SPIS TREŚCI
Zastosowań taśm klejących są dziesiątki. Wykorzystuje się ją zarówno podczas pakowania przesyłek, jak i podczas remontów, czy drobnych napraw domowych, ale równie często stosuje się ją w pracach biurowych. Bez dwóch zdań taśmy klejące są niezbędnym narzędziem wykorzystywanym każdego dnia. I chociaż taśmy mają niezliczone ilości zalet, mają też pewną wadę – po usunięciu taśmy na powierzchni zostają ślady kleju, które czasem ciężko usunąć. Postaramy się podpowiedzieć jak skutecznie usunąć ślady po taśmie z różnych nawierzchni – między innymi z drewna, szkła, czy z karoserii – sprawdźcie poniżej:
Jak bezpiecznie usuwać zabrudzenia po taśmie?
Na wstępie chcemy dodać, że nie każda metoda sprawdzi się przy usuwaniu kleju z każdej nawierzchni. Trzeba ją do niej dopasować – ułatwiają to dedykowane do usuwania kleju preparaty, które dostępne są na rynku o różnej mocy ścierania. Kupując tego typu specyfiki powinniśmy dokładnie sprawdzić do czego można je stosować – preparaty o dużej mocy mogą być zbyt intensywne i uszkodzą czyszczoną powierzchnie, zaś te słabsze mogą okazać się niewystarczające do mocnych zabrudzeń.
Czym usuwać pozostałości po taśmie?
Taśma, choć niewątpliwie przydatna po oderwaniu potrafi zostawić na kleonej powierzchni resztki kleju. Usunięcie tych resztek bywa kłopotliwe, a przy okazji istnieje ryzyko uszkodzenia powierzchni, którą sklejaliśmy. Jakich można użyć środków by usunąć resztki taśmy?
Preparatem wielofunkcyjnym WD-40
Pierwszym specyfikiem, którego można użyć do usuwania kleju jest preparat wielofunkcyjny WD-40, którym wystarczy spryskać zabrudzenie i odczekać kilka minut, aby klej się rozpuścił. Następnie należy wytrzeć zabrudzone miejsce ściereczką do sucha – najlepiej ściereczką z mikrofibry. Preparat nie powoduje powstania wycieków – a nawet tworzy warstwę ochronną zabezpieczającą powierzchnię przed osiadaniem się kurzu i pyłu.
Preparatami specjalistycznymi
W przypadku, gdy do produkcji warstwy klejącej taśmy użyto bardzo mocnego kleju, domowe sposoby mogą zawieźć i do usunięcia resztek taśmy potrzebne będą bardziej specjalistyczne preparaty. Do kontaktu ze środkami specjalistycznymi konieczne będzie używanie gumowych rękawiczek.
Do usuwania plam można użyć nafty, którą dostaniemy w sklepach budowlanych. Należy jednak używać jej z zachowaniem dużej ostrożności, ponieważ pozostawia na powierzchni zacieki, które bardzo ciężko usunąć. Podobnie mocne działania wykazuje benzyna ekstrakcyjna, terpentyna i spirytus salicylowy. Wszystkie wymienione środki mają mocno rozpuszczające właściwości mogące uszkodzić powierzchnię dlatego należy je ostrożnie stosować, najlepiej testując na niewielkiej, niewidocznej na pierwszy rzut oka powierzchni. Ważne jest stosowanie rękawic ochronnych podczas kontaktu z tymi środkami.
Domowe sposoby na usunięcie kleju
Oczywiście kupne specyfiki to nie jedyne remedium na ślady po taśmie, możemy również wykorzystać domowe sposoby, które są równie pomocne. Pierwszą próbę można zacząć od przyłożenia do zabrudzonego miejsca szmatki z mikrofibry zmoczonej ciepłą wodą. Powinno to rozmiękczyć klej, pod warunkiem, że nie był on bardzo mocny. W celu usunięcia śladów po kleju można użyć mydła, masła, majonezu, oleju lub też innych tłustych substancji. Tłuszcz nada się do usuwania naklejek z mebli, czy szyb – nie najlepiej sprawdzi się do materiałów, które mogłyby tłuszcz wsiąknąć – na przykład do tapet.
Jeśli chcemy usunąć klej ze ścian możemy zacząć od płynu do mycia naczyń ten sposób może okazać się skuteczny przy drobnych zabrudzeniach, do tych mocniej zaschniętych plam najlepiej użyć suszarki, a dokładniej skierować strumień ciepła na miejsce z pozostałościami kleju. Ciepło rozpuści klej, który dużo łatwiej będzie można usunąć. Zamiast suszarki można też użyć żelazka, które przyłożymy do ściany przez ściereczkę wcześniej pryskając naklejkę wodą. W ciężkich przypadkach można zdecydować się na użycie rozpuszczalników – na przykład benzyny używanej do napełniania zapalniczek, czy terpentyny. Trzeba jednak pamiętać, że środki te niszczą lakier powodując matowienie powierzchni, więc nie nadają się na przykład do lakierowanych mebli.
Czym usunąć klej po taśmie z drewna?
Aby usunąć klej po taśmie z drewna najlepiej użyć wilgotnej ściereczki lub gąbki i cierpliwe tarcie powierzchni do momentu aż klej zejdzie. Należy jednak stosować niewielką ilość wody, ponieważ drewno od jej nadmiaru może spuchnąć.
Nieco mniej czasochłonne będzie użycie specjalistycznego środka do usuwania kleju. Trzeba jednak upewnić się, że środek może być używany do czyszczenia drewna, w przeciwnym razie nawierzchnia zostanie uszkodzona. Nie może to być środek zawierających acetonu, ale można spróbować użyć terpentyny.
Jak usunąć klej po taśmie z samochodu?
Oderwanie naklejki z jakiejkolwiek części samochodu pozostawia po sobie ślad po taśmie klejącej, który niestety nie daje się łatwo usunąć zwykłą wodą. Usuwanie plamy można rozpocząć roztworem z octu. Wystarczy w równych proporcjach wymieszać wodę z octem, nanieść roztwór przy pomocy szmatki na plamę i odczekać około 30 minut – po tym czasie resztki kleju powinno dać się usunąć na przykład plastikową kartą. Świeże plamy można spróbować wyczyścić wodą z mydłem lub płynem do naczyń. Podobnie, jak z plastikowymi powierzchniami tutaj pomocny może okazać się olej. A przy uporczywych plamach warto sięgnąć po specjalistyczne środki przeznaczone do usuwania plam z karoserii lub WD-40. Tego typu środki należy bardzo dokładnie zmyć z samochodu.
Czym usunąć klej po taśmie z paneli?
Sposoby usunięcia kleju bedą uzależnione od rodzaju kleju. Czasem do usunięcia pozostałości wystarczy jedynie ściereczka namoczoną wodą lub niewielka ilość mydła, czy płynu do naczyń. Jeśli taśma miała mocniejszy klej pomocny będzie spirytus lub zmywacz do paznokci z acetonem. Silniejsze środki najlepiej najpierw wypróbować na niewidocznym miejscu i przekonać się, czy nie odbarwi lub nie zmatowi paneli. Jeśli chcielibyśmy wykorzystać narzędzie do ściągania kleju powinniśmy zdecydować się na narzędzie z plastiku pozbawione ostrych krawędzi.
Jak usunąć klej po taśmie klejącej z plastiku?
Do usuwanie pozostałości z powierzchni plastikowej można użyć całego arsenału środków i to tych dostępnych w każdym domu. Starania można rozpocząć od użycia wacika nasączonego alkoholem lub zmywaczem do paznokci – należy go przyłożyć do miejsca, które chcemy oczyścić, odczekać 5 minut i zmyć wszystko wilgotną szmatką. Nie należy jednak używać tych substancji na kolorowym plastiku, bo mogą go odbarwić.
Kolejną metodą może być użycie mydła – metoda wymaga trochę cierpliwości, ale może okazać się bardzo skuteczna. Większe, ale też grubsze powierzchnie możemy wyczyścić gumką do gumowania. Żeby jednak skutecznie usunąć klej trzeba użyć sporo siły i… czasu. Wspominaliśmy wcześniej o sposobie z suszarką – tutaj też będzie miał zastosowanie. Na świeże plamy z kleju może zadziałać papka z sody oczyszczonej i niewielkiej ilości wody. Po nałożeniu, odczekaj 10 minut i zetrzyj z plamy wilgotną szmatką, a następnie wytrzyj całość do sucha.
Równie skuteczny przy usuwaniu plam taśmy z plastiku może okazać się olej roślinny, który nie odbarwia powierzchni i nie zostanie wchłonięty przez tworzywo sztuczne. Plamę należy posmarować, pozostawić na 10-15 minut i zetrzeć ręcznikiem papierowym. Niezastąpiona do usuwania plam może okazać się także magiczna gąbka wykonana z pianki melaminowej.
Jak usunąć ślady po taśmie klejącej z szyby?
Podobnie, jak z plastiku usuwanie śladów taśmy ze szkła może zostać wykonane na wiele sposobów. Można w tym celu wykorzystać zmywacz do paznokci z acetonem lub alkohol, przy czym powinniśmy pamiętać o założeniu rękawiczek, żeby nie podrażnić swojej skóry. Świeżą plamę po taśmie można spróbować zmyć używając papki z sody oczyszczonej i wody. Po odczekaniu około 10 minut całość należy zmyć wilgotną szmatką, a następnie wytrzeć szybę do sucha, na przykład ręcznikami papierowymi. Z sukcesem możemy usunąć też plamę używając benzyny – na przykład takiej służącej do napełniania zapalniczek.
Jak usunąć ślady po taśmie z ubrań?
Najskuteczniejszą metodą może być ich wypranie z detergentem w wysokiej temperaturze. Jednak, jak wiadomo nie wszystkie tkaniny można prać w wysokich temperaturach – wtedy może się zdecydować na użycie rozpuszczalnika chemicznego, który nie uszkodzi tkaniny. Wystarczy rozprowadzić preparat na całej wielkości plamy, a następnie uprać jak zwykle.
Jak widać sposobów na usunięcie śladów po kleju z taśmy klejącej jest sporo. Większość z nich obejmuje przedmioty codziennego użytku, które zazwyczaj mamy w domu. Przygotowany przez nas poradnik powinien pomóc w radzeniu sobie z plamami powstałymi po odklejeniu taśmy – zarówno tymi świeżymi, jak i starymi, które ciężko było usunąć.