Papier pakowy – kraftowy, a może natronowy?

Czym jest papier kraft? Kiedy używać?

Papier pakowy to produkt, który ma więcej możliwości, niż mogłoby się wydawać. Sprawdzi się on przy pakowaniu prezentów, zabezpieczaniu paczek, a nawet tworzeniu opakowań. Można z niego korzystać zawsze, kiedy tylko do głowy wpadnie sposób, na jego zastosowanie. Papier pakowy kraft uważany jest za najbardziej uniwersalny szary papier, jaki tylko jest dostępny na rynku. Ma on niezliczoną liczbę zalet, fanów i firm korzystających z niego każdego dnia. Dlaczego ten artykuł do pakowania cieszy się, aż taką popularnością? Kiedy warto po niego sięgnąć? Odpowiedź na te pytania znaleźć można poniżej. 

Papier pakowy wycinany
 

Czym jest papier pakowy typu kraft?

Jednym z rodzajów papieru pakowego jest właśnie papier kraft.  W dotyku jego struktura jest dość gładka, a patrząc na niego, dostrzec można niewielki połysk – sprawia to, że paczki zapakowane w tej rodzaj opakowania nie tylko wyglądają ekologicznie (bo takie są), ale również estetycznie i zaskakująco elegancko. Najczęściej to właśnie papier pakowy kraft jest materiałem, z którego powstają torebki przeznaczone do pakowania prezentów i inne opakowania; w tym te używane w lokalach gastronomicznych. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, dostępnym w sklepie internetowym Neopak, jest zakup papieru nawijanego na rolkę. Można ją rozwinąć do dowolnej długości i uciąć tak, aby długość i szerokość dopasowana była do pakowanego przedmiotu. Warto wspomnieć, że papier kraftowy może mieć różną gramaturę i w zależności od jej wartości jest on bardziej lub mniej wytrzymały.  Powstaje on z makulatury, lecz czasem do tego celu używa się włókien pierwotnych. 

Wiele osób zastanawia się, dlaczego powinno się wybrać papier pakowy, a nie inny produkt. Odpowiedzi na to pytanie jest naprawdę dużo, ale skupić się należy szczególnie na jednej. Od dłuższego czasu natura stała się dla człowieka czymś wyjątkowo ważnym. Każdego dnia dba się o oszczędność wody i prądu, segreguje się śmieci czy nawet wybiera rower zamiast autobusu miejskiego. Wszystko to po to, aby następnym pokoleniom żyło się coraz lepiej i wygodniej. Papier pakowy kraft powstał z myślą o ziemi. Używając go, oszczędza się niezbędne surowce i pokazuje, jak duże znaczenie dla danej firmy ma właśnie ten rodzaj opakowania.  Firmy, które zdecydowały się na wprowadzenie papieru pakowego do swojego procesu pakowania, przyczyniają się do lepszego jutra i pokazują, że planeta nie jest im obojętna. 

Dla wielu ludzi papier pakowy kojarzy się klasycznym brązowym, wpadającym w szary, kolorem.  Tak, taki właśnie jest ten ekologiczny produkt. Wygląda jak drewno i z tym powinien się kojarzyć. Natomiast w Neopak wiemy, jak wiele znaczy ładny wygląd i dopasowanie wszystkiego pod logo firmy, dlatego w sklepie internetowym zakupić można papier pakowy w wielu ciekawych, popularnych kolorach. Dla najbardziej odważnych powstał produkt dwukolorowy, którego każda ze stron posiada zupełnie inną barwę. Jest to szczególnie przydatne przy pakowaniu prezentów. Pakujący może sobie wybrać którą stroną zawinięty zostanie pakunek. A jeśli kolor to za mało, to warto dodać, że papier pakowy może być specjalnie oznakowany. Wystarczy, że zostanie on spersonalizowany przed zakupem. Może się znajdować na nim logo, napis, dane słowo, a nawet wzór. Jeśli dana firma zajmuje się rynkiem e-commerce, to jest to świetny sposób na przyciągnięcie uwagi odbiorcy i zaskoczenie klienta, który zakupił towar. 

papier pakowy złoto czarny
 

Zalety papieru pakowego 

Każdy produkt ma swoje zalety i wady. Lepiej skupić się na tym pierwszym, bo przecież, po co na siłę szukać wad? Papier pakowy typu kraft zalet ma dość sporo – pewnie dlatego jest wybierany przez taką dużą ilość sklepów, osób prywatnych, a nawet fundacji. Jest on niezastąpiony i przyda się w domu do wielu rzeczy, ale o tym później. Na ten moment należy się skupić na największych cechach papieru pakowego. Poniżej kilka z nich – szczególnie tych, które są najbardziej kluczowe:

Estetyczny wygląd – papier pakowy wygląda o wiele drożej niż klasyczne folie plastikowe czy torebki ozdobne. Bije od niego ogromna elegancja, a ozdobiony gałązką sosny lub naturalnym sznurkiem wygląda jak prezenty zdjęć z Pinteresta. Stworzenie z nim kompozycji jest bardzo proste i przyjemne, ponieważ pasuje on każdego koloru i dekoracji. Niezależnie czy ozdobiony zostanie ręcznie robionymi kwiatami z bibuły, czy kokardką kupioną w sklepie, będzie on zawsze wyglądał tak samo dobrze. 

Ekologiczny skład – papier pakowy jest produktem ekologicznym, tworzonym w zgodzie z naturą. Po spełnieniu swojego zadania może on trafić do recyklingu. Przez sposób, w jaki powstaje, cechuje się również niską ceną, co kluczowe jest dla firm, które pakują niezliczone ilości paczek każdego dnia. Papier pakowy stosowany jest w wielu przedsiębiorstwach, co pozytywnie wpływa na ich wizerunek.  Może bowiem być utożsamiany z wysokim stopniem świadomości ekologicznej jego właścicieli

Jakość – ten rodzaj materiału słynie ze swojej jakości. Nie przepuszcza on światła. Jest solidny i naprawdę gruby. Nie oszczędza się na materiale, z którego on powstaje. Nie ma takiej potrzeby. Papier pakowy to wzór idealnego artykułu ozdabiającego i zabezpieczającego karton z zawartością. Ciężko go rozerwać, przerwać czy uszkodzić w inny sposób. Trzeba użyć siły lub ostrego narzędzia, takiego jak nożyczki. 

Papier pakowy
 

Rodzaje papieru pakowego 

Wyżej często padło słowo kraft. Tak jest to jeden z rodzajów papieru pakowego, który cechuje się jakością i wytrzymałością. Natomiast wybierając produkt na lata, nie można skupiać się tylko na jednym. Oczywiście warto znaleźć najbardziej pasujący artykuł i korzystać z niego każdego dnia, ale wcześniej powinno się wypróbować wszystkie możliwości, by wiedzieć, czy wybór był na pewno trafny. W sklepie internetowym Neopak dostępnych jest kilka rodzajów papieru pakowego, które są warte uwagi – przedstawiamy ich najważniejsze cechy: 

Papier celulozowy – niezawodne zabezpieczenie przesyłek. Właśnie tak najlepiej opisać czym jest ten rodzaj papieru. Jest on niesamowicie wytrzymały. Zabezpiecza przedmioty przed zabrudzeniem i innymi uszkodzeniami. Papier celulozowy jest uniwersalnym materiałem, który może być używany do różnych celów biznesowych i osobistych. Zazwyczaj używa się go przy produkcji pudełek wysyłkowych, które służą za opakowanie dla delikatnych przedmiotów – mowa tutaj o szklanych lub porcelanowych przedmiotach. Jego największą zaletą jest możliwość personalizacji i dopasowania do firmy, ponieważ dostępny jest w kilku kolorach i wzorach nie tylko tych klasycznych. Firmy wybierają papier celulozowy, bo wiedzą, jak ważna jest jakość idąca w parze z ceną, a ponadto lubią personalizację – to właśnie ten rodzaj papieru pakowego jest najlepszy do zadrukowania. Warto wiedzieć, że ulega ona znacznie szybszemu procesowi biodegradacji niż inne papiery pakowe. 

Papier półpergaminowy – powstał dla wszelkich firm, które specjalizują się w przemyśle spożywczym oraz rolników. Jest wykonany w 100% z celulozy, dzięki czemu jest przyjazny dla środowiska, jak i produktów pochodzenia naturalnego. Posiada niezbędne certyfikaty, które pozwalają mu na kontakt z żywnością, a co najważniejsze nie zawiera żadnych niebezpiecznych substancji szkodliwych dla zdrowia. Można spokojnie zawijać w niego kanapki dla dziecka do szkoły, jak i ręcznie wytwarzane ciasteczka przeznaczone do sprzedaży. Najczęściej spotkać go można w dyskontach, sklepach mięsnych oraz z warzywami i owocami. Jest on wszędzie tam, gdzie sprzedawana lub przechowywana jest żywność, a higiena i właściwa prezentacja muszą być na najwyższym poziomie. Dlaczego akurat ten rodzaj papieru pakowego używany jest do kontaktu z jedzeniem? Przede wszystkim, dlatego że wchodzi on w reakcje chemiczne. Papier półpergaminowy jest niesamowicie przewiewny, nie powoduje wysychania ani zaparzania się produktów. 

Nacinany papier pakowy

Papier nacinany – czasem, aby przesyłka była wyjątkowo dobrze zabezpieczone potrzebna jest dodatkowa ochrona, taka warstwa, która będzie w pewnym sensie tarczą chroniącą wysyłany produkt… I właśnie do tego celu powstał specjalny, ceniony przez wiele firm papier nacinany. Można powiedzieć, że działa on bardzo podobnie, co folia stretch. Jest równie elastyczny i jakościowy. Wygląda dość ciekawie, ponieważ w porównaniu do innych papierów pakowych ma specjalne, równo wycięte kwadratowe dziurki. Kiedy się go rozciągnie, można zauważyć, że powstał efekt 3D. Papier nacinany amortyzuje wszelkie uderzenia mechaniczne i wstrząsy, a przy tym jest dość lekki, co sprawia, że łatwo przechowuje się na magazynie. Nie zabiera on wiele cennego miejsca. Daje niezłe zabezpieczenie zapakowanej tak zawartości, nie zwiększa przy tym kosztów wysyłki. Wybrało go miliony film na całym świecie. Chroni on delikatne przedmioty, szkło, porcelanę, a często nawet i elektronikę. 

Papier natronowy – o nim właściwie nie powinno się zapominać. Jest trochę podobny do wiele razy wymienionego papieru pakowego typu kraft. Jakby spojrzeć dokładnie to mają one takie same właściwości. Zazwyczaj wykorzystuje się go do tworzenia torebek, które trafią do sklepów (szczególnie tych z odzieżą) i będą dumnie trzymane przez klientów następne kilka godzin spacerowania po centrum handlowym. Papier natronowy jest elegancki i minimalistyczny, dzięki czemu często wybiera się go do pakowania prezentów świątecznych, urodzinowych i wręczanych na inne okazje. Można po nim bardzo łatwo pisać, co podoba się szczególnie dzieciom. Mogę one stworzyć niezapomniane rysunki na zapakowanym w papier natronowy prezencie. Taki podarunek skradnie każde serce. Bardzo często zauważyć można, że powierzchnia papieru została poddana laminacji; taki zabieg ma na celu zabezpieczenie go przed wodą i wilgocią. W ramach ciekawostki dodać można, że proces produkcji papieru natronowego nie jest szkodliwy dla środowiska. Zużywa on mniej wody niż inne materiały wykonane z włókien roślinnych i w zależności od rodzaju drewna zazwyczaj emituje mniej dwutlenku węgla do atmosfery podczas jego wzrostu.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Papier pakowy

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *