozmaicenia w obszarze opakowań, to zawsze może skorzystać z podstawowego brązowego wariantu torby. Mamy więc konkretny rodzaj torby. Niestety, nie będziemy już jej dalej używać. Czy możemy oddać ją do recyklingu? Sprawdźmy razem na poniższych przykładach!
 

Torba papierowa brązowa

Jest to najzwyklejszy rodzaj torby i chyba najczęściej spotykany. Torba papierowa brązowa to powszechnie używany rodzaj opakowania na zakupy. Możesz ją kupić w dużym markecie, a także w sklepie osiedlowym. Często można zobaczyć jak ktoś idzie z brązową torbą, a w środku niesie sprzęt RTV czy AGD. Kiedy już zużyjemy naszą brązową torbę, to nie ma najmniejszego problemu, aby oddać ją do recyklingu. Podmioty, które zajmują się recyklingiem z chęcią przyjmą ten produkt, który, notabene jest im bardzo dobrze znany.
 

Torba papierowa na prezent

Chcąc wręczyć komuś upominek z okazji urodzin, imienin czy jubileuszu powinniśmy wybrać wyróżniającą się i bardzo estetyczną torbę na prezent. Kiedy to my wręczmy prezent sprawa jest prosta – torba trafi wraz z upominkiem do osoby obdarowanej i już raczej nigdy tego opakowania nie zobaczymy. Natomiast, jeśli to my dostaliśmy prezent, to wówczas może pojawić się problem. Co, jeśli wiemy, że nie będziemy już korzystać z torby prezentowej? Czy można już wyrzuć? Bez obaw! Pomimo tego, że torba ta jest barwiona to także zostanie przyjęta bezproblemowo do recyklingu.
Czy-wszystkie-torby-papierowe-mona-podda-recyklingowi-2

Torba papierowa świąteczna

Zapewne wiele razy doświadczyliśmy zabawnej sytuacji, w której to w kolejne Boże Narodzenie ktoś otrzymywał prezent w takim samym opakowaniu, w jakim wręczał go tej osobie rok temu. Również nasze torby świąteczne mogą spełniać z powodzeniem rolę przechodnią. Jednakże, jak już wspomnieliśmy każdy produkt w końcu się zużywa. Niestety dotyczy to także toreb świątecznych. Kiedy już nie będą się nadawały do tego, aby postawić je pod choinką, wówczas będą nam tylko zawadzać. Czy i je można recyklingować? Jak najbardziej! Taka torba zostanie przyjęta, przetworzona, a kto wie – może za rok wróci do naszego domu na Święta jako inny produkt.
 

Torba papierowa na jedzenie

Zamówiłeś jedzenie, zjadłeś posiłek i nie wiesz, co zrobić z papierową torbą, w której dostawca przyniósł Ci zamówienie? Oddaj ją do recyklingu. To samo mogą zrobić restauracje, które posiadają całe mnóstwo toreb na jedzenie, ale z jakiegoś powodu ich zasoby ulegną uszkodzeniu. Może np. dojść do wypadku, gdzie torby zostaną zniszczone czy zanieczyszczone. Warto wówczas dać im drugie życie, co zapewni recykling.
 

Torba papierowa biała

Biała torba papierowa jest często wybierana przez firmy jako nośnik reklamy. Ten rodzaj opakowania pozwala użytkownikowi na niesienie dowolnych grafik, zdjęć, napisów czy innych obrazów na powierzchnię torby. Dzięki temu dana firma mówi potencjalnym klientom o sobie, pokazując im swoją nazwę, logo czy promując hasło marketingowe. W przypadku białych toreb również często pada pytanie o ich los już po zużyciu. Otóż nie ma większego znaczenia, czy na tej torbie znajdowała się wcześniej farba, tusz czy atrament. Opakowanie to można oddać do recyklingu podobnie zresztą jak wszystkie torby papierowe.
 

Recykling toreb papierowych, a może upcykling?

Jako, że nie każdy o tym jeszcze słyszał, wypadałoby powiedzieć co nieco o samym upcyklingu. Zjawisko to przywędrowało do nas z Zachodu. Obok recyklingu upcykling stał się jedną z metod przetwarzania zużytych towarów. Upcykling działa w ten sposób, że z danego produktu, bądź z surowca pozyskanego z produktu wytwarzany jest nowy produkt, który zyskuje nową, lepszą jakość. Najprościej mówiąc przedmioty, które zostały poddane upcyklingowi otrzymują drugie życie.

Należy też wyraźnie rozróżnić upcykling od recyklingu. Otóż recykling polega na tym, że to, co już się zużyło wykorzystywane jest w produkcji takiego samego lub bardzo podobnego towaru. W przypadku upcyklingu mówimy o przetworzeniu danego produktu tak, aby nowy produkt prezentował wyższą jakość, niż materiał upcyklingowy. Przykładowo z wraku starego autobusu można zrobić przyjemny lokal mieszkalny. Ze starych płyt drewnianych można zbudować pakę samochodu dostawczego, a z wytłaczanek po jajkach wygłuszenie akustyczne pokoju muzycznego. Przykładów można mnożyć. Właściwie upcykling ograniczany jest tylko przez ludzką wyobraźnię lub brak chęci.

Na dobrą sprawę możemy zastosować upcykling w stosunku do każdej torby papierowej, która wpadnie nam w ręce. Nie ma większego znaczenia tutaj kolor torby, to czy farbowana, czy miała napis bądź nadruk. O wiele trudniejszym zagadnieniem jest to, w jaki sposób dokonywać upcyklingu. Każde nasze podejście do upcyklingu toreb papierowych powinno być poprzedzone głębokim zastanowieniem. Przede wszystkim musimy wiedzieć co i jaką techniką chcemy uzyskać. Odpowiedzmy sobie na pytanie: do czego będzie służył nowo wykonany przedmiot? Prześledźmy to wspólnie na wybranych przykładach.

Upcykling torby papierowej brązowej

Zwykła torba papierowa może być bardzo dobrym materiałem upcyklingowym. Na pewno plusem będzie tutaj to, że ta torba nie posiada żadnych ozdób. Jest materiałem w gruncie rzeczy „czystym”, więc otwierają się przed nami spore możliwości upcyklingu. Jednym z bardziej popularnych pomysłów jest przekształcenie toreb w kalendarz. Gdy stary rok zbliża się do końca, możesz wziąć swoje zużyte torby papierowe i wykorzystać je, jako nośnik do sporządzenia pięknego kalendarza na nowy rok.

Upcykling torby papierowej reklamowej

Białe torby papierowe służą bardzo często jako nośnik reklamy. Dlatego reż może się zdarzyć, że wśród naszych toreb znajdą się takie, które będą miały na sobie logo danej firmy czy też inne napisy. Co można z takich toreb zrobić? Otóż, bywa tak, że dana firma z branży papierniczej używa toreb jako swoich reklam. Możemy mieć w domu inne produkty tej firmy – np. zestaw kredek, ołówków, gumki, spinki czy inne akcesoria biurowe. Wytnijmy z toreb elementy, które potem skleimy na kartonie, tworząc pudełka do tych akcesoriów. Nie dość, że posiadamy markowe produkty, to jeszcze znajdują się one w markowych pudełkach – i to wykonanych przez nas!

Upcykling torby świątecznej

Torby świąteczne służą nam jako opakowanie prezentowe w okresie Bożego Narodzenia. Jak może wyglądać ich upcykling? Może wydawać się to niemożliwe, ale za ich pomocą możemy wykonać świąteczną kreację mody! Jak to zrobić? Wystarczy nieco tkaniny, umiejętności szycia, wyobraźni i staranności. Na zwykłym materiale, nie odznaczającym się kolorystycznie możemy nanieść elementy z naszych toreb papierowych – mikołaje, bałwanki, ośnieżone domy i drzewa, renifery, nocne zimowe niebo i czym tylko jeszcze te opakowania były ozdobione. W ten sposób uzyskamy piękną sukienkę. Jeśli w naszej rodzinie jest dziewczynka, to na pewno sprawi jej to ogromną radość, ale też i dorosła kobieta może się skusić, by posiadać taką sukienkę na swój rozmiar.
 

Oceń artykuł

Średnia ocena 2 / 5. Liczba głosów: 4

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Torby papierowe

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *