Czy taśma pakowa przewodzi prąd?

Czy użycie taśmy klejącej chroni przed porażeniem prądem?

Obecnie rynek taśm klejących jest bardzo szeroko rozwinięty, oferta różnego rodzaju taśm, dostępnych do zakupu „na już” może stworzyć nie jednej osobie naprawdę spory problem. Począwszy od zwykłych taśm pakowych, poprzez taśmy remontowe, czy taśmy naprawcze, a skończywszy na taśmach budowlanych, czy innych taśmach specjalistycznych. Zwykły „Kowalski” na pewno nie będzie w stanie pojąć całości tej gamy i zwyczajnie w świecie będzie potrzebował zaczerpnąć informacji, chociażby z internetu, chociażby z takiego wpisu jak ten.

Przyjrzyjmy się jednak jednej kwestia, a mianowicie temu, czy taśma klejąca nie przewodzi prądu, czy taśma klejąca, jest w stanie ochronić przed porażeniem prądem? Jak przed chwilą wspomnieliśmy, na rynku jest dostępnych wiele różnych taśm, a jedną z nich, o specjalnym zastosowaniu jest taśma izolacyjna. Jak już sama nazwa wskazuje, taka taśma skutecznie powinna izolować, ale od czego? Czy wszystkie taśmy są izolacyjne? Od czego izolują? Jak powstała taśma izolacyjna, chroniąca przed prądem? Ile kosztuje taśma izolacyjna? Jakie są rodzaje, główne zalety oraz cechy taśm izolacyjnych? Na wszystkie pytanie znajdziesz odpowiedzi w dalszej części tego artykułu. Zapraszamy więc do lektury.
taśmy izolacyjne

Jaka jest historia powstania taśmy izolacyjnej?

Historię powstania samej taśmy klejącej możemy sobie darować, ponieważ szczegółowy opis powstania, historii powstania taśmy klejącej możemy znaleźć na innym wpisie w naszym blogowym kalendarium, pod poniższym linkiem:
Taśmy klejące — ciekawe i zabawne rozwiązania 

Jak jednak powstała taśma izolacyjna i kiedy to się stało? Pierwszym wynalazkiem określanym jako taśma izolacyjna był po prostu kawałek materiału, który dodatkowo był impregnowany „związkiem Chattertona” – czyli specjalną mieszaniną trzech składników, którą pierwotnie opatentowano już w 1859 roku. Pierwsze próby stworzenia prawdziwej taśmy izolacyjnej, wykonanej z tworzywa winylowego podejmowano już na początku lat 40. Po wielu próbach, testach z różnymi materiałami i środkami klejącymi, w końcu w roku 1946 opatentowano taśmę winylową, która w połączeniu z klejem kauczukowym i totalnym brakiem siarki, dawała odpowiednie właściwości izolacyjne i klejące. Oczywiście patent został złożony przez pracowników bardzo znanej firmy 3M.
czerwona taśma izolacyjna

Jakie są główne cechy i zalety taśm izolacyjnych?

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie również na jeszcze jedno pytanie, które padło na początku tego artykułu, a mianowicie temu, czy wszystkie taśmy przewodzą prąd? Oczywiście, zwykłe taśmy biurowe, przezroczyste, taśmy pakowe przewodzą prąd, ponieważ nie są one w żaden sposób dostosowane do tego typu wymogów. Taśmy specjalistyczne, budowlane, takie jak taśmy izolacyjne, konstrukcyjnie są przystosowane do tego, by nie przewodzić prądu, a wręcz chronić, przed przypadkowym porażeniem.

Główne cechy taśmy izolacyjnej:

  • Bardzo dobry izolator – taśma izolacyjna jest wykonana z materiału o skrócie PCW, czyli polichlorku winylu. Warto tutaj wspomnieć, że nie funkcjonuje taki skrót jak PCV, jeśli już to PVC od Poli Vinyl Chloride, skrót PCV jest po prostu niepoprawny. Taśma izolacyjna jest w stanie chronić przed porażeniem prądem o napięciu nawet 600v.
  • Samogasnąca – to jedna z bardziej cenionych cech, szczególnie w branży elektrycznej, w przypadku przebić, zwarć i tym podobnych sytuacji, taśma taka nie przyczyni się do rozprzestrzeniania się pożaru. Jest samo gasnąca, materiał, z jakiego jest wykonana, sprawia, że zwyczajnie nie jest podatna na ogień
  • Elastyczna i bardzo przylepna – dlatego też znajdzie swoje zastosowanie nawet na najbardziej nieregularnych powierzchniach, a także wszędzie tam, gdzie lepkość i przyczepność, głównie kleju kauczukowego, będzie najbardziej pożądana.
  • Odporność na działanie wysokich temperatur – wiąże się to przede wszystkim z głównym jej zastosowanie w elektryce – po prostu musi być odporna na wysokie temperatury.
  • „Chemikalioodporna” – większość najprostszych środków chemicznych, olejów, płynów, nie robi najmniejszego wrażenia na taśmie izolacyjnej.
  • Wodoodporna – odpowiednio zaaplikowana, dobrze przylgnięta, będzie wręcz obojętna na działanie wilgoci, a nawet wody.

biała taśma izolacyjna

Skąd wzięły się kolory taśmy izolacyjnej?

Chyba każdy z nas zauważył, że taśmy izolacyjne są dostępne w różnych kolorach, jest to świetna opcja w momencie, kiedy musimy na jakiś czas rozebrać, rozciąć przewody i pamiętać, który kabel musimy połączyć, z którym w późniejszym etapie, jeśli nie były one wcześniej oznaczone. Jednak kolorystyka taśm izolacyjnych ma również inne znaczenie. Elektrycy używają głównie czarnej taśmy izolacyjnej do izolowania, jednak inne kolory taśmy izolacyjnej są używane do oznaczania kabli, oznaczania poziomu napięcia, czy chociażby kabli fazowych.
czarna wzmacniana taśma

Gdzie kupić taśmę izolacyjną?

Oczywiście, większość różnego rodzaju taśm klejących, w tym również taśm izolacyjnych znajdziemy w naszym sklepie na stronie internetowej neopak.pl w odpowiedniej kategorii. W naszym sklepie znajdziecie różnego koloru taśmy izolacyjne, różnej długości, różnej szerokości, a także wiele, wiele innych.
 

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Taśmy izolacyjne

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *