SPIS TREŚCI
W co zapakować kartę graficzną do wysyłki?
W dzisiejszych czasach nie ma już praktycznie osoby, która nie skorzystała nigdy z przesyłek pocztowych czy paczek kurierskich, by wysłać jakiś przedmiot swojemu znajomemu, czy po prostu osobie, które kupiła od nas jakiś przedmiot. Nie istotne jest czy korzystamy z usług kuriera, narodowego operatora pocztowego, czy popularnych automatów do paczek, zawsze istotne jest to, by odpowiednio zabezpieczyć wysyłany towar, tak by ten, nie uległ w żadne sposób uszkodzeniu podczas transportu.
Szczególnie wymagające jest to zadanie w przypadku sprzętu elektronicznego, który oprócz nietolerancji na wstrząsy i uderzenia, nie będzie przepadał również za wszelkimi wyładowaniami elektrostatycznymi. Elektronika jest niesamowicie wrażliwa na tego rodzaju zjawiska, różne rezystory, ścieżki na płytkach drukowanych czy inne oporniki mogą zwyczajnie przestać prawidłowo funkcjonować w wyniku takich wyładowań elektrostatycznych. Dlatego też odpowiednie zabezpieczenie elektroniki na czas transportu paczką kurierską czy przesyłką pocztową jest tak niezwykle ważne.
W tym artykule przyjrzymy się, jak powinniśmy zapakować elektronikę na przykładzie karty graficznej, czyli jednego z wielu podzespołów komputerów stacjonarnych. Odpowiemy sobie na pytania takie jak czy zwykła folia bąbelkowa sprawdzi się do zapakowania karty graficznej, w co powinniśmy zapakować kartę graficzną, a także, dlaczego warto dokładnie zabezpieczać sprzęt elektroniczny na czas wysyłki? Dlaczego warto korzystać z opakowań takich jak folia bąbelkowa ESD, woreczki strunowe ESD? Zapraszamy do kontynuacji czytania tego artykułu.
Dlaczego elektronika nie lubi wyładowań elektrostatycznych?
Czym jest wyładowanie elektrostatyczne? Określa się je również skrótem ESD, a więc Elektrostatic Discharge. Tego rodzaju wyładowanie to nic innego jak bardzo szybkie, wręcz gwałtowne wyrównanie ładunków elektrycznych pomiędzy dwoma różnymi obiektami, które mogą posiadać różne potencjały elektryczne. Co to oznacza dla elektroniki? Jakie zagrożenia może nieść ze sobą wyładowanie elektrostatyczne jeśli na jego działanie zostanie narażony sprzęt taki jak, chociażby karta graficzna?
- Uszkodzenie układów scalonych – wrażliwe elementy elektroniczne, takie jak układy scalone mogą ulec nieodwracalnym uszkodzeniom w wyniku przepięć spowodowanych wyładowaniami elektrostatycznymi. Nieprawidłowe działanie lub kompletna śmierć sprzętu jest bardzo prawdopodobna.
- Uszkodzenie pamięci – ESD może w sposób negatywny wpływać na pamięć flash oraz pamięć RAM, co z kolei może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia tychże elementów i niemożliwości odzyskania danych z takich nośników.
- Elektromagnetyczne zakłócenia – pole elektromagnetyczne, jakie generuje wyładowanie elektrostatyczne, może negatywnie wpływać na wszelkiego rodzaju urządzenia elektrycznie również w pobliżu. Negatywny wpływ na funkcjonowanie, zakłóceni w działaniu elektroniki – gwarantowane.
Jak zapakować kartę graficzną do wysyłki?
Karta graficzna to jeden z elementów komputera stacjonarnego, o który trzeba w szczególności dbać, a już na pewno, jeśli mówimy o wysyłce w paczce za pomocą poczty lub kuriera. W jaki sposób skutecznie i bezpiecznie zapakować kartę graficzną?
Pierwszorzędnie najlepszym wyborem do zapakowania karty graficznej będzie jej oryginalne opakowanie, ale jak wiemy, nie każdy z nas ma miejsce, chęci i możliwości, by przechowywać wszystkie możliwe oryginalne opakowania po produktach. Oryginalne opakowanie jest idealnie dopasowane do karty graficznej, a folie zabezpieczające posiadają właściwości antystatyczne, dzięki czemu karta graficzna jest prawidłowo zabezpieczona na czas transportu.
Co jeśli jednak nie mamy oryginalnego opakowania takiej karty graficznej? Musimy wspomagać się materiałami dostępnymi praktycznie w większości sklepów z branży opakowaniowej. Czego możemy użyć do zabezpieczenia karty graficznej? Mogą być to woreczki strunowe, folia bąbelkowa, pianka polietylenowa. Jest jednak jeden podstawowy warunek, który musi spełniać każdy z wyżej wymienionych materiałów do pakowania. Musi być to opakowanie antystatyczne, czyli posiadać dodatkowy skrót ESD w swojej specyfikacji, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że podczas transportu nie dojdzie do żadnych wyładowań elektrostatycznych, co z kolei może trwale uszkodzić nasz sprzęt elektroniczny.
Każde z tych opakowań posiada specjalną powłokę antystatyczną, dzięki której elektronika jest skutecznie chroniona przed uszkodzeniami wynikającymi z wyładowań elektrostatycznych. W trakcie etapu produkcji tego rodzaju opakowań dodawane są specjalne substancje chemiczne, które pozwalają na zapobieganie gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych na powierzchni opakowania.
Gdzie kupić folię bąbelkową antystatyczną ESD?
Wszelkiego rodzaju opakowania antystatyczne, które sprawdzą się do zabezpieczenia karty graficznej na czas wysyłki możesz kupić w naszym sklepie internetowym neopak.pl. Znajdziesz w naszej ofercie folie bąbelkowe antystatyczne, woreczki bąbelkowe antystatyczne, woreczki strunowe antystatyczne oraz wiele innych niezbędnych produktów do odpowiedniego zabezpieczenia sprzętu elektronicznego.
Ze swojej strony możemy zapewnić bardzo atrakcyjne ceny, szybką wysyłkę oraz profesjonalne doradztwo naszych pracowników pod względem odpowiedniego doboru materiałów do pakowania. Zapraszamy!