Jak zapakować paczkę, by bezpiecznie dotarła?

Usługi pocztowe i kurierskie stoją na coraz wyższym poziomie a przypadki uszkodzenia lub zagubienia paczki zdarzają się bardzo rzadko. Niemniej zdarzają się wypadki losowe oraz błędy ludzkie, z powodu których nasza paczka może przeżyć w trakcie dostawy kilka nieprzyjemnych przygód. Dlatego, aby chronić nasze paczki przed uszkodzeniem, rozerwaniem, zalaniem albo zabrudzeniem, należy dobrze je zapakować. Solidne opakowanie jest niezbędne, aby paczka bezpiecznie dotarła do celu.

jak zapakować paczę by bezpiecznie dotarła, bezpieczeństwo, paczek, paczki, pakowanie, zabezpieczenie, zabezpieczanie, kontener, kontenery)

Jakie warunki powinno spełnić dobre opakowanie?

Aby opakowanie zapewniło bezpieczeństwo w trakcie dostarczania paczki do celu warto pamiętać o kilku zasadach:

  1. Opakowanie powinno być dostosowane do rodzaju przesyłki. Na rynku dostępny jest szeroki wybór opakowań o uniwersalnym charakterze, jeśli jednak dla wysyłanego przez nas przedmiotu są dostępne specjalistyczne opakowania przeznaczone właśnie dla tego typu przesyłek, warto z nich skorzystać.
  2. Opakowanie powinno być dostosowane do wagi przesyłki. W przypadku cięższych paczek należy wybierać odpowiednio wytrzymałe opakowania, aby paczka nie rozpadła się w trakcie transportu. Należy pamiętać o tym szczególnie w przypadku kartonów klapowych, do których złożenia potrzebna jest taśma pakowa.
  3. Zawartość paczki nie powinna móc się przemieszczać swobodnie wewnątrz opakowania. Może się tak dziać, jeśli opakowanie zewnętrzne jest zbyt duże w stosunku do przewożonego przedmiotu, w związku z czym występują wewnątrz duże luzy, co może być trudne do zrekompensowania przez zastosowanie wypełniaczy lub po prostu nieproporcjonalnie drogie.
  4. Aby przeciwdziałać przemieszczaniu się zawartości wewnątrz opakowania warto stosować wypełniacze. Dzięki temu zapewnimy bezpieczeństwo przedmiotom delikatnym, kruchym oraz takim o skomplikowanym kształcie, dla których trudno jest dobrać idealnie dopasowane opakowanie. Wypełniacze pomogą zapobiec zarysowaniom, obiciom i pęknięciom. Pomogą zamortyzować przypadkowe upuszczenia paczki. 
  5. Należy również pamiętać aby opakowanie nie było zbyt małe, tak aby przewożony przedmiot nie wypychał jego krawędzi lub brzegów. Jeśli opakowanie jest zbyt ciasne, twardy przedmiot może je przebić, a miękki połamać się.
  6. Dodatkowa warstwa opakowania, przykładowo zawinięcie skrzyni dodatkowo w papier pakowy, raczej nie zaszkodzi, a zawsze może zwiększyć bezpieczeństwo paczki.
  7. Należy zawsze zapoznawać się z zaleceniami i warunkami dostawy operatora pocztowego lub firmy kurierskiej. To doręczyciele wiedzą najlepiej z jakimi warunkami w trakcie transportu może się spotkać nasza paczka. Jeśli więc proszą o stosowanie się do pewnych warunków w zakresie opakowania, należy się do nich stosować.

 jak zapakować paczę by bezpiecznie dotarła, bezpieczeństwo, paczek, paczki, pakowanie, zabezpieczenie, zabezpieczanie, karton, pudło, doręczenie

Opakowania uniwersalne i specjalistyczne

Wiele rodzajów przedmiotów, które przesyłamy paczkami, nie ma dedykowanego im specjalnego rodzaju opakowania. Po prostu nie jest to możliwe, aby dla każdego rodzaju produktu przewidzieć osobne specjalistyczne opakowanie. Poza tym nie miałoby to większego sensu, gdyż olbrzymia większość przesyłek nadaje się do zapakowania w opakowania uniwersalne.

Do uniwersalnych rodzajów opakowań wykorzystywanych do zabezpieczania paczek należą przede wszystkich kartony klapowe.  Mają one kształt graniastosłupa i dostępne są w bardzo szerokiej gamie rozmiarów. Ich cechą jest to, że trzeba je złożyć z użyciem taśmy klejącej, zarówno do zaklejenia spodu opakowania jak i do zaklejanie górnej klapy. Dlatego, aby mieć pewność, że paczka bezpiecznie dotarła do celu, należy skorzystać z dobrej jakości taśmy pakowej.

W przeciwieństwie do kartonów klapkowych, kartony fasonowe, inaczej zwana wykrojnikowymi, w większości można złożyć bez użycia taśmy, dzięki ich konstrukcji. Wciąż nic jednak nie stoi na przeszkodzie, a niekiedy jest wręcz zalecane, aby pudełko fasonowe było na czas transportu zaklejone taśmą. Wiele pudełek fasonowych ma uniwersalny charakter i nadaje się do pakowania różnego rodzaju przedmiotów. Wiele opakowań wykrojnikowych, produkowanych jest również do zabezpieczenia na czas przesyłki konkretnych rodzajów produktów.

Do specjalistyczny opakowań zaliczają się takie, które przeznaczone są do zabezpieczenia konkretnych rodzajów przesyłek. W większości są to kartony wykrojnikowe, chociaż zdarzają się wyjątki. Do popularnych opakowań tego rodzaju należą kartony i pudełka na wino, opakowania na laptopy, owijki na książki, pudełka na kubki i inne.

Ciekawym przykładem są Fix Boxy. Są to opakowania, które wykonane są z wytrzymałej tektury falistej, a wewnątrz których znajduje się rozciągliwa folia polietylenowa, która pełni funkcję stabilizatora dla zawartości. Dzięki temu Fix Boxy sprawdzają się do zabezpieczania przesyłek delikatnych i podatnych na uszkodzenia. Zaletą wszystkich opakowań dostosowanych do specyficznych cech przesyłanego przedmiotu jest to, że nie zawsze eliminują one całkowicie, ale przynajmniej minimalizują potrzebę zabezpieczenia paczki w inny sposób.

Wielowarstwowe zabezpieczenia paczek

W wielu przypadkach dodatkowe zabezpieczenie paczki lub przesyłki wewnątrz paczki, może być wskazane. W szczególności jeśli chodzi o przesyłane przedmioty delikatne i łamliwe oraz paczki, które szczególnie chcemy zabezpieczyć przed zabrudzeniem, czy zalaniem.

Jeśli chodzi o zabezpieczenie przesyłek wewnątrz paczki to jednym z najpopularniejszych do tego celu materiałów jest folia bąbelkową. Ekologicznymi zamiennikami tej folii są z kolei papier bąbelkowy i nacinany. Produktami tymi można owinąć przesyłany przedmiot lub wypełnić wnętrze paczki.

Jeśli chodzi dodatkową zewnętrzną warstwę zabezpieczającą, to zapakowaną paczkę można owinąć papierem pakowym lub folią stretch. Papier pakowy jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem, jednak trzeba pamiętać, że o ile dobrze chroni on przed suchymi zanieczyszczeniami, to przed zamoczeniem lub zalaniem ochroni jedynie przez chwilę. Jeśli podejrzewamy, że nasza paczka może być narażona na kontakt z wilgocią lub wodą, lepiej dodatkowo owinąć ją folią stretch. Wybierając papier pakowy należy przymocować go do paczki, najlepiej przy użyciu taśmy pakowej. Folia stretch dosyć dobrze przylega do opakowań sama, niemniej dodatkowe jej przyklejenie nie zaszkodzi. 

Owinięcie paczki czy to papierem czy folią, sprawi że będzie ona bardziej zwarta i mniej podatna na rozerwanie. W przypadku uszkodzenia dodatkowej zewnętrznej warstwy zabezpieczającej paczki, jest jeszcze pod spodem drugie opakowanie, które ochroni zawartość. Nie są to jedyne korzyści z podwójnego zabezpieczenia. Pamiętać należy, że opakowanie ma nie tylko chronić przesyłkę przed przypadkowym uszkodzeniem, ale również przed nieuczciwym działaniem. Nie chodzi tu o nieuczciwość ze strony osoby doręczającej naszą paczkę, ale ze strony osób trzecich, które w różnych nieprzewidywalnych sytuacjach mogą mieć do niej dostęp. Nic nie uchroni przesyłki przez jej kradzieżą w całości. Natomiast solidnie opakowanie zniechęci do próby szybkiego wyjęcia z niej zawartości lub chociażby wścibskiego zajrzenia do środka.

 jak zapakować paczę by bezpiecznie dotarła, bezpieczeństwo, paczek, paczki, pakowanie, zabezpieczenie, zabezpieczanie, folia, folie, bąbelkowa, bąbelkową, nożyczki, taśma, klejąca

Wypełniacze do zabezpieczenia paczek

Folia bąbelkową nie jest jedynym rodzajem zabezpieczenia przesyłanych przedmiotów wewnątrz paczki. Na rynku jest dostępny bardzo bogaty wybór innych wypełniaczy, które sprawią, że zabezpieczona nimi paczka, a zwłaszcza jej zawartość, bezpiecznie dotrze do celu. Zadaniem wypełniaczy jest stabilizacja i unieruchomienie zawartości opakowania. Przykładami wypełniaczy są:

  • Poduszki powietrzne, które dobrze pochłaniają wstrząsy i drgania, chronią produkty przed naciskiem i skutkami zapadnięcia się opakowania. Dobra ochrona przeciwdrganiowa sprawia, że są dobrym zabezpieczeniem paczek w transporcie ciężarowym lub pociągiem. Dostępne są również w wersji papierowej.
  • Pianka rosnąca Instapak oprócz ochrony przed wstrząsami lub wibracjami, zapewnia również izolację termiczną.
  • Wypełniacze papierowe w boksach – dyspenserach. Wypełnianie paczek szarym papierem jest tanie i daje dobrą ochronę. Papier dostarczany w dyspenserach jest wygodny w użytku.
  • Wypełniacze dostępne w granulkach takie jak Flopak, Flupis lub Skropak dobrze wypełniają opakowanie w nawet małych wolnych przestrzeniach, zapewniając paczce dobrą ochronę.
  • Wypełniacze w formie ścinek, czy to papierowych czy z wełny drzewnej, dzięki swojemu estetycznemu wyglądowi, oprócz ochrony zawartości, zapewnią również dobrą dekorację dla paczek z upominkami.

Mamy nadzieję, że posiadając powyższą wiedzę, są już Państwo gotowi do zabezpieczenia i wysłania w drogę swoich paczek!

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Wypełniacze do paczek

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *