Czy folia bąbelkowa może służyć do ocieplania mieszkań?

Masz nieszczelne okno w łazience lub w kuchni? Może to spowodować, że do wnętrza dostanie się dużo zimnego powietrza. Nawet jeśli masz okna z podwójnymi szybami, w pomieszczeniu nadal będzie chłodno i nieprzyjemnie, szczególnie jeśli temperatury na zewnątrz mocno spadają poniżej zera. Na szczęście istnieje niedrogi i łatwo dostępny materiał do izolowania okien. Być może już go masz! Dowiedz się, jak ocieplić mieszkanie przy pomocy folii bąbelkowej i zacznij oszczędzać na ogrzewaniu. 

Jak ocieplić mieszkanie i zaoszczędzić na rachunkach? 

Czy wiesz, że optymalna temperatura w pomieszczeniach sypialnych powinna wynosić około 17-18 stopni? Jeśli to dla Ciebie za mało, nie musisz rezygnować z możliwości spędzania czasu w tym pomieszczeniu. Z drugiej strony, nie ulega wątpliwości, że sezon grzewczy zawsze negatywnie odbija się na domowym budżecie. Kwestia ta najbardziej dotyczy starego budownictwa, które jest znacznie mniej efektywne energetycznie niż nowoczesne i zaawansowane technologicznie instalacje. Na szczęście istnieje bardzo proste rozwiązanie tego problemu. Koszty ogrzewania domu czy mieszkania można skutecznie zminimalizować, stosując pewną starą, ogrodniczą sztuczkę. Potrzebna będzie do tego folia bąbelkowa oraz nożyczki

Folia bąbelkowa – co warto o niej wiedzieć?

Temat folii bąbelkowej i jej właściwości poruszaliśmy na naszym blogu już wielokrotnie. O tym, co to jest folia bąbelkowa, jak została wynaleziona oraz czym się charakteryzuje przeczytasz w artykule: Folia bąbelkowa – rodzaje i zastosowania. Jeśli natomiast zastanawiasz się, gdzie kupić folię bąbelkową w atrakcyjnej cenie, zachęcam do zapoznania się z ofertą sklepu internetowego NEOPAK. 

Termoizolacyjne właściwości folii bąbelkowej

Pojęciem izolacji termicznej określa się proces zmniejszania przenikania ciepła między obiektami pozostającymi w kontakcie termicznym. Termoizolacja może chronić przed niepożądaną wymianą ciepła z otoczeniem  zarówno ciało, jak i materiał czy pomieszczenie. 

Termoizolacyjne właściwości folii bąbelkowej są znane od dawna i wykorzystywane na różne sposoby. Jeśli zastanawiasz się, jak zatrzymać ciepło w domu, folia bąbelkowa doskonale nadaje się do ocieplania mieszkań, szczególnie tych wykonanych w starych technologiach budowlanych. 

W kontekście omawiania właściwości termoizolacyjnych folii bąbelkowej chciałbym też krótko wspomnieć o jej innych zastosowaniach. Stosunkowo popularną praktyką jest bowiem ocieplanie folią bąbelkową ścian bocznych w szklarniach i tunelach foliowych. Metoda ta skutecznie chroni rosnące w nich rośliny przed zimnem i wiatrem. Folia bąbelkowa sprawdzi się także jako funkcjonalna warstwa izolacyjna pod materac lub śpiwór. Więcej o tym, czy folia bąbelkowa zatrzymuje ciepło przeczytasz w artykule: Czy folia bąbelkowa jest termoizolacyjna?

Folia bąbelkowa do ocieplania okna
Zdjęcie z Pexels

Folia bąbelkowa na okna

Wysokie rachunki za ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym często zmuszają nas do poszukiwania rozwiązań, dzięki którym podniesiemy komfort termiczny w naszym domu bez ponoszenia dużych nakładów finansowych. Można to osiągnąć ocieplając pomieszczenia od wewnątrz, niestety zazwyczaj kosztem powierzchni użytkowej, albo wymieniając okna na energooszczędne. Choć nie ulega wątpliwości, że takie rozwiązania mają potwierdzoną skuteczność rodzą też kolejne, zazwyczaj bardzo duże koszty. Na szczęście mieszkanie można ocieplić w inny, znacznie tańszy sposób, pokrywając szyby w oknach folią bąbelkową.

Skoro folia pęcherzykowa sprawdza się tak dobrze w szklarniach, to czemu nie wypróbować jej w domu, kiedy temperatury na zewnątrz drastycznie spadają? Decydując się na takie rozwiązanie, należy jednak sięgnąć po odpowiedni materiał. W kontekście ocieplania domu liczy się bowiem rozmiar bąbelków – im są większe, tym folia bąbelkowa lepiej izoluje od zimna. Sprawdź ofertę na folię bąbelkową z dużymi bąblami BKS i wybierz produkt idealnie dopasowany do swoich potrzeb.

Folia bąbelkowa – duże bąble BKS to:

  • dwie warstwy poduszeczek powietrznych
  • bąbel o średnicy 3 cm 
  • wysoka jakość przekładająca się bezpośrednio na wytrzymałość folii
  • znakomita izolacja przed zimnem, wilgocią i zanieczyszczeniami (również chemicznymi)
folia bąbelkowa z bliska

Jak przykleić folię bąbelkową do okna?

Najważniejszym krokiem przy zabezpieczaniu okien folią bąbelkową jest jej odpowiednie docięcie. Materiał izolacyjny powinien bowiem przylegać tylko i wyłącznie do szyby. Wymiary należy zatem dopasować z jak największą starannością. 

Następnie trzeba spryskać ciepłą wodą zarówno szybę od wewnętrznej strony, a także folię od gładkiej strony.  Teraz wystarczy tylko delikatnie przycisnąć przycisnąć folię (wilgotną stroną) do szyby i gotowe. Dla jeszcze lepszego efektu termoizolacyjnego można opuścić żaluzje lub rolety. 

Folia na szybie wytrzymuje przez wiele miesięcy, więc bez problemu posłuży całą zimę. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak usunąć folię bąbelkową z szyby, kiedy przestanie być już potrzebna, wystarczy chwycić za róg arkusza i delikatnie go pociągnąć. Olbrzymią zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że folia bąbelkowa na metry nie pozostawia zazwyczaj po sobie żadnych śladów. Jeśli jednak na szybie pojawią się jakiekolwiek zabrudzenia, można je łatwo usunąć przecierając szklaną powierzchnię octem lub detergentem dedykowanym do mycia okien.

Ocieplanie poddasza folią bąbelkową

Folię bąbelkową można wykorzystać również jako izolację termiczną poddasza. Warto jednak pamiętać, że nie każdy rodzaj tego materiału sprawdzi się jednakowo dobrze w takim zastosowaniu. Nie ulega zatem wątpliwości, że tę kwestię warto zostawić specjalistom.

Czy folia bąbelkowa zatrzymuje ciepło w domu? – podsumowanie

Folia bąbelkowa to doskonały termoizolator, a przy okazji tani i łatwo dostępny materiał, który sprawdzi się jako dodatkowa izolacja okien. Możesz ją wykorzystać z powodzeniem zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i w budynku jednorodzinnym. A skoro wiesz już, jak zatrzymać ciepło w domu, możesz nareszcie przykręcić kaloryfery i od razu zacząć oszczędzać. 

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł i uważasz go za przydatny, podziel się nim z rodziną lub znajomymi. Po więcej ciekawych treści zapraszam na nasz blog, na którym znajdziesz mnóstwo praktycznej wiedzy i ciekawostek z sektora opakowań. 

Zdjęcie z Pexels

Oceń artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Folia bąbelkowa

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *