Origami i kirigami. Japońskie cuda z papieru

 

Origami i kirigami kojarzą się z japońską finezją, precyzją i elegancją. Są to dwie różne techniki tworzenia przestrzennych figur z prostych kartek papieru. Origami pozwala tylko na składanie, bez cięcia. Natomiast kirigami opiera się na wycinaniu z kartek misternych kształtów i łączeniu ich w przestrzenną całość. 

Popularyzacja sztuki składania papieru

Od początku istnienia sztuki artystycznego składania papieru istniał spór pomiędzy jej mistrzami. Czy drogocenny wtedy papier można podczas składania ciąć? Czy dozwolone jest zdobienie papierowych figurek? A może kolorowy papier ozdobny użyty do ich tworzenia powinien pozostać gładki?

Przyczytaj także: Jak zrobić łódkę z origami?

Odwieczne spory rostrzygnięto dopiero, gdy origami zyskało ogromną popularność poza granicami Japonii – w Europie i Stanach Zjednoczonych. Przyczynił się do tego Akira Yoshizawa, mistrz, który potrafił złożyć z papieru najbardziej wymyślne postaci.
Origami-i-kirigami-Japoskie-cuda-z-papieru

Źródło: theorigami.wordpress.com

Tradycyjne origami składało się tylko z nieco ponad stu wzorów. A dzięki niesamowitemu wzrostowi popularności w dwudziestym wieku, powstały ich miliony! Sam Mistrz Yoshizawa zmarł dokładnie w swoje 94 urodziny. Zdążył w tym czasie stworzyć aż 50 tysięcy modeli origami. Tak, praktykując sztukę składania papieru dożył niemal stu lat!

I to właśnie w czasie życia Akiry Yoshizawy – w XX wieku zaostrzono reguły origami. Stało się to pod wpływem entuzjastów sztuki składania papieru. Ustalono, że punktem wyjścia będzie kwadratowa kartka papieru, której nie można ciąć, sklejać, ani dodatkowo ozdabiać.

Origami

Składanie papieru w skomplikowane figury to technika, do której Japończycy przykładają szczególną wagę. Choć sztuka składania papieru narodziła się w Chinach, szybko przywędrowała do Japonii. Jest uważana za tradycyją Japońską dziedzinę rękodzieła artystycznego. Origami jest częścią wychowania dzieci i jest szczególnie ceniona za rozwijanie zdolności manualnych, trening precyzji i wyobraźni przestrzennej.
Origami-i-kirigami-Japoskie-cuda-z-papieru-1

Źródło: tenor.com

Origami jest chyba najbardziej znaną w Polsce wschodnią techniką składania papieru. Jej nazwa jest złożeniem dwóch słów "ori", które oznacza składanie, zginanie. Oraz "kami" oznaczającego "papier", które w wymowie zmienia się w "gami".

Papier do origami, sprawdź naszą ofertę:

Z czego składać origami?

Jeśli chcemy spróbować swoich sił w składaniu misternych figurek, musimy najpierw zaopatrzyć się w odpowieni papier. Kluczowa będzie gramatura papieru. To ona decyduje o jego grubości i sztywności. A co za tym idzie, podatności na zagięcia i odkształcenia. Dla początkujących polecany jest papier o grubości około 80-85 gramów na metr kwadratowy. Jeśli obawiamy się, że pierwsze figurki nie będą specjalnie udane, może to być zwyczajny papier ksero lub najlepiej jego ekologiczny odpowiednik.
Origami-i-kirigami-Japoskie-cuda-z-papieru-2

Źródło: theteenagertoday.com

Papier grubszy niż 85 gramów nie jest polecany, poniewać zagięcia będą bardziej widoczne. A także trudniej będzie precyzyjnie złożyć figurę. Zaawansowani adepci sztuki origami mogą spróbować użyć cieńszego, kolorowego papieru. Na przykład papieru w klasycznej, zielono-czerwonej kolorostyce. Daje on możliwość stworzenia delikatniejszych figur.

Jak składać origami?

Zanim przystąpimy do składania pierwszej figurki, upewnijmy się, czy mamy pod ręką:

 

  • pusty, czysty stół, na którym będziemy składać figurki
  • porządne nożyczki do przycięcia odpowiedniego wymiaru papieru
  • linijka i ekierka, żeby precyzyjnie narysować na papierze kształt kwadratu
  • arkusz lub rolka papieru o odpowiedniej gramaturze
  • instrukcja krok po kroku jak złożyć figurkę z papieru

 

Nie macie pomysłu, jaką figurkę origami złożyć na początek? Zapraszamy do dalszej lektury!

Tradycyjna figura

Tradycyjne figurki origami zazwyczaj przedstawiają zwierzęta. To od nich warto zacząć swoją przygodę ze sztuką składania papieru! Proponujemy zacząć od klasycznego żurawia. Najprostsze wzory origami wyagają tylko ośmiu kroków. Żuraw ma ich kilkanaście, ale i tak jest to jedna z prostszych figur. Mamy nadzieję, że zdążyliście już przygotować wszystkie niezbędne do składania akcesoria! Nie będziemy dziś próbować opisać słowami, jak złożyć papierowego ptaka. Lepiej spójrzcie na obrazek i dokładnie, krok po kroku, powtórzcie wszystkie ruchy dokładnie dociskając papier.
Origami-i-kirigami-Japoskie-cuda-z-papieru-3

Źródło: podelkibumaga.ru

Czy jesteście już gotowi i trzymacie w dłoniach równie pięknego żurawia? Nie martwcie się, jeśli za pierwszym razem jest niedoskonały. Origami wymaga wprawy, ale wierzcie mi, składanie papierowych figurek staje się z czasem bardzo odprężające.

Pudełko origami

Stosując zasady origami można składać nie tylko figurki zwierząt. Jednym z najpopularniejszych motywów są różnego rodzaju pudełka i misterne opakowania. Można ich użyć na przykład wręczając komuś prezent. Albo potraktować pudełko origami jako prezent sam w sobie!
Origami-i-kirigami-Japoskie-cuda-z-papieru-4

Źródło: viereck-verlag.de

Złożenie takiego efektownego pudełka to sprawa nieco bardziej skomplikowana niż prosta figurka żurawia, którego pokazaliśmy przed chwilą. Dlatego tym razem pomożemy sobie filmem. Dzięki niemu możecie dokładnie przyjrzeć się, jak wprawne palce składają papierowe pudełeczko!

 

 

Misterne pudełko może stanowić piękną i trwałą ozdobę. Oczywiście jeśli wybierzecie odpowiedni, efektowny papier taki jak na przykład niebiesko-zielony papier o gramaturze 60g/m .

Układanki mistrza papieru

Czy origami to tylko hobby i zajęcie dla osób szukających wyciszenia i wewnętrznego spokoju? Okazuje się, że sztuka składania papieru jest niesamowicie przydatna we współczesnej inżynierii.

 

 

Jednym ze współczesnych miłośników sztuki origami, który łączą inżynierię ze starożytną sztuką jest Robert J. Lang. Stosuje on zasady składania do zupełnie innych, nowoczesnych materiałów. Czy wiecie, że nawet kosmiczne żagle są inspirowane sposobami składania zaczerpniętymi ze sztuki origami.

Kirigami

Czy japońska miłość do papierowych figurek to tylko origami? Oczywiście że nie! Wśród najciekawszych technik pozwalających tworzyć misterne papierowe konstrukcje ważne miejsce zajmuje kirigami.

Kirigami to sztuka mniej znana poza granicami Japonii. Jej nazwa oznacza dosłownie "wycięty obraz". Technika kirigami rozwinęła się po 610 roku naszej ery. Właśnie wtedy do Japonii został po raz pierwszy przywieziony z Chin papier Tesuki Washi. Według podań, przywiózł go do Japonii buddyjski mnich z Korei o imieniu Doncho.

W sztuce kirigami większą rolę odgrywa sztywniejszy papier i karton, który utrzymuje swój kształt po wycięciu.

Kiri znaczy ciąć

Podstawowe kształty kirigami to śnieżne płatki wycinane ze złożonej kartki papieru. Pewnie każdy i każda z nas przygotowywała je w szkole na lekcjach plastyki!
Origami-i-kirigami-Japoskie-cuda-z-papieru-5

Źródło: fabartdiy.com

To jednak tylko początek tego, co można uzyskać podczas precyzyjnego cięcia papieru!

Tekturowa architektura

Jeśli proste wycinanki to dla nas zbyt mało, warto pokusić się o rzut okiem na trójwymiarowe, rozkładane pocztówki.
Origami-i-kirigami-Japoskie-cuda-z-papieru-6

Źródło: amazon.com

W dobie trójwymiarowego druku i laserowego wycinania misterne wzory mogą wydawać się mniej atrakcyjne niż w czasach, kiedy kirigami wykonywano używając tylko nożyczek i ostrych nożyków. Jednak w dalszym ciągu precyzja i pomysłowość autorów papierowych rzeźb budzi niekłamany podziw. Szczególnie interesujące wydały nam się trójwymiarowe modele budynków wykonane z papieru w technice kirigami. Można w ten sposób pokazać architekturę słynnych budynków, takich jak katedra w Mediolanie:

 

 

Albo barcelońskie Muzeum Sztuki Współczesnej MACBA:
Origami-i-kirigami-Japoskie-cuda-z-papieru-7

Źródło: origami-art.us

A w tym filmie autor pokazuje, jak z arkusza tektury wykonać efektowny model nowoczesnego budynku. Podświetlony wygląda naprawdę rewelacyjnie:

 

 

Do jego wykonania przyda się brystol , albo inna tektura o gramaturze około 200. Jeśli dysponujemy pobranym z internetu szablonem, wykonanie trójwymiarowego modelu nie powinno przysporzyć wiele problemów nawet początkującym adeptom tej wschodniej sztuki.

Mistrzowie kirigami

Mistrzowie kirigami potrafią stworzyć z papieru prawdziwe cuda. Z pewnością należą do nich Hari i Deepti. Harikrishnan Panicker i Deepti Nair to para artystów mieszkających w dalekim Bombaju. Ich eksperymenty z papierem i światłem rozpoczęły się w 2010 roku. I od tego czasu opowiadają wciągające historie za pomocą tekturowych sylwetek drzew, wojowników, zwierząt i pagórków. Historie opowiadane przez artystów ożywają jednak dopiero pod wpływem światła. Bez niego są to tylko misterne wycinanki z grubego papieru. Zanim zostanie zapalone światło, pozostają uśpione. Brakuje im jeszcze głębi światłocienia, która sprawia, że ożywa wyobraźnia. Ich prace były prezentowane w wielu galeriach w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Ostatnio zaś wydali książkę, w której można podziwiać ich charakterystyczne i pełne dramatyzmu wycianki.

Tak wyglądają papierowe plany, które tworzą niesamowite obrazy tworzone przez Hari'ego i Deepti.
Origami-i-kirigami-Japoskie-cuda-z-papieru-8

Źródło: behance.net

 

Tak natomiast prezentują się po podświetleniu, w pełnej krasie:
Origami-i-kirigami-Japoskie-cuda-z-papieru-9

Źródło: behance.net

Deepti Nair i Harikrishnan Panicker tworzą nie tylko niewielkie wycinanki z papieru i dioramy prezentowane we wnętrzach. Są to także naprawdę pokaźnych rozmiarów tekturowe instalacje. Ich wielki kartonowy lampion podróżuje bowiem w całkiem fizycznej przestrzeni. Przedstawia on historię herbaty Pure Leaf, czyli Czysty liść. Pełni on funkcję reklamową i dzięki temu był wystawiany na ulicach wielkich amerykańskich miast – Nowego Jorku i Seattle. Jednak naszym zdaniem w żaden sposób nie ujmuje to mu baśniowego uroku!

Podsumowanie

Z papieru i tektury można stworzyć niesamowity świat. Od figurek zwierząt, przez piękne rozkładane drzewa i budynki, aż po prawdziwe dzieła sztuki i inżynierii. Zagłębianie się w jego tajniki to ogromna przyjemność – zapraszamy Was do niej serdecznie!

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Kartony

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *