SPIS TREŚCI
Jak zatrzymać ciepło w domu? Pomoże folia bąbelkowa
Ciepło w domu zimą to chyba jeden z podstawowych warunków, które powinny być spełnione, by człowiek mógł się dobrze czuć w takim miejscu. Jak wiemy w ostatnim czasie, nie ważne, w jaki sposób ogrzewamy mieszkanie czy dom jednorodzinny, ogólnie sytuację możemy podsumować, używając jednego słowa, a mianowicie – „drogo”. Nie ważne czy używamy gazu, węgla, drewna czy ogrzewanie mamy podłączone z miejskiej sieci.
Oczywiście podstawowym elementem tego, by zatrzymać ciepło w domu czy mieszkaniu, jest odpowiednia termoizolacja wykonana na budynku, odpowiednio szczelne i dobre, nowe okna. To właśnie te dwa elementy, jeśli są zaniedbane, są przyczynkiem do tego, że z naszych czterech kątów ucieka ciepło.
Jeśli jednak obecnie nie posiadamy odpowiednich funduszy do tego, by wymienić okna na nowe, to co powinniśmy zrobić? Rozwiązań może być wiele, jednak w tak zwanych „domowych sposobach” króluje folia bąbelkowa. Czym jest folia bąbelkowa, jakie ogólnie ma zalety? Jak zabezpieczyć okna folią bąbelkową? Wszystko opisujemy w kolejnych akapitach.
Co to jest folia bąbelkowa, jakie ma zalety?
Materiał, o którym właśnie piszemy, ma dość ciekawą historię swojego powstania, a właściwie wynalezienia. Właściwie nie skłamiemy, jeśli napiszemy, że większość wynalazków jest przypadkowa, przecież niejednokrotnie naukowcy, planując swoje badania, nie mogą przewidzieć tego, co powstanie w wyniku przeprowadzanych procesów i badań. Podobnie było w roku 1957, kiedy to dwóch inżynierów zdecydowało się na wykonanie projektu i próby wyprodukowania trójwymiarowej, plastikowej tapety na papierowym podkładzie. Brzmi dość ciekawie?
Oczywiście próba się nie powiodła, ponieważ efekt tejże produkcji była oddzielona warstwa papieru oraz plastikowa folia z pęcherzykami powietrza zamkniętymi pod dwoma warstwami plastiku. Tak, właśnie tak powstała folia bąbelkowa, którą znamy praktycznie do dzisiaj.
Oczywiście folia bąbelkowa, jaką znamy dzisiaj, nieco się zmieniła w wyniku ciągłego jej ulepszania, ulepszania procesu produkcji, tak by był bardziej zasadny ekonomicznie. Z czasem powstawały również inne rodzaje folii bąbelkowej, folie są obecnie dostępne w różnego rodzaju kolorach, o różnej wielkości pęcherza powietrza, kupić również możemy specjalne kieszonki wykonane z folii bąbelkowej, a ponadto do sprzętów elektronicznych dostępna jest antystatyczna folia bąbelkowa.
Do głównych zalet folii bąbelkowej możemy zaliczyć przede wszystkim nieduży koszt produkcji, co z kolei bezpośrednio przekłada się na koszt zakupu przez finalnego klienta. Folia bąbelkowa jest wielokrotnego użytku, a dzięki odpowiedniej segregacji i późniejszemu recyklingowi, śmiało możemy ją określić jako ekologiczną, choć jest tworzywem sztucznym (wszystko zależy od tego, co z nią zrobi człowiek po użyciu). Wytrzymałość folii bąbelkowej zależna jest oczywiście od jej rodzaju, jednak już nawet najtańsze wersje cechują się dużą elastycznością oraz wytrzymałością na uszkodzenia. Jedną z najważniejszych cech folii bąbelkowej jest jej odporność na działanie wilgoci, wody, idealnie może chronić zapakowane produkty przed takimi właśnie czynnikami. Jest produktem o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych. To właśnie dlatego, często jest wykorzystywana do tego, by zabezpieczać okna, ale jak?
W jaki sposób zabezpieczyć okna folią bąbelkową?
Folia bąbelkowa jest wykorzystywana, by zabezpieczyć okna na zimę, jeśli zauważymy zbyt dużą utratę ciepła właśnie w tym newralgicznym miejscu naszego domu. W jaki sposób zabezpieczyć okna? Sprawa jest niezwykle prosta. Należy pamiętać o kilku zasadach, ale na początek to, czego będziemy potrzebowali. Oczywiście folia bąbelkowa, najlepiej cała rolka o minimalnej szerokości, najszerszego okna. Do tego butelka z wodą oraz odrobiną płynu do mycia naczyń. Butelka powinna mieć atomizer. Nożyczki i metrówka.
Istotną zasadą przy zabezpieczaniu okien folią bąbelkową jest odpowiednie docięcie folii. W przypadku okien starego typu, które mają dużą ilość szklanych powierzchni, nie możemy przykleić po prostu całego plastra folii bąbelkowej. Folia bąbelkowa powinna być docięta w taki sposób, by przylegała tylko do szklanej powierzchni. Ściągamy wymiary powierzchni szkła z naszych okien, a następnie wycinamy odpowiednie arkusze folii bąbelkowej.
Kolejnym krokiem do tego, by przyczepić folię bąbelkową do okna, jest zwilżenie powierzchni szkła za pomocą wcześniej przygotowanej butelki z wodą i detergentem, która posiada dodatkowo atomizer. Ułatwi nam to pracę. Następnie musimy wziąć odpowiedni arkusz folii bąbelkowej dopasowany do szkła, najlepiej również go zwilżyć, uwaga, zwilżyć należy bardziej płaską stronę folii bąbelkowej, tak by wypukłe pęcherzyki powietrza skierowane były do wnętrza mieszkania. Ostatnia uwaga to oczywiście to, że okna zabezpieczamy od wewnątrz. Gotowe. Cały proces zabezpieczania okien folią bąbelkową jest opisany powyżej. Nie jest to trudne, ale nie będzie też proste, jeśli będziemy to wykonywali pierwszy raz.
Gdzie kupić folię bąbelkową?
Folię bąbelkową, która idealnie sprawdzi się do zabezpieczenia okien w mieszkaniu czy w domu możemy kupić na stronie neopak.pl lub opako.com.pl. Znajdziemy tam również wiele innych rodzajów folii bąbelkowej, która sprawdzi się w innych zadaniach. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych sklepów.