SPIS TREŚCI
Naturalnym krokiem w rozwoju przedsiębiorstw jest opracowywanie coraz to bardziej zaawansowanych sposobów na zarządzanie dobrami. Wiąże się to również z koniecznością systematycznego zwiększania kompetencji kadry pracowniczej. Obsługa takich procesów wymaga bowiem specjalistycznej wiedzy. Coraz częściej stawia się na rozwiązania outsourcingowe, w których np. działaniami naprawczymi i konserwatorskimi zajmują się zewnętrzne firmy.
Automatyzacja i jej plusy
W jaki sposób firma może stać się atrakcyjniejsza dla odbiorcy?
Podmioty, które nie dostosują się do zmieniających się prawideł rynku, po pewnym czasie po prostu giną w gąszczu konkurencji. Przedsiębiorstwo działające w branży logistycznej, magazynowej czy wysyłkowej, jeśli nie będzie nadążać, stanie się mniej atrakcyjne dla klientów. Nie dziwi zatem sytuacja, w której coraz większa liczba firm chce zautomatyzować procesy w swoich przedsiębiorstwach. Szczególnie dotyczy to dwóch istotnych etapów:
- kompletacji,
- pakowania.
O tym przeczytasz poniżej.
Czym jest kompletacja i pakowanie? Współpraca wielu działów
W wielu małych firmach procesy kompletacji i pakowania są ze sobą ściśle połączone, dlatego automatyzacja będzie dotyczyć obu tych procesów na raz. Nie zawsze jednak tak jest. W dużych przedsiębiorstwach te działy są od siebie odseparowane, w związku z czym pole do wdrożenia automatyzacji staje się znacznie szersze. O ile w niewielkich firmach automatyzacja ma raczej charakter kameralny, to giganci logistyczni stosują ją na olbrzymią skalę – stawiając tym samym na robotyzację procesów.
Robotyzacja i automatyzacja. Rozwiązania na miarę naszych czasów
Nie oznacza to, że już teraz nie stosuje się indywidualnych rozwiązań automatyki w przestrzeniach magazynowych. Wdrożenie modułów nie jest trudne, co więcej, jest stosowane już od dawna. Przykładem mogą być wszelkiego rodzaju przenośniki, transportery i linie transportowe – czyli narzędzia, z których korzysta się od wielu dziesiątek lat.
Na jakie obszary oddziałuje automatyzacja? Niwelowanie strat
- straty materialne, związane z nieprawidłowym pakowaniem produktów;
- straty wizerunkowe, kiedy paczka nie zostanie odpowiednio skompletowana, a do klienta trafią inne produkty;
- straty związane z gwarancjami, które są prawdziwym utrapieniem wielu firm – każdy zwrot to dodatkowe koszty.
System przenośnikowy do transportowania, czyli automatyzacja w praktyce
Reszta pracy należy do ludzi. Odbierają oni produkty, które są transportowane przez system. Można tym samym bardzo szybko zorganizować proces pakowania. Po odebraniu produktów z regałów zostaną one rozdysponowane do pojemników. Te zaś, dzięki transporterom, przenoszone są do innego obszaru magazynu. Tam następuje ich sprawdzenie, paletyzacja i wysyłka do odbiorców. Ciekawą kwestią jest samo programowanie trasy pojemników – cały ruch odbywać się może automatycznie, po wcześniej określonej trajektorii.
Rodzaje urządzeń, dzięki którym automatyzacja nabiera sensu
- wałkowe,
- grawitacyjne,
- łukowe,
- taśmowe,
- ukośne,
- i inne, a także transfery pasowe i dedykowane linie transportowe.
Jak wygląda zautomatyzowany transport towarów w magazynie? Przykład – krok po kroku
- System WMS, po wprowadzeniu zamówienia przez operatora, określa jaką trasę przemierzy pojemnik. Dzieje się to dzięki narzędziom automatyki transportu magazynowego.
- System pracuje na kodach kreskowych, które są głównym źródłem informacji. Zaawansowane systemy potrafią rozpoznawać nawet niepoprawnie naklejone kody i dokonywać ich skutecznego rozróżnienia – w mgnieniu oka.
- Pojemnik z towarem sunie zaprogramowaną drogą, którą trafia do stanowisk zajmujących się pakowaniem. Można zatem powiedzieć, że automatyka pozwala bardzo płynnie przechodzić pomiędzy procesem kompletacji a pakowania.
- W przypadku pojawiających się błędów cały system pracuje dalej, a wadliwy pojemnik trafia na ścieżkę weryfikacyjną. Tam może zostać sprawdzony przez obsługę, która wyjaśnia zaistniały problem.
- Co ważne, system wyposażony jest w różnorodne kamery odczytujące – to dzięki nim można rejestrować proces pakowania towarów, ale także weryfikować kody kreskowe. Nagrywanie jest dostępne od momentu uruchomienia procesu, aż do zatwierdzenia odbioru paczki przez pracownika.
Współczesna automatyzacja w magazynie – jakie są korzyści?
Oznacza to, że w magazynach, które prowadzą pracę zmianową, można rozdysponować mniejszą liczbę operatorów – bez pogorszenia się jakości kompletacji i pakowania. Towar może być kompletowany i składany w paczki przez tego samego pracownika, a to dzięki łatwym buforom do przemieszczania się przy linii.
Plusy automatyki wyróżnione w punktach
- większej wydajności pracy,
- oszczędności finansowych przedsiębiorstwa,
- mniejszej liczby reklamacji składanych przez klientów,
- usystematyzowania całego procesu,
- przyzwyczajenia pracowników do nowoczesnych rozwiązań w firmie,
- bezpośredniego zmniejszenia kosztów pojedynczego zamówienia.
Automatyka w magazynie – przykłady innych rozwiązań
- pojazdów samojezdnych AGV,
- przenośników wertykalnych,
- systemów do palet,
- kontrolerów jakości,
- pakowarek kartonów do wysyłki,
- i wielu innych innowacyjnych narzędzi.
Nowoczesne systemy mogą wspomagać człowieka w pakowaniu, sortowaniu, weryfikowaniu ładunków drobnych. Coraz częściej stosuje się także systemu obsługi zwrotów czy zamówień. Cyfryzacja we współczesnych przedsiębiorstwach może być posunięta bardzo daleko. Co ważne, wiele systemów współpracuje także z innymi technologiami, m.in. RFID.