SPIS TREŚCI
Czy bajka „Jetsonowie” przewidziała przyszłość i erę smart produktów?
Telefony, zegarki, lodówki, a nawet samochody i domy – dziś w zasadzie wszystko może być smart. Napływające zewsząd informacje dotyczące nowych technologii oraz ich wykorzystania sprawiają, że wizja przyszłości, jaka nam się tworzy to ta bliższa bajki „Jetsonowie” niż „Flinstonowie”. Chociaż trzeba przyznać, że obie są wręcz doskonałe. A możemy nawet pokusić się o stwierdzenie, że „dziś już takich bajek się nie produkuje” 🙂 Wróćmy jednak do technologii i produktów smart, których coraz więcej jest na rynku. Okazuje się, że nie ominęła ona również branży logistycznej. Co to takiego w ogóle jest inteligentne opakowania? Czy można uznać, że prowadzą one do rewolucji w branży? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, to zachęcamy Cię do przeczytania dalszej części naszego artykułu.
Opakowania smart – co to jest?
Na sam początek warto powiedzieć o tym, czym charakteryzują się opakowania smart. Przede wszystkim jest to możliwość monitorowania określonych parametrów, które bezpośrednio dotyczą wysyłanych produktów. Daje to wyjątkowo szerokie możliwości w przypadku wysyłki takich produktów jak żywność, leki oraz towary niebezpieczne. Zwłaszcza że w przypadku tego rodzaju opakowań, nie ma konieczności stosowania się do terminów ważności. Bierze się to chociażby z faktu, że możliwe jest monitorowanie nie tylko temperatury, ale również gazów i zmian w biologicznym składzie produktów. A także wskaźnika świeżości. Jest to również rozwiązanie wyjątkowo korzystne dla konsumentów. Opakowania smart sprawiają, że mogą oni sprawdzić niektóre z interesujących ich parametrów. W dodatku bez konieczności otwierania przesyłki.
Zastosowanie opakowań smart a zmniejszenie ilości marnowanej żywności
Inteligentne opakowania stworzone zostały z myślą o możliwości kontroli stanu oraz jakości produktów, które są zarówno magazynowane, jak i transportowane. Jak już wspomnieliśmy, jednym z największych sektorów, w którym rozwiązanie to może okazać się prawdziwym przełomem, jest oczywiście branża spożywcza. W tym miejscu warto zaznaczyć, że według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw wyżywienia i rolnictwa (FAO) na świecie marnuje się 1/3 wyprodukowanej żywności. Żeby być dokładniejszym w tych danych, to warto powiedzieć, że według tej właśnie organizacji marnuje się około 1 miliarda 300 milionów ton żywności, która nadaje się do spożycia.
Skąd bierze się tak duże marnotrawstwo jedzenia?
Marnowanie tak dużej ilości jedzenia jest przede wszystkim wynikiem stosowania przez wielu producentów nieefektywnych rozwiązań opakowaniowych. Jak doskonale możesz sobie zdawać sprawę, kartony choćby wykonane z doskonałej jakości tektury, oklejone ostrzegawczymi naklejkami doskonale sprawdzą się w przypadku wysyłki ubrań, czy nawet szkła. Jednak nie koniecznie w taki sam sposób sprawdzą się w przypadku wysyłki żywności. Zwłaszcza tej z krótkim terminem przydatności. Zresztą warto zauważyć, że aktualnie w większości firm kurierskich i logistycznych produkty spożywcze znajdują się na liście zakazanej, jeśli chodzi o przewóz.
Wróćmy jednak do inteligentnych opakowań, które są tematem dzisiejszego artykułu. Biorąc pod uwagę ilość marnowanej żywności, wiele firm działających w branży spożywczej zainteresowało się tego rodzaju opakowaniami. Między innymi dlatego, że wyposażone są one w czujniki, które mogą wykryć rozwój bakterii. A także zmianę temperatury oraz składu gazowego, który ma wpływ na jakość i stan produktów spożywczych. Oprócz marnowania żywności, inteligentne opakowania również wpłynąć mogą pozytywnie na ograniczenie ilości zatruć.
Opakowania tradycyjne, aktywne i inteligentne – jakie są między nimi różnice?
Już po tym, co zostało przedstawione, trudno jest powiedzieć, że opakowania inteligentne nie mają zalet. Mają ich bardzo dużo, jednak cechuje je także jedna wada, która wiele zmienia – chodzi oczywiście o cenę. Wypracowanie sposobu ich produkcji, który byłby niedrogi i efektywny, a do tego przy okazji nie miałby istotnego wpływu na przyrodę, wydaje się niezwykle trudne. Dlatego też firmy korzystają z innych dostępnych na rynku możliwości. Chcemy Ci je zaprezentować i pokazać czym te rodzaje opakowań się różnią.
- Opakowania tradycyjne – wsród nich należy wymienić m.in. kartony, które pozwalają na zabezpieczenie żywności oraz innych sprzedawanych produktów na rynku e-commerce przed różnymi czynnikami. Kartony, wysokiej jakości taśmy pakowe, folia stretch i tym podobne produkty doskonale nadają się do zabezpieczania przed zabrudzeniami i zanieczyszczeniami. A także przed wilgocią oraz światłem słonecznym. Można więc bez przeszkód powiedzieć, że tradycyjne opakowania ułatwiają obsługę i transport różnego rodzaju produktów, w tym żywności, jednak raczej z dłuższą datą przydatności.
- Opakowania aktywne to takie, które dzięki interakcji z żywnością, dają szansę na wydłużenie okresu przydatności. W zależności od wyboru mogą zawierać dodatkowe substancje, które uwalniane są we wnętrzu kartonu w odpowiednim momencie. Jakie znamy obecnie przykłady aktywnych opakowań? Można zaliczyć do nich, chociażby pochłaniacz wilgoci, który często umieszczany jest np. w zbiorczych opakowaniach ciastek czy chipsów. Celem tego jest zachowanie na dłuższy czas chrupkości, a także zapobiegnięcie rozwojowi bakterii.
- Opakowania smart – są to kartony, które zabezpieczają przed tymi samymi czynnikami, o których wspominaliśmy w przypadku tradycyjnych opakowań. Jednak nie tylko. Dostarczają one również odbiorcy paczki informacje na temat np. jakości oraz bezpieczeństwa produktów, które znajdują się w przesyłce.
Po czym rozpoznasz inteligentne opakowania?
Opakowania smart wyposażone są w technologie, które umożliwiają m.in. kontrolę stanu przetransportowywanej żywności. Jakie to technologie?
- Opakowania smart mogą przedstawiać odbiorcy informacje wizualne dotyczące przetransportowywanej żywności. W tym celu najczęściej wykorzystuje się przetwornik, który przekształca sygnał chemiczny w optyczny. Przykładem tego typu smart opakowania mogą być pojemniki wyposażone w etykiety zmieniające kolor np. na czerwony. Ma to na celu poinformowanie bez otwierania przesyłki o niewłaściwym stanie produktów, które się znajdują wewnątrz.
- Nośniki danych, takie jak np. etykiety RFID, kody QR czy kody 128 są w stanie dostarczyć odbiorcy paczki najważniejszych informacje na temat m.in. pozycji asortymentowej i rodzaju przewożonego produktu. A także daty produkcji, ceny i przede wszystkim daty ważności.
- Znajdujące się w opakowaniach czujniki najczęściej służą do kontroli czasu przechowywania żywności, temperatury, wilgotności i świeżości. Na rynku dostępne są opakowania smart z różnymi rodzajami czujników. W zależności od Twojego wyboru mogą one identyfikować wartość pH, obecność dwutlenku węgla lub tlenku węgla.
Gdzie najczęściej wykorzystywane są obecnie inteligentne opakowania?
Technologia ta nie jest jeszcze zbyt popularna w Europie. Obecnie największym zainteresowaniem cieszy się w Stanach Zjednoczonych, Australii oraz Japonii. To tam najczęściej opracowywane są nowe rozwiązania, które mają przyczynić się do zmniejszenia strat, jeśli chodzi o żywność. A tym samym do zaoszczędzenia pieniędzy. Różnego rodzaju wskaźniki, są w stanie dostarczyć wielu wiadomości na temat przetransportowywanych produktów żywnościowych.
- Informujące o zepsuciu oraz/lub utracie świeżości uzyskiwane są m.in. dzięki wskaźnikom, które identyfikują lotne metabolity, np. amoniak. Jest on uwalniany w sposób naturalny w momencie, w którym zakończył się termin przydatności produktu do spożycia
- Indykatory reagują na gazy takie jak tlen czy dwutlenek węgla. Wykorzystywane są do monitorowania jakości produktów spożywczych
- Kontrolki czasu oraz temperatury pozwalają ustalić, czy produkty przechowywane były we właściwych warunkach
- Inteligentne tusze zmieniające kolor pod wpływem temperatury – pozwalają na zweryfikowanie, czy produkty dotarły do odbiorcy w warunkach optymalnych do spożycia
W jakim celu powstały inteligentne opakowania?
Najważniejszym powodem, dla którego tego typu pojemniki pojawiły się na rynku jest poprawa w zarządzaniu produktami spożywczymi. Firmy zajmujące się magazynowaniem oraz transportem żywności mają ułatwione zadanie, jakim jest rygorystyczna kontrola na towarem. Ponadto opakowania smart chronią w ten sposób przed zagrożeniem dla zdrowia wielu ludzi.
Inteligentne opakowania – przyszłość nie tylko branży spożywczej
Choć w artykule skupiliśmy się głównie na pokazaniu zastosowania inteligentnych opakowań w branży spożywczej, to jednak tak naprawdę można te zalety przełożyć jeszcze na inne sektory. Zwłaszcza że opakowania tego rodzaju będą oddziaływać na trzech płaszczyznach. Wśród nich należy wymienić bezpieczeństwo przesyłki, prace nad optymalizacją czasu pracy firm spedycyjnych oraz poprawę doświadczeń odbiorcy przesyłki. Oznacza to, że wykorzystanie inteligentnych opakowań przyczyni się do poprawy efektywności całego łańcucha dostawy. Włączając w to ostatni etap, którym jest zadowolenie Klienta docelowego. Coraz szersze wykorzystanie opakowań smart jest dowodem na zwiększenie się świadomości na to, że opakowania mogą mieć kluczowe znaczenie w całym procesie dostawy.
Zapraszamy do częstszych odwiedzin naszego sklepu i korzystania z oferty, którą prezentujemy – zadbaj o przyrodę razem z nami
Mamy ogromną nadzieję, że artykuł Ci się spodobał. Zachęcamy Cię do regularnego odwiedzania naszego bloga, gdzie możesz znaleźć ciekawe treści. Jesteś fanem nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań? Nasz ostatni artykuł „Opakowania z trzciny cukrowej, czyli ekologiczna alternatywa” powinien więc przypaść Ci do gustu. Jednocześnie zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty na kartony, koperty, folie, taśmy, a także produkty ekologiczne. Znajdziesz u nas wszystko to, czego potrzebujesz. A w razie pytań możesz skorzystać z możliwości skontaktowania się z Biurem Klienta. Profesjonalna kadra z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże w doborze odpowiednich dla Ciebie produktów. Wszystkie potrzebne dane znajdziesz w zakładce „Kontakt”. Zapraszamy.