SPIS TREŚCI
Co to owijka na książkę i jak jej używać?
Każdy mol książkowy wie, jak ważne jest to, by mieć na swojej półce całe, niezniszczone książki. Oczywiście mogą się zdarzyć takie sytuacje, że książka nam przypadkowo upadnie lub naderwiemy jakąś stronę, to normalne sytuacje, z którymi niestety trzeba się pogodzić. Jednak niedopuszczalne jest to, by podczas odpakowywania książki zamówionej przez internet, czy to na portalu aukcyjnym, czy na portalu ogłoszeniowym, czy księgarni internetowej, zauważyć, że książka uległa uszkodzeniu w trakcie transportu.
Dlatego też w branży opakowaniowej od jakiegoś czasu możemy spotkać się z dość ciekawymi propozycjami, specjalnie dedykowanymi do produktów takich jak książki, kalendarze, notesy czy innego rodzaju wydruki wielostronicowe, które nie ma co ukrywać, wymagają odpowiedniej ochrony. Jakie są to opakowania? Dlaczego warto z nich korzystać? Jak wcześniej były pakowane książki? W tym artykule dowiemy się, czym są między innymi owijki na książki, jak są skonstruowane i jak powinno się z nich korzystać.
Jak pakowano książki i inne podobne przedmioty przed powstaniem owijki na książkę?
Owijka na książkę, której poświęcimy cały akapit nieco później, to rodzaj opakowania, który jest już bardzo dobrze znany wszystkim, szanującym się księgarniom internetowym. Jednak jak pakowano książki do wysyłki, zanim jeszcze poznano, czym jest owijka? Cóż nie ma co ukrywać, że metod było naprawdę wiele.
Osoby, które pokładały zbyt duże ilości wiary w kurierów i listonoszy, po prostu pakowały książki w większe koperty, osoby, które nieco bardziej były przekorne i chciały zabezpieczyć wysyłaną książkę, kalendarz, czy nawet album ze zdjęciami, wykorzystywały dwa kawałki tektury lub kartonu, tak by okładki były nieco bardziej chronione.
Do pewnego czasu, wszelkiego rodzaju produkty, takie jak właśnie książki z miękką lub twardą okładką, czy też innego rodzaju, podobne produkty pakowano po prostu za pomocą kartonowych lub tekturowych pudełek, gdzie książkę najpierw owijano folią bąbelkową. Wiadomym jest bowiem nie od dziś, że folia bąbelkowa sprawdzi się do wielu produktów, jeśli chodzi o zabezpieczenie towarów na czas wysyłki czy magazynowania. Było to na pewno dobre rozwiązanie, jednak w przypadku księgarni internetowych, tych dużych, ilość zamówień składanych codziennie była ogromna, a każdorazowe pakowanie pojedynczych książek w folię bąbelkową, a następnie zamykanie jej w pudełku kartonowym zajmowało zbyt dużo czasu. Potrzebne było szybsze, lepsze i bardziej efektywne rozwiązanie, które oszczędziłoby czas, ale jednocześnie zapewniało odpowiednią ochronę na czas transportu produktom, znajdującym się wewnątrz.
Dlaczego owijka na książkę to świetne opakowanie dla księgarni internetowych?
Owijka na książkę, już sama nazwa może nam nieco podpowiadać, na czym to wszystko może polegać. Dość zabawne jest to, że wystarczy owinąć książkę kawałkiem materiału, by ta, bezpiecznie dotarła do klienta, jednak co z czasem pakowania takiej książki? Po kolei najpierw przyjrzyjmy się, jak skonstruowana jest owijka na książkę, a także, z czego została wykonana.
Wbrew pozorom, owijka na książkę to niezwykle prosta konstrukcja z niezwykle prostego materiału, jakim jest tektura, najczęściej wykorzystuje się trójwarstwową tekturę, która w wystarczający sposób będzie chroniła i zabezpieczała każdą książkę. Taka tektura jest odpowiednio wycinana za pomocą specjalnego zaprojektowanego wykrojnika, który jednym ruchem, z całego arkusza tektury tworzy odpowiedniej wielkości owijkę na książkę. Owijki na książki występują zarówno w wersji z paskiem klejącym, jak i również bez do samodzielnego sklejenia taśmą pakową. Nie ma co ukrywać, że owijki na książki automatyczne (czyli z paskiem klejącym) są o wiele bardziej popularne ze względu na optymalizację czasu pakowania jednej książki. Jak złożyć owijkę na książkę? Jak z niej korzystać? Poniżej znajduje się krótki film prezentujący, w jaki sposób powinno się składać owijkę na książkę. Po obejrzeniu tego nagrania każdy przyzna nam rację, że jest to niesamowicie proste zadanie, które wykona nawet największy laik.
W przypadku zastosowania takiej owijki na książkę niepotrzebne są żadne dodatkowe zabezpieczenia, jeśli mamy pewność, że w czasie transportu, opakowanie nie będzie wystawione przez zbyt długi czas na działanie opadów atmosferycznych, samo tekturowe opakowanie wystarczy. Po zamknięciu książki w takim opakowaniu wystarczy nakleić etykietę nadawczą, wrzucić taką paczkę do automatu paczkowego lub poczekać na kuriera.
Jak samodzielnie zrobić owijkę na książkę?
Czy możliwe jest to, aby samodzielnie wykonać owijkę na książkę? W przypadku pojedynczej, okazyjnej sprzedaży książki, na przykład na portalu aukcyjnym, możemy pójść starą metodą i owinąć książkę folią bąbelkową lub możemy sami wykonać owijkę na książkę. Wystarczy odpowiedni arkusz co najmniej trójwarstwowej tektury, przyłożenie książki najpierw dłuższym, a potem krótszym bokiem. Odrysowanie tych wymiarów, wycięcie prostokątnych, co najmniej dwa i pół raza dłuższych kawałków tektury, a następnie złożenie naszej samodzielnie wykonanej owijki w jedno opakowanie. Na koniec wystarczy użyć taśmy pakowej.
Gdzie kupić owijki na książki?
Najlepsze oraz najkorzystniejsze cenowo owijki na książki możesz znaleźć w naszym sklepie internetowym znajdującym się pod adresem neopak.pl. Tego typu owijki na książki kupisz również na poczcie, w sklepach z artykułami papierniczymi, a także w większych księgarniach. Jednak nie ma co ukrywać, że w dzisiejszych czasach każdy z nas ceni sobie czas, wygodę, a także możliwość porównania cen. Duży wybór asortymentu w naszym sklepie na pewno sprawi, że wrócisz do nas jeszcze nie raz.