Czy można wysłać rower? Jak go zapakować?

Czy można wysłać rower? Jak go zapakować? Takie pytania stawiają sobie osoby, które chcą przetransportować swoje “dwa kółka”, na przykład po sprzedaży roweru. Okazuje się, że tak, wysłanie roweru jest możliwe. Bez względu na to, czy planują Państwo przeprowadzkę, wyjazd na wakacje czy po prostu rower został sprzedany, można go bez trudu wysłać. Taką usługę znajdziemy w wielu firmach kurierskich. Należy jednak odpowiednio zabezpieczyć wysyłany przedmiot, aby nie uległ zniszczeniu w transporcie. Niektóre elementy roweru są dość delikatne, warto więc chronić je w szczególny sposób.

Samo opakowanie również musi spełniać pewne wymogi, które nakłada na nas przewoźnik – firma kurierska. W innym wypadku przesyłka może nie zostać przyjęta. Nawet jeśli wyślemy rower w nieodpowiednim opakowaniu, a w czasie wysyłki ulegnie on uszkodzeniu, firma może też nie uznać reklamacji.
 

Wysyłka roweru – co warto wiedzieć

Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na to, że wysyłka roweru może być dość kosztowna. Jest tak  ze względu na jego rozmiar i wagę. Warto także rozważyć, czy warto inwestować w specjalne pudełko do wysyłki roweru, czy może lepiej zrobić odpowiednie opakowanie samemu.

Jeśli decydują się Państwo się na wysyłkę w pudełku (lub dedykowanej torbie na rower), warto upewnić się, że jest ono odpowiednio zabezpieczone. Zazwyczaj pudełka te posiadają specjalne wyściełanie z pianki, polietylenowej które chroni ramę roweru przed uszkodzeniem. Dodatkowo, należy pamiętać o zabezpieczeniu kół, korby i kierownicy, aby uniknąć ich uszkodzenia podczas transportu. Przed umieszczeniem roweru w takim opakowaniu warto go nieco zdemontować. Odkręcenie kół, czy wyjęcie siodełka sprawią, że przedmiot będzie zajmował znacznie mniej miejsca. Można też zdemontować kierownicę i dodatkowo ją zabezpieczyć. Klamki hamulcowe i elementy do obsługi przerzutek nie będą wtedy narażone na usterkę.
 

Samodzielne pakowanie roweru z dostępnych w Neopak materiałów do pakowania

Jakie kroki trzeba podjąć, aby samemu zapakować rower? Bez specjalistycznej torby na rower lub dedykowanego pudełka (których koszt może wynosić nawet kilkaset złotych), Zalecamy zastosowanie się do następujących wskazówek:

  • dokładne wyczyszczenie roweru – przed zapakowaniem sprzętu, należy go dokładnie oczyścić, aby uniknąć zabrudzenia, zarysowania, czy innego rodzaju zniszczenia w paczce. Owijanie brudnych elementów roweru folią bąbelkową nie wydaje się dobrym pomysłem…
  • odkręcenie koła lub obu kół – pozwoli to zminimalizować rozmiar roweru i ułatwić jego transport. W przypadku rowerów wyposażonych w hamulce tarczowe warto odpowiednio zabezpieczyć zacisk, aby nie zacisnąć go bez tarczy. Wystarczy w tym celu użyć kawałka kartonu i wsunąć go między klocki.
  • dobrze zabezpieczyć ramę – można ją zabezpieczyć przy pomocy specjalnych opasek, folii bąbelkowej lub kawałków pianki. Ważne jest, aby rama była dobrze zabezpieczona, aby uniknąć jej uszkodzenia podczas transportu. W paczce z rowerem poza ramą będą się też znajdowały inne elementy sprzętu. Trzeba je odpowiednio chronić, by nie obijały się o siebie.
  • zdjęcie lub blokada kierownicy – kierownicę można zabezpieczyć przy pomocy specjalnej rurki lub zwykłej rury PCV, która chroni ją przed uszkodzeniem.Dobrym rozwiązaniem, szczególnie przy nieco droższych rowerach, jest całkowite zdjęcie kierownicy i dodatkowe zabezpieczenie jej (np. pianką, folią bąbelkową). Należy pamiętać, że kierownica jest połączona z elementami roweru linkami. Trzeba więc ją dobrze zabezpieczyć, by te nie urwały się.
  • dobre zapakowanie kół – koła warto zapakować oddzielnie, aby uniknąć ich uszkodzenia. Można je zabezpieczyć przy pomocy specjalnych pokrowców lub kawałków pianki. Przyda się też trochę kartonu lub tektury falistej.
  • zabezpieczenie wrażliwych podzespołów roweru – należy pamiętać o zabezpieczeniu pozostałych elementów, takich jak korba, przerzutki czy hamulce. Akcesoria, jak lampki, dzwonek, czy torby, można po prostu zdemontować.

jak zapakować rower
Po zapakowaniu roweru warto sprawdzić, czy wszystkie elementy są odpowiednio zabezpieczone i czy nic nie przeszkadza w jego transporcie
 

Materiały do pakowania roweru – co może się przydać?

Do dobrego zabezpieczenia roweru warto użyć następujących materiałów do pakowania:

 

O czym warto pamiętać wysyłając rower?

Pamiętajmy, że każda paczka pocztowa może ulec uszkodzeniu.Jest narażona na działanie sił mechanicznych, ale też niskich temperatur, czy dostępu wilgoci.  Warto więc bardzo dobrze zabezpieczyć rower, planując go wysłać. Wybierając przewoźnika zalecamy zapoznanie się z opiniami na temat jego usług. Warto też dopłacić do paczki z ubezpieczeniem.

jak zapakować rower

Podczas pakowania roweru do wysyłki warto pamiętać o:

  • wybraniu odpowiedniego przewoźnika
  • ubezpieczeniu przesyłki
  • demontażu niektórych części roweru
  • zabezpieczeniu wszystkich elementów kartonem, pianką PE, folią bąbelkową i tekturą
  • odpowiednim oznaczeniu paczki z delikatną zawartości

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Materiały do pakowania

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *