Alternatywne sposoby użytkowania toreb papierowych

W ostatnich latach zmieniliśmy swoje nastawienie, jeśli chodzi o używanie tradycyjnych foliówek. Plastikowe torby zostały wyparte przez papierowe zamienniki, które są bardziej neutralne środowiskowo. Ich czas recyklingu w przyrodzie jest wręcz skrajnie krótki, gdybyśmy porównali go do czasu rozkładania się tzw. reklamówek. Eko-torby wykorzystujemy w różnych miejscach, choć przede wszystkim przydają się w kontekście robienia zakupów. Z czasem mamy ich tak dużo w domu, że nie wiemy za bardzo, co z nimi zrobić.

W papierowych torbach coraz częściej dostajemy także przesyłki, zamówione jedzenie na wynos czy prezenty okolicznościowe. Nawet, jeśli staramy się je na bieżąco wykorzystywać, to ich ilość w naszym domu rośnie w zastraszającym tempie. Na szczęście, dzięki ciekawym pomysłom, jesteśmy w stanie tchnąć w nie drugie życie. W niniejszym artykule przedstawiam alternatywne sposoby użytkowania toreb papierowych. Alternatywne, czyli takie, które nie przyszłyby nam jako pierwsze na myśl. Zapraszam!
 

Dlaczego warto poznać niestandardowe sposoby na użycie eko-toreb?

Przede wszystkim dlatego, że rozwiązania ekologiczne przydają się w życiu codziennym. Dzięki użytecznym rozwiązaniom jesteśmy w stanie zaoszczędzić pieniądze, które wydalibyśmy na różnego rodzaju przedmioty i elementy. Na pierwszy rzut oka papierowa torba nie jest przedmiotem niezbędnym. Mogłoby się wydawać, że lista jej zastosowań jest mocno ograniczona i ciężko wymyślić „coś ekstra”. Rzeczywistość jest jednak zgoła inna. Dzięki inwencji twórczej wielu osób, możemy być pewni, że nawet z niepozornej torby papierowej stworzymy użyteczne:
  • dekoracje,
  • narzędzia,
  • zabezpieczenia,
  • klosze,
  • osłonki,
  • oprawki,
  • zabawki,
  • opakowania,
  • i inne użyteczne przedmioty.

ozdobna-torba-papierowa

Ponowne użycie czy sięgnięcie po nową torbę?

Torby papierowe mogą być przez nas użytkowane z myślą o „reuse”, czyli ponownym użyciu. Nie oznacza to, że z fabrycznie nowych opakowań nie moglibyśmy zrobić równie spektakularnych rzeczy. Generalnie przyjęło się, aby używać rzeczy już przynajmniej raz użytych, wówczas ograniczamy ilość śmieci i przyczyniamy się do stworzenia czegoś użytecznego – z teoretycznie zbędnej rzeczy. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować całkowicie nową torbę papierową i zrobić z niej coś ekstra. Co więcej, w niektórych przypadkach polecam wzięcie właśnie takiej torby – te, które są pogniecione i zużyte nie zawsze będą się nadawać. Ze skrajnie zniszczonych, np. mokrych i podartych opakowań nie zrobimy raczej użytku. Możemy zastosować je jako składnik kompostu, bądź po prostu wrzucić do kontenera z makulaturą. Nie o takie sposoby jednak nam chodzi.
 

10 sposobów na niekonwencjonalne użycie toreb papierowych

Aby alternatywne wykorzystanie toreb papierowych miało sens, warto skorzystać z dobrych jakościowo produktów. Z wytrzymałej torby papierowej będziemy mieć więcej użytku, niż gdybyśmy sięgnęli po zamiennik taniej jakości. Choć mogłoby się wydawać, że wszystkie torby mają podobne właściwości, to realnie różnią się one swoją wytrzymałością. Jeśli mamy ich dużą ilość w domu, to przejrzyjmy je po kolei i oceńmy, czy są w miarę solidne. W razie problemów możemy zakupić nowe, które przydadzą nam się do różnego rodzaju przedsięwzięć. Poniżej wyróżniam 10 metod na ich ciekawe użycie.
 

1. Papier jako opakowanie na pieczywo

Pakowane w plastikowe owijki kromki chleba już po kilku godzinach mogą stać się gumowe. Aby zapobiec takiemu zjawisku, warto je umieścić w papierowych torebkach. Co jednak, jeśli kupujemy chleb, który jest już spakowany w plastik? Możemy część kromek wyjąć i umieścić je w torbie papierowej. Pamiętaj, aby zastosować jedynie higieniczną i czystą torbę, ponieważ w innym przypadku ryzykujesz zepsuciem się żywności. Takie opakowanie znakomicie zabezpieczy pieczywo i pozwoli być mu chrupkim przez dłuższy czas.


 

2. Fragmenty torby jako podkładki na stół

Posiadasz często brudzące się i niszczące maty stołowe, które i tak co pewien czas musisz wymieniać? Aby zaoszczędzić trudów w ich czyszczeniu i pieniędzy w kontekście kupowania nowych – może wyprodukować je samodzielnie. Wystarczy, że w mocnych i wytrzymałych torbach papierowych zrobisz odpowiednie nacięcia, uzyskując pożądany kształt. To znakomity sposób na zabezpieczenie drewnianego blatu, np. w przypadku organizowania imprezy w ogrodzie czy na działce. Szczególnie, jeśli spodziewasz się wielu gości. 

torba-na-makulature
 

3. Osłona na doniczkę

 

Papier jest znakomitym materiałem do tworzenia różnych wytworów plastycznych. Wystarczy trochę kleju, nożyczki i – oczywiście – torba papierowa. Użyj także miarki, aby wymierzyć odpowiednią długość doniczki. Papierowa osłona znakomicie się sprawdzi, gdy chcemy wytworzyć niestandardową donicę, np. osłaniającą plastikowy pojemnik na ziemię. Możemy modyfikować jej wygląd, używając do tego celu m.in. kolorowe pisaki. Będzie to także świetną, rozwijającą zabawą dla dzieci, które będą mieć dużą satysfakcję z tego, że stworzyły coś samodzielnie.
 

4. Ozdoba bukietu kwiatowego

Jeśli chcemy wręczyć komuś bukiet róż, tulipanów czy goździków – często mamy problem, jak udekorować tego typu wiązankę. Możemy oczywiście skorzystać z usługi wykonywania dekoracji, ale poniesiemy wówczas dodatkowe koszty. Jeśli mamy kilka toreb papierowych na zbyciu, to możemy w bardzo prosty sposób zrobić z nich ozdobę na kwiaty. Wystarczy wyciąć w nich odpowiednie kształty, a następnie owinąć kwiatki, tworząc z nich przepiękny bukiet. Wygląda on znacznie lepiej, niż np. plastikowa owijka.
 

5. Maska halloweenowa

Dzieci uwielbiają beztroską zabawę – szczególnie, jeśli mają ku temu możliwości. Z papierowych toreb możemy zrobić ciekawy użytek, przeznaczając je na… wytwarzanie różnych elementów strojów halloweenowych. To oczywiście tylko jedna z możliwych okazji. Ręcznie wycięte maski superbohaterów sprawdzą się np. w przypadku przyjęcia urodzinowego, albo przy innej uroczystości dziecka. W Internecie znajdziemy sporo wzorów do manualnego wytwarzania zabawek. Wystarczy, że naniesiemy markerem odpowiedni wzór i wytniemy go z torby papierowej. Pozostaje zrobić niewielkie dziurki na obu końcach maski – tak, aby wpleść tam kawałek gumki. Gotowe!
 

6. Zabawki edukujące dzieci

Jeśli jesteśmy przy temacie najmłodszych, to lista zastosowań toreb papierowych w tym kontekście nie ma praktycznie granic. Dzięki niepotrzebnym torbom stworzymy znakomite zabawki edukacyjne, np. w formie wycinanych z papieru literek. Nasza pociecha będzie się w ten sposób uczyć zarówno umiejętności plastycznych, jak i rozpoznawania kształtów i łączenia poszczególnych literek. To świetna, rozwojowa zabawa dla najmłodszych – szczególnie tych w wieku przedszkolnym.

zakupowe-zastosowanie-toreb
 

7. Abażur ozdobny

Z torby papierowej możesz zrobić elegancki abażur. Co prawda, nie będzie on od razu prezentował się zdumiewająco, ale dzięki dodatkowym staraniom upiększysz jego wygląd. Wystarczy pokryć papier specjalnym rodzajem farby metalicznej, uprzednio formując z papieru półkolisty kształt. Dzięki takiej warstwie ochronnej zabezpieczysz papier i nadasz mu zdecydowanie większej odporności. Następnie możesz umieścić w środku stelaż lub metalowe wsporniki, do których zostanie przymocowana lampka. W prosty sposób stworzysz element dekoracyjny, z teoretycznie bezużytecznego skrawka papieru.
 

8. Kosz na śmieci i torba z papieru

Co można zastosować zamiast plastikowych worków na śmieci? Oczywiście torby papierowe, które możemy przeznaczyć na zbieranie odpadów. Rzecz jasna do takiego pojemnika nie możemy wrzucać wilgotnych odpadów, które szybko przesiąknęły by przez delikatną, papierową strukturę torby. Możemy jednak przeznaczyć tego rodzaju torbę do składowania odpadów plastikowych lub szklanych. Tego typu rozwiązanie pozwala uporządkować miejsce gromadzenia śmieci. Sprawi również, że będziemy bardziej intuicyjnie segregować poszczególne typy śmieci, dzięki czemu w prostszy sposób zadbamy o środowisko.
 

9. Papierowy decoupage

Technikę określaną mianem decoupage opisaliśmy w oddzielnym artykule. Jednym zdaniem można wskazać, że jest to metoda ręcznego wytwarzania ozdób, z rzeczy w zasadzie niepotrzebnych. W ten trend znakomicie wpasowują się torby papierowe, z których można zrobić kreatywny użytek. Możemy wycinać w nich wzory, przycinać poszczególne fragmenty i naklejać je na stałe elementy aranżacyjne: ściany, sufit. Bez problemu ozdobimy także w zasadzie każdą możliwą rzecz w domu, nadając jej nowego charakteru. Warto zaznaczyć, że jest to nie tylko zajęcie bardzo rozwijające, ale przede wszystkim przynoszące wymierne efekty. Z papierowego decoupage skorzystają nie tylko dzieci, ale także i dorośli.

decoupage-z-toreb-papierowych
 

10. Ochrona książek

 

Wiele osób zmaga się z problemem zbierania się dużej ilości kurzu na regałach. Książki, które spoczywają przez długi czas, gromadzą na sobie spore ilości brudu. Aby zabezpieczyć je przed tego typu procesem, możemy przygotować użyteczne okładki ochronne książek. Wystarczy, że rozdzielimy torbę papierową na części, odpowiednio ją przytniemy i umiejscawiamy w formie okładek na książki. W razie konieczności takie tymczasowe przykrycie możemy zdjąć. Dzięki temu nasza domowa biblioteka będzie wyglądać zawsze świeżo, a książki będą przypominać te, które są dostępne w księgarniach.
 

Alternatywne sposoby na torby papierowe: krótkie podsumowanie

Torby papierowe to element pakowy, który bardzo często wydaje nam się zbędny. Wystarczy kilka razy pójść z takim opakowaniem na zakupy, by po krótkim czasie papier zaczął tracić na swoich walorach jakościowych. Jeśli czujemy, że nasza torba nie spełnia już swoich podstawowych założeń, to z dużą swobodą możemy wykorzystać ją ponownie. Jak wskazałem wyżej, istnieje całkiem spora lista przykładów alternatywnego zastosowania toreb z papieru. To oczywiście fragment możliwości. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy wykorzystywali tego typu torby do:
  • pakowania przesyłek przed umieszczeniem ich w kartonie;
  • przenoszenia ubrań i ich składowania;
  • celów plastycznych, z czego z pewnością ucieszą się dzieci.
Jeśli masz jakieś inne pomysły na ich alternatywne zastosowanie, czekamy na Twoją opinię w komentarzu!

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Torby papierowe

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *