Bindowanie – co to jest i na czym polega bindowanie?

 

bindowanieBindowanie to popularne rozwiązanie dla osób, które lubią mieć porządek w swoich dokumentach. Cały proces pozwala na staranne przechowywanie dokumentów w bardzo estetyczny sposób. Zastanawiasz się, na czym polega bindowanie? Za chwilkę się wszystkiego dowiesz!

W naszym artykule odpowiemy Ci na pytanie, co to jest bindowanie. Przedstawimy Ci także rodzaje bindowania i wytłumaczymy cały proces tworzenia oprawy.

Co to jest bindowanie?

Bindowanie to technologia introligatorska, która pozwala na złączenie luźnych kartek za pomocą metalowego kanału lub plastikowej spirali. Metoda ta daje efekt trwałego połączenia luźnych kartek papieru, co znacząco poprawia wartość estetyczną dokumentów.

Na czym polega bindowanie?

co to jest bindowanie

Jak już zostało wspomniane, bindowanie polega na łączeniu arkuszy papieru z pomocą bindy (bindownicy). W zależności od rodzaju bindowania cały proces może opierać się np. na wykonaniu otworów w luźnych kartkach i następnie umieszczeniu w wytworzonych otworach spirali. W niektórych metodach łączenie kartek odbywa się bez tworzenia otworów.

W wyniku zabiegu luźne kartki zostają trwale spięte w jedną całość i utworzony zostaje estetyczny dokument.

Rodzaje bindowania

Metody bindowania są dobierane w zależności od ilości stron i oczekiwanego efektu końcowego.

Bindowanie kanałowe

Połączenie kartek metodą zaciskową za pomocą metalowego kanału. Proces nie wymaga tworzenia otworów w kartach, co znacząco podnosi estetykę łączenia.

Pozwala na sklejenie do 300 kartek.

Bindowanie zwojowe / drutowe

Bardzo trwałe bindowanie, które umożliwia na przewracanie stron o 360 stopni. Polega na łączeniu kartek z pomocą sprężyny/ druta. Metoda ta znana jest także jako bindowanie drutowe. Takie nazewnictwo jest szczególnie popularne wśród studentów.

Oprawa tą metodą pozwala na złączenie do 500 kartek.

Bindowanie termiczne

Termo bindownice używają kleju na gorąco do złączenia kartek. Grzbiet stron złączony jest w jedną całość, a z przodu oprawy najczęściej umieszcza się przezroczystą folię. Takie łączenie stron uniemożliwia ich późniejsze rozbindowanie.

Bindowaniu technicznemu można poddać około 500 kartek.

Klasyczne bindowanie grzebieniowe

Najbardziej klasyczna i najtańsza metoda bindowania, która najczęściej używana jest do łączenia różnych dokumentów.

Każda ze stron jest przebijana, a następnie bindownice przeciągają przez otwory plastikową spiralę.

Klasyczna metoda bindowania grzbietem pozwala na połączenie ze sobą około 500 stron dokumentów.

Bindowanie listwowe

Jest to tzw. oprawa kartek za pomocą listwy nasuwanej. Wyróżnia się bindowanie listwą metalową, plastikową oraz zatrzaskową.

Bindowanie z wykorzystaniem plastiku pozwala na trwałe złączenie do około 100 kartek. Warto wiedzieć, że metalowa listwa pozwala na trwałe połączenie do 500 kartek. Z jej pomocą można więc tworzyć naprawdę pokaźne dokumenty.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się bindowanie?

Bindowanie wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać estetyczną i trwałą dokumentację. Takie usługi dość często są oblegane przez studentów, gdyż z tłoku luźnych kartek pozwala im stworzyć estetyczne dokumenty. Jednak najczęściej na uczelni bindowanie używa się do oprawiania prac dyplomowych.

Z bardziej prywatnych powódek dość często bindownica wykorzystywana jest np. do tworzenia fotoksiążki lub drukowania ebooków.

Czy bindowanie się opłaca?

Odpowiedź na to pytanie będzie subiektywna, ale naszym zdaniem, jak najbardziej tak. Bindowanie pomoże Ci uporządkować wszelkie notatki i dokumenty. Z powodzeniem zastąpi klasyczne segregatory i pozwoli Ci stworzyć estetyczny bind. Taka oprawa szczególnie dobrze sprawdza się w nowoczesnych biurach, gdzie minimalizm jest na miarę złota.

Tani sposób na bindowanie

Jeśli lubisz oszczędzać i nie chcesz płacić za usługi, to dobrym pomysłem będzie zakup bindownicy. Jest to naprawdę tania inwestycja. Bindownica grzebieniowa to koszt zaledwie 300 zł. Ta cena znacząco przebija jakiekolwiek oferty handlowe usługodawców, gdyż jest równowartością zaledwie 2 większych bindowań.

Wszystkim osobom, które chcą zaoszczędzić na bindowaniu, polecamy zajrzeć na naszą stronę. Znajdziesz tam bidownice dostępne od ręki. Dostawa w naszym sklepie trwa zaledwie kilka dni, dlatego jeśli dziś zdecydujesz się na zakupy, to możesz mieć pewność, że produkt dotrze do Ciebie w kilka dni!

Taka inwestycja zdecydowanie się opłaca, jeśli jesteś studentem bądź osobą prowadząca swoją działalność. Kto wie, może dzięki bindownicy uda Ci się otworzyć mały biznes, w którym będziesz przekonywać innych o wyższości bindowań nad segregatorami!

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Bindownice grzebieniowe

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *