SPIS TREŚCI
Pianki i zabezpieczenia z nich wytwarzane stanowią świetny sposób na ochronę oraz amortyzację delikatnych i cennych przedmiotów. Można je wytwarzać przy użyciu różnych technologii i procesów. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie rozwiązań, jakie ma do zaoferowania pianka. Wysokiej jakości pianka może z łatwością zabezpieczyć produkty, działając jak poduszka i chroniąc przed uderzeniami i upadkami. Pianki są lekkimi materiałami, które można stosunkowo łatwo wyprodukować, co ma ogromny wpływ na budżet. W sprzedaży do dyspozycji klientów jest wiele rodzajów pianek o unikalnych właściwościach i różnych gęstościach, które należy dopasować w zależności od zastosowania. Podobnie jak tektura, pianki są dostępne w różnych konfiguracjach i powinny być dostosowane do konkretnego produktu i warunków, w jakich będzie transportowany. Poniżej przegląd popularnych typów pianek, które można zastosować w różnych sytuacjach.
Trochę historii
Pierwszy typ pianki powstał w czasach Majów i Azteków około 500 roku p.n.e. z naturalnego lateksu, pozyskiwanego z soku drzew kauczukowych. Na początku XX wieku zaczęto tworzyć syntetyczną piankę. W 1929 roku chemicy Dunlop Rubber, Edward A. Murphy i Eric Owen wyprodukowali gumę piankową z ubitego lateksu. W 1937 roku po raz pierwszy zastosowano materiały na bazie izocyjanianów do wytwarzania gum piankowych. Początek II wojny światowej i wynikający z niej brak niezbędnych materiałów spowodował poszukiwanie innych możliwości do produkcji pianek. Po II wojnie światowej rozpoczęto szeroko zakrojone badania nad niemiecką technologią wytwarzania pianki, która stała się powszechnie znana. Jednak trudności w przetwarzaniu, stosunkowo wysokie koszty i pewne słabe właściwości fizyczne pianki skłoniły producentów do poszukiwania alternatywnych opcji. W latach pięćdziesiątych XX wieku Charles C. Price odkrył i opatentował gumę poliuretanową. Obecnie pianki poliuretanowe stanowią ponad 90% całego rynku poliuretanów. Innym popularnym rodzajem pianki o większej gęstości jest pianka polietylenowa.
Jak powstają pianki?
Płynne chemikalia są najpierw dostarczane do zakładów produkujących gumy piankowe. Następnie materiały przechowywane są w dużych zbiornikach magazynowych, aż będą gotowe do użycia. Stamtąd chemikalia są pompowane do mniejszych zbiorników. Kolejnym etapem jest mieszanie składników za pomocą głowicy mieszającej. Większość gumy piankowej składa się z poliolu, poliizocyjanianów, wody i innych chemikaliów. Są to materiały reaktywne, które pomagają wywołać proces spieniania. Po odpowiednim połączeniu składników mieszanka jest wylewana na taśmę transportową, gdzie przechodzi przez głowicę spieniającą. Następnie jest utwardzona i formowana do pożądanego kształtu. Płyta piankowa przechodzi przez piłę taśmową, która tnie ją na mniejsze bloki. Po pocięciu bloki utwardzane są w temperaturze pokojowej. Produkt końcowy jest monitorowany i testowany.
Pianka polietylenowa – właściwości i zastosowanie
Rolki pianki polietylenowej powstają z ekstrudowanego polietylenu. W sprzedaży występują w różnych grubościach, szerokościach rolki i długościach nawoju. Do najważniejszych zalet pianki etylenowej należy oczywiście lekkość i elastyczność. Ponadto pianka nie posiada zapachu i jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia. Dzięki temu, że wykazuje wysoką wytrzymałość na wilgoć oraz zmiany temperatur, stała się doskonałym materiałem izolacyjnym i uszczelniającym. Opisane powyżej właściwości pianki polietylenowej sprawiają, że będzie ona idealnym zabezpieczeniem dla przesyłek zawierających delikatne przedmioty. Ochroni towary przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem czynników atmosferycznych. Pianka polietylenowa jest chętnie wykorzystywana także do zabezpieczania powierzchni mebli, ponieważ jest w stanie świetnie ochronić ich lakierowaną powłokę przed zarysowaniem. Z uwagi na fakt, że do jej produkcji nie stosuje się szkodliwych substancji chemicznych, jest dopuszczona do kontaktu z żywnością i wykorzystywana w przemyśle spożywczym.
Sprawdź nasze pianki polietylenowe:
Pianka antystatyczna (ESD)
Ten rodzaj pianki polietylenowej najlepiej nadaje się do produktów elektronicznych, od komputerów po części samochodowe. Oprócz doskonałej amortyzacji, pianka antystatyczna eliminuje i pochłania ładunki elektryczne, wibracje, a także elektrowstrząsy, chroniąc produkty przed uszkodzeniem wewnętrznym podczas transportu. Zaletą pianki antystatycznej jest to, że nie tylko zabezpiecza ona produkt podczas transportu, ale także chroni użytkowników przed porażeniem.
Pianka poliuretanowa (PU, PUR)
W przypadku tej pianki tworzywem jest żywica poliuretanowa, czyli rodzaj polimeru. To substancja mniej topliwa od innych polimerów, co znacznie ułatwia jej przetwarzanie. to oznacza, że pianka poliuretanowa jest jednym z najbardziej uniwersalnych rodzajów pianek, ponieważ może być dowolnie kształtowana. Jest to miękka pianka o otwartych komórkach, którą można łatwo dopasować do różnych produktów. Ze względu na swoją miękkość jest w stanie zamortyzować wstrząsy i szybko odzyskać swój pierwotny kształt. Pianka PUR jest bezzapachowa i odporna na pleśń, dzięki czemu doskonale nadaje się do wysyłki żywności lub produktów wrażliwych na wilgoć.
Zastosowanie pianki poliuretanowej
Jej najczęstszym zastosowaniem jest izolacja budynków oraz prace montażowe. Pianka PUR, ze względu na swoje właściwości wygłuszające, wykorzystywana jest w celu wyciszenia i ocieplenia podłóg oraz elementów aranżacji. Jej nieprzepuszczalność sprawia, że ogranicza straty energii cieplnej. Pianki poliuretanowej można używać także do pakowania – świetnie zabezpiecza przedmioty przed uszkodzeniem podczas transportu i magazynowania. Często pianka PUR występuje na rynku w formie kształtek konturowych czy profili piankowych. Sprzedawana jest również w postaci bloków o długości kilkudziesięciu cm, które wypełniają wolną przestrzeń w kartonie. Świetnie zdają egzamin przy pakowaniu produktów o nietypowych kształtach i ostrych krawędziach. Sprawdzą się również przy zabezpieczaniu delikatnych i szklanych przedmiotów. Elementy ochronne z pianki poliuretanowej, popularne w branży opakowaniowej, podlegają recyklingowi, a dodatkowo mogą być wielokrotnie wykorzystywane.
Pianka tapicerska
Pianki tapicerskie, zwane inaczej gąbkami tapicerskimi, zaliczane są do grupy pianek poliuretanowych. Ich głównym zastosowaniem jest produkcja mebli, ponieważ stanowią podstawę ich wypełnienia. Najważniejszy w przypadku pianek tapicerskich jest dobór ich odpowiedniego rodzaju, dopasowanego do konstrukcji i przeznaczenia mebla. O tym, jaka pianka tapicerska będzie najlepsza dla konkretnego mebla, decyduje jej gęstość. Wyróżniamy pianki tapicerskie o niskiej gęstości, które najczęściej wykorzystywane są do obicia drzwi, jako materiał wypełniający lub w formie oparć i podłokietników. Pianki o wysokiej gęstości można użytkować jako materiał do produkcji foteli, krzeseł, materacy i siedzisk.
Pianka moletowana
Moletowanie, zwane radełkowaniem, to proces, który polega na tworzeniu zagłębień na powierzchni obrabianej pianki. Pianka moletowana powstaje z pianki EPS (polistyren ekspandowany), XPS (polistyren ekstrudowany) lub PVC. Pianka moletowana jest najnowocześniejszym typem pianki, który został podzielony na 7 stref. Jej konstrukcja jest pofalowana, stąd jej zastosowanie w produkcji materaców jako warstwa zewnętrzna. Jej specyficzny sposób wycinania sprawia, że daje odczucie delikatnego masażu. Ponadto ten typ pianki jest chętnie wykorzystywany w budownictwie, ze względu na jej właściwości tłumiące i wygłuszające.
Piramidki akustyczne
Z pianki moletowanej powstają również piramidki akustyczne. W niektórych pomieszczeniach fale dźwiękowe mogą odbijać się od twardych ścian i powodować nieprzyjemny pogłos. Pianka akustyczna działa na zasadzie pochłaniania tych dźwięków. Kształt piramidy pozwala na zwiększenie powierzchni pochłaniania dźwięku, dzięki czemu wygłuszenie pomieszczenia lub studia jest opłacalne i wydajne. Budowa piramidek opiera się na jednolitej strukturze komórkowej. Dzięki temu produkt wykazuje wysoką elastyczność i zdolność do rozpraszania dźwięku. Piramidki akustyczne, zwane inaczej panelami akustycznymi, pełnią funkcję wyciszającą i poprawiającą akustykę we wnętrzach. Wykazują wysoką odporność dźwiękową, szczególnie na średnie i wysokie częstotliwości. Swoje zastosowanie piramidki akustyczne znajdują głównie w studiach nagraniowych i telewizyjnych oraz w pokojach odsłuchowych.
Zalety stosowania pianek do pakowania i zabezpieczania przedmiotów
Pianki w sektorze opakowaniowym pozwalają na doskonałe zabezpieczenie towaru i dostarczenie go do odbiorcy w nienaruszonym stanie. Towary w transporcie nie odkształcają się, nie zarysowują i nie gniotą. Rodzaj wykorzystanej do pakowania pianki powinien być dopasowany do zabezpieczanego towaru. Zastosowanie tego typu materiału wygłuszającego sprawia, że pakowanie odbywa się niskim kosztem. Co więcej, lekkość pianki i produktów z niej wykonanych gwarantuje, że koszty przesyłki nie wzrosną. Do najważniejszych atutów tych materiałów należą:
- zmniejszenie ryzyka strat – zastosowanie pianki skutkuje minimalizacją uszkodzeń i reklamacji towarów,
- usprawnienie procesu pakowania – pakowanie staje się szybsze i łatwiejsze, a pianka doskonale dopasowuje się do kształtu produktu,
- uniwersalność – wypełnienie piankowe idealnie dostosowuje się do zapieczonego przedmiotu, bez względu na jego kształt i rozmiar,
- oszczędność przestrzeni – pianki nie zajmują wiele miejsca podczas przechowywania.
Pianki do pakowania i nie tylko w ofercie sklepu Neopak
Sklep internetowy Neopak dostarcza profesjonalne oraz skuteczne produkty do pakowania towarów i zabezpieczania powierzchni. Oferuje swoim klientom różne rodzaje pianek zaprojektowanych specjalnie dla potrzeb związanych z przechowywaniem, pakowaniem i wysyłką. Rozwiązania, proponowane przez firmę Neopak w zakresie pianek, obejmują zarówno proste przekładki piankowe, pianki w rolkach, jak i skomplikowane profile i narożniki. W razie wątpliwości pracownicy firmy z wieloletnim doświadczeniem służą pomocą w doborze odpowiedniego rodzaju pianki do spersonalizowanych potrzeb.