Akcesoria do laminowania i bindowania

Laminowanie i bindowanie to niezwykle skuteczne sposoby na bezpieczne przechowywanie wszelkiego rodzaju papierów i dokumentów. Nie musisz zlecać tych działań drukarni czy innej placówce. Wystarczy odrobina wiedzy i akcesoriów, żeby zabezpieczyć ważne materiały papierowe samodzielnie. Dowiedz się, co Ci będzie do tych działań potrzebne

Czym jest laminowanie?

Laminowanie to proces zabezpieczania materiałów papierowym. Polega na obustronnym pokryciu materiału folią laminacyjną, która łączy się z papierem pod wpływem wysokiej temperatury. Brzegi folii zgrzewają się ze sobą, co sprawia, że papier staje się wodoodporny i trwały.

Laminowanie może przydać się każdemu. Skorzystać z niego mogą pracownicy biurowi podczas zabezpieczania ważnych dokumentów, materiałów, dyplomów. Laminowanie świetnie sprawdzi się w przypadku materiałów wielokrotnego użytku, tj. instrukcja, regulamin, menu w restauracji czy oferta reklamowa.

Nadrzędną zaletą laminowania jest ochrona materiałów papierowych przed zalaniem, zabrudzeniem, ale też przed kurzem, wilgocią i promieniowaniem UV. Laminowanie sprawia, że materiały papierowe są trwalsze i przyjmują bardziej estetyczny wygląd.

Akcesoria do laminowania

Samodzielne laminowanie to przede wszystkim możliwość zabezpieczenia ważnych dokumentów, ale także oszczędność czasu i pieniędzy. Potrzebne do tego są w zasadzie tylko laminator oraz folia do laminacji.

Laminator

 

Laminator jest urządzeniem o bardzo prostej obsłudze. Wystarczy włożyć dokument w foliową kieszonkę, włączyć laminator i po nagrzaniu wsunąć folię z dokumentem do szczeliny urządzenia. Proste, prawda?
akcesoria do laminowania - laminator
Podczas wyboru laminatora warto zwrócić uwagę na kilka jego podstawowych cech:

  • format – podstawowe formaty to A4 i A3 – LAMINATOR Q-CONNECT A4, LAMINATOR Q-CONNECT A3.
  • sposób laminacji – niektóre urządzenia stosują zarówno laminację na gorąco, jak i na zimno
  • szybkość laminacji – im szybszy proces laminacji, tym wydajniejsza jest praca laminatora
  • grubość folii – od grubości folii zależy sztywność laminowanego dokumentu

Folia do laminacji

 

Do procesu laminacji konieczna jest oczywiście jeszcze folia do laminowania. Wybór folii ściśle zależy od zaleceń producenta urządzenia do laminowania. Folie różnią się

  • formatem (A3, A4, A5),
  • grubością (20 – 350 mikronów)
  • uzyskanym efektem (połysk, antyrefleksyjność)

Listwa samoprzylepna

 

Listwa samoprzylepna świetnie sprawdzi się w mocowaniu zalaminowanych dokumentów. Znacznie ułatwiają wpięcie zabezpieczonych materiałów do segregatora i nie ma konieczności ich dziurkowania.
akcesoria do laminowania listwa samoprzylepna

Na czym polega bindowanie?

Bindowanie to z kolei dobry sposób na uporządkowanie luźnych kartek czy dokumentów, co wpływa na ich bezpieczne przechowywanie. Kartki łączy się przy pomocy plastikowych lub metalowych grzebieni, lub przy użyciu wkręcanej spirali. Łączenie materiałów odbywa się przy użyciu bindownicy. Dzięki temu urządzeniu powstają np. prace dyplomowe, cenniki czy dokumentacje techniczne.

Istnieje kilka metod bindowania, które różnią się od siebie rodzajem grzbietu, czyli elementu wykorzystywanego do spinania dokumentów.

  1. Grzbiet grzebieniowy

To najczęściej wykorzystywany i najtańszy element łączący. Plastikowy grzbiet poradzi sobie ze spięciem nawet 500 kartek, które można wypinać i wpinać w dowolnym momencie.
akcesoria do bindowania grzbiet

  1. Grzbiet drutowy

Grzbiet drutowy jest mniej popularnym sposobem na bindowanie, ale cechuje go większa trwałość połączenia. Bindownice drutowe spinają zazwyczaj maksymalnie 150 kartek, które również można wypinać.

  1. Grzbiet kanałowy

Bindowanie kanałowe jest często stosowane przy oprawie prac dyplomowych. Kartki są połączone ze sobą poprzez metalowy grzbiet kanałowy. 

  1. Grzbiet klejony

To najprostszy i niewymagający dziurkowania sposób bindowania. Do łączenia kartek używa się termobindownicy oraz stosuje się specjalne okładki z klejem. Klej łączy dokumenty na stałe, co jest sposobem na ochronę treści bindowanego dokumentu.

Korzyści z bindowania

 
Bindowanie cieszy dużą popularnością szczególnie wśród studentów, uczniów, ale i osób prywatnych czy przedsiębiorstw. Dzięki bindowaniu dokumenty są precyzyjnie połączone, co nadaje im estetycznego wyglądu. Bindowanie jest bardzo prostym i szybkim sposobem łączenia wielu stron dokumentów jednocześnie, niewymagającym dużego zaangażowania od osoby obsługującej sprzęt.
 

Akcesoria do bindowania

 

Bindowanie umożliwia uporządkowanie luźnych kartek czy dokumentów i nie wymaga skomplikowanego sprzętu. Jedyne, czego potrzebujesz to bindownica i grzbiet.

Bindownice

 
W biurze najlepiej sprawdzają się bindownice ręczne. Ich obsługa wymaga dość sporej siły, szczególnie przy dziurkowaniu większej liczby kartek, ponieważ do wykonania otworów używa się jednej lub dwóch dźwigni. Jeśli planuje się częste stosowanie z bindownice, warto rozważyć zakup bindownicy elektryczne, której użycie nie wymaga użycia siły. Urządzenie jest równie łatwe w obsłudze i zapewnia dużą precyzję.

akcesoria do bindowania bindownica
Przed podjęciem decyzji zakupowej należy również zastanowić się, ile kartek bindownica jest w stanie przedziurawić za jednym razem. Bindownice dobrej jakości poradzą sobie z wykonaniem otworów na 100 kartkach jednocześnie, ale jej tańsze odpowiedniki zrobią otwór na jedynie 10 kartkach na raz. 

Warto też sprawdzić, ile kartek jest w stanie spiąć bindownica. Niewielkie sprzęty poradzą sobie z plikami do 150 czy 300 kartek, ale jeśli jest taka potrzeba, można wybrać bindownicę, która bez problemu poradzi sobie z plikiem 500 kartek.

Okładki do bindowania

 
Okładka stanowi doskonałe wykończenie dokumentu bez względu na wybrany element łączący, a dodatkowo pełni także funkcję ochronną bindowanego materiału. Okładka wpływa bezpośrednio na efekt wizualny, dlatego jest ich ogromny wybór. Od transparentnych folii, po kolorowe kartony laminowane folią. 
 

Listwy zaciskowe

 
Jeśli niekoniecznie chcemy dziurawić luźne kartki, żeby je połączyć, to świetną alternatywą będzie użycie listwy zaciskowej. Sposób ten jest często droższy od tradycyjnego bindowania oraz umożliwia spięcie znacznie mniejszej liczby strony. Jednak w wielu przypadkach okazuje się dużo lepszym rozwiązaniem.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Akcesoria biurowe

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *