Symbole umieszczane na opakowaniach co mówią?

Na pudłach kartonowych bardzo często możesz zobaczyć różnego rodzaju znaki. I nie chodzi nam absolutnie o etykiety ostrzegawcze czy listy przewozowe z kodami kreskowymi. Chodzi nam raczej o znaki, które trudno jest czasami rozszyfrować. Jak się okazuje, pełnią one szereg ważnych funkcji. W zasadzie można powiedzieć nawet, że bardzo ważnych. Te graficzne oznaczenia bowiem, pozwalają na zidentyfikowanie zarówno przez dostawców, jak i kurierów zawartości danego kartonu. Spokojnie, przecież nie chodzi o dokładną weryfikację tego, co znajduje się w przesyłce. Raczej ma to na celu na przykład poinformowanie kuriera oraz magazyniera o tym, jak dostosować warunki transportu oraz przechowywania danych paczek do tego, co znajduje się w ich wnętrzu. Chcesz wiedzieć, o czym dokładnie mówią symbole, znajdujące się na opakowaniach kartonowych? Zapraszamy Cię w takiej sytuacji do przeczytania naszego artykułu. Z niego dowiesz się wszystkiego, co konieczne.

Oznaczenia na kartonie
 

Funkcja oznaczeń graficznych na opakowaniach kartonowych

Ogólnie istnieje bardzo dużo oznaczeń różnego rodzaju opakowań. W dalszej części artykułu z pewnością się do nich odniesiemy. Wszak opakowania kartonowe to nie jedyne opakowania, jakie znajdziesz na świecie. Teraz jednak chcemy skupić się przede wszystkim na symbolach, które możesz zobaczyć na opakowaniach kartonowych – istnieje ich kilka rodzajów. Jak już wspomnieliśmy, pozwalają one na bezpieczny transport oraz przechowywanie.

Do najczęściej widzianych, a tym samym do najpopularniejszych symboli zaliczyć można znaki manipulacyjne. Mówią one o tym, w jaki sposób kurier, magazynier lub inna osoba odpowiedzialna za znajdujące się wewnątrz produkty ma obchodzić się z kartonem. Czym wyróżniają się te znaki? Do ich cech charakterystycznych można z pewnością zaliczyć to, że zawsze są w kolorze czarnym, a ich tło stanowi barwa kartonu. Nadrukowane są one w dobrze widocznym miejscu, aby można było łatwo je zidentyfikować. Znaki manipulacyjne mogą przybierać, postać grafiki, litery, cyfry lub napisu.

Znaki manipulacyjne to nie jedyny rodzaj znaków, jakie umieszczane są na opakowaniach kartonowych. Widoczne są jeszcze na przykład:

  • znaki zasadnicze – umożliwiają one identyfikację produktu oraz dostarczenie go do właściwego odbiorcy. Dzięki temu oznaczeniu nie ma nawet potrzeby otwierania przesyłki. Wszystko więc dociera do odbiorcy paczki w nienaruszonym stanie. Znaki zasadnicze to symbole, które umieszczone zostały na kartonie w celu przekazania informacji, które mają na celu pomoc w zidentyfikowaniu adresata;
  • znaki niebezpieczeństwa – zadaniem tego rodzaju symboli jest przekazanie informacji dotyczących niebezpiecznej zawartości przesyłki. To właśnie dzięki nim osoby przewożące lub magazynujące dany towar mogą przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności;
  • znaki informacyjne – zadaniem ich jest przekazanie informacji dotyczących konkretnych cech opakowania. Zaliczają się do nich np. wymiary.

 

Jakie oznaczenia spotkać możesz najczęściej na opakowaniach kartonowych?

Bezpieczeństwo przesyłki ma największe znaczenie w kontekście zarówno transportu, jak i magazynowania. Dlatego do najczęstszych oznaczeń zaliczyć można znaki manipulacyjne. Jednak oczywiście nie tylko. Jakie więc symbole używane są najczęściej w przypadku opakowań kartonowych?

Kartony z oznaczeniami
 

  1. Chronić przed wilgocią – symbol przedstawiający parasol i krople deszczu na niego spadające oznacza, że produkt znajdujący się w tym konkretnym opakowaniu musi być chroniony i odpowiednio zabezpieczony przed działaniem wilgoci;
  2. Uwaga, kruche – kiedy na kartonie znajduje się grafika przedstawiająca kieliszek, wiesz już, że towar, który znajduje się w środku jest delikatny i kruczy. Może więc ulec uszkodzeniu wskutek potrząsania, upadku lub uderzenia;
  3. Nie przewracać – jest to grafika, która prezentuje strzałki skierowane ku górze. Określają one prawidłowe ułożenie paczki. Jednocześnie informują, że zmiana położenia może doprowadzić do uszkodzenia przedmiotu znajdującego się wewnątrz;
  4. Nie toczyć – jest to znak, który przedstawia przekreśloną strzałkę o łukowatej trajektorii. Oznacza to, że ładunku nie można przemieszczać przy pomocy przetaczania go;
  5. Środek ciężkości – znaku tego, używa się w kilku przypadkach. Po pierwsze gdy środek ciężkości znajduje się w innym miejscu niż pionowa oś geometryczna. Po drugie, gdy środek ciężkości znajduje się powyżej połowy wysokości paczki lub gdy wysokość opakowania przekracza jeden metr – po trzecie;
  6. Limit piętrzenia – znak ten jest informacją dotyczącą tego, że dopuszczalna masa spiętrzenia ograniczona jest z uwagi na wytrzymałość oraz zawartość paczki. W jaki sposób definiowane jest to ograniczenie? Na grafice umieszczona jest dokładna wartość;
  7. Tu chwytać – na opakowaniu znajdują się strzałki, które wskazują uchwyty, których należy używać w momencie przenoszenia lub przesuwania towaru.

Na kartonie znaleźć się może również oznaczenie, które mówi o tym, że wykonane ono zostało z ekologicznego tworzywa, które poddane może zostać recyklingowi. Grafika, która Ci o tym powie to strzałki ułożone w figurę trójkąta. We wnętrzu tej figury znajduje się liczba 20. Czy tak jest również w przypadku innych opakowań?

Oznakowane symbolami opakowanie kartonowe
 

Oznaczenia – nie tylko na opakowania kartonowe

Zaznaczyliśmy na początku tego wpisu, że zaprezentujemy Ci również symbole znajdujące się na innych opakowaniach. Wszak będąc w sklepie i biorąc do ręki obojętnie jaki produkt widzisz na nim różnego rodzaju oznaczenia. Skupiasz się jednak bardziej na składzie niż na grafikach. Tymczasem one również powinny mieć dla Ciebie znaczenie. Mogą one Ci powiedzieć dużo rzeczy zarówno o samym produkcie, jak i o możliwościach odzysku opakowania. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do lektury.

  1. Certyfikat Conformité Européenne (CE) – symbol ten oznacza, że produkt spełnia regulacje wynikające z unijnej dyrektywy „nowego podejścia”. A co to dokładnie oznacza? Mniej więcej to, że znajdująca się w opakowaniu zawartość jest w pełni bezpieczna zarówno dla ludzi i zwierząt, jak i dla środowiska.
  2. Literka „e” oznacza, że masz pewność, iż podana na opakowaniu masa, jest równa stanowi faktycznemu produktu.
  3. Odkręcony pojemnik z unoszącym się wieczkiem i cyfrą orz literką „M” a także otwarta książka oraz grafika dłoni w kolorze czarnym z wyciągniętym palcem wskazującym to dwa symbole, które często możesz zobaczyć na opakowaniach kosmetyków. Pierwszy z nich mówi o terminie przydatności produktu od momentu jego otwarcia. Drugi z kolei wskazuje dodatkowe informacje o produkcie – znajdować się one mogą w innej części opakowania lub na dołączonej do kosmetyku ulotce.

 

Oznaczenia a materiał

Na opakowaniach znajdują się także oznaczenia dotyczące materiału, z jakiego zostały wykonane. Można podzielić je na kilka grup. Pierwsza z nich dotyczy oznaczenia tworzyw sztucznych. Symbolem jest trójkąt, którego obrys tworzą trzy wygięte strzałki. W środku trójkąta znajduje się cyfra z kolei pod nim napis. Do tego rodzaju symboli zaliczamy:

  1. PET 1 – symbol znajdziesz np. na butelkach plastikowych. Jest to oznaczenie stosowane dla politereftalanu etylenu;
  2. HDPE 2 – oznaczone tym mogą być pojemniki i folie do pakowania żywności;
  3. PVC 3 – czyli polichlorek winylu. Oznaczone będą nim rury i folie;
  4. LDPE 4 – opakowania farmaceutyczne i spożywcze – polietylen o niskiej gęstości;
  5. PP 05 – pojemniki na żywność;
  6. PS 6 – polistyren, czyli np. szczoteczki do zębów.

Na górze masz przedstawione oznaczenia tworzyw sztucznych. Teraz na chwilę wróćmy jeszcze do papieru i tektury. One wszak także są odpowiednio oznaczone:

  • PAP 20 – tektura falista;
  • PAP 21 – tektura inna niż falista;
  • PAP 22 – papier.

Podobnie jest zresztą także ze szkłem:

  • GL 70 – szkło bezbarwne;
  • GL 71 – szkło zielone;
  • GL 72 – szkło brązowe.

Oznaczenie tektury
 

Ochrona środowiska też ma swoje oznaczenia

Znaki, które informują o aspektach związanych z ochroną środowiska to wyjątkowo ważna w dzisiejszych czasach grupa symboli. Zaliczają się do nich m.in.:

  • symbole, które informują o tym, że materiał spełnia wymagania dotyczące ochrony środowiska – np. wstęga Mobiusa oznacza deklarację producenta, że opakowanie, którego używa może zostać poddane recyklingowi;
  • znaki informujące o biodegradowalności oraz kompostowalności materiałów – recykling organiczny. Na opakowaniu znaleźć możesz np. symbol, który informuje o tym, że opakowanie nadaje się do kompostowania w warunkach przemysłowych. Oznacza to, że powinno ono być wyrzucane razem z bioodpadami;
  • dwie strzałki skierowane przeciwnym kierunku oznaczają, że opakowanie nadaje się do wielokrotnego użytku.

 

Środki chemiczne a oznakowanie

Odpowiednio oznakowane są również środki chemiczne, w tym np. środki czystości i detergenty. Najczęściej symbole te określają rodzaj zagrożenia, z jakim związane jest nieprawidłowe korzystanie z danej substancji. Wśród nich znajdziesz piktogramy, które mówią o tym, że substancje, które znajdują się wewnątrz przy nieprawidłowych czynnościach mogą stwarzać zagrożenie:

  • fizyczne;
  • dla zdrowia;
  • dla środowiska.

Jak sam widzisz oznaczeń zarówno na opakowaniach kartonowych, jak i szklanych czy wykonanych z tworzywa sztucznego może być dużo. Co ważne są one ściśle regulowane. Ponieważ transparentne podejście do oznakowania materiałów opakowań jest jednym z obowiązków tzw. odpowiedzialnego biznesu. Jeśli zależy Ci na tym, aby Klient miał pełny pogląd na temat Twojej działalności warto umieszczać wszelkie – zgodne z prawdą oczywiście – symbole. W ten sposób możesz podkreślić proekologiczne aspekty prowadzonej przez siebie działalności. W kwestii opakowań kartonowych weź pod uwagę, że często firmy kurierskie mają swoje wewnętrzne regulacje. Dlatego, zanim zdecydujesz się na współpracę z którąś z nich, dobrze się zastanów.

Kartony z oznaczeniami

Z uwagi na to, że jesteśmy producentem kartonów, przyjmujemy indywidualne zlecenia. Dlatego, jeśli chcesz się czegoś więcej dowiedzieć na ten temat oraz temat oznaczeń, które mogą się na nich znaleźć, to zachęcamy Cię do kontaktu z Działem Handlowym. Możesz to zrobić pod numerem telefonu 22 853 16 89 oraz adresem e-mail [email protected].

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Kartony

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *