Fala w tekturze, co to takiego?

Branża e-commerce rozwija się nie tylko z roku na roku, ale można spokojnie powiedzieć, że z miesiąca na miesiąc. Według raportu opracowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, który opublikowany został 31 maja 2021 roku, wysłanych zostało w 2020 roku ponad 600 mln przesyłek kurierskich i paczek pocztowych. Jak widzisz, liczba ta jest przeogromna. Na rynku dostępnych jest też wiele rodzajów opakowań. Wśród nich znajdują się foliopaki, koperty bąbelkowe oraz owijki na książki. Nie należy zapominać o kartonach. W zależności od rodzaju przesyłanych przedmiotów do wykorzystania są pudełka na płyty winylowe, kartony klapowe oraz kartony wykrojnikowe. Jeśli zahaczyliśmy już o kartony, to sprytnie przechodzimy do tematu artykułu, którym są fale w tekturze. Jako przedsiębiorca działający w internecie zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie paczki do wysyłki. Jak duże znaczenie ma zabezpieczenie przedmiotów, które wysyłasz. Jaki to wszystko ma związek z falą w tekturze? Jeśli chcesz się dowiedzieć, zapraszamy do przeczytania całego artykułu.

Rolka tektury zwinięta w kształcie okularów
 

Zacznijmy od początku, czyli od procesu tworzenia tektury falistej

Możemy wyróżnić dwa rodzaje tektury: litą i falistą. W tym pierwszym przypadku mowa jest najczęściej o materiale, który wykonany jest ze stosunkowo wytrzymałej pulpy papierowej. Tektura falista z kolei to można powiedzieć zupełnie inny rodzaj materiału. Konstrukcję tworzą warstwy – co najmniej dwie. Do najpopularniejszych należy jednak tektura falista 3-warstwowa. Składają się na nią:

  • warstwa płaska zewnętrzna;
  • warstwa środków w postaci tekturowej fali, przypominającej harmonijkę;
  • warstwa płaska zewnętrzna.

Choć wydawać Ci się może, że nie jest to nic nadzwyczajnego, to jednak tektura falista wyróżnia się o wiele lepszymi parametrami w porównaniu z tekturą litą. Im więcej warstw, tym zwiększa się też wytrzymałość. Jakimi jeszcze zaletami wyróżnia się tektura falista? Przede wszystkim jest lekka i doskonale sprawdza się w przypadku zabezpieczania różnego rodzaju produktów. Co więcej, jest to materiał przyjazny środowisku. Najczęściej powstaje z przetworzonej w wyniku recyklingu włóknistej masy. Tą z kolei w większości tworzy papier. Powstała masa jest w pierwszej kolejności rozkładana, a kolejno suszona i przeznaczona do dalszego wykorzystania.
 

Jak powstają fale w tekturze?

Wiesz już, jaka jest różnica między tekturą litą a falistą. Teraz dobrze byłoby dowiedzieć się, w jaki sposób fala ta jest wydobywana. Proces odbywa się dzięki wykorzystaniu ciśnienia pary wodnej. Co to dokładnie oznacza? Wysoka temperatura działa na papier, a w momencie, gdy on schnie, jest odpowiednio formowany. Nie, nie jest to robione ręcznie. W tym wypadku także stosuje się ciśnienie. Wciska ono warstwy papieru w odpowiednie miejsca. Właśnie w ten sposób tworzone są fale w tekturze.

Tektura falista w rolce
 

Rodzaje i gramatura fali

Wyżej pokrótce wyjaśniliśmy, jak powstaje fala w tekturze. Jak można wywnioskować z artykułu, fala zajmuje przestrzeń pomiędzy warstwami kartonu. Żeby nie było tak łatwo, na rynku dostępne są różne rodzaje fali. Mało tego, każda z nich tworzona jest z myślą o innym zastosowaniu, a tym samym charakteryzuje się innymi właściwościami. W zależności od tego, który rodzaj fali wybierzesz, możesz otrzymać karton mniej lub bardziej wytrzymały, mniej lub bardziej podatny na duże ciężary. Niezależnie jednak od rodzaju fali, każda z nich została stworzona z myślą o amortyzacji przedmiotów znajdujących się wewnątrz kartonu.

Jakie parametry opisują rodzaje fal? Zaliczamy do nich:

  • gramaturę, czyli wskaźnik gęstości papieru w kartonie;
  • wysokość fali – grubość płaskiego kartonu. Warto pamiętać, że im większa wysokość, tym bardziej wytrzymałe opakowanie. Nie ma jedna róży bez kolców, bo w tym wypadku mowa jest też o trudniejszym składaniu kartonu. 

Rodzaje fal w tekturze – o czym świadczą oznaczenia E, B oraz EB?

  1. Fala E – najczęściej wykorzystywana jest w przypadku produkcji kartonów fasonowych zgodnie z katalogiem FEFCO. A także do mniejszych pudełek, które idealnie wręcz sprawdzają się w branży e-commerce. Wśród branż, które z nich korzystają, można wymienić: kosmetyczną, odzieżową, biżuteryjną oraz upominkową;
  2. Fala B – jest bardziej wytrzymała od tektury z fali E, dzięki temu, że jest grubsza. Oznacza to, że wykorzystuje się ją do magazynowania i przewożenia produktów o większej wadze. Często produkuje się z niej pudełka fasonowe, które wykorzystywane są w cukierniach i sklepach z ozdobami. A także sklepach odzieżowych i w branży spożywczej;
  3. Fala EB – najczęściej wykorzystywana do produkcji dość dużych kartonów klapowych. Charakteryzuje się niezwykle wysoką wytrzymałością;
  4. Fala C – rodzaj najgrubszej i najbardziej wytrzymałej tektury 3-warstwowej. Uzyskuje się dzięki niej zarówno kartony klapowe, jak i fasonowe. Opakowania tego rodzaju nadają się do transportowania produktów o łącznej wadze nawet kilkunastu kilogramów.

Rolka tektury falistej

Jak sam widzisz, fala w tekturze ma ogromne znaczenie w kontekście wyboru kartonów do Twojego sklepu. Chcąc zadbać o najwyższą jakość usług, wybieraj takie opakowania, które wyróżniają się trwałością i wytrzymałością. A jeśli chcesz o coś zapytać, skontaktuj się z nami.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Tektura

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *