Czy folia bąbelkowa jest dobra do wypełnienia butów?

Czy folia bąbelkowa jest dobrym materiałem do wypełnienia butów?

Materiały do pakowania nie muszą być wykorzystywane tylko i wyłącznie do tego, by zapakować i zabezpieczyć przedmioty na czas wysyłki. Produkty takie jak kartonowe opakowania, mogą być wykorzystywane na przykład do przechowywania rzadko noszonych ciuchów lub do zabawy z dziećmi, tworząc z nich na przykład strój na zabawę w szkole. Innym przykładem jest folia stretch, którą możemy na przykład zabezpieczyć pojemnik do wałka do malowania, dzięki takiemu zabezpieczeniu, unikniemy konieczności mycia pojemnika na farbę do malowania wałkiem.

Podobnie jest z folią bąbelkową, powstała ona zupełnie przez przypadek, a ponadto posiada multum różnego rodzaju zastosowań, niekoniecznie przewidzianych przez obecnych producentów tego materiału do pakowania.

Jaka jest dokładnie historia powstania folii bąbelkowej? Z czego i jak jest produkowana folia bąbelkowa? Jakie typowe i nietypowe zastosowania posiada folia bąbelkowa? Gdzie możemy kupić folię bąbelkową? Oczywiście, jak w każdym naszym artykule odpowiedzi znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

folia bąbelkowa

Jaka jest historia powstania folii bąbelkowej?

Historia powstania większości wynalazków jest bardzo podobna, nikt po prostu nie planował, że w wyniku przeprowadzanego eksperymentu czy próby procesu produkcji jakiegoś towaru, wyjdzie zupełnie co innego, niż planowano. Nie inaczej było z folią bąbelkową. W roku 1957 dwóch inżynierów o nazwiskach Chavannes i Fielding, postanowiło, że stworzą trójwymiarową tapetę, która będzie odporna na różne warunki, a jednocześnie będzie atrakcyjna dla wielu konsumentów. Maszyna była gotowa materiały również, założenie było takie, że tapeta miała mieć papierowe podłoże, które miało ułatwić instalację takiej folii. Niestety po uruchomieniu maszyny, wydostawała się z niej jedynie folia z tworzywa sztucznego. Tak w skrócie wygląda cała historia powstania folii bąbelkowej, którą w obecnych czasach wykorzystujemy naprawdę w szerokiej skali.

folia bąbelkowa z bliska

Z czego jest produkowana folia bąbelkowa?

Jak chyba wszyscy wiedzą, folię bąbelkową trzeba wyrzucać do żółtego pojemnika, na odpady z tworzyw sztucznych. Sama folia bąbelkowa jest produkowana z folii polietylenowej, która notabene również została wynaleziona przez przypadek i udoskonalana na przestrzeni lat. Więcej o folii polietylenowej piszemy w artykule podlinkowanym poniżej.

Nietypowe zastosowania folii stretch.

Produkcja folii bąbelkowej z polietylenu rozpoczyna się od przygotowania granulatu. Granulatem tym jest żywica polietylenowa, która musi mieć odpowiednie właściwości do produkcji folii polietylenowej. Granulat taki jest wprowadzany do specjalnego cylindra ze śrubą, który się obraca, natomiast temperatura wewnątrz takiego cylindra sięga ponad 450 stopni Celsjusza. Granulat jest wtedy rozpuszczany do postaci cienkiej warstwy, tak rozpuszczony polietylen jest wyciskany na arkusz folii, a tak przygotowany półprodukt, przechodzi pod specjalnym cylindrem z otworami w celu wdmuchania powietrza w powstające dzięki niemu pęcherzykom. Dwa arkusze folii są po to, by skutecznie uszczelnić i zatrzymać powietrze w folii bąbelkowej.

transparentna folia bąbelkowa

Jakie typowe oraz nietypowe zastosowania posiada folia bąbelkowa?

Podstawowym zastosowaniem folii bąbelkowej jest zabezpieczanie towarów i przedmiotów na czas transportu. Jej właściwości ochronne sprawiają, że idealnie sprawdza się do tego, by zabezpieczać wszelkiego rodzaju towary przed uszkodzeniami mechanicznymi, wstrząsami, a także zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu, czy nawet wilgocią. W sprzedaży dostępne są również specjalne woreczki z folii bąbelkowej, a także woreczki ESD, które służą do bezpiecznego transportu wszelkiego rodzaju elektroniki – takie woreczki zabezpieczają przed wyładowaniami elektrostatycznymi, które mogą uszkodzić delikatne układy elektroniczne.

Z nietypowych zastosowań folii bąbelkowej, jako pierwsze, należy wskazać, że folia bąbelkowa to bardzo dobry sposób na to, by się odstresować. Któż z nas nie bawił się folią bąbelkową, przebijając pęcherzyki powietrza? Prowadzono nawet naukowe badania na ten temat. Ponadto folia bąbelkowa jest świetnym materiałem, który ma właściwości termoizolacyjne. Możemy okleić okna w naszym mieszkaniu taką folią bąbelkową, żeby uniknąć sytuacji, w której tracimy zimą ciepło z naszego mieszkania z powodu przenikania zimna do środka z zewnątrz. Folię bąbelkową możemy również wykorzystać do różnych instalacji artystycznych, folię bąbelkową można również wykorzystać do tego, by zrobić na torcie wzór plastra miodu.

Ciekawym zastosowanie folii bąbelkowej może być również wypełnianie obuwia, czy też damskich torebek. Dlaczego? Obuwie, którego nie nosimy na co dzień, a często leżą w szafie, mogą ulegać odkształceniom. Oczywiście możemy kupić specjalistyczne prawidła do obuwia, jednak jeśli nie mamy aktualnie takich prawideł, z całą pewnością możemy wykorzystać do wypełnienia obuwia. Folia bąbelkowa w tym przypadku pozwoli zachować kształt obuwia, a także uniknąć uszkodzeń w wyniku nieodwracalnych odkształceń.

folia bąbelkowa duży bąbel

Gdzie kupić folię bąbelkową?

Folia bąbelkowa, choć bardzo popularna i każdy z nas zna ten produkt, to niestety nie jest ona dostępna praktycznie w każdym ze sklepów. Oczywiście pierwszym miejscem, w którym powinniśmy szukać tego rodzaju materiału do zabezpieczania, są sklepy z branży opakowaniowej, sklepy i markety budowlane.

Jeśli jednak zależy Ci na wygodzie i profesjonalnej obsłudze, to serdecznie zapraszamy na strony internetowe naszych sklepów pod adresami neopak.pl oraz opako.com.pl. Znajdziesz tam obfitą gamę różnego rodzaju folii bąbelkowych, a także produktów pochodnych, produkowanych z folii bąbelkowych, takich jak woreczki bąbelkowa. Przy większych zakupach, hurtowych, będziesz mógł negocjować ceny produktów, które chcesz kupić.
 

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Folia bąbelkowa

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *